Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Ženski minder : Uzeti muzevljevo prezime ili ne?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

citat:
arnie wrote:

ma lijepo je kad se zna ko brkove suce a ko dimije steze, jelde...

jasta, cim pocne obratno da se stezu brkovi i sukat dimije, ode helach sve


p.s. sve hocu da ti kazem, avatar ti je
08-11-2011 at 17:18 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

citat:
MelMel wrote:

Zato brate djeca i treba da uzimaju majcino prezime, a ne ocevo. Jer uvijek se zna ko je majka, a za oca manje vise nije sigurno.



Pod uslovom da imas djecu...a za sigurnost jos uvijek postoji DNK analiza...100 Km pod stolom...i dobijes nalaze ...
08-11-2011 at 18:02 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?


Uzela muzevo, nisam ni razmisljala o nekoj drugoj varijanti, bilo mi je logicno i prirodno da svi, uljucujuci i djecu koju smo planirali imamo isto prezime.

Bila je to i uobicajena situacija, ikako je maticarka rekla sve mogucnosti kod mene je bilo po principu "u Rimu se ponasaj kao Rimljanka" pa sam tako i ja kao Bosanka.

Zadnih godina uglavnom zene zadrze i svoje prezime, nova vremena i to mi je ok.

Meni je vise zanimljivo kaze zene nakon razvoda zadrze prezime osobe s kojom nece vise da zive.

08-11-2011 at 20:04 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

citat:
hurija wrote:
teske filozofije oko pitanja..cc..
zaboravili ste papazjaniju od zakona kad su razlicita prezimena, potvrda da nisi ti, nego si ti al' drugo prezime, djeca su nasa djeca al' cija su djeca, ako si ti ti zasto imas ono ili ovo prezime, potvrda da ti je dijete dijete al' nije tvoje dijete dok ne doneses drugu potvrdu





Rekoh da se po ustaljonom principu zadovoljavaju 'interesi' supruznika a ponajvise sam mislila upravo na ovo sto govoris.
Na ovakvim temama raja se zanese, puno fantazira, ono samo on i ja, a djeca i sredina nebitno...
08-11-2011 at 21:30 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

ma ni jedno zar nije logicnije uzet od maticara prezime, pa on te vjencava

08-11-2011 at 22:02 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

citat:
XMRVICAxTZ wrote:
ma ni jedno zar nije logicnije uzet od maticara prezime, pa on te vjencava

08-11-2011 at 22:09 | Ukljuèi u odgovor
blentava
Nivo: Forumski doajen
Aequam memento rebus in ardius

Registriran(a): 26-12-2010
Lokacija: Belgrade, Serbia
Odgovori: 4005
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

citat:
sunce wrote:
Meni je vise zanimljivo kaze zene nakon razvoda zadrze prezime osobe s kojom nece vise da zive.

Uglavnom to èine ii istih razloga iz kojih i pri stupanju u brak uzimaju muževo prezime, da bi se prezivale isto kao i deca, ali je i tih situacija sve manje.
Znam za situaciju da je on saobraæajni inženjer a ona doktor i dodala je svom prezimenu njegovo. Tome se nije protivio njen muž ali jesu i svekrva i svekar iako fakultetski obrazovani (tradicionalisti). Svekrva je jedva saèekala da joj se sin razvede od te po njoj aspide (inaèe jedne divne osobe pedijatra za primer i oženi jednom koja je pristala da uzme njihovo cenjeno prezime).

citat:
Dea wrote: Na ovakvim temama raja se zanese, puno fantazira, ono samo on i ja, a djeca i sredina nebitno...

Ako ti nisi sebi želju ispunila svojevremeno, nema osnova da tu soluciju bilo kome zameraš a po osnovu tradicije za koju se zalažeš. Uostalom, tradicije u našem bitisanju æe uvek biti, ali s obzirom na stalne promene i napredak, menjaju se i obièaji i naèin života. Pa tako i prezime se uzima ili ne uzima opet po sopstvenom nahoðenju, nevezano da li se brak sklapa u Evropi ili bilo gde u svetu.
Da se odluèim (što je malo verovatno) na treæi brak, zadržala bih svoje prezime a njegovo bi me interesovalo k’o babu zviždanje ili lanjski sneg. Na primer meni se dopada jedno ili dva ili oba prezimena iz moje familije i mogu sada svom, dodati oba ako želim što mi je jedna od zasad neispunjenih želja. U tom sluèaju bi mi bio potreban godišnji odmor da se potpišem sa sva tri ali ako je to moja želja, zašto bi to na primer smetalo tebi ili nekom treæem? To je srpsko-rusko-maðarska kombinacija i onda bi se tamo neko èudio kako se blentava udavala ko zna koliko puta i uvek zadržavala muževo prezime, a èinjenièno stanje je nešto deseto. To je znaèi individualni izbor. Ko voli nek izvoli.
Šta æe sredina da kaže po bilo kom osnovu to me mnogo sekira, toliko da æu zaspati èim spustim glavu na jastuk.
08-11-2011 at 22:10 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

citat:
blentava wrote:
/statebriga/

Žena nije vlasništvo muža pa da pošto poto mora uzeti njegovo prezime. Ako želi zadržati svoje, ok, svaki pametan muškarac æe svojoj dragoj dopustiti moguænost da bira kombinaciju prezimena bez upliva na njenu odluku, što usput budi reèeno ne spada u feminizam, jer tu opciju daje zakon. I na tom polju se prepoznaje koliko muškarci cene i poštuju i ženu i njenu volju.


iz napisanog vidim da nemas pojma o cemu sam ja pisala, niti si upoznata s time da zene koje vole za sebe reci da su feministice (mada 90% nema pojma sta znaci feminizam) i da su emancipirane (sto, ponovno, pojma nemaju sta znaci), ostavljaju svoje prezime u braku, jer smatraju da je njihovo djevojacko prezime njihov identitet i ne zele uzeti muzevo, jer ne zele da "prihvate" tudji identitet, kad vec imaju svoj.

mogla bih dalje objasnjavati sta sam napisala, al' vjerujem da nema potrebe, jer ces ti naci na netu i prenijeti nam saznanja drugih za tili cas.

da malo banaliziramo stvari:
- prezime odredjuje "pripadnost" u najsirovijoj svojoj formi
- dijete s majcinim prezimenom se smatra "kopiletom"
- zena uzimanjem muzevog prezimena "potvrdjuje" da mu pripada.

ovo su uvrijezene stvari vezane za prezime. nije to balkanska stvar, nego je globalna stvar, sve od perioda kada je "nasilno premoscen" matrijarhat.

zene uzimaju muzevo prezime iz vise razloga, a jedan, zaljubljenima vrlo bitan, je taj da zele "obznaniti" svoju pripadnost (duhovnu i tjelesnu) tom muskarcu.

uzimanje muzevog prezimena nije nista lose, niti je sramotno, niti treba izbjegavati. isto je i sa zadrzavanjem vlastitog prezimena.

ono sto je bolesno u cijeloj prici je navedeno banaliziranje znacenja prezimena i njegova negativna interpretacija, zajedno sa iskoristavanjem uzimanja ili ne u svrhu zaklinjanja idealima koji su u trendu
08-11-2011 at 23:20 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

blentava/Ako ti nisi sebi želju ispunila svojevremeno, nema osnova da tu soluciju bilo kome zameraš a po osnovu tradicije za koju se zalažeš./


Kad neko pretjera ja jednostavno kazem - nabijem te i idemo dalje, al ovo su one hinjske podvale za koje te cobani u tvom selu nap*z** vilama.
Jako te boli ova rijec - tradicionalno, a ne samo tebe, ima ih jos... Tradicionalno i neoborivo u braku je da je musko muz a zena supruga. Dijete je njihovo i majka mu ne moze biti otac, niti mu otac moze biti majka.
Ti, kao emancipovana i slobodoumna mozes naci maconju da ga vrtis i demonstriras mu kako se sve promijenilo, al opet ces nekad nabasati na onog pravog krkana koji ce te raspizditi vilama.


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?
Ovaj post je premjesten sa topica Re: Kanta za smece)))
09-11-2011 at 00:26 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?

Pazi, ako pogrijesis u startu nema popravke.
Evo pises /Ako ti nisi sebi želju ispunila svojevremeno/ i nakon toga slijedi citava tirada bazirana na pogresnoj predpostavci.
Po ovom pitanju o kojem razglabamo, moja odluka je jasna, iskonska, jedinstvena - jedan izbor, nema vise.
Ti jednostavno nemas poziciju u ovom dijalogu jer si puna predrasuda spram pojma i karaktera tradicionalnog.


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Uzeti muzevljevo prezime ili ne?
Ovaj post je premjesten sa topica Re: Kanta za smece)))
09-11-2011 at 01:32 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Ženski minder : Uzeti muzevljevo prezime ili ne? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice