Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Sport : Sportske vijesti
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sportske vijesti

Legende bh. fudbala Vahid Halilhodžiæ, Safet Sušiæ i Mehmed Baždareviæ su veæ godinama van domovine, ali pomno prate sva dešavanja u i oko reprezentacije. Nisu nimalo ravnodušni na posljednje potrese u nacionalnom timu. - Znam da æe ponovo biti komentara u stilu "oni iz inozemstva opet pametuju", ali baš me briga. Moja domovina je BiH i naravno da mi teško pada sve što se dogaða u našem fudbalu. Dok god fašisti koji su vodili rat budu u politici, a preko nje i u fudbalu, neæe nas sunce ogrijati.

Fudbal fudbalerima

Davno sam predlagao da u našem fudbalu trebaju raditi ljudi kojima to predstavlja cijeli život, ali džaba. Nažalost, i dalje je najvažniji famozni nacionalni kljuè. Sve dok bude tako, neæe biti napretka - kaže Halilhodžiæ.
Za pokušaj izlaska iz duboke krize Vaha ima nekoliko prijedloga.
- U Nogometnom savezu BiH trebaju raditi ljudi koji su finansijski neovisni i èiji patriotizam nije upitan. Znam da to sada izgleda nemoguæe, ali od neèega se mora poèeti.
Neophodni su nam eminentni ljudi koji su u stanju saèiniti strategiju rada kako Saveza tako i reprezentacije. Veæ sam nedavno izjavio za "Dnevni avaz", nama treba fudbalska revolucija - naglašava Vaha.
Slièno razmišlja i Baždareviæ.
- Situacija u našem fudbalu je, mislim da neæu pretjerati, nenormalna. Zašto? Jednostavno, u vodstvu Saveza nema bivših fudbalera, ljudi koji bi znanjem i meðunarodnim iskustvom i ugledom znali pokrenuti stvari sa mrtve taèke. U NSBiH ima dosta ljudi koji su tu veæ godinama, a koji su potpuno zalutali.
Neæu ih imenovati, sami æe se prepoznati. Otkako sam odigrao posljednji meè za reprezentaciju, a tome je skoro deset godina, niko me nije kontaktirao. Evo, spreman sam pomoæi bh. fudbalu, ali ne želim sa svakim raditi - iskren je Meša.

Nepremostiva razlika

Sušiæ je, za raziliku od Vahe i Meše, imao priliku gledati debakl bh. tima protiv Grèke (0:4).
- Sudija nas je pokrao i Grcima poklonio penal, ali to ne smije biti alibi da punih 40 minuta budemo bezopasni. Nakon iskljuèenja Papca, sve je bilo gotovo. Oèigledno je da je nepremostiva razlika izmeðu naših ambicija i moguænosti - smatra Pape.

17-10-2006 at 08:28 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sportske vijesti

Èudi me da se krah još ranije nije desio

S rezultatima se gurala prašina pod tepih * Otišao sam zato što reprezentacija nije za teferiè i èaršijske prièe

Admira Smajiæa kao bivšeg reprezentativca i èlana tima još od samih poèetaka, a kasnijeg selektora U-21 pa pomoænika Blaža Sliškoviæa, krah naše državne selekcije nije iznenadio.
- I onda kada sam ja bio u reprezentaciji, bilo je nagovještaja. Èudim se kako se raspad nije desio i ranije. Vidio sam dosta stvari kojih u ozbiljnim ekipama nema. S rezultatima se gurala prašina pod tepih, ali se i gomilala. To je isto kao i lijeèenje raka. Ako se ne reagira odmah, nema spasa - kaže Smajiæ za naš list.

Menadžeri i kljuèevi

Bivšeg Bakinog pomoænika smo pitali šta mu se nije sviðalo u reprezentaciji?
- Htio sam da stvorimo ekipu koja neæe iæi na trenutni rezultat, ali to niko onda nije želio. Za razliku od nekih drugih ljudi, u reprezentaciju nisam bio došao da rješavam svoje finansijske probleme. Reprezentativna okupljanja nisam doživljao kao prilike za teferièe i izlete, nisam se družio s menadžerima, nisam želio obraæati pažnju na nacionalni kljuè... I zato sam i otišao - govori Smajiæ.
Prema njegovim rijeèima, u startu naopako postavljene stvari dovele su do ovoga što imamo danas. Zato kaže da konkretnog krivca nema.

Kolektivna krivica

- Najlakše je prebaciti krivicu na Sliškoviæa ili nekog drugog. Moj je stav da su svi krivi i da svako treba preuzeti svoj dio odgovornosti - kaže Smajiæ.
Na direktno pitanje da li bi se pristao vratiti u reprezentaciju, kao iz topa je odgovorio da bi.
- Imamo fenomenalne uslove i dobru ekipu. Možemo se zavaravati da nije tako, ali ja sam i onda bio siguran da smo imali tim koji se može nositi sa Srbijom. I danas mislim da ima potencijala. Ako bi se radilo pod mojim uslovima, prihvatio bih, ali ako bi se odmah tražili rezultati, vjerovatno niko normalan ne bi došao - kaže Smajiæ.

17-10-2006 at 08:29 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sportske vijesti

Neophodne su nam suštinske promjene

Naš fudbal vode ljudi koji nemaju mnogo veze s ovim sportom. Za njih je sve to doživljaj, kaže Fazlagiæ * Spreman sam pomoæi, poruèuje Ristiæ

- Da bi naš fudbal pokrenuli s dna, neophodne su suštinske promjene u strukturama Nogometnog saveza BiH. Naš fudbal trenutno vode ljudi koji nemaju baš mnogo veze s ovim sportom. Za njih je sve to doživljaj - kaže Mirsad Fazlagiæ, èlan šampionske generacije Sarajeva iz 1967. godine i nekadašnji prvi direktor bh. reprezentacije.
Fazlagiæ, koji trenutno radi u Kuvajtu, bio je jedan od osnivaèa NSBiH.

Bolje bilo 1996.

- Situacija je gora nego 1996. godine kada smo bili siromašni novcem, ali bogati željom da nacionalni tim na dostojanstven naèin predstavlja državu. Mnogo je razloga za ovakvu današnju situaciju. Naèin funkcioniranja Skupštine i Izvršnog odbora NSBiH je odraz ukupnog stanja u državi, gdje se sve vrti oko nacionalnog kljuèa. Tako neæemo daleko dogurati - naglašava Fazlagiæ i dodaje:
- Moramo hitno reorganizirati sistem takmièenja, smanjiti broj klubova u Premijer ligi. U našem fudbalu skoro veæina trenera nema velikog iskustva, pogotovo ne onog meðunarodnog. Zbog toga ne treba èuditi što veæ godinama nismo u stanju odškolovati fudbalere koji bi mogli igrati u najjaèim evropskim ligama.

Univerzalno pravilo

Alekdandar Ristiæ decenijama živi i radi u Njemaèkoj, tako da nije najbolje upoznat sa situacijom u našem fudbalu. Ipak, smatra da i BiH treba primijeniti univerzalno pravilo.
- Bh. fudbal trebaju voditi ljudi koji su cijeli život u tom sportu. Uostalom, to je praksa svugdje u svijetu. Što se tièe slabog starta u kvalifikacijama za Euro 2008., treba biti realan i priznati da u situaciji kada ostajemo bez igraèa poput Barbareza ili Salihamidžiæa i ne možemo oèekivati da budemo bolji od recimo Grèke - istièe Ristiæ.
Podsjetimo, Ristiæ je bio jedan od organizatora prve utakmice naše reprezentacije 1995. godine u Dizeldorfu protiv njegovog tadašnjeg tima Fortune.
- Jednostavno, na taj naèin želio sam pomoæi našoj mladoj državi. Istog raspoloženja sam i danas. Ukoliko neko misli da mogu biti od koristi bh. fudbalu, ja sam na raspolaganju - rijeèi su Ristiæa.

17-10-2006 at 08:30 | Ukljuèi u odgovor
Sevdalija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-01-2004
Lokacija: Zabokrecina
Odgovori: 2457
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sportske vijesti

Chelsea - Barcelona 1-0

Ruste ima li zime kod tebe,nesto hladno sinoc, isto ko u Rusiji

18-10-2006 at 23:13 | Ukljuèi u odgovor
Sevdalija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-01-2004
Lokacija: Zabokrecina
Odgovori: 2457
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sportske vijesti

3. kolo Lige prvaka

Grupa A:
Chelsea - Barcelona 1:0 (Drogba 47´)
Werder Bremen - Levski 2:0 (Naldo 45´, Diego 73´)

1.Chelsea 3 7
2.Barcelona 3 4
3.Werder 3 4
4.Levski 3 0


Grupa B:
Sporting Lisabon - Bayern 0:1 (Schweinsteiger 19´)
Inter - Spartak 2:1 (Cruz 1´, 9´; Pavliuèenko 54´)


1.Bayern 3 9
2.Sporting 3 4
3.Inter 3 3
4.Spartak 3 1


Grupa C:
Bordeaux - Liverpool 0:1(Crouch 58´)
Galatasaray - PSV 1:2 (Iliæ 19´; Kromkamp 59´, Arouna Kone 72´)

1.Liverpool 3 7
2.PSV 3 7
3.Galatasaray 3 1
4.Bordeaux 3 1

Grupa D:
Valencia - Sahtar 2:0 (Villa 31´, 45´)
Olympiakos - Roma (Perrotta 76´)


1.Valencia 3 9
2.Roma 3 6
3.Olympiacos 3 1
4.Sathjor 3 1


1.Lyon 3 9
2.Real Madrid 3 6
3.Steaua 3 3
4.Dinamo Kijev 3 0


1.Man Utd 3 9
2.Celtic 3 6
3.Benfica 3 1
4.Kopenhagen 3 1


1.CSKA Moskva 3 7
2.Arsenal 3 6
3.Porto 3 1
4.Hamburg 3 0


1.Milan 3 7
2.Lille 3 5
3.Anderlecht 3 2
4.AEK 3 1








19-10-2006 at 01:06 | Ukljuèi u odgovor
John Q
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 09-07-2006
Lokacija: Sta te briga
Odgovori: 1341
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sportske vijesti

citat:
Sevdalija wrote:
Chelsea - Barcelona 1-0

Ruste ima li zime kod tebe,nesto hladno sinoc, isto ko u Rusiji


To su njegovi (Arsenal) igrali u stramplama pa nisi mogli trcati kako treba


MAN UTD forever
19-10-2006 at 08:26 | Ukljuèi u odgovor
John Q
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 09-07-2006
Lokacija: Sta te briga
Odgovori: 1341
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Sportske vijesti



Man UTD - Copenhagen Abulafija

19-10-2006 at 09:23 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sportske vijesti

Ja u Copenhagenu trenutno samo radim

20-10-2006 at 10:36 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sportske vijesti

BH- fanaticos


Ko su vodje BH Fanaticosa.

Navijacku grupu BH Fanaticosi cini carolik skup ljudi - od inzinjera, profesora, menadzera, do prognanika i nezaposlenih mladica. Svi su fudbalski zaljubljenici i svi neizmjerno ponosni sto su Bosanci i Hercegovci. Krenuli su u otvoren rat sa Nogometnim savezom.

Elvir Rascic: Promovisemo drzavu

Prvi covjek BH Fanaticosa je Elvir Rascic. Ima 30 godina, ozenjen je i radi kao marekting menadzer u jednoj turistickoj agenciji. Do 16 godine je zivio u Ilijasu, a onda je protjeran. Put ga je odnio u Svedsku.

- Kao i mnogi Bosanci i Hercegovci trzio sam svoj identitet po dijaspori i pokusavao se aktivirati u razlicite organizacije sto imaju bosansko u sebi. Vec od kraja rata pokusavam dati sebi do znanja da ne smijemo zaboraviti ko smo i sta smo i da moramo promovisati svoju dr`avu na najljepsi nacin! – kaze Rascic.

U Fanaticosima, napominje, ne vole pricati o navijanju za bh. klubove da ne bi dslo do navijackih rasparava. Ipak Elvir priznaje da je navijac Zelje.
- Clan BHF-a sam postao kad sam vidio da to moze da probudi uspavanu dijasporu i da se borim da pokazem BiH-a u najljepsem smislu – kaze Rascic.
Najbolje sto mu se desilo jesu utakmice sa Belgijom i SCG. Prva zbog brojnosti BHF-a u Bruxellesu, a druga zbog prkosa i ponosa u Beogradu. Rascic priznaje da je simpatizer jedne stranke ali, dodaje, najradije na bi da ulazi u price o politici!

- Najbolje bi bilo kad bi imali samo jednu stranku u BiH koja bi se zvala BHF jer imamo program koji glasi: volim BiH, cijenim svoje, postujem druge i kod nas nema opterecenosti ko je koje vjere. Navijaj za BiH-a i budi ponosan Bosanac i Hercegovac - kaze Rascic.

Davor Ademovic: Trip na Marakani

- Nikog osim Boga se ne bojimo, spremni smo izginuti za nasu ideju, a ima nas sve vise i vise!
Ovako Davor Ademovic objasnjava ko su BH Fanaticosi, navijacka skupina svih drzavnih reprezentacija Bosne i Hercegovine.

Znali su ih ponekad u Nogometnom Savezu BiH nazvati huliganima i sacicom navijaca. Pogotovo kada su na svojim transparentima i web sajtu ispisali parole Rat Savezu i Danas u Savezu sutra u kavezu. Oni se ne osjecaju niti smatraju huliganima i ponosni su sto su Bosanci i Hercegovci. Nije im za BiH zao dati novac, putovati diljem Evrope, poderati grlo i dlanove, pa ako treba istrpiti i batine i boriti se protiv celnika Nogometnog saveza. Malo ljudi, bar u BiH, zna ko su i sta rade vodje BH Fanaticosa diljem svijeta. Ovo je prica o njima, njihovim razmisljanjima, zeljama, stavovima, ljubavi prema BiH...

Spomenuti Ademovic je jedan od vodja ogranka BH Fanaticosa u Svedskoj. Ima 30 godina i ove godine je diplomirao na najstarijem skandinavskom Lund univerzitetu i ima titulu magistra ekonomije. U svedsku je dosao 1994. nakon sto je, kako kaze, spasavao glavu od tadasnjih vlasti u Banjoj Luci.

- Dolazim iz mjesovitog braka, i naucen sam da postujem suzivot i razlicite vjere. Moja svetinja je BiH, to su mi u amanet ostavili moji preci, brat i djed koji su dali zivot u ovom ratu – kaze Ademovi}.
Njegov navijacki staz poceo je kad je Borac iz Banje Luke pobijedio Crvenu zvezdu u finalu Kupa marsala Tita. Prvo gostovanje imao je sa 15 godina, kada se i rodila njegova fascinacija prema upotrebi pirotehnickih sredstava na utakmicama. Zbog toga ga u BHF familiji zovu Bengal.

- S obzirom da smo mi iz Banje Luke izgubili i grad i svoj klub, a navijacizam, tako ja nazivam ovaj nas lifestile i ovisnost, duboko nam je usa|en u krvi, dusi i srcu, puno momaka iz Vulturesa (navijaci Borca) od samog pocetka su u BHF-u – kaze Davor.

Danas je simpatizer Veleza, ali dodaje da je navijacu nemoguce stopostotnu ljubav i privrzenost sa jednog kluba (Borac) prebaciti na drugi. Sa BHF-om se prvi put sreo u Malmeu na kvalifikacionoj utakmici bh. kosarka{ke reprezentacije. Kaze da je dosadasnji vrhunac njegove navijacke karijere trip na Marakani kada su u proslim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo igrali SCG –BiH. Tada se jos jednom susreo s nacionalizmom, opcijom koju ne podnosi.

Mene ljevicari ponekad smatraju desnicarem, a desnicari me do`ivljavaju ljevicarem. Ja sam definitivno za promjene, i definitivno ne volim nacionalisticke stranke – objasnjava Bengal svoje politicke stavove

Ismet Tursic: Marsovci u Rumuniji

Ismet Tursic – Ventola je student. Ima 26 godina i prognanik je iz Prijedora, odakle je 1993. godine stigao u [vedsku. On je portparol BH F. Prije rata je navijao za Velez.

- Danas gledam na stvari pomalo drugacije nego sto sam gledao prije rata, sada mi smeta kada klubovi iz nekakvih sela i provincija dominiraju ovom nasom ligom a sve zahvaljujuci korumpiranom savezu – objasnjava Ventola. On je jedan od najstarijih clanova BHF-a, od 2001.godine.
- U BHF-u sam nasao potreban ventil koji mi je pomogao da ostanem koliko-toliko normalan nakon svih zbivanja koja su nas pratila u zadnjih 15-ak godina – kaze Ventola.

Dodaje da je pobjeda BiH protiv Danske u Kopenhagenu imala svoju draz radi pobjede koju ni najveci optimisti nisu ocekivali. Kaze da je odlazak u Rumuniju, kad ih je bilo samo cetvorica i kad su ih Rumuni gledali kao da su marsovci, bilo nesto posebno. Ali…

- Ipak mislim da je utakmica na Marakani bila nesto sto cu pamtiti do kraja zivota, jer onakvu slogu, hrabrost i ponos koju sam onda vidio i osjetio tesko da cu ikad vise imati prilike dozivjeti – kaze Ventola.

Sanel Vuckovic: U spanskoj kafani

Sanel Vuckovic - Vucko je inzinjer informatike. Prognanik je iz Capljine, odakle je 1993. godine otisao u Norvesku. Velika strast i ljubav mu je Velez, pa kao duhovnu kompenzaciju zbog nemogucnosti da ide na Velezove utakmice, novcano potpomaze Red Army, navijace ovog kluba.

- Ideju o osnivanju navijacke skupine – BHF, danas vec navijackog pokreta, poznajem od samog pocetka. Sirenje ovog pokreta krenulo je putem foruma, odakle su i krenula nasa zajednicka putovanja sirom Evrope. Komunikacijom putem foruma sam upoznao osobe koje danas zauzimaju posebno mjesto u mom privatnom zivotu i tako pristao biti clan ove navijacke skupine i ponudio svoju maksimalnu angazovanost – objasnjava Vuckovic.

Dodaje da je i njemu vrhunac navijacke strasti bio na Marakani, ali mu je drago gostovanje i u Spaniji na Mestalji. Tada su Fanaticosi upalili dvije baklje, jedna je bila Vu~ckova. Zbog toga je odstranjen sa stadiona i drugo poluvrijeme je gledao sa Spancima u jednoj kafani. Vucko kaze da nije indiferentan prema politici.

- Simpatizer sam one stranke koja se zalaze za suverenu, cjelovitu, jedinstvenu i gradjansku Bosnu i Hercegovinu u kojoj }e glas svih gradjana biti podjednako cijenjen!

Damir Alic: Sa odbojkaskim prvacima

Damir Alic ima 26 godina i po zanimanju je servisni tehnicar za masine. Godine 1995. sa bratom i majkom iz Teocaka je otisao u Njemacku. Kaze da navija samo za reprezentaciju BiH.

- Prvi kontakti sa BHF-om napravljeni su putem interneta - kaze Alic, vodja BHF-a za Njemacku.
A onda su krenula i gostovanja. Iz Kopenhagena se, kaze, vratio kao veliki pobjednik. Ali, navijacki vrhunac je dozivio u Holandiji.
- Bilo je to sa reperezentacijom u sjedecoj odbojci. Sama rijec svjetski prvak je nesto veliko, pa tako i za mene, jer je to gostovanje imalo svoje emocije, svoju radnju, plan... Fanaticosi su za ovu reprezentaciju skupili i poklonili im 10.000 eura - kaze Alic.

Sto se tice politike, ona je za Alica umrla zajedno sa jednim covjekom.
- Moj jedini predsjednik je rahmetli Alija Izetbegovic i od njegove smrti za mene umiru i stranke i vodje i sve sto se zove politika.

Edin Usto: Inzinjer sa emocijama

Edin Usto je diplomirani inzinjer elektrotehnike zaposlen u Niro A/S i vodja je BHF u Danskoj. Proveo je cetiri mjeseca u zatocenistva pocetkom rata u Foci. Kaze da od malih nogu navija za Sarajevo. I on se s BHF-om prvi put susreo u Malmeu na kosarka{koj utakmici. Napominje da ne moze izdvojiti kao posebnu niti jednu utakmicu na kojoj je bio jer...

- Kad su emocije u pitanju, dajem sve od sebe.
Sto se tice politickog opredjeljenja, kaze da ima svoju opciju i da je glasao na posljednjim izborima. Ipak dodaje da nije clan niti jedne stranke.

Haris Dubica: Svicarski navijac Podgrmeca

Haris Dubica istice da uopse nije politicki opredijeljen. On ima 23 godine i, kako kaze, zamjenik je sefa u jednoj trgovini bijelom tehnikom. On je vodja BHF za Svicarsku. Tamo se i rodio, jer mu je otac u ovu zemlju dosao davne 1976. Zanimljivo je da navija za Podgrmec, sto objasnjava na sljedeci nacin:
- Ipak je to ekipa iz mog Sanskog Mosta.

Iako se rodio u Svicarskoj, kaze da je odgajan da bude Bosanac, da kroz njegove vene tece bosanska krv, da postoji samo jedna zemlja – BiH. Marakana je za njega bio navijacki vrhunac!

- Svi za jednog, jedan za sve. Zajedno smo navijali, zajedno smo se borili, zajedno prezivjeli, svi smo bili samo Bosanci i Hercegovci i samo navijaci Bosne i Hercegovine. Ako su se navijacke skupine u BiH uvijek prepucavale, tada to nije bilo - kaze Dubica.

Amir Talic: Sve sto zelim

U Austriji vo|a Fanaticosa je Amir Talic, rodjen u Sanskom Mostu gdje je zavrsio sest razreda osnovne skole. Tada je, 1992., protjeran iz grada. U Austriji zavrsava srednju ekonomsku skolu, zaposljava se i zeni. Kaze da ne navija niti za jedan bh. klub jer ih podjednako sve voli. Clan BHF-a je od samog osnivanja. Ne moze izdvojiti nijednu utakmicu jer, kako rece, svaka ima nesto posebno. Politikom se nikada nije bavio, niti se zeli baviti.

- Za mene je vazno biti Bosanac i Hercegovac, i sve u zivotu sto zelim jeste da imamo tu jedinstvenu, suverenu, (bez obzira na vjere i nacije) domovinu nam Bosnu i Hercegovinu – kaze Talic.

Senad Huskovic: Kompjuteras iz Amerike

BHF-a ima i u Americi. Tamo je njihov lider 35- godisnji Senad Huskovic. Inzinjer je za kompjuterske mreze i sisteme. Rodio se u Sarajevu, 1992. godine je otisao u Makedoniju, a 1994. godine u SAD. Navija za Zelju, a u Fanaticosima je od 2003. godine. U SAD je vec okupio 70-ak clanova. Poseban dozivljaj za njega bila je Marakana.

- Na taj dan, svi Bosanci i Hercegovci, bez obzira na vjeru i nacionalnost stajali su rame uz rame ponosno i branili ime i boje Bosne i Hercegovine na dostojanstven nacin – kaze Huskovic.
Ne voli politiku, jer kako napominje, nije clan ni jedne stranke zato sto ne postoji stranka koja se iskreno zalaze za bolju buducnost bh. gradjana.

Nizar Al Tinawi: Izvan navijackih belaja

Nizar Al Tinawi, vodja BHF za BiH, student je trece godine stomatologije u Sarajevu. Rodjen je u Bijeljini i tamo je zivio do rata. Njegov otac je Sirijac koji je u BiH dosao 1960. godine. I Nizar je cetiri ratne godine bio u Siriji. Kaze da je simpatizer FK Sarajeva.

- Za sebe ne mogu reci da sam klasicni navijac, a to jeste da zivim zivot navijaca i sve sto prati taj zivot: belaj, marisane, gostovanja... Iza sebe imam par gostovanja van BiH, dok sam bio na vecini domacih utakmica reprezentacije. Ideja BHF je sasvim zdrava i logicna, tako da je moje clanstvo bilo neupitno. Slobodno cu reci da sam najzasluzniji za prosirenje i popularnost BHF na podrucju BiH – kaze Nizar.

Njegov pogled na politiku vrlo je interesantan.
- Politicki nisam opredijeljen i ne pripadam niti jednoj stranci. Svoju gradjansku duznost redovno obavljam pa tako i na zadnjim izborima. Moja stranka je Bosna i Hercegovina, ne ona Silajdziceva, od Une do Drine, od Save do mora. Moje opredjeljenje je BiH bez nacionalizma – kaze Tinawi.
A navijacki vrhunac?
- 12.10.2005, vrijeme 21:00, mjesto Beograd, stadion Marakana. Rame uz rame sa svim navijacima BiH – jasan je Nizar.

Hatidza Sadinlija: Profesorica iz Australije

Sigurno najomiljeniji clan BHF-a i vodja navijaca dolazi iz Australije. Ime joj je Hatidza Sadinlija. Ima 23 godine i rodjena je u Foci. Trenutno je profesorica engleskog jezika i drame u privatnoj anglikanskoj skoli. Vatrena je navijacica Zeljeznicara, a clan BHF-a je od 2001. Navijackim vrhuncem smatra utakmicu u Bruxellesu kada se skupilo 12 hiljada Fanaticosa. Ne voli politiku.

- Sport i politika se ni u kojem slusaju ne trebaju da mijesaju. Moje politicko opredjeljenje je bolje sutra za Bosnu i Hercegovinu – kaze Hatidza.
Tvrdi da }e se uskoro vratiti u svoju zemlju.

Rat Savezu

Sadinlija: Jedino rje{snje je kompletna promjena u savezu. Za uspjeh nase reprezentacije potrebni su ljudi koji se profesionalno bave tim poslom. Koji ce nas na dostojanstven nacin predstaviti u cijelom svijetu. U svakoj zemlji se stvari mijenjaju kada gra|ani nisu zadovoljni, kada stvari ne idu ka boljem, osim kod nas.

Ventola: Smjena kompletne garniture vodecih ljudi u NS-u, od trojice kvazi predsjednika pa do nedodirljivog direktora svih repki. Pasalica i njegovog pijuna Usanovi}a. Kad se ti ljude smaknu s tih pozicija, rezultati }e doci sami po sebi.

Al Tinawi: Jednostavno fudbal fudbalerima, zelim nove ljude, nove snage, nove strucnjake.

Huskovic: Jedina opcija u ovom trenutku je kompletno mijenjanje clanova NS/BiH i dolazak bivsih asova koji ce svojim znanjem i zalaganjem odvesti reprezentaciju na evropsko i svjetsko prvenstvo.
Rascic: Sto se tice reprezentacije, moje mi{sljenje je da za nju treba promjena u savezu, o cemu bruji cijela BiH ovih dana! Za reprezentaciju MORAJU igrati Sergej, Hasan, E. Rahimic…

Talic: Izbacio bih (ustvari to cemo kad-tad i da uradimo) mafiju iz Saveza i doveo ljude koji znaju sta je fudbal i sport.

Vuckovic: Posto u nasoj drzavi nacionalizam igra kljucni faktor u svim mogucim drustvenim sferama, tesko je ocekivati neke radikalne promjene barem jos neko vrijeme. Konstantnim pritiskom na korumpirane azdahe siguran sam da se mogu ocekivati promjene u F/NS-u.

Usto: Vrlo jednostavno. Dao bih sansu strucnim ljudima da vode nas fudbal. Sada nas vode politicari kojima nije mjesto u sportu.

Dubica: Potrebni su nam kompetentni ljudi u savezu, ljudi koje vole ovu drzavu, ljudi koje ne gledaju samo na svoje licne ciljeve, ljudi koje }e sa~uvati obraz nacije.

Alic: Ljude koji su umijesani u politiku i iz razloga zbog kojeg su tu (kriminal, kradja i sl.), ljude koji sa fudbalom nemaju nista (novinari, policajci, advokati i ostali) a koji vode savez, otjerao bih tamo gdje je njima svima i mjesto, a u savez doveo legende: Su{i}a, Kodru, Haddzibegica, Bazdarevi}a, Osima, Halilhodzica....

Kako su nastali Fanaticosi

Nedima Krvavca zovu ocem Fanaticosa. On je 2001. godine u Danskoj, gdje i danas zivi, pokrenuo ideju o navijackoj bh. skupini. Na prvo zvanicno gostovanje su otisla dva covjeka, Nedim Krvavac i Jasmin Becirovic i to u Lihtenstajnu 2001. Na iducoj utakmici u Oviedu protiv Spanije bilo ih je vec cetvorica. Na povratku iz Ovieda, dok su sjedili u vozu, mastali su o velikoj zastavi setalici, o makar 100-150 aktivnih navijaca, o nekoliko bubnjeva i nekoliko transova.

- Sve nam je tad izgledalo nevjerovatno i daleko. Vec idu}u godinu u Oslu imalo smo sve to. Nakon utakmice u Kopenhagenu i domaca javnost nas je otkrila, vidjeli su da u Skandinaviji postoje neki momci sto prate repku i pozeli su se pisati prvi clanci o nama – sjeca se Ventola.

Priznaje sa popularnost nije donijela iskljucivo pozitivne stvari, jer su se pojavili neki ljudi koji su vidjeli licnu korist, a oni koji su bili tu od prvog dana nisu imali vremena da provjeravaju svakog pojedinca.

- Danas ve ina tih ljudi nije medju nama i to nas raduje, napredak koji je napravljen njihovim odlaskom iz BHF-a je ogroman – kaze Ventola.
Danas clanova BHF-a u BiH ima oko 500, u Evropi jos toliko te u Americi, Kanadi i Australiji oko 150. Broj onih koji idu s njima na utakmice a nisu punopravni clanovi skoro je jos toliki.

31-10-2006 at 09:05 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sportske vijesti

Zvjezdan Misimovic: Nikada se nisam pokajao sto igram za BiH

Vec nakon cetiri kvalifikacione utakmice nogometna reprezentacija BiH izgubila je sve sanse da se plasira na EURO 2008. godine u Austriji i Svicarskoj. Nakon odlaska kapitena Sergeja Barbareza, jedan od onih igraca koji bi trebao preuzeti lidersku palicu u reprezentaciji je Zvjezdan Misimovic. Sa 24-godisnjim igracem Bochuma, koji je vec skoro tri godine u reprezentaciji, razgovarali smo o nacionalnom balansu unutar reprezentacije, njemackoj Bundesligi i spanskoj Primeri, psovkama na terenu te nedostacima nacionalne selekcije.

1. Jeste li razmisljali gdje bi nasa reprezentacija bila nakon prvog dijela kvalifikacija da ste realizirali onu priliku u Moldaviji iz cetvrte minute, kod rezultata 0:0?
- Poslije utakmice uvijek razmisljas sta bi bilo da si iskoristio neku svoju priliku. Cinjenica je da tada nisam dao gol i na kraju samo Bog zna kako bi se zavrsila utakmica da sam dao gol. Mozda bi opet izgubili, mozda bi pobijedili dva-tri razlike.

2. Medjutim, gledajuci kvalitetu BiH i Moldavije, taj susret smo morali rijesiti u svoju korist?
- Mi jesmo bolja ekipa od Moldavije, ali to nismo pokazali svih 90 minuta meca.

3. Sta nedostaje ovoj reprezentaciji da napravi veliki rezultat?
- Tesko pitanje. Da mi na terenu znamo, vjerovatno bi se potrudili to ispraviti. Ne radi se o sresi ili nesreci. Mislim da se trebamo jos profesionalnije ponasati, kako mi na terenu, tako i oni koji su van terena. To je najveci problem.

4. Ove kvalifikacije su izgubljene, za reprezentaciju je izgubljen i kapiten Sergej Barbarez. Je li Zvjezdan Misimovic spreman preuzeti lidersku poziciju u reprezentaciji?
- Ja na terenu uvijek preuzmem odgovornost i od toga ne bjezim. Kako ce se to dalje odvijati, vidjecemo. U klubu takodjer preuzimam svoj dio odgovornosti. Iako imam tek 24 godine, mislim da to ne znaci nista.

5. Sta je presudilo da se umjesto Srbije odlucite igrati za BiH?
- Imao sam u Srbiji problem sa mojim starim crvenim pasosem i bilo je kao tesko dobiti srbijanski. Povlacilo se to sve dok nisam porazgovarao sa Hasanom Salihamidzicem, koji me je pitao da li bi igrao za reprezentaciju BiH. Rekao sam sto da ne i, nakon razgovora sa Pasali}em i Sliskovicem, uslijedio je poziv u reprezentaciju. Nisam se nijednom pokajao sto sam to ucinio.

6. Kako komentirate odlazak Hasana Salihamidzica iz reprezentacije?
- Ne znam koji je razlog, ali znam sigurno da mu ovdje nije bilo lako. Nisu ga bas prihvatili na najbolji nacin, ali Hasan je i kao sportista i kao covjek svjetski.

7. Pretpostavimo da se slicna situacija desi i Vama. Da li bi to bila za Vas dodatna motivacija ili nesto drugo?
- Da se meni to desi, ne znam kako bih to podnio. To je dio profesionalizma. U javnosti si stalno i s tim moras da zivis.

8. Sta Vam znaci BiH, koliko je prirasla srcu?
- Kuci pricam na nasem jeziku, kada imam odmora uvijek volim doci kuci, jer ovdje imam brata koji zivi u Bosni, i dosta familije.

9. Spominjete jezik. Kada na terenu protestvujete kod sudija, kojim jezikom im se obracate?
- (smijeh) Psovke su vise na nasem. Zavisi kako izleti, ipak vise na nasem jeziku.

10. Kako se motivirate prije reprezentativne utakmice?
- Mene ne treba niko da motivira. Ja se sam motiviram. Volim da igram fudbal i to mi je zadovoljstvo. Ne treba mi specijalna motivacija.

11. Koliko na Vas utice negativna atmosfera oko reprezentacije?
- Ja sam pozitivac. To treba registrirati, ali se ne treba previse osvrtati na to. Jednostavno, treba vjerovati u svoje kvalitete i pokusati to na terenu dokazati.

12. Kada stvari ne krenu kako treba, bude li na poluvremenu ili kraju utakmice povisenih tonova?
- Bude ponekad, uvijek neko nesto kaze. Morate shvatiti da su tu emocije velike, pod pristiskom smo 90 minuta. Medjutim, kada sutradan sjednes i razmislis, shvatis da si tu utakmicu vidio drugacije.

13. Sta kazete na pojedince koji, zanemarujuci kvalitet pojedinaca u reprezentaciji, vise vode racuna o nacionalnom balansu selekcije?
- Mislim da je to glupost. Generalno je glupo uopste pricati o tome. Svi smo mi iz BiH i treba gledati kvalitet igraca. To treba da bude dominantno.

14. Sta bi bio vrhunac u Vasoj karijeri?
- Sa reprezentacijom bi to bilo ucesce na velikom takmicenju. Sa klubom bih volio igrati Ligu sampiona.

15. Koji Vam je bio najtuzniji trenutak u dosadasnjoj karijeri?
- Najtuzniji trenutak je bio kada smo u Beogradu izgubili od Srbije. Mnogo mi je znacila ta utakmica, a nisam je igrao od pocetka. Tu mi je bilo mnogo tesko. Mislio sam da mogu pomoci ekipi, a nisam igrao.

16. Pratite li politicka desavanja u BiH?
- Nista. Politiku ne pratim i uopste me ne zanima.

17. Jeste li izasli na izbore?
- Ne.

18. Odete li do kladionice?
- Rijetko. U Njemackoj nam je to zabranjeno. Poslije one afere sa sudijama, morali smo svi potpisati da necemo igrati kladionicu. Kada ovdje dodjem, ponekad odigram s nekim drugom. Nista posebno.

19. Kome ste se divili kao klinac?
- Moj idol je bio Zidane, kao igrac i kao covjek.

20. Isto razmisljate i nakon Svjetskog prvenstva?
- Da. Kao covjek se fenomenalno ponasao kao zastitnik svoje porodice. Na terenu, ne trebamo ni govoriti kakav je igrac bio. Sto se tice Svjetskog prvenstva, bilo mu je tesko jer je preveliki pritisak bio upravo na njemu.

21. Mnogi smatraju da gajite atipican nogomet, bli`i onom koji se igrao 80-tih i 90-tih godina, kakav je takodjer igrao i Zidane. Slazete li se s tom ocjenom?
- Kako se 80-tih igralo to ne znam, jer sam se tada tek rodio. Moj stil je vise tehnicki, pozicija iza spiceva. Ne bih se poredio sa Zidaneom, ali je istina da sam slican tip igraca.

22. Kakav Vas osjecaj obuzima kada slu{ste himnu BiH koja nema rijeci?
- Kada sam igrao za Jugoslaviju ni tada nisam znao rijeci himne, tako da ni tada nisam pjevao. Meni je svejedno da li ima tekst ili ne. To ne mijenja nesto u tome da li cu ja pruziti na terenu 100 posto ili necu.

23. Jeste li slusali novu navija~ku himnu koju je komponovao Nazif Gljiva? Jeste li razgovarali medjusobno o toj pjesmi?
- Jesmo, stara nam se vise svidja. (smijeh)

24. Moze li se i na jedan nacin uporediti profesionalizam koji vlada u Njemackoj i u BiH?
- Tsko. U Njemackoj je ta disciplina uvijek bila na prvom mjestu. Sve je isplanirano. Kod nas je to sve laganije i opustenije. Mozda nam te discipline i organizacije najvise nedostaje.

25. Kakav je obicaj u Bochumu i u Njemackoj, da li je ostavljeno igracima na savjest kada ce se pojaviti u svom domu navecer?
- Tri-cetiri dana prije utakmice trebao bih biti do 23 sata kuci. Nema kontrole, ali znas da te uvijek neko u gradu moze vidjeti. Svako za sebe treba da zna sta mu je najbolje.

26. Postoji li neka zanimljivost sa treninga ili utakmice vezana za Zvjezdana Misimovica?
- Posljednja mi se desila prije nekoliko nedjelja. Zaspao sam na klupi u svlacionici i zakasnio na trening deset minuta. Bio sam malo umoran i zaspao sam.

27. Imate li neki poseban ritual prije utakmice?
- Ranije sam imao. Prije pola godine sam prestao sa tim ritualima. Stucne sam naopako oblacio, na teren sam prvo desnom nogom isao, kao predzadnji u timu sam izlazio na teren.

28. Zasto ste to prestali raditi?
- Imamo mi klupskog psihologa. Malo smo pricali i dosli do zakljucka da to nema veze s mojom igrom. Trebam se koncentrisati na svoje kvalitete i to je sve.

29. Sta Vas najlakse iznervira?
- Nepravda prema meni i mojoj porodici.

30. Sta Bochum moze ove sezone?
- Trenutno smo na dnu, ali sve je to jos pocetak. Cilj nam je ostati u Bundesligi i mislim da imamo dosta kvaliteta da to i ucinimo.

31. Ko ce biti prvak Njemacke?
- Ja sam na pocetku sezone rekao da ce biti Werder Bremen. Imaju dosta jaku ekipu, uigrani su.

32. Imate li projekciju, gdje zelite graditi nastavak karijere? Njemacka do kraja ili promjena sredine?
- Jeste da mi je lijepo u Njemackoj, tu mi zive roditelji, porodica od supruge, imam ovdje mnogo prijatelja. Sigurno bih volio, mozda ne sada, nesto novo. Najvise bih volio otici u Spaniju. Kao mali sam navijao za Real, tako da mi je cilj da zaigram u spanskoj Primeri.

33. Da li ste ikada razmisljali o humanitarnom radu?
- Razmisljao sam. Buduci da volim zivotinje, u buducnosti bih se mozda na toj bazi mogao prihvatiti nekog humanitarnog rada.


31-10-2006 at 09:08 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 36
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Sport : Sportske vijesti New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice