Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Mesa Selimovic o Bosni
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mesa Selimovic o Bosni

citat:
Dajdza wrote:
Ja nisam tebi kazo da si bolesna, ali ti mogu kazati da ne razumijes sta Mesa prica. Mesa ti sve lijepo kazuje, samo ti kazano ne razumijes ili neces da razumijes. U mom komentaru sve ti je razradjeno logicki, samo izgleda ti logiku ne volis. Tvoj problem. I dalje citaj Mesu ali povrsno. Od tog nema nikakve fajde.

bitno je da ti jedini razumijes
18-01-2016 at 09:58 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic o Bosni

Da, ja razumijem sta Mesa prica. Razumijem se i u srpsku politiku a posebno u njihove propagandne price. Eto sad je Vucic tipican predstavnik te politike. Da li znas sta on prica, koju politiku zastupa. Jedno prica u Sarajevu, drugo u Banja Luci. Evo malo onako za tebe o Mesi. Potrzi kompletan tekst na internetu, pa spoznaj kako su se Bosnjacima nabijali kompleksi manje vrijednosti, i zbog cega su mnogi Bosnjaci danas bez svoh licnog, nacionalnog i vjerskog dostijanstva. Klasican primjer je Mesa Selimovic,

Psiholosko-socioloski pristup

Akademok Prof. Dr. Ferod Muhic, O stereotipu zaostalog orjentalca

citat:
Tragièna ilustracija jeste psihološka drama jednog velikog pisca. Mehmed Selimoviæ, rano je usvojio stereotip o “zaostalim orijentalcima” Bošnjacima i “superiornim zapadnjacima” Srbima. Sdruge strane, kao èovjek koji je morao jasno uvidjeti u desetinama situacija koliko je on sam, iako pripadnik “zaostalih oprijentalaca”, i intelektualno i moralno superioran veæini svojih “zapadnih prosvjetitelja” Srba - kasnije i apsandžija i dželata njegovog roðenog brata! Suoèen sa ovom ozbiljnom anomalijom u odnosu na nametnutu vladajuæu dogmu, Mehmed Selimoviæ ja zapao u duboku i krajnje ozbiljnu krizu identiteta! Kako on kao “orijentalac’ uopšte može imati takav duh i um!? Ili pada cijela koncepcija, ili je u pitanju neka krupna greška. I tako, poslije dugo lomljenja u sebi, pred kraj života, Mehmed Selimoviæ se u sebi prelomio i odluèio. Ne mogu “orijentalci” biti tako talentovani i pametni kao što je, nesumnjivo, on sam! Ako laže koza, rog ne laže! Dakle, sa takvim izuzetnim sposobnostima, on je jednostavno bio žrtva neke demografske zablude! On mora biti da je Srbin, a nikako Bošnjak! Ideja da je tek izuzetak (jedan od rijetkih pametnih “orijentalaca”), oèigledno ga nije impresionirala, jer bi ga njeno prihvatanje ipak ostavilo unutar korpusa Bošnjaka, dakle “inferiornih orijentalaca”. I tako je Mehmed Selimoviæ postao kapitalna klasièna žrtva rasistièkih ideologija na Balkanu.

19-01-2016 at 01:14 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic o Bosni

Opet sirenje smrada oko savrsenog COVJEKA
bla bla bla bla bla bla....
*****************************************





Koliko god puta citala njegova djela.. uvijek me odusevi....i uvijek citam kao da citam prvi put..

04-02-2016 at 08:45 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic o Bosni

Neko je sirio smrad o Bosnjacima, Bosni, islamu itd. Naravno, ima puno onih koji vole da udisu taj smrad. To su nesudjeni "oslobodioci" Tuzle, koji jos uvijek prizeljkuju dolazak oslobodilaca za Ozrena i Majevic. Ima tu svakavih osoba, od iskompleksiranih Bosnjka, srpskih snajki i onih koje to namjeravaju biti. Ali jos malo o onima koji sire smrad o Bosni, Bosnjacima i islamu.

ZAŠTO JE VUÈIÆ IZETBEGOVIÆU CITIRAO MEŠU SELIMOVIÆA
Autor: Sead Zubanoviæ

vucicmesaizetbegovic


Zašto Srbija toliko voli Mehmeda Mešu Selimoviæa pa je pri susretu sa Bakirom Izetbegoviæem u Mostaru, dokazani neprijatelj Bosne i Bošnjaka, Aleksandar Vuèiæ, citirao nekoliko njegovih reèenica? Deklarisani èetnik koji je za skupštinskom govornicom u Beogradu rekao da za svakog Srbina treba ubiti sto Muslimana, Šešeljev uèenik za koga se zna da je sa Jevrejskog groblja pucao po Sarajevu, zaljubljenik je Selimoviæevih književnih djela. Otkud ta velikosrpska ljubav prema jednom Mehmedu? Zašto je ime Meše Selimoviæa tokom agresije na BiH nosila jedna èetnièka brigada? Iz kojeg razloga je, pored toliko srpskih književnika, najveæa književna nagrada u Srbiji naslovljena njegovim imenom?

I zadnji nepismeni Bošnjak nakon ovog mostarskog dogaðaja mora staviti prst na èelo i dobro se zamisliti. Šta je razlog da se u Sandžaku, za razliku od svih eminentnih historijskih bošnjaèkih liènosti, jedino imenom Meše Selimoviæa mogu nazvati ulice ili škole? Zašto je tog èovjeka svojevremeno Nikola Koljeviæ, prvi potpredsjednik genocidne tvorevine zvane RS, nazvao najveæim neroðenim Srbinom? Odgovor je sasvim jednostavan. U književnim nedjelima, „Derviš i smrt“ kao i „Tvrðava“, potpisanim njegovim imenom, tadašnji muslimani su nazvani otpadnicima od svoje vjere, naravno srpske i iz tog razloga su, kako kaže pisac, prezreni od svoje braæe, tada nepostojeæih Srba. Kao takvim, po Selimoviæu osnovano, negirano im je pravo na jezik, naciju i državu. U tim knjigama piše da se od Bosanca možeš svemu nadati, da godinama živi kao pametan èovjek, a onda sve uèini da bi dokazao da je budala?! Takoðe tu je napisano da je Bog Bošnjake obilježio pa smo po prirodi zli, uvijamo se, krijemo, lažemo, mislimo samo na današnji dan i samo na sebe, svoju sreæu vidimo u tuðoj nesreæi. Nemamo ponosa, nemamo hrabrosti... Najugledniji Bošnjaci tog vremena, su po Meši pijanci, pederi, gluhi, ovisnici od opojnih sredstava (afijuna), a bošnjaèke žene su grozno amoralne i neopisivo ružne. Ezan autora podsjeæa na zavijanje psa, a obavljanje namaza, klanjanje, je po njemu uzaludno udaranje èelom od pod! Pomenute formulacije su sigurno bile jedan od veæih povoda da Dobrica Æosiæ, najznaèajniji ideolog velikosrpskog fašizma, kaže da su: „Prijateljski odnosi izmeðu mene i Meše, kao i naših porodica bili prisni, roðaèki, bratski... “

Sve ovo gore navedeno je sigurno bio razlog da je Predsjednik Srbije Vuèiæ nauèio napamet i citirao èlanu Predsjedništva BiH Izetbegoviæu, pri njihovom susretu, par reèenica iz Selimoviæevih knjiga. Bila je to u stvari poruka Bošnjacima da oni, upravo onakvi kakve su ih opisivali Meša, kao i Andriæ, najviše odgovaraju srpskoj politici. U velikoj Srbiji bi uvijek bilo mjesta za glupog Muju, Sulju, Fatu, Hasu i Husu kao što ga ima i u moru viceva koji se širom Balkana prièaju, „normalno“, na naš raèun.

P.S. Meša Selimoviæ je ovako formulisao Islam: Kur'an je za mene pokušaj ljudskog stremljenja da se dokaže postojanje apsulutne istine u koju ja ne vjerujem!

ZAŠTO JE VUÈIÆ IZETBEGOVIÆU CITIRAO MEŠU SELIMOVIÆA
Autor. S. Zubanoviæ

Zašto Srbija toliko voli Mehmeda Mešu Selimoviæa pa je pri susretu sa Bakirom Izetbegoviæem u Mostaru, dokazani neprijatelj Bosne i Bošnjaka, Aleksandar Vuèiæ, citirao nekoliko njegovih reèenica? Deklarisani èetnik koji je za skupštinskom govornicom u Beogradu rekao da za svakog Srbina treba ubiti sto Muslimana, Šešeljev uèenik za koga se zna da je sa Jevrejskog groblja pucao po Sarajevu, zaljubljenik je Selimoviæevih književnih djela. Otkud ta velikosrpska ljubav prema jednom Mehmedu? Zašto je ime Meše Selimoviæa tokom agresije na BiH nosila jedna èetnièka brigada? Iz kojeg razloga je, pored toliko srpskih književnika, najveæa književna nagrada u Srbiji naslovljena njegovim imenom?

I zadnji nepismeni Bošnjak nakon ovog mostarskog dogaðaja mora staviti prst na èelo i dobro se zamisliti. Šta je razlog da se u Sandžaku, za razliku od svih eminentnih historijskih bošnjaèkih liènosti, jedino imenom Meše Selimoviæa mogu nazvati ulice ili škole? Zašto je tog èovjeka svojevremeno Nikola Koljeviæ, prvi potpredsjednik genocidne tvorevine zvane RS, nazvao najveæim neroðenim Srbinom? Odgovor je sasvim jednostavan. U književnim nedjelima, „Derviš i smrt“ kao i „Tvrðava“, potpisanim njegovim imenom, tadašnji muslimani su nazvani otpadnicima od svoje vjere, naravno srpske i iz tog razloga su, kako kaže pisac, prezreni od svoje braæe, tada nepostojeæih Srba. Kao takvim, po Selimoviæu osnovano, negirano im je pravo na jezik, naciju i državu. U tim knjigama piše da se od Bosanca možeš svemu nadati, da godinama živi kao pametan èovjek, a onda sve uèini da bi dokazao da je budala?! Takoðe tu je napisano da je Bog Bošnjake obilježio pa smo po prirodi zli, uvijamo se, krijemo, lažemo, mislimo samo na današnji dan i samo na sebe, svoju sreæu vidimo u tuðoj nesreæi. Nemamo ponosa, nemamo hrabrosti... Najugledniji Bošnjaci tog vremena, su po Meši pijanci, pederi, gluhi, ovisnici od opojnih sredstava (afijuna), a bošnjaèke žene su grozno amoralne i neopisivo ružne. Ezan autora podsjeæa na zavijanje psa, a obavljanje namaza, klanjanje, je po njemu uzaludno udaranje èelom od pod! Pomenute formulacije su sigurno bile jedan od veæih povoda da Dobrica Æosiæ, najznaèajniji ideolog velikosrpskog fašizma, kaže da su: „Prijateljski odnosi izmeðu mene i Meše, kao i naših porodica bili prisni, roðaèki, bratski... “

Sve ovo gore navedeno je sigurno bio razlog da je Predsjednik Srbije Vuèiæ nauèio napamet i citirao èlanu Predsjedništva BiH Izetbegoviæu, pri njihovom susretu, par reèenica iz Selimoviæevih knjiga. Bila je to u stvari poruka Bošnjacima da oni, upravo onakvi kakve su ih opisivali Meša, kao i Andriæ, najviše odgovaraju srpskoj politici. U velikoj Srbiji bi uvijek bilo mjesta za glupog Muju, Sulju, Fatu, Hasu i Husu kao što ga ima i u moru viceva koji se širom Balkana prièaju, „normalno“, na naš raèun.

P.S. Meša Selimoviæ je ovako formulisao Islam: Kur'an je za mene pokušaj ljudskog stremljenja da se dokaže postojanje apsulutne istine u koju ja ne vjerujem!


Arhiva Bosnjaci.net

[Edited by Dajdza on 25-04-2016 at 02:29 GMT]

25-04-2016 at 02:27 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic o Bosni

Kako bolesnih komentara ima pa to je cudo...
Ljudi zadojeni mrznjom ostaju sljepci pored otvorenih ociju ...
Posto vidim da mrzis ja bih ti preporucila da nastavis ,
jer sve dok mrzis ti ces i traziti rijesenje i ici naprijed za bolje svih nas.
Prema tome ziv bio i razmisljaj...

********************************************





27-04-2016 at 12:10 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic o Bosni

Hvala na" savjetu" ali ja nikoga ne mrzim. Ja prezentiram samo jednu istinu koju neki naopako tumace u cilju daljeg obmanjivanja Bosnjaka.

Bosnjaci treba da otvore oci i da konacno spoznaju ko ih zaludjuje glupim pricama o Bosni, Bosnjacima i islamu.

Ja nikan ne mlatim praznu slamu. Svaki moj komentar ima argumente. Zasto Vucic pominje Selimovica gospodinu Izetbegovicu. Onaj ko nije u stanju shvatiti to, ne treba pisati komentare.

Uostalom zasto hvaliti jednog covjek koji izjavi ovio.I na kraju zapamti. Ja samo odgovaram na tvoj komentar.



[Edited by Dajdza on 30-04-2016 at 02:34 GMT]

30-04-2016 at 02:29 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic o Bosni

Preveliki je on i covjek i pisac da bi ovdje uopste bio shvacen..
Nazalost, kod nas, nisi dobar covjek ako nisi jednoumlja ,
a pri tome jos imas neki talenat, pa te jos priznaju?
Doslovce, NAJEBO SI...

Mesa Selimovic je po svom vlastitom priznanju
Srbin i pripada srpskoj knjizevnosti,
ali prije svega veliki covjek i pisac.
OTJERAN je iz BOSNE , i mnogi drugi, kao da su izdajnici,
samo zato sto su priznali istinu o svom porijeklu.
To je jedini razlog.

Tako je podmukla muslimanska mrznja bila tada i ostala do danas...
Ti, i takvi kao ti, potvrdjuju ovo sto sam napisala ...

Tuga je i sto se obrazovanje svelo na ucenje reko rekla -kazala ,
platili smo i platicemo jos vecu cijenu.

Nema nam spasa ...

11-05-2016 at 09:43 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic o Bosni




11-05-2016 at 10:00 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic o Bosni

Velik covjek ne mze biti onaj koji nema svog licnog i nacionalnog dostojanstva. Mesa Selimov je jedan o njih.
To sto neki ne mogu to shvatiti nije moj nego njihov problem.
Uostalom zasto mu je ubijen brat, zasto Mesa nije sahranio svog brata kao covjeka jer je znao gdje je zakopan kao pas.
Vise mu je stalo da u Beogradu dobije neku nagradu za knjizevnost nego da shrani brata kao covjeka, a to dovljno govori o njegovom moralu.
Zasto mu je brat sudjen prvi put. Prouci problem, pa ces shvatiti da je opet problem u moralu, a izgleda da je i brat ubijen jer je prekrsio neka moralna pravila koja partizani nisu tolerisali.

Dakle, uvijek je problem u morali kod sva tri brata. Da li ti to nesto govori.
Jedno su lijepo napisane price a drugo je stvarsnost, stvarnost koju neki ne mogu da shvate, jer im je glava napunjena pozeljnim pricama koje imaju svoj cilj, a to je "budimo svi Mesa", Srbi islamske vjere.



[Edited by Dajdza on 10-06-2016 at 18:21 GMT]

10-06-2016 at 18:16 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic o Bosni





27-06-2016 at 13:20 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 43
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Umjetnost : Mesa Selimovic o Bosni New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice