Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorkama (samo nemojte pitati kako se prave djeca)


FORUM : Roditelji i djeca : jednoroditeljske porodice...
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon jednoroditeljske porodice...

nakon par godina pauze, prvo bh udruzenje samohranih i razdvojenih roditelja se ponovno pokrece...

inace, tema o kojoj se obicno suti, kategorija koja (gotovo da) ne postoji u zakonskoj regulativi, nerijetko na margini drustva, uz terminoloski nedefinirane odrednice...

ima li samohranih na forumu?

grupa na FB, a uz nju i fan page...

Udruzenje Norne | Promote your Page too


svi zainteresirani za bilo koju vrstu angazmana i aktivnosti su dobrodosli

21-11-2010 at 23:06 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: jednoroditeljske porodice...

sastanak sadasnjih i potencijalnih clanova udruzenja

nista posebno, samo jedno neobavezno druzenje i razgovor

27-11-2010 at 21:05 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: jednoroditeljske porodice...

Žao mi je što se na ovu temu niko nije javio, podijelio islustva...a mislim da je danas dosta samohranih roditelja u našem društvu.
Mislim da tim ljudima uopšte nije lako, naroèito što smo mi još uvijek nacija sklona prerdrasudama i sl. malogradjanskim manipulacijama.

Prvo ako krenemo od pitanja vaspitanja, vrlo èesto su bili primjeri gdje se "iste greške" koje djeca uèine drugaèije gledaju i tumaèe zavisno "da li se radi o djetetu koje odrasta uz jednog roditelja"

Voljela bi èuti iskustva tih roditelja..ja mogu prièati iz perspektive djeteta koje je odraslo uz razdvojene roditelje..

04-10-2012 at 08:57 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: jednoroditeljske porodice...

citat:
andjela wrote:
Žao mi je što se na ovu temu niko nije javio, podijelio islustva...a mislim da je danas dosta samohranih roditelja u našem društvu.
Mislim da tim ljudima uopšte nije lako, naroèito što smo mi još uvijek nacija sklona prerdrasudama i sl. malogradjanskim manipulacijama.

Prvo ako krenemo od pitanja vaspitanja, vrlo èesto su bili primjeri gdje se "iste greške" koje djeca uèine drugaèije gledaju i tumaèe zavisno "da li se radi o djetetu koje odrasta uz jednog roditelja"

Voljela bi èuti iskustva tih roditelja..ja mogu prièati iz perspektive djeteta koje je odraslo uz razdvojene roditelje..


Moja malenkost smatra da na glasine i predrasude ne treba obraæat pažnju. Djetetu je bolje s jednim roditeljem nego u zajednici gdje je dijete svjedokom maltretiranja jednog od strane drugog roditelja, ili liènom zlostavljanju. Da nije lako djecu podizati ni u paru, nije, a sam ili sama je još teže.

Jedino što bih lièno preporuèila roditeljima (a imam dvije od èetiri kæeri koje su razvedene) je da roditelj koji živi s djetetom ne treba izigravati oba roditelja veæ da bude ono što jeste, majka ili otac. Ono što je najvažnije jeste principijelnost. Ako si nešto rekla ili rekao djetetu, ostani pri tome ne znam koliko da ti je žao, a drugi put nemoj prijetiti ili uskraæivati ono što smatraš da si prethodni put pogriješio ili u tome pretjerao. Nemojte podleæi tome što dijete odgajate sami pa da vam je žao da ste ga kaznili (mislim nešto mu oduzeli ili uskratili) jer od djeteta treba napraviti èovjeka, a ne dopustti mu da vas prevaspitava. Njima je prije svega potreban roditelj, a onda savjetnik i prijatelj, a samo prijatelja dijete æe svakako naæi meðu vršnjacima.
13-02-2013 at 20:30 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: jednoroditeljske porodice...

@hanumicag u potpunosti se slažem sa svakom napisanom rijeèi
Danas jeste malo drugaèije po pitanju predrasuda, posebno zato što je procenat razvoda brakova znatno porastao , tako da je je sve veæi broj djece koja odrastaju uz samo jednog roditelja.
Ja sam dijete koje je odrastalo uz jednog roditelja, i moram priznati da je moja majka bila znatno strožija upravo iz razloga što je samohrana. Ja sam uvijek imala izlaz kraæi od svojih drugarica, nisam mogla iæi na svaku zabavu kao moje drugarice, a o ljetovanju sa društvom mogla sam samo sanjati..i na ekskurzijama onim školskim imala sam utisak da je sve tu negdje blizu i da posmatra svaki korak
Moram priznati, to je bilo izraženo u onim kako kažemo "ludim godinama", ali da mi je bila prije svega roditelj, uvijek se znalo èija je starija, pa onda najbolji prijatelj, psiholog, doktor, to stoji i to sam i sama rano shvatila.
U tu sliku se naravno uklapa i moj otac, koji me jednom sreo ispred kina, ljeto u 18,30h i pitao me šta radim tu tako kasno...imala sam 14 godina...Uglavnom, to sam htjela reæi kada spomenuh predrasude, ta nekakva sputavanja iz prostog razloga " pod lupom si tih narodnih masa, pazi šta radiš"
I da se vratim na vašu prvu reèenicu, uvijek sam tako razmišljala, ali s druge strane, shvatila sam majku, pa joj nisam pravila previše problema

I ovo sve sa jedne strane, strane djeteta, a o velièini problema sa strane roditelja da i ne govorim!

[Edited by andjela on 13-02-2013 at 23:22 GMT]

13-02-2013 at 23:21 | Ukljuèi u odgovor
Denci
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 28-08-2006
Lokacija: daleko
Odgovori: 24424
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: jednoroditeljske porodice...

Ja sam samohrana porodica Bas me briga ko sta prica sve dok je mrlji i meni super  


Keep your eyes on the stars and your feet on the ground.
16-02-2013 at 18:11 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: jednoroditeljske porodice...

citat:
Denci wrote:
Ja sam samohrana porodica Bas me briga ko sta prica sve dok je mrlji i meni super


Vidi nje odakle iskoci
24-02-2013 at 21:02 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: jednoroditeljske porodice...

udruzenje norne je jucer odrzalo skupstinu s ciljem da se ponovno pokrene, obzirom da u bih sada ima vise udruzenja ove vrste i da svi saradjujemo na neki nacin.

evo obavijest

U nedjelju, 15. decembra 2013. god., je, nakon pet godina neaktivnosti, održana Skupština Udruženja samohranih i razdvojenih roditelja „Norne“. Skupštini su prisustvovali postojeæi i novi èlanovi Udruženja, koje je putem društvene mreže Facebook, u posljednjih šest mjeseci iniciralo nastavak rada.

Skupština je sazvana s ciljem promjene Statuta, kako bi ga se uskladilo sa promjenama u zakonskoj legislativi tokom proteklih godina, te kako bi Udruženje time steklo uslove da nastavi s radom. Ujedno je usvojen prijedlog promjene naziva Udruženja, koje æe se od sada zvati Udruženje jednoroditeljskih porodica „Norne“.

Udruženje samohranih i razdvojenih roditelja NORNE, sada Udruženje jednoroditeljskih porodica „Norne“, je bilo prvo bosansko-hercegovaèko udruženje ove vrste, osnovano u Tuzli, 2005. god.

Misija Udruženja je unaprjeðenje kvalitete života i stvaranje pozitivnog društvenog i pravnog okruženja za jednoroditeljske porodice u Bosni i Hercegovini, putem pronalaženja i primjene rješenje za njihove probleme, koristeæi se metodama samo-pomoæi i javnim zagovaranjem. Udruženje se vodi vizijom da jednoroditeljske porodice budu priznate i da uživaju jednaku kvalitetu života kao i potpune porodice; da društvena svijest budepromijenjena u smislu statusa jednoroditeljskih porodica; i da bude ustrojen pravni okvir za zaštitu njihovih prava.

S poèetkom naredne godine, udruženje pokreæe redovne sastanke èlanova Udruženja, o èemu se zainteresirani graðani mogu informirati putem stranice Udruženja NORNE na društvenoj mreži Facebook, ili na broj 035 270 238.


zapisnik mozete pronaci na ovom linku

za 4. januar je zakazano druzenje jednoroditeljskih porodica, a informacije mozete naci na FB stranici udruzenja, pod dogadjajima.

16-12-2013 at 11:29 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: jednoroditeljske porodice...

u tuzli je odrzana osnivacka skupstina jos jednog udruzenja koje se bavi ovom problematikom. puno srece u daljem radu od udruzenja norne.

istovremeno, moram da se zahvalim tuzlarijama sto su popratile dogadjaj.

mozda ce nekad objaviti i neku od obavijesti koje salju norne

20-01-2014 at 12:29 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: jednoroditeljske porodice...

citat:
statebriga wrote:
u tuzli je odrzana osnivacka skupstina jos jednog udruzenja koje se bavi ovom problematikom. puno srece u daljem radu od udruzenja norne.

istovremeno, moram da se zahvalim tuzlarijama sto su popratile dogadjaj.

mozda ce nekad objaviti i neku od obavijesti koje salju norne


95% od onoga sto salju razna udruzenja na [email protected] se objavi

Prema tome, bujrum

PS. za one koji ne znaju, objave raznih udruzenja, organizacija, skola, klubova, .... su besplatne
20-01-2014 at 19:31 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Roditelji i djeca : jednoroditeljske porodice... New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice