Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
MelMel wrote:
Lijepo sam ja rekla...dobri stari Bosnjani, Bosnjaci, Bosanci....sve je to jedno te isto.

Sta to sprecava sve gradjane BiH bez obzira da li su muslimani, pravoslavci, katolici, ateiste, agnostici, budisti ,itd da se izjasnjavaju kao Bosnjaci = Bosanci!


ne sprjeèava niko i ništa osim 170 godina nacionalizacije Bošnjaka pravoslavaca i Bošnjaka rimokatolika na one anam ...  


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
18-09-2013 at 16:06 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

O sudbini Bošnjaka odluèivat æe sami Bošnjaci!Do nas je! 


<br /><br /><br /><br />

18-09-2013 at 17:28 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

kako li æe se ovi ljudi popisati ?sebe,djecu ,svoju ljubav i svoju bijedu....


U BIH LJUBAV OSUÐENA NA BIJEDU: Nekadašnji hodža Muhamed ne može naæi posao jer je oženio Slavicu!

Muhamed i Slavica nikada se prije nisu vidjeli sve dok Vojska Republike Srpske nije protjerala Muhameda iz jednog sela kod Doboja, a Slavicu vojska iz Boèinje. U jeku rata sklopili su brak u kojem se rodilo troje djece. Da bi obitelj preživjela, Muhamed odlazi u minska polja tražiti mine



Graðani Bosne i Hercegovine pravi su umjetnici u snalaženju da bi preživjeli. Najneobièniji posao rade Muhamed Kariæ i njegov maloljetni sin Amel, iz Doca na Lašvi kod Travnika. Da bi prehranio peteroèlanu obitelj, Muhamed obilazi ratne crte i traži rasprskavajuæe mine usmjerenog djelovanja, te ih prodaje na otpad kao staro željezo. Muhamedov problem još je veæi što je on bivši hodža koji je u ratu oženio Slavicu. Od tada više nigdje ne može naæi posao, piše slobodnaevropa.org.


Muhamed i Slavica nikada se prije nisu vidjeli sve dok Vojska Republike Srpske nije protjerala Muhameda iz jednog sela kod Doboja, a Slavicu vojska iz Boèinje. U jeku rata sklopili su brak u kojem se rodilo troje djece. Da bi obitelj preživjela, Muhamed odlazi u minska polja tražiti mine:

„To je istina, mine smo sakupljali. To su bile usmjeravajuæe mine, zvane brudovi. Bilo je u njima željeza po 15 do 20 kila, zavisi od mruda, njegove težine. ”

„To su bile usmjeravajuæe mine zvane mrudovi. Bilo je u njima željeza po 15-ak kila, 15 do 20, zavisi od mruda i njegove težine. Ja i ovaj srednji sin Amel smo možda sedamdeset mina povadili i razmontirali. Eksploziv odvojimo, a željezo prodamo.“

Je li vas bilo strah?

- Kad moraš preživiti, nema straha, vjerujte mi. Dolazilo je dana da po dva, tri dana nismo imali brašna da djeci napravimo hljeb. Djeca u školu idu. Znaèi moralo se, nije se biralo.

Muhamedova supruga Slavica nije mogla vjerovati da njezin sin Amel dovozi mine u dvorište:

„Ja sam mislila donijet æe kânta, limova, a on je minu donio. Ja kad nisam crkla od straha. I plakala sam, i njemu govorila: ’Ne daj mu, brani mu.’“

Muhamed je još 1990. godine samovoljno napustio vjersku zajednicu i od tada nigdje ne može dobiti zaposlenje. Tražio je u travnièkom komunalnom poduzeæu da ga zaposle kao èistaèa. Ni to nije dobio jer, kako kaže, svi ga odbijaju zato što je oženio Slavicu:

„Pošto je supruga pravoslavka, to ne godi. To ne ide.“

Niste faktièki pristali nigdje?

- Pa nisam nigdje. Vidiš kakvo je društvo. Znaèi, ovi mješoviti brakovi nisu nigdje pristali.

Za željezo od jedne mine na otpadu dobije samo pet maraka.

Jeste li ikada pomislili da možete poginuti?

- Jesam. Pomislim svaki put. Da sam mislio da mogu poginut, ne bih imao ni tih pet maraka. U tim situacijama ne mislite šta æe biti. Što je bilo na liniji, poèev od sela Slimena do vrha Vilenice, mi smo to poskidali. To je linija negdje u dužini preko pet kilometara.

Znaèi vi za pet maraka rizikujete život?

- Svejedno, rizikuješ ga i bez tih pet maraka. Moraš nešto raditi. Nisam nauèio da se bavim nekim mutnim radnjama. Nisam nauèio da kradem, ni ja niti moja porodica, pa bolje i to raditi nego bilo što drugo što je protivzakonito. Znaèi ovo je legalno.

Evo sad ste nam pokazali fotografiju na kojoj su neke ja bih rekao poznate liènosti – od muftije Avdibegoviæa, Džemaludina Latiæa…

- Hadžema Hajdareviæa, Hasana Èengiæa. To su moje školske kolege.

Da li oni znaju u kakvoj ste vi situaciji danas, kako živite?

- Za dvojicu mogu reæi da znaju. To su travnièki muftija Nusret Avdibegoviæ i Hasan Èengiæ, koji je u Sarajevu. On zna jer sam se i njemu obraæao. A za ovu dvojicu mislim da ne znaju, jer nismo u kontaktu od završetka škole.

Za kraj još jedan paradoks svojstven državama poput Bosne i Hercegovine. Da bi obitelj Kariæ dobila socijalnu pomoæ po zakonima ove države, mora im biti barem jedno dijete bolesno.

Na svu sreæu djeca su odliènog zdravlja, a jedno od njih dnevno pješaèi do Novog Travnika 15-ak kilometara. Ministarstvo Kantona nije mu osiguralo ni autobusnu kartu, iako su roditelji podnijeli zahtjev za pomoæ. Meðutim, Muhamedu je veæa briga što više nema mina u tom podruèju – jer nema gdje zaraditi ni onih pet maraka koliko dobije za željezo od jedne mine.

(Slobodnaevropa.org/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)

18-09-2013 at 18:03 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

A ne, ozbiljno, šta sprjeèava kršæane, ateiste i druge nemuslimane da se izjasne kao Bošnjaci?

18-09-2013 at 18:57 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Mislim, znam onu prièu kako su Bošnjaci izmišljeni 1993. godine, kako je SDA odgovorna za Bošnjake danas i izjednaèavanje sa islamom i tako dalje ali je l' kad vam neko inaèe kaže nešto s èime se ne slažete odustajete ili se borite kontra toga?

Zar upravo nemuslimani ne bi trebali biti kontra onim koji tvrde da su Bošnjaci iskljuèivo muslimani? Jer najlakše se povuæi i tražiti nešto novo. Abulafija sam reèe, kroz šalu naravno ali znamo svi da to i jeste taèno, da bi se u sluèaju da su Bošnjaci danas Bosanci, današnji Bosanci pisali kao Bošnjaci. Dakle, samo je bitno da je u kontru s ovim drugima, a paradoksalno, radi se o istom narodu.

I stvarno ali stvarno ne mogu da shvatim ljude koji kažu da nisu Bošnjaci, a vole Bosnu, ZNAJU da su Bošnjaci postojali davno prije 1993. godine, te da je to bilo obilježje naroda svih vjerskih i nevjerskih grupa i sl. Hajde za neuke ljude, ne iznenaðuje me, ali ovo...

18-09-2013 at 19:06 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Znam i to da politièari (ovi lafo Bošnjaci i k'o fol zaštitnici Bosne i Bošnjaka) poèesto stavljaju znak jednakosti izmeðu Bošnjaka i islama, ali da Popis pokaže recimo 30% Bošnjaka nemuslimana (dakle 30% od ukupnog broja Bošnjaka, ne èitave populacije u BiH) onda bi to bio i odlièan naèin da im se po tom pitanju zavežu lopovske gubice. I usput poremetila minder-ravnoteža.

18-09-2013 at 19:09 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
yugi wrote:
O sudbini Bošnjaka odluèivat æe sami Bošnjaci!Do nas je!

ja se toga i bojim ...  


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
18-09-2013 at 23:34 | Ukljuèi u odgovor
bracko
Nivo: Forumas sa iskustvom
ništa

Registriran(a): 01-02-2013
Lokacija: Gornja Maoèa
Odgovori: 312
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
VV Cephei A wrote:
A ne, ozbiljno, šta sprjeèava kršæane, ateiste i druge nemuslimane da se izjasne kao Bošnjaci?


zato što hrišæani nikad nisu mjenjali religiju.
19-09-2013 at 07:44 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
bracko wrote:


zato što hrišæani nikad nisu mjenjali religiju.




Bracko A sta su hrišæani bili prije nego sto su postali hrišæani??!!

19-09-2013 at 10:39 | Ukljuèi u odgovor
bubi
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 09-12-2008
Lokacija: tuzla
Odgovori: 113
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
bracko wrote:


zato što hrišæani nikad nisu mjenjali religiju.



Jesi li siguran?Je li ti mislis da je danasnje hriscanstvo onako kako ga je propovjedao Isa (latinski Kristus)?

Sta mislis zasto je postojala inkvizicija i zasto je u Europi u 12 vijeku pobijeno preko 10 miliona ljudi?Dakle i na prostoru istocne i zapadne crkve?Sta ti govori stecak?zasto pripadnici te religije "krscanske" se nisu sahranjivali ispod krsta?Ovo "krscanska" je pod znacima navoda jer se raspece zapravo nikada nije ni desilo.Sta se desilo sa tkzv. "bogumilima" ( a to je ta religija) u danasnjoj Srbiji?ko ih je pobio,ko ih je pokrstio?Zasto je vecina pripadnika te religije (Crkva Bosanska) presla na Islam?Ima li to veze sa Isa (Kristusom) i islamom koji priznaje i postuje Isa (Kristusa) kao Bozijeg poslanika? zasto su nastali protestanti? itd...
19-09-2013 at 11:49 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 16
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Politika : POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013 New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice