Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Rat i mir
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Rat i mir

Nakon 72 godine dženaza žrtvama: Jama Èavkarice - zloèin o kojem se nije smjelo govoriti




Ponedjeljak, 29/07/2013 14:09



Jedina je preživjela tada 20-godišnja Hadžera Æatoviæ-Bijediæ iz sela Ðeèe, koja je sa 144 roðaka baèena u jamu.

Nakon 72 godine od strašnog zloèina kada su takozvani ''ustanici'' u avgustu 1941. godine u jamu Èavkarica duboku nekoliko stotina metara u hercegovaèkom kršu, nedaleko od Bileæe, bacili više stotina Bošnjaka, mahom djece, 11. avgusta u Planoj kod Bileæe bit æe po prvi put obavljena dženaza-namaz nevinim žrtvama, izvještava novinar agencije Anadolija (AA).

Znaju se imena 468 ubijenih i baèenih u Èavkaricu, ali se osnovano vjeruje da je i broj znatno veæi. Za mnoge niko nije mogao dati podatke, jer su cijele porodice bile iskorijenjene. Vjeruje se da se broj kreæe do 700, a prema nekim podacima i preko hiljadu osoba.

Jedina je preživjela tada 20-godišnja Hadžera Æatoviæ-Bijediæ iz sela Ðeèe, koja je sa 144 roðaka baèena u jamu. Ostala je živa i poslije 63 dana je izvuèena iz jame, ali se godinama suoèavala s prijetnjama pojedinaca iz tajne jugoslavenske policije kako ne bi govorila o tim zloèinima.

Prema istraživaèima, za ovaj zloèin smatraju se odgovornim èetnièke jedinice, ali su mnogi od umiješanih u zloèine kasnije prišli partizanima te su poslije Drugog svjetskog rata obavljali visoke funkcije u istoènoj Hercegovini. Neki su dobili i status narodnih heroja i ulice, što je uglavnom bio razlog da se ovaj zloèin zataškavao i svi koji su o njemu govorili i pisali bili su pod udarom jugoslavenske tajne policije. Ljeto 1941. godine je, inaèe, bilo vrijeme bliske saradnje èetnièkih i partizanskih jedinica, što je bio dodatni motiv da se poslije Drugog svjetskog rata insistira na skrivanju povijesnih istina.

''Željeli smo da na neki naèin obilježimo stradanje Bošnjaka istoène Hercegovine, od perioda Kraljevine Jugoslavije, preko Drugog svjetskog rata do posljednje agresije. Buduæi æe 11. avgusta biti otvorena obnovljena džamija u Planoj, smatrali smo da se ta manifestacija ne može održati bez sjeæanja na Èavkaricu i užasne zloèine o kojima se u vrijeme SFR Jugoslavije nije smjelo govoriti, a jama Èavkarica je èak bila betonirana. Zato æemo sada prvi put poslije 72 godine i šest dana obilježiti stradanje žrtava u istoènoj Hercegovini. Bošnjaci nisu samo tu stradali. Stradali su diljem istoène Hercegovine i Bosne, u Podrinju, ali takvi zloèini nikada nisu obilježavani. Odgajani smo na zaboravu, negiranju svoje nacije i kulture, a sve da bi nam se moglo desiti ono što se desilo 90-tih. Dok smo mi vjerovali u slom fašizma, drugi su oštrili kame za nove zloèine. To se ne smije ponoviti'', kazao je za agenciju Anadolija mostarski muftija Seid ef. Smajkiæ.

Dodaje kako je sjeæanje na Èavkaricu ''dug naše generacije'', te da se ''svoje tužne i krvave historije itekako moramo sjeæati''.

Trebinjski imam Husein ef. Hodžiæ, jedan od inicijatora sjeæanja na Èavkaricu, kazao je za AA da Bošnjacima zloèini u istoènoj Hercegovini trebaju biti pouka i da ih se moraju sjeæati.

''Nažalost, ni naši mnogi uglednici nikada nisu èuli za ovaj zloèin. Moramo èuvati sjeæanje na ove dogaðaje'', rekao je on.

Dan prije klanjanja dženaze nevinim žrtvama u Mostaru æe biti održan i okrugli stol na kojem æe se govoriti o temi jame Èavkarice uz uèešæe eminentnih struènjaka.

Inaèe, 11. avgusta ove godine u Planoj kod Bileæe æe biti otvorena i Avdiæa džamija koja æe u buduæe nositi ime imama Æamila ef. Avdiæa. Avdiæa džamija je sagraðena 1617 godine, a srušena tokom tokom agresije 1992. godine. To je poslije džamije u gradu, druga džamija u Bileæi koja æe biti obnovljena.

U Bileæi je do agresije na BiH živjelo 1.947 Bošnjaka, a prema neslužbenim podacima sada ih ima svega nekoliko desetina.

(Bportal.ba/AA)
- See more at: http://www.bportal.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=20761%3Anakon-72-godine-denaza-rtvama-jama-avkarice-zloin-o-kojem-se-nije-smjelo-govoriti&catid=40%3Avijesti-bih&Itemid=58#sthash.gJhy2SSm.dpuf]

30-07-2013 at 18:13 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
bracko wrote:

nemam nameru raspravljati se o zloèinima,jer po tvojoj zamisli samo je poèinjen zloèin sa jedne strane,saèekajmo popis pa da vidimo jel stvarna istina istinita.



Pa naravno da nemas jer sa mnom se ne mozes ni raspravljati jer ne znas. A ja znam na cemu zemlja stoji na tom podrucju i svaku masovnu grobnicu od Zvornika do Srebrenice.I zato nece proci neopazeno nicije pisanje. Sad sto se to nekome ne svidja bas me briga, forum i sluzi za to da komentarisemo.
30-07-2013 at 18:30 | Ukljuèi u odgovor
bracko
Nivo: Forumas sa iskustvom
ništa

Registriran(a): 01-02-2013
Lokacija: Gornja Maoèa
Odgovori: 312
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
cupo wrote:



Pa naravno da nemas jer sa mnom se ne mozes ni raspravljati jer ne znas. A ja znam na cemu zemlja stoji na tom podrucju i svaku masovnu grobnicu od Zvornika do Srebrenice.I zato nece proci neopazeno nicije pisanje. Sad sto se to nekome ne svidja bas me briga, forum i sluzi za to da komentarisemo.



Pa zašto bi se uopšte pisalo ako neæe da se èita.
Mene baš ne zanimaju grobnice ni oko Zvornika ni oko Srebrenioce,i neznam gde su,a ti ako znaš pomozi ljudima da pronaðu svoje nestale bilo bi od koristi.
30-07-2013 at 20:10 | Ukljuèi u odgovor
bracko
Nivo: Forumas sa iskustvom
ništa

Registriran(a): 01-02-2013
Lokacija: Gornja Maoèa
Odgovori: 312
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
Aidatuzla wrote:


pa sta ti mislis? citas li ti malo ovaj forum ili dolazis da bezveze provociras?





A što tebe baš interesuje,a što se tièe provokacija ako si isprovocirana onda bar napiši u kom pogledu.
30-07-2013 at 22:57 | Ukljuèi u odgovor
mustajbeg
Nivo: Forumski doajen
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Lokacija: naci cu te sigurno-K
Odgovori: 1379
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Rat i mir

Procitajte knjigu,Naser.

31-07-2013 at 19:49 | Ukljuèi u odgovor
fazlija83
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 03-06-2013
Odgovori: 151
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
mustajbeg wrote:
Procitajte knjigu,Naser.



legendo, kaku knjigu, sta naser? daj bolan naziv i koje piso
31-07-2013 at 22:11 | Ukljuèi u odgovor
fazlija83
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 03-06-2013
Odgovori: 151
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
Aidatuzla wrote:

ti bas volis ispravljati pisanje ljudima? Opusti se. Ovo je forum Pretpostavljam da mustajbeg misli na knjigu nasera orica.


ahaaaa ja mislio gamal abdel
01-08-2013 at 22:43 | Ukljuèi u odgovor
fazlija83
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 03-06-2013
Odgovori: 151
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
Aidatuzla wrote:

jah,sarkazam
vjerovatno si na tog nasera otisao na ovoj temi


pa sta ja znam jer i tema je naslovljena u fazonu tolstoja ha ja
01-08-2013 at 23:43 | Ukljuèi u odgovor
usamljena
Nivo: Forumski doajen
ma boli me briga za sve

Registriran(a): 14-11-2011
Lokacija: gdje me vidis
Odgovori: 1976
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
mustajbeg wrote:
Procitajte knjigu,Naser.


ne pada mi napamet sve se vec zna
03-08-2013 at 22:31 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
usamljena wrote:

ne pada mi napamet sve se vec zna

sta se zna
04-08-2013 at 13:07 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 37
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Politika : Rat i mir New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice