Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : ½Tolerancijom protiv razlièitosti½ naslov teksta
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ½Tolerancijom protiv razlièitosti½ naslov teksta

Putnik u camcu

citat:
Nemoj ziv bio ti pricati o toleranciji i razlicitosi kad samo prije par dana one koji rekose da ce se izjasniti kao bosanci ti nazva ubacenim "elementima"...Vrati se malo na onu temu, ako meni ne vjerujes pa procitaj sta si napisao.


Nemam namjeru da se vracam na neki od mojih ranijih komentara. Sumnjam, da sam kazao "ubaceni elementi".Ako sam tako kazao, molim citat, pa da vidimo u kojem kontekstu je to receno.
Prije ce biti da je to tvoja shvacanje mog komentara. Ja ne pisem apstraktno. Moji komentari su prosti i jasni, jer pisem za Forum, a na Forumu ima puno onih kao sto si ti, koji tudje receno okrenu na svoj nacin.
Dakle, molim citat "o ubacenim elementima",pa da nastavimo.
15-10-2012 at 01:52 | Ukljuèi u odgovor
arnie_returns
Nivo: Forumski vuk
when the time comes

Registriran(a): 23-08-2012
Lokacija: treca munara lijevo
Odgovori: 747
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ½Tolerancijom protiv razlièitosti½ naslov teksta



15-10-2012 at 02:55 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ½Tolerancijom protiv razlièitosti½ naslov teksta

citat:
Dajdza wrote:
Nemam namjeru da se vracam na neki od mojih ranijih komentara. Sumnjam, da sam kazao "ubaceni elementi".Ako sam tako kazao, molim citat, pa da vidimo u kojem kontekstu je to receno.
Prije ce biti da je to tvoja shvacanje mog komentara. Ja ne pisem apstraktno. Moji komentari su prosti i jasni, jer pisem za Forum, a na Forumu ima puno onih kao sto si ti, koji tudje receno okrenu na svoj nacin.
Dakle, molim citat "o ubacenim elementima",pa da nastavimo.



Dajdza, ne valja lagit...

citat:
Dajdza wrote:
Tvoja logika bi bila ispravna kad bi se svi Hrvati i Srbi izjasnili kao Bosanci, ali oni se izjasnjavaju kao Hrvati i Srbi, i zele da uzmu i tvoju livadu. Vec su ti uzeli puno livada, a ti slijep kod ociju, jos to nisi primijetio.
A sta znam, mozda si ti Bosanac po zadatku, koji dolazi iz tora Hrvata i Srba da zaglupljuje Bosnjake, kako bi se izjasnili kao Bosanci.

15-10-2012 at 14:34 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ½Tolerancijom protiv razlièitosti½ naslov teksta

Putnik u camcu

Naveo si sta sam napisao, i to je korektno, ali zakljucak koji si izveo nije tacan, jer to sto meni pripisujes da sam kazao, nigdje ne stoji.
Evo uvjeri se.

citat:
Dajdza wrote: Tvoja logika bi bila ispravna kad bi se svi Hrvati i Srbi izjasnili kao Bosanci, ali oni se izjasnjavaju kao Hrvati i Srbi, i zele da uzmu i tvoju livadu. Vec su ti uzeli puno livada, a ti slijep kod ociju, jos to nisi primijetio. A sta znam, mozda si ti Bosanac po zadatku, koji dolazi iz tora Hrvata i Srba da zaglupljuje Bosnjake, kako bi se izjasnili kao Bosanci.


Gdje u ovom teksti ti nadje rijec "ubaceni elemenat" .U predhodnom komentaru sam ti nagleasio, da bi to moglo biti tvoje tumacenje mog komentara, jer ja dobro znam sta pisem i kako pisem, a osim toga nikad ne lazem.
Dakle, ako ima i trun logike, izvedi zakljucak ko laze, a ako imam "obraz" kako kazu nasi ljudi, onda se i postidi. Obraza nemas, jer da imas, ti bi se vec izvinuo.


[Edited by Dajdza on 16-10-2012 at 02:22 GMT]
16-10-2012 at 02:21 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ½Tolerancijom protiv razlièitosti½ naslov teksta

citat:
Dajdza wrote:
Dakle, ako ima i trun logike, izvedi zakljucak ko laze, a ako imam "obraz" kako kazu nasi ljudi, onda se i postidi. Obraza nemas, jer da imas, ti bi se vec izvinuo.



Kome bolan da se izvinem Prvo uvrijedis insana, a onda trazis izvinjenje od istog......Nego, de ti jednu pa uz istu dobro razmisli sta si napisao...Ono sto si ti napisao komunjare nazivaju "ubacenim elementima" ili petokolonasima......
16-10-2012 at 15:19 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ½Tolerancijom protiv razlièitosti½ naslov teksta

Ja zanam sta sam napisao, a kako si to ti shvatio i zasto, u to ne ulazim. Uglavnom, nigdje nisam pomenuo "ubaceni elemenat" kako ti vtrdis.
Komunjare su puno govorile o "ubacenim elementima", a koliko vidim, ti se koristis tim terminom, pa sad sam izvedi potreban zakljucak.

17-10-2012 at 01:49 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ½Tolerancijom protiv razlièitosti½ naslov teksta

Evo jedno naravoucenije kako bi kazali nasi susjedi, namijenjeno iskljucivo Bosnjacima, ali ga mogu procitati i drugi. I jedni i drugi mogu osuti paljbu, po tekstu, po autoru koji ga je napisao, ali i po Dajdzi koji ga je prebacio.

ONIM BOŠNJACIMA KOJI NE SMIJU ISTINU REÆI
Autor: Akademik dr. Ferid Muhiæ



Velika snaga leži u prièama. Zato prièe ne nastaju sluèajno, spontano, bez povoda i bez cilja. Ako je prièa dobro smišljena, sjeme posijano u prièama, niknuæe taman kad ljudima najviše zatreba onoga što izgleda kao da im je najpreèe. Ali ono što je najpreèe, nije uvijek ono što izgleda kao da je prvo, ni ono što izgleda kao da je najpotrebnije. Pogotovo treba znati da ono što nam izgleda prvo i na šta se prva misao usmjeri, nije uvijek ono što je najbolje, ono što je najvrjednije, ono što èovjeku valja uèiniti! U smrtnoj opasnosti, prva misao je pobjeæi, i svakom se èini da je najpreèe spasiti glavu. Ali ako je za spas glave potrebno da se izgubi obraz, onda je obraz preèi! Zato, suprotno uvriježenoj i sistematski pothranjivanoj predrasudi, ne prièa prièe samo narod. Mnoge od navodno narodnih prièa, nije isprièao narod, nego ih je, kao šugavu ovcu u stado, u narod pustio neko drugi. A zna se da jedna šugava ovca ošuga cijelo stado!

Jedna od takvih “narodnih prièa“, puštena davno meðu Bošnjake (ja tu prièu nikada nisam èuo kod drugih naroda, iako sam je na moju veliku žalost èesto slušao upravo kao “narodnu prièu“ meðu Bošnjacima) jeste Prièa o hrðavom psu. Zbog oèigledno demagoške i defetistièke poruke upuæene Bošnjacima, ovu prièu prenosimo u osnovnim crtama:

Kao biva, u nekog èobana, zajedno sa dobrim i pametnim psima, uz stado bilo i neko pašèe koje je po cijeli dan i po svu noæ lajalo. U planini bio vuk, ali podalje od ovog stada. Poðe taj vuk svojim poslom na jednu stranu, ali èuje onog lajavog psa. Tako jednom, tako dvaput. Upamti to vuk, te èim ujagmi malo slobodnog vremena, ode da vidi to pašèe koje mu svojim lavežom ne da ni da se na miru odmori i odspava. Kad vuk doðe na ono mjesto odakle se èulo lajanje, a kad tamo cijelo stado. I pojede vuèina i ovce i èobana, i dobru pašèad, a samo se ono lajavo pašèe spasi!

Prièa je višestruko zanimljiva, ali æemo se mi zadržati samo na veæ spomenutoj centralnoj poruci Bošnjacima, i oèiglednoj neautentiènosti ove kvazinarodne prièe koja potvrðuje da je spravljena u retortama ideoloških laboratorija naših susjeda sa jasnim ciljem da obeshrabri Bošnjake i da im stvori osjeæaj nemoæi i tupe pokornosti.

Domovina svih Bošnjaka

Poruka je prijeteæi jasna: Bošnjacima valja pognuti glavu i ušutiti se, da ne bi privukli pažnju vuka koji ih je, nekim sluèajem do tada smetnuo s uma. Dok šute i trpe, i ako od sebe otjeraju onoga koji glasno govori (laje) protiv dušmana, dušman (vuk) æe ih bar za neko vrijeme ostaviti na miru. Oni koji ne spominju dušmane (koji ne laju) su kao dobri psi koje treba hraniti i držati uz stado. Pas koji laje i kada vuka nema, dozvaæe vuka (dušmana), prije ili kasnije, i eto vam belaja! Zato, pamet u glavu, Bošnjaci! Otjerajte one ljude (pašèad) meðu vama koji opominju (laju) da je vuk u planini, a dušman u blizini! Ako šutite, možda vas vuk zaobiðe i poštedi! U suprotnom, i vas i vašeg èobana vuk æe pojesti, a samo æe ono lajavo pašèe ostaviti u životu, da mu se naðe i da ga podsjeti na vas, kad se opet poneka od rasutih ovaca ojanji, i kad novo stado za klanje saberete!
Strašno, da strašnije ne može biti! Što je još gore, sami Bošnjaci su tu prièu progutali kao mudru pouku, i po pravilu upravo oni su prvi koji tjeraju od sebe svoje najbolje ljude. Èim neki Bošnjak digne glavu i jasno i glasno progovori istinu o opasnostima koje Bošnjacima prijete, skoèe mnogi Bošnjaci kao jedan da mu usta zatvore i natjeraju ga da ušuti, taman kao da je ono pašèe. Ali ono što je najgore jeste da niko ne vidi koliko je ova prièa neautentièna i ideološki fabrikovana, koliko je jasno da nije bila, niti je mogla biti narodna prièa. Kao prvo, niko ne vidi da se sakrilo i preskoèilo ono što je u prièi najbitnije: naime, da blizu stada zaista živi pravi vuk koji jede ovce, i da tog pravog vuka lajavi pas nije ni izmislio, ni stvorio, kao i to da nije ovaj pas pojeo ovce i èobana, nego upravo taj isti realni vuk na kog je on lajao i opominjao danju i noæu!

Kao drugo, ko god zna bilo šta o vukovima, zna da oni bježe od laveža, a ne da ih lavež privlaèi, tako da pas koji neprekidno laje zapravo indirektno veæ brani stado od vukova! Istina je u stvarnosti direktno suprotna ovoj prièi! Vuk se odluèi da napadne stado samo kad zavlada tišina, dok ovce planduju ili pak, u gluho doba noæi, kada popusti pažnja èobana, a psi se ušute i zadrijemaju. Kamo sreæe da svako stado ima psa koji neprestano laje, danju i noæu, imalo ili nemalo vuka u blizini! Nikada, ali zaista nikada – i to æe vam potvrditi svako ko je bio makar jednom sa ovcama u planini u kojoj ima vukova – vuk neæe napasti stado ako njegov dolazak najavi gromoglasni lavež, jednog ili više pasa, svejedno! I zato ovèari i èobani posebno cijene pse koji laju i opominju, jer su im oni od najveæe pomoæi, a ne uzrok njihove propasti, kao u ovoj prièi-podvali!
O tome koliko je inaèe ponižavajuæa i kulturološki neprihvatljiva osnovna podjela uloga u Prièi o hrðavom psu, u kojoj su Bošnjaci prikazani kao potpuno nemoæne ovce pred svemoænim vukom, a njihov najbolji branilac koji ih bez prestanka opominje na opasnost, žigosan kao glavni krivac za njihova stradanja, pa im preostaje samo da pognu glavu i šute hrabreæi se oportunistièkim biserima kao što su – krmka niz dlaku, ne talasaj, kraju laðu, prvi pijevac završi u loncu, najviše junaka je pod zemljom, pognutu glavu sablja ne sijeèe – treba jednom napisati studiju od pet tomova na devet hiljada stranica!

Hoæe li ovaj strah nekada prestati, ima li uopšte kraja tim blasfemiènim epizodama ekscesivnog nacionalnog mazohizma!? Pa zar ne znamo da krmku ne treba ni prilaziti, i zar se ne bi i okeani usmrdili da nije talasa, i èemu laða koja je stalno vezana za obalu, i zar se ne zakolju najprije upravo oni pijetlovi koji ne pjevaju i sabah ne najavljuju, zar kukavice ne umiru i ne završe pod zemljom, i zar upravo osuðenik na smrt glavu ne pogne da mu je sablja, sjekira ili giljotina tako pognutu odsijeèe!?

Zato, o vi meðu Bošnjacima koji ne smijete istinu reci, ne budite ovce, ne plašite se, ne tjerajte od sebe onoga koji vam istinu govori i koji vas danju i noæu na opasnost opominje, veæ ga slijedite i pomozite mu, isplovite na puèinu, sa valovima se hrvite, prvi sabah najavite, pred cijelim svijetom glavu ponosno podignite – jer vama prilièi da je pognete samo pred Allahom jedinim!



[Edited by Dajdza on 17-10-2012 at 02:54 GMT]

17-10-2012 at 02:42 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ½Tolerancijom protiv razlièitosti½ naslov teksta

citat:
Putnik wrote:


Kome bolan da se izvinem Prvo uvrijedis insana, a onda trazis izvinjenje od istog......Nego, de ti jednu pa uz istu dobro razmisli sta si napisao...Ono sto si ti napisao komunjare nazivaju "ubacenim elementima" ili petokolonasima......

A Putnik jesi ti neki hatorljiv insan
ufatio si tu okretat',prevrtat',ivrtat'ja ne znam dokle æeš ti tako.Skreæeš vodu na svoj mlin,zamjeruješ se sa starijim ljudima,nemaš obraza i stida,neæeš da se izvineš...
Ma ne slušaš nikak'
A ima nekih, kojima insan mora ugaðat ko èiru na guzici, eh et
nek sam ti se nagovorio
17-10-2012 at 08:14 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ½Tolerancijom protiv razlièitosti½ naslov teksta

Meni se cini Djecko da i ti pomalo uvrces i izvrces. Haman imas cir na guzici pa ne mozes rahat da sjedis,pa ti je svako drugi kriv izuzev cira na nezgodnom mjestu. Valjda neki ubaceni elemenat.

18-10-2012 at 04:10 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ½Tolerancijom protiv razlièitosti½ naslov teksta

citat:
Dajdza wrote:
Meni se cini Djecko da i ti pomalo uvrces i izvrces. Haman imas cir na guzici pa ne mozes rahat da sjedis,pa ti je svako drugi kriv izuzev cira na nezgodnom mjestu. Valjda neki ubaceni elemenat.



Dajdža bolan,nejma vrdanja
Ako se budeš meni sljedeæi put obratio,znaj da neæu imati nimalo tolerancije.Hoæu da kažem kresnuæu ti punici pa ti kako hoæeš nemoj da ne bi šta zamjerovo
18-10-2012 at 09:23 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Politika : ½Tolerancijom protiv razlièitosti½ naslov teksta New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice