Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorkama (samo nemojte pitati kako se prave djeca)


FORUM : Roditelji i djeca : Dobna granica stupanja u seksualne odnose sve niza
Strana: 1 2 3 4 5
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dobna granica stupanja u seksualne odnose sve niza

citat:
racionalna manjina wrote:

Nije neprirodno davati odgovore na pitanja "kako nastaju djeca" ili "Zašto djevojèica piški sjedeæi", ali nekako mi nije prirodno da roditelji objašnjavaju pojmove šta je to orgazam, kako se navlaèi kondom, šta se dešava prilikom koitusa i sl.
Na pitanje kako djeca nastaju, roditelj ne bi trebao odgovarati sa "djecu donose rode" ali ne bi ni trebao objašnjavati detaljno sav taj proces , možda je dovoljno da se djetetu od 6-7 kaže da se djecu raðaju mama kad se zaljubi u tatu


U principu, govorimo isto, s tom razlikom da si malo zakasnio ako djetetu od 6-7 godina govoriš da se dijete raða kad se tata i mama vole
Sjeti se faza razvoja, možda bude malo jasnije. U svakom sluèaju, nièega neprirodnog nema u razgovoru koji je prihvatljiv i za djecu i za roditelje, za koje ranije veæ rekoh da trebaju pobijediti sebe i osjeæaj roditeljskog sebièluka da dijete nikad neæe odrasti i da æe uvijek biti njihova mala bebica

14-02-2011 at 17:04 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dobna granica stupanja u seksualne odnose sve niza

citat:
hurija wrote:

U principu, govorimo isto, s tom razlikom da si malo zakasnio ako djetetu od 6-7 godina govoriš da se dijete raða kad se tata i mama vole
Sjeti se faza razvoja, možda bude malo jasnije. U svakom sluèaju, nièega neprirodnog nema u razgovoru koji je prihvatljiv i za djecu i za roditelje, za koje ranije veæ rekoh da trebaju pobijediti sebe i osjeæaj roditeljskog sebièluka da dijete nikad neæe odrasti i da æe uvijek biti njihova mala bebica



Moraæu malo ponovit Pijažea Nego djeci koja ulaze u pubertet treba objasniti sve "tajne" seksualnosti kroz neki nastavni predmet ( može biti i kroz Zdravstveno obrazovanje kako je Aida predložila), jer mislim da je sasvim normalno da postoji malo stida i ustruèavanja izmeðu djece i roditelja kad se prièa o takvim temama.
Najvažnije je sprijeèiti maloljetnièku trudnoæu!
14-02-2011 at 17:20 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobna granica stupanja u seksualne odnose sve niza

citat:
racionalna manjina wrote:

Moraæu malo ponovit Pijažea Nego djeci koja ulaze u pubertet treba objasniti sve "tajne" seksualnosti kroz neki nastavni predmet ( može biti i kroz Zdravstveno obrazovanje kako je Aida predložila), jer mislim da je sasvim normalno da postoji malo stida i ustruèavanja izmeðu djece i roditelja kad se prièa o takvim temama.
Najvažnije je sprijeèiti maloljetnièku trudnoæu!


Raco, zasigurno ciljas na neku neutralnu zonu (roditelja i djece )jer djeca u principu se oslanjaju na roditelje u svim mogucim pojasnjenjima ali u ovakvim situacijama djeca izrazavaju zbilja pomenutu zonu stida
(naravno kada se iz generacije u generaciju ova tema posebno tabuizirala zahvaljujuci konzervativno odgojnim religioznim sistemima ,tako da se ni danas dan ni roditelji a ni djeca ne osjecaju ugodno u razgovorima sexualnih dijaloga .(ovo jos ne postoji)a treba se i te kako razviti
ja se slazem da su roditelji na danasnjici mnogo ranije zaduzeni (nego sto su to nasi roditelji cinili,,ako su ikada cinili,a znam da nisu nista cinili ,barem moji nisu ni zucnuli na moja priupitkivnja iako sam ja uvjek na ovu temu bila jako jako radoznala )
da djeci pojasne kako ce se najoptimalnije zastititi u sexualnim odnosima kao maloljetnici .
Kao prva ruka pri ovakvim savjetima je majka kcerci,otac sinu(vrste kondoma kako se mjeri obim i poklanjanje prve serije kondoma )
ja bi rekla da se od 14 godine mladosti vec treba krenuti sa ciljskim savjetovanjem djevojcica, i djecaka (ocaravajuce je udubiti se u penis i vaginu kao u objekte proucavanja)
ako majke nisu spremne na savjetovanje iz prve ruke, trebalo bi se barem djevojcicama polako priustiti zajednicki odlazak kod porodicnog ginekologa ..
djevojcicin ,,prvi razgovor"
uz pratnju majke
i ginekologom bi trebao da prode bez nekog nuznog pregleda )kao mala prevencija oduzimanja straha i sticanja opcenitog povjerenja odlaska kod ginekologa .
ako je djevojcica u tom dobu jos jako povucena i ne zeli takav vid savjetovanja trebalo bi sacekati sa tim prvim nemetnutim razgovorom
..takoder paralelno s roditeljima trebalo bi sexualno obrazovanje i u osnovnoj (osnovica)i u srednjoj skoli(srz diskusije bi bila anatomija penisa,anatomija vagine ,zastita kao ponavljanje gradiva,mozda i licna iskustva o preranoj trudnoci iz ispricanih slucajeva i zbrinjavanje maloljetnih majki i djece u drustvu)
sve ovo treba sistemski djeci ponuditi ,..i djecu kao sto i Raco rece
zastititi od preranog roditeljstva ..
ja bi omladini osobno preporucila s prvim sexualnim odnosima ako ikako mogu neka se ne zure neka si ostave malo duze vremena u experimentiranju sa upoznavanjem tjela i svim vrstama dodira masturbacije
(i neka ne nastupaju s prvim sexualnim odnosom prije 17 godine (kad bi me tko slusao )


[Edited by senzualna on 14-02-2011 at 20:24 GMT]
14-02-2011 at 20:08 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dobna granica stupanja u seksualne odnose sve niza

citat:
racionalna manjina wrote:

Moraæu malo ponovit Pijažea Nego djeci koja ulaze u pubertet treba objasniti sve "tajne" seksualnosti kroz neki nastavni predmet ( može biti i kroz Zdravstveno obrazovanje kako je Aida predložila), jer mislim da je sasvim normalno da postoji malo stida i ustruèavanja izmeðu djece i roditelja kad se prièa o takvim temama.
Najvažnije je sprijeèiti maloljetnièku trudnoæu!

Eh, pa sad, objasniti sve tajne sexualnosti bilo bi malo previše, po mom mišljenju. Nastavni predmet da, ali prije škole valjda roditelji treba da naènu tu tabu temu. Otišlo bi preširoko ako naènemo temu o otvorenosti odnosa (prije svega mislim na povjerenje izmeðu roditelja i djece). Kao što sam rekla veæ ranije, neæe roditelj objašnjavati kako se stavlja kondom, šta ide i kako ide, ali to predstaviti kao normalan èin, to može, naravno kad takav razvoj otvorenosti u razgovorima dostigne nivo i za tu vrstu prièe. Ne slažem se s tobom, senzo, da ja kao roditelj trebam objašnjavati anatomiju penisa i vagine, to neka rade oni koji to veæ rade (škole).
Racionalni, govoriš samo o neželjenoj trudnoæi kao o problemu. Ne zaboravimo polne bolesti. Nisam mjerodavna da kažem koji je problem veæi, ali mislim da imaju istu važnost. Brojke kažu sve- toliko neželjenih trudnoæa (prekidi ili ne, više nije bitno), još više mladih koji imaju polne bolesti, a koje zahtijevaju duže lijeèenje, na žalost, i koje ostavljaju posljedice, vrlo èesto i trajne.
U svakom sluèaju, razgovor sa djecom od ranog djetinjstva, bez lažnih predstavljanja i u skladu sa godinama djeteta, može samo pozitivno djelovati na normalniji razvoj, pa i na ovaj problem u naslovu.
15-02-2011 at 20:28 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobna granica stupanja u seksualne odnose sve niza

Hurija, kao što ti veæ jedno reèe, u principu isto mislimo samo se drugaèije odražavamo

15-02-2011 at 22:56 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobna granica stupanja u seksualne odnose sve niza

Kako Romi ne komplikuju oko ovih granica.Kod njih je valjda uvijek ista?

15-02-2011 at 23:06 | Ukljuèi u odgovor
jalijas
Nivo: Forumski doajen
JA IZDATI NEZNAM

Registriran(a): 15-02-2002
Odgovori: 2780
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dobna granica stupanja u seksualne odnose sve niza

citat:
djecko wrote:
Kako Romi ne komplikuju oko ovih granica.Kod njih je valjda uvijek ista?
koji si ti shupak ,ma romi i nisu ljudi, zar ne.za sve nelogicni i nakaradno normalno krivi su romi,ciganija ,ciganska posla itd



p.s.izvini na pravopisu ,edukativno sam zaosto ,nisam imao vremena prebiruci po kantama i proseci na ulicama  


Za mene mjesta

u dzenetu nejma
16-02-2011 at 03:29 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dobna granica stupanja u seksualne odnose sve niza

citat:
jalijas wrote:
koji si ti shupak ,ma romi i nisu ljudi, zar ne.za sve nelogicni i nakaradno normalno krivi su romi,ciganija ,ciganska posla itd

p.s.izvini na pravopisu ,edukativno sam zaosto ,nisam imao vremena prebiruci po kantama i proseci na ulicama

Jalijašu
Tradicionalno gledajuæi kod Roma je ta granica stupanja u seksualne odnose daleko bolje razraðena nego kod onih o kojima društvo vodi više interesa.U skladu teme, u svakom sluèaju su u prednosti i prirodno se pripremaju bolje nego ostali,a statistika govori da stupaju u brak,ranije nego ostali,ali ipak , poslije biološkog sazrijevanja.Negdje poslije 15-te godine.
A ti ako misliš da oni nisu ljudi i da sam ja shupak ,jebajiga
16-02-2011 at 08:53 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dobna granica stupanja u seksualne odnose sve niza

citat:
hurija wrote:

Eh, pa sad, objasniti sve tajne sexualnosti bilo bi malo previše, po mom mišljenju. Nastavni predmet da, ali prije škole valjda roditelji treba da naènu tu tabu temu. Otišlo bi preširoko ako naènemo temu o otvorenosti odnosa (prije svega mislim na povjerenje izmeðu roditelja i djece). Kao što sam rekla veæ ranije, neæe roditelj objašnjavati kako se stavlja kondom, šta ide i kako ide, ali to predstaviti kao normalan èin, to može, naravno kad takav razvoj otvorenosti u razgovorima dostigne nivo i za tu vrstu prièe. Ne slažem se s tobom, senzo, da ja kao roditelj trebam objašnjavati anatomiju penisa i vagine, to neka rade oni koji to veæ rade (škole).
Racionalni, govoriš samo o neželjenoj trudnoæi kao o problemu. Ne zaboravimo polne bolesti. Nisam mjerodavna da kažem koji je problem veæi, ali mislim da imaju istu važnost. Brojke kažu sve- toliko neželjenih trudnoæa (prekidi ili ne, više nije bitno), još više mladih koji imaju polne bolesti, a koje zahtijevaju duže lijeèenje, na žalost, i koje ostavljaju posljedice, vrlo èesto i trajne.
U svakom sluèaju, razgovor sa djecom od ranog djetinjstva, bez lažnih predstavljanja i u skladu sa godinama djeteta, može samo pozitivno djelovati na normalniji razvoj, pa i na ovaj problem u naslovu.

Hurija,,ako se vratis jos jednom na moj post koji si mozda nehotice prebrzo procitala
,,ja napisah paralelno uz roditelje skolsko obrazovanje (i u tom skolskom obrazovanju teme o anatomiji,itd,itd)
16-02-2011 at 09:12 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobna granica stupanja u seksualne odnose sve niza

citat:
djecko wrote:
Kako Romi ne komplikuju oko ovih granica.Kod njih je valjda uvijek ista?



ne samo kod roma ,na nasem podrucju prije 100godina su se djevojcice u tom dobu skoro pa sve udavale uz pomoc odgojne taktike roditelja
(iz razloga siromastva)!!!
djeca zenska su imale potrebu da izadu sto ranije iz porodicnih kuca da bi rasteretili oca i majku od porodicne gladi(humanost djeteta ,nerazmisljanje roditelja , previse djece u porodicama bez zastite,malo hrane ,prezivljavanje )!!!




[Edited by senzualna on 16-02-2011 at 10:48 GMT]
16-02-2011 at 09:32 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 40
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Roditelji i djeca : Dobna granica stupanja u seksualne odnose sve niza New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice