Info: Slike koje postavljate na besplatne servere imaju ogranicen vijek trajanja. To je razlog zasto slike koje postavljate na Forum nakon nekog vremena jednostavno nestanu. Trajnost slika se moze produziti registracijom na besplatni servis a trajno se mogu sacuvati jedino na placenim servisima. Nije obavezno, ali je preporuèljivo da slike koje postavljate ne prelaze sirinu od 600 piksela, radi preglednosti forumskih stranica.


FORUM : Fotografije : ŠKOLA FOTOGRAFIJE
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
malisa
Nivo: Forumski doajen
maybe not

Registriran(a): 11-04-2002
Lokacija: hotel california
Odgovori: 3106
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE

ma u redu, moze se doraditi.
ali mnogo je korisnije i efikasnije nauciti sta uciniti da foto aparat izmjeri pravu vrijednost svjetla, nego svaku podexponiranu sliku korigovati u photoshopu ili nekom drugom programu za manipulaciju fotografija. jednostavno oduzima i previse vremena. 


sto je danas lijep i suncan dan?
28-09-2006 at 18:11 | Ukljuèi u odgovor
Dado_
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 26-07-2005
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 499
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE

Pa dobro to je sad sasvim drugi par opanaka.
Prvo treba imat opremu, znati koristit istu, a prije svega bit dovoljno "potkovan" iskustvom rada na terenu. U principu sve je povezano. Ali ako ces danas bilo sta objavit nazalost mora proci torturu PS-a.

28-09-2006 at 18:44 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjo
Nivo: Forumski doajen
Seljacina

Registriran(a): 26-03-2004
Lokacija: G. Dubrave
Odgovori: 17480
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE

SLR = Single Lens Reflex, sto u prevodu znaci da se svjetlost, kroz objektiv reflektuje (pomocu ogledala i prizme) u viewfinder...
Ono sto su ti tipovi malo nespretno rekli otprilike znaci da imas takozvani "Optical Viewfinder", dakle gledas kroz objektiv (staklo) a ne elektronicki, koji je u stvari mali display, koji projektuje sliku...
Isto tako sa DSLR ne mozes gledati na onaj display sa zadnje strane i "vidjeti" sta ces slikati, nego moras kameru donijeti do oka, pa gledati kroz viewfinder...
Kod ne-DSLR kamera je cest slucaj da umjesto optickog viewfindera ima elektronski, kao dodatak na onaj display sa zadnje strane.
Bude mi nekad simpaticno kad vidim non-DSLR usera, kad uzme DSLR i pokusava da slika gledajuci u onaj display sa zadnje strane...

 


Pravim musku djecu, 200 maraka komad. Ako bude zensko, vracam pare...
15-01-2007 at 23:17 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE

Treba mi savjet....koji je program bolji za slike, adobe photoshop CS3 ili 2 ili Adobe Photoshop Lightroom? Ja kako skontah ukratko citajuci, da je Lightroom vise za fotografe koji koriste digitalac...sad sam u nedoumici koji program da skinem...sta je bolje za dig.fotografiju? ili da skinem sve kad je dzabalame.

17-08-2008 at 06:25 | Ukljuèi u odgovor
e viva
Nivo: Forumas sa iskustvom
...daidzin fudbaler....

Registriran(a): 04-04-2004
Lokacija: 6 feet above
Odgovori: 127
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE - foto obrada

vozdra, Mrva - koji aparat imas? ako je u pitanju dslr onda bez dvojbe najbolje boje i najveci izbor opcija imas u LightRoom-u....ako mozes nadji LightRoom2 pa na Adobe stranici skini i nove plug-in´s za definicije boja (ACR)...Photoshop ce ti nakon toga sluziti samo za dodavanje ramova ili potpisivanje pomocu brush-eva...pozz

17-08-2008 at 07:22 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE

Bas ti hvala. Da, DSLR je. Nikon D40. Bas sam maloprije nasla link i za LightRoom Dvicu pa cu onda skinuti to. Photoshop onda nekad kasnije...haj bas sad mi ramovi toliko ni ne trebaju...vise me te boje interesuju.

17-08-2008 at 08:06 | Ukljuèi u odgovor
triplica
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 06-09-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 311
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE

Šta je sa noænim fotografijama. Kako to izgleda dobro? Imam Soni Cyber-shot DSC-W55 


Autosjedalica uvijek i bez izuzetka www.djeca.org
06-10-2008 at 01:37 | Ukljuèi u odgovor
e viva
Nivo: Forumas sa iskustvom
...daidzin fudbaler....

Registriran(a): 04-04-2004
Lokacija: 6 feet above
Odgovori: 127
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE

citat:
triplica wrote:
Šta je sa noænim fotografijama. Kako to izgleda dobro? Imam Soni Cyber-shot DSC-W55


zavisi sta slikas u noci - ako su to staticni objekti onda je stativ (ili sto bi nas narod rek´o "tripod") obavezan, a ako slikas objekte koji se krecu (drugarica, drug, raja u kaficu..) onda koristis blic...uzmes fino svoj cybershot i nasarafis ga na stativ, namjestis mu "tajmer" da okine nakon 10, 20 ili 30 sekundi otvorene blende i imaces one slike na kojima su stop svjetla auta duge crvene linije, a farovi bijele linije po auto-putu, cesti u gradu ili na raskrsnici...sve to naravno radis u "manual" mode-u....znaci bez stativa ne pocinji nista sa cyberom...pozdrav
06-10-2008 at 18:17 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjo
Nivo: Forumski doajen
Seljacina

Registriran(a): 26-03-2004
Lokacija: G. Dubrave
Odgovori: 17480
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE

citat:
e viva wrote:


zavisi sta slikas u noci - ako su to staticni objekti onda je stativ (ili sto bi nas narod rek´o "tripod") obavezan, a ako slikas objekte koji se krecu (drugarica, drug, raja u kaficu..) onda koristis blic...uzmes fino svoj cybershot i nasarafis ga na stativ, namjestis mu "tajmer" da okine nakon 10, 20 ili 30 sekundi otvorene blende i imaces one slike na kojima su stop svjetla auta duge crvene linije, a farovi bijele linije po auto-putu, cesti u gradu ili na raskrsnici...sve to naravno radis u "manual" mode-u....znaci bez stativa ne pocinji nista sa cyberom...pozdrav


Moze i sa blicom, ali treba paziti da objekat kojeg slika bude jako udaljen. Najbolje je na primjer, popeti se na Ilincicu, pa odozgo sa blicom slikati grad...
 


Pravim musku djecu, 200 maraka komad. Ako bude zensko, vracam pare...
06-10-2008 at 18:43 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE

citat:
Bosnjo wrote:


Moze i sa blicom, ali treba paziti da objekat kojeg slika bude jako udaljen. Najbolje je na primjer, popeti se na Ilincicu, pa odozgo sa blicom slikati grad...


Ilinèica je jako interesantna za slikanje  


<br /><br /><br /><br />

06-10-2008 at 22:24 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 11
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Fotografije : ŠKOLA FOTOGRAFIJE New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice