Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatoru


FORUM : Putopisi : Božiæ u Berku
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
mima
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-08-2002
Odgovori: 785
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Božiæ u Berku

Juèer, 21.12.2012. kad su blente èekale da Svijet odleti u zrak (išla u mojoj generaciji 1971.-1974., 2. èuvene gimnazije u Križaniæevoj ulici u Zagrebu jedna što je pitali od èega se sastoji atom - a ona æe - OD BARUTA ...)otišla dakle ja sa svojim kolegama s posla u selo Berak, kod Ðeletovaca, samo par km od Lipovca, granice sa Srbijom, gdje su bile crte fronta od Vukovara ... Skupili smo nešto kuna, odjeæe i slatkiša i osjetili samohranu mater s troje djece. Ženica lijepa, gluhonijema,, ocu i materi s djecom došla jer otac ne benda ... I nije mi žao uredskog derneka. Juèer se Božiæ i Ramazan neki davni u meni spojio. Vozi nas šofer Joža kombijem do Ðeletovaca. Da se piše putopis --- može. Do Broda od Zgareba za sat i po, autoput gotovo prazan. Prema Lipovcu i Srbiji izbrojasmo juèer preko 40 šlepera sa po 10 polovnih automobil na svakom ... Veæinom stari auti koji æe naæi kupce u Bugarskoj, Srbiji, Rumunjskoj ... eto ti Europe i Evrope. Mi imm doðemo više ko reciklažno dvorište, otpad ... mrzim taj gubitak ponosa slavenskog. Kad smo izgubili slavenski duh i dušu ... zašta se prodajemo, kad æemO, ako se ne dogodi neki novi Matija Gubec, i dalje biti kmetovi ... al skrenula sam s prièe ... perem store za praznike ...)

Htjedoh vam o Slavoniji reæi - zemlja oko Berka je "mrak", crni se ko ono kad kažu - da propadnem u crnu zemlju - e tamo u Berku je zemlja tkva- èisti humus ... al sela su prazna, tužna je Slavonija, izgubljena, bez mladosti i djeèjih vrtiæa.... I mrtvi se dilje --- vidim putokaz PRAVOSLAVNO GROBLE, a malo dalje KATOLOÈKO GROBLJE ... Neæeš ti putokaza ... a ide 2013. i mi æemo u Hrvatskoj u Europe ... A moja Sirija se raspada u mukama ... rekla bi moja nena Fta - halaè dabogda ne bili ... ili bili?
Sad nema nièeg osim njiva, izoranih doduše, dubokom zimskom brazdom da se do proljeæa odmore njedraa zemlje, osim njiva i sokolova, svraka ... tu i tamo pokoji traktor ... U Oroliku skreæemo prema Berku do kuæe naše domaæice kojoj pomoæ nosimo ... selo je bilo pola-pola. Sad Srba nema ... Pitam, blesava - kako je poèelo!? Kako? Netko je ugasio svjetlo pameti ... Danas nema posla, ima siroine i polu-sirotinje. Da barem još nafte na Ðeletovcima ima ... Žive od hrane koju proizvedu, od nadnica i rada u susjednoj peradarskoj farmi ... kam pusti poticaji, kam ministi koji nikad nisu sjeli u kola pa obišli Zemlju , Lijepu našu koju vode. Ja, kao uvjereni ljevièar, ljuta sam na ove "moje" jer su se povampirili i zaboravili suštinu socijal-demokracije ...
Juèer je trebao biti sudnji dan, kao da on veæ decenijama ne traje ... Dan je bio zimski, lijep i tugaljiva kao što sam i sama.... Tko æe s ovih pohranajih zemalja bivše Jugoslavije skinuti prokletstvo ... kad æe poèeti VELIKA DUHOVNA PROMJENA GLADNIJH I JADNIH DUŠA, namuèenih nepravdama, politièkim, moralnim, ljudskim ... Zima u Berku i Božiæ narodu dolazi ... gole zimske grane ... zašta èovjek živi ... SRETNA VAM 2013. mima

PS Našla sam èitajuæi dosta tipfelera, jer prsti mi lete .. al mrsko mi ispravljati ... vi æete oprostiti.

DODATAK: NISAM VJERNIK, VEÆ SUMNJAM, nadam se iskreno da IPAK POSTOJI. A KAKO ÆE DRUGAÈIJE, NO SUMNJATI, PAŠÈE MIJEŠANO ŠTO MU JE MOLITVA S MINARTEA U KRVI PA OSJEÆAM DA MI JE ALAH KAO BABAO RAHMETLI MI, ONAJ ISTI BABUKA MOJ ZVONKO ŠTO JE VOLIO BOSNU I BEHIJICU SVOJU, A ZAPIS U CRKVI KRAJ KRAPINE MU PREZIME SPOMINJE NEDAVNE 1573. GODINE KAD BIJAŠE SELJAÈKA BUNA. Što æu no da sumnjam u dežurne Bogove ali ... DA SE NE ZABORAVI NI SREBRENICA NI BERAK, NI ZA RAMAZANA NI ZA BOŽIÆA .... MIRA I RAZUMA NARODIMA ...
ZLOÈIN U BERKU

Županijski sud u Vukovaru

Predmet: K-48/06
Optužnica: ŽDO u Vukovaru br. K-DO-42/01
Datum podizanja optužnice: 05. travnja 2006, precizirana podneskom od 08. rujna 2006. godine, izmijenjena podneskom od 19. studenog 2007. godine
Kazneno djelo ratnog zloèina protiv civilnog stanovništva iz èl.120.st.1. OKZ RH

Optuženi: Slobodan Vuèetiæ (ŽDO odustalo od optužnice podneskom od 19. 11. 2007. ), Peter Gunj (ŽDO odustalo od optužnice podneskom od 19. 11. 2007. ), Mirko Vujiæ (postupak u odnosu na njega razdvojen 22. 12. 2006. zbog raspravne nesposobnosti) i Stevan Periæ

Zastupnik optužnice: Zdravko Babiæ, zamjenik ŽDO u Vukovaru

Branitelji opuženih: odvj. Nediljko Rešetar, odvj. Branko Iviæ, odvj. Andrej Georgievski, odvj. Tomislav Filakoviæ

Vijeæe za ratne zloèine: Nikola Bešenski, predsjednik Vijeæa, Branka Ratkajec-Èoviæ, èlanica Vijeæa, Željko Marin, èlan Vijeæa

Žrtve (prema preciziranoj optužnici od 08. rujna 2006. godine):
Ubijeni: Milan Kovaèeviæ, Stipo Mitroviæ, Tomo Jeliniæ, Ljubica Mitroviæ, Zlatko Mitroviæ, Ðuro Mitroviæ, Marko Kujundžiæ, Damir Kovaèeviæ, Marijan Marinèiæ, Marin Mitroviæ, Dragutin Penaviæ, Bartol Penaviæ, Željo Ore, Ivan Garvanoviæ, Mato Garvanoviæ, Milan Jeleniæ, Damir Mitroviæ, Jozo Mrkonjiæ, Ljubica Garvanoviæ, Tunica Garvanoviæ, Ana Magiæ, Janko Latkoviæ, Pero Gvozdanoviæ, Janko Mrzopoljac
Odvedeni i nestali: Mato Kujundžiæ, Jakov Kujundžiæ, Slavko Mitroviæ, Marko Penaviæ, Dragutin Gvozdanoviæ, Mato Mijatoviæ, Mato Tomiæ, Luca Tomiæ, Ivan Ilaniæ, Ilija Bojiæ, Josip Majdaèek, Edvina Ilaniæ, Marijan Kujundžiæ, Ivan Juratovac, Janko Grubaè, Ivan Sotinac
Zlostavljani: Marin Kujundžiæ, Milan Ivanèiæ, Marin Martiæ, Mara Krajiæ, Marta Nakiæ, Ljubica Potoèki


Žrtve (prema izmijenjenoj optužnici od 19. 11. 2007. godine):
- ubijeni: Milan Jeliniæ i Marin Mitroviæ
- nestao: Slavko Mitroviæ
- fizièki zlostavljani: Mara Kraljiæ i Marica Mitroviæ
- psihièki zlostavljani: obitelji Vladimira Mitroviæa, Marijana Kujundžiæa i Mate Mitroviæa
- oduzete stvari: Tadija Mrkonjiæ


[Edited by mima on 22-12-2012 at 12:56 GMT]

22-12-2012 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Putopisi : Božiæ u Berku New Topic Post Reply



Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice