Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Smije li vjernik biti sudija?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
ROB
Nivo: Forumski vuk
Ama nemerem nepravde...

Registriran(a): 23-12-2006
Odgovori: 809
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija? - (NE)Pesimisticki poem

citat:
Dea wrote:


Ne postoje serijatske zemlje, samo one koje su u nekakvom prelaznom serijatskom stanju, k´o ex yu do komunizma

Ne bih da sam sebe lazem,
dibiduss se Dea s tobom slazem,
Serijata pravog nidje vala nema,
i kad tvrde ipak to je new wave kapital shema.

Burzuji i plemici,
robovi jos pod plastom slobode,naslijedjuju bogatstva samo oni,
koji se iz burzujskih plemena rode.

Za dzabalame radi sirotinja ,
i u nazovi "islamskoj drzavi",
beduini kule u nebesa dizu,
naftas ostrvo sad u moru pravi!

A nama nude hljeba i igara,
na zapadu jos malko samo ostalo je sjaja,
lagano nestaje morala,tehnike i para,
blizimo se kolektivno pocetku od kraja!

 


http://www.quranmiracles.com/BOSANSKI/
17-12-2008 at 19:49 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
hurija wrote:


Zar onda ne bi bilo logièno da vjernik uopšte ne ide u te "pravne" sfere sekularnog društva, obzirom da æe uvijek biti u nekoj moralnoj dilemi!?


Donekle se slaze,. al gdje su tu onda gradjansgo- vjerska prava?
18-12-2008 at 08:09 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
kokobil wrote:

Obzirom da zivimo u sekularnoj drzavi gdje zakonodavna vlast donosi- mijenja zakone, pitam se dal vjernik, sudija- sudac, moze- mora sprovoditi u djelo iste?
Do sada se dosta puta pokazalo da je vazeci ustav- zakoni u suprotnosti s religijskim kanonom.
Molim vase misljenje.

Moje mišljenje:
Bez obzira ili obaziruæi(nimalo mi nešto ne leži izraz obzirom) se na to u kakvoj državi ko živi,zakonodavac treba da donese zakon koji se treba sprovoditi.
Zakonodavac je zakonodavac.
-----------------------
Pitam se dal vjernik, sudija- sudac, moze- mora sprovoditi u djelo iste?
----
-Za mene potpuno nejasno pitanje(zato što je formulisano na miješanju dršavnih i vjerskih zakona)
Moje mišljenje je da zakonodavac mora donijeti neke propise uzimajuæi u obzir sve sfere života(pa i religiju)
A ako uzmemo tvoju èinjenicu:

Do sada se dosta puta pokazalo da je vazeci ustav- zakoni u suprotnosti s religijskim kanonom.
Po meni znaèi da je, u takvom sluèaju:
"važeæi ustav-zakoni"
ispod nivoa religijskih zakona,što znaèi da po kvaliteti mora dosezati sve religijeske zakone pa èak biti iznad njih.
Medjutim jasna je èinjenica isto da se svi zakoni donose na osnovu religijskih zakona,pa otuda i dolazi do suprotnosti izmedju ustava neke države i religijskih zakona,jer ustav ne priznaje iste,što ja mogu okarakterisati kao nedostatak najveæeg zakona neke države.
Sad sudija nije biti tako jednostavno(kako ti reèe: ne sudi, da ti ne bi bilo suðeno)
Pa ljudi griješe,svi ljudi,niko od ljudi nije bezgriješan,pa bio on i vjernik-sudija,može se truditi donijeti neku presudu i pogriješiti.
A ne znam koliko te interesuje,pošto si malo stariji,na um pade mi nešto što je bilo prije tridesetak godina.
U vrijeme rahmetli Tite,(ne znam postoji li to i sada negdje)u mojoj mjesnoj zajednici je postojalo neko mirovno vijeæe,oficijelno ili inoficijelno ne znam ,koje je imalo za cilj pomiriti normalne insane u razmiricama da ne doðe do suda.
Tako je to nekako i još samo da napomenem,u Kuranu stoji:
Al-Baqara
106. Mi nijedan propis ne promijenimo, niti ga u zaborav potisnemo, a da bolji od njega ili slièan njemu ne donesemo. Zar ti ne znaš da Allah sve može?
18-12-2008 at 08:56 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
djecko wrote:

Zar ti ne znaš da Allah sve može?

Znam, zato i pokrenuh ovu temu.
Zakoni bivse nam drzave SFRJ osudise mnoge vjernike i one druge, a sad bi ti isti "stara garada" ehabilitcijom istih sprali ljagu sa svoga prezimena.
Vijernik ponova ne smije suditi, neg samo moze prastati.
18-12-2008 at 09:47 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
kokobil wrote:


Donekle se slaze,. al gdje su tu onda gradjansgo- vjerska prava?


Kokobile, nekad mi stvarno izgleda kao da se zajebavas. Da ne bi lutao, proguglaj sta je to sekularna drzava i sve sto uz to ide, najvise se obaziruci na ljudska prava u istoj.


18-12-2008 at 10:19 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
NIN wrote:


Kokobile, nekad mi stvarno izgleda kao da se zajebavas. Da ne bi lutao, proguglaj sta je to sekularna drzava i sve sto uz to ide, najvise se obaziruci na ljudska prava u istoj.



Ogoglao sam, sto nas narod kaze na sve moguce zezancije. Ostavimo teoriju i komunisticke definicije sekularnosti. Sta je starije teizam ili ta tvoja sekularizacija? Tko napravi u Evropi razdor, srednji vijek?
18-12-2008 at 10:28 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
kokobil wrote:
Ogoglao sam, sto nas narod kaze na sve moguce zezancije. Ostavimo teoriju i komunisticke definicije sekularnosti. Sta je starije teizam ili ta tvoja sekularizacija? Tko napravi u Evropi razdor, srednji vijek?


Šta veliš oguglosam na sve pa i bibliotekarsku prašinu.
Pazi ono gore je samo moje mišljenje,kako bi trebalo stvoriti zakon u "nekoj" državi.
Samo iz tog razloga jer u jednoj državi može biti više religija kao što i jest u mnogim državama.Takvi zakoni trebaju biti kompleksniji,što znaèi da treba odvojiti državu i religijE,u stvari država treba pod plaštom zakona da se obazire na religijske zakone i tipièno za naše podneblje bivše SFRJ,ili sada u BiH.
E upravo jedan od nedostataka sekularnih država i jest taj da zakone donose ljudi koji ili ih malo interesuje religija ili imaju površno poznavanje religijskih prava,pa im je najlakše donositi neke svoje zakone,takoreæi na štetu svih.
Drugi problem je kad se religija miješa u državni aparat pa želi svaka naturiti svoje zakone.
A ajet
Al-Baqara
"106. Mi nijedan propis ne promijenimo, niti ga u zaborav potisnemo, a da bolji od njega ili slièan njemu ne donesemo. Zar ti ne znaš da Allah sve može?"
je kompletan sa pitanjem u okviru istog.
isti princip je sigurno u svim religijama.
I što je interesantno bez obzira na sve,èovjek zaèas promijeni državu,još brže partiju i kaže šta ima veze nije to vjera pa da se ne mijenja
18-12-2008 at 11:45 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
djecko wrote: I što je interesantno bez obzira na sve,èovjek zaèas promijeni državu,još brže partiju i kaže šta ima veze nije to vjera pa da se ne mijenja

Kazu, covjek je najpokvarljivija roba, da budem originalan. Prevrtljivos je moguca u ateistickim drzavama, sudi dok nisam sudio, jel tako? Svaka vlast kritikuje prethodnu, interesantno, dok je ne stigne ista sudbina. I tako u nedogled. Kad ce ta kolotecina stat?
18-12-2008 at 11:54 | Ukljuèi u odgovor
WipeOut
Nivo: Forumski doajen
wonna be

Registriran(a): 27-10-2010
Lokacija: Over the rainbow
Odgovori: 2163
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Smije li vjernik biti sudija?

Zavisi koga pitas ovo pitanje,tri razlicita odgovora ces dobiti na tri razlicite stranicen,na putvjernika.com,na rijeset.ba i na znaci.com,
eh sad koji je odgovor tacan samo Allah swt zna

18-02-2011 at 17:33 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Smije li vjernik biti sudija?

jel' ovo znaci da sudije ne smiju vjerovati u Boga ili oni koji vjeruju u Boga ne smiju biti sudije...
in fact i ovo je samo pitanje...
_____________________________________________

19-02-2011 at 16:27 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 32
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : Smije li vjernik biti sudija? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice