Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
Shiva wrote:

I u Njemackoj je tako.


Pa da , to vam i ja govorim....zašto je BiH hrvatima dato dvojno državljanstvo....pa zna se HDZ oni mladji su iskoristili njihov pasoš pa put pod noge , a oni stariji stoje ispred kozulata kad je vrijeme glasanja u Hrvatskoj a vode ih HDZ-ovi povjerinici MZ-a
06-12-2009 at 21:09 | Ukljuèi u odgovor
Aykira
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 17-05-2009
Odgovori: 2062
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
Shiva wrote:

I u Njemackoj je tako.


nije generalno (nije tema, ali). ima izuzetaka, npr. drzavljani eu-zemalja imaju dvojno drzavljanstvo, kao i pojedini azijskih zemalja http://www.info4alien.de/einbuergerung/gesetze/stag.htm#12.

sa pampersom na dupetu sam otisla iz rodnog kraja. moji su krajem 60tih otisli prvo u austriju, pa u njemacku. pocetno razmisljanje i namjera su bili, samo dok se kuca izgradi, pa vracaju se u bih. planove im ja malo pokvari, svoj zivot do mog dolaska su morali izmjeniti i smanjiti rad, tj zivot sa djetetom uskladiti. u medjuvremenu su se uselili u veci stan, mama prestala smjene raditi, kuca u bih morala do godine na krov cekati. rodi se brat, uzme stan veci i tako njemacka postade drugom domovinom. kuca u bih se zarsi, ali - sad se zeli pemzija zaraditi, cekati da djeca skole zavrse, pa zanate, pa, pa... pa..

one kuce, vise nema. cijelog sela vise nema.. ma cijelog kraja. nastanili smo se u tuzli, u kalesiji imamo familije, ali ipak grad vuce. (ne, nikakav tip, kao sto usta hrdjava govore).

kao djete sam se u kokosinjcu sakrila, dana kad se godisnji zavrsio i mi vracali za njemacku. nisam htjela nazad.

ne vidim danas nista lose u tome. djete je zdravije, moze li dvije krave da muze. zivim i ovdje i u njemackoj, sa firmom placam porez tu kao i tamo. moj doprinos - donijela sam posao.

da, sto se nisam svojoj kuci vratila. i svojoj zemlji pomogla. dobar dio posavine je pustos. donacije su u pogresnim rukama zavrsile. izgradjene kuce, opljackane, stim i zadnja motivacija potencijalnih povratnika smrvljena.
06-12-2009 at 22:00 | Ukljuèi u odgovor
Denci
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 28-08-2006
Lokacija: daleko
Odgovori: 24424
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

Negdje sam procitala podjelu ,,nasa" i ,,vasa".Moja zemlja je BiH i uvijek ce biti,tamo sam se rodila,odrasla,tamo mi je cijela familija,prijatelji...Zna se dobro sto ljudi koji zive u dijaspori uzimaju drzavljanstvo te zemlje,ionako te tretiraju ko kretena,uzimanjem istog bude bar malo lakse.Niko ga od nas nije uzeo jer ne voli Bosnu ili boli ga briga za nju i da se folira.To sto dolazimo jednom godisnje,dolazili bi sigurno cesce da mozemouostalom nek prica ko sta hoce,ja se nikad bas nikad necu osjecati kao stranac u svojoj zemlji jer se samo u BiH osjecam kao kod svoje kuce 


Keep your eyes on the stars and your feet on the ground.
06-12-2009 at 22:00 | Ukljuèi u odgovor
Trucker
Nivo: Forumski doajen
azrail bosanski
Registriran(a): 07-11-2005
Odgovori: 10159
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
Vodolija wrote:
citat:
Shiva wrote:


Ne znam da li bi se svi dijasporasi slozili,



Znaci po tebi bi vi trebali glasati i odlucivati kako cemo mi ovdje zivjeti?!
Da bi onda ovakvi skorojevici i snobovi kao navika, Senzualna i ini mogli da pljuju po Bosni jer zaboga u Americi i Evropi nema neimastine i svima cvjetaju ruze.

Moje licno misljenje je da niko osim nas koji zivimo ovdje ne bi trebao ucestvovati u odlukama vezanim za Bosnu.
Pogotovo sto i sama kazes kako se bosanska pamet ne koristi u Bosni vec tamo negdje.
Ne krivi ih niko sto su otisli iz Bosne jer nisu imali drugog izbora, ali kakve koristi Bosna sad ima od njih?!
Cast izuzecima u svakom slucaju

Vjeruj mi, svjesni smo mi i bez vas u kakvoj zemlji zivimo ali je nasa i mi je volimo sa svim manama i vrlinama.
I samo mi koji zivimo ovdje mozemo da pricamo protiv onoga sto nam smeta, vi nemate pravo jer dodjete ovdje jednom u par godina, najedete se, napijete, nagledate se "bijede" i odoste nazad u svoje idile.

Brate dragi, glasajte sebi i uredjujte svoje zemlje da vam bude dobro, a nasu ostavite na miru.


I na kraju jedan topli pozdrav za sve forumase iz dijaspore koji vole ovu zemlju kakva je takva je...sreca pa ih je takvih mnogo vise nego ovih skorojevica




Od kud pravo osobi koja radi u Iraku da djeli na VASE i NASE?

90% posto ove dijaspore koja je otisla poslije rata, je vise pomogla i pomaze bosnu neg pola bosanaca koji sad momentalno zive u bosni

i ti si najmanje kompotena da dijelis nekog na NASE i VASE


a i dalje sam za to da dijaspora nebi trebala da odlucuje ko ce upravljat bosnom

vec bi bilo dobro,vladajuca stranka ili nesto na nivou drzave ,da se nadje neki prestavnik za dijasporu
jednostavno da dijaspora ima nekom poslat pismo zalbe na nase konzularne radnike


Denci,slazem se sa tvojim zadnjim postom
07-12-2009 at 01:49 | Ukljuèi u odgovor
Konnie
Nivo: Forumski vuk
Konnie Sue von Eulenbrunnen

Registriran(a): 19-08-2003
Lokacija: D
Odgovori: 787
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
Aykira wrote:
zalosno, mi smo "vani" stranci, pa stranci i kod kuce.

Mozda je problem u tome sto ti Njemacku smatras "vani" iako u njoj provodis 95% vremena svog zivota, a mjesto rodjenja smaras kucom, a tu provedes 1-2 sedmice godisnje. A i tih 10-15 dana je trci tam', trci vam'. Pa kad se vratis u "vani" neznas ni da si bio "kod kuce". Slazem se sa idejom da svi koji provode vise od tri mjeseca godisnje izvan BiH nebi trebali ucestvovati na izborima.
07-12-2009 at 07:32 | Ukljuèi u odgovor
Vodolija
Nivo: Forumski doajen
Home sweet home

Registriran(a): 07-06-2006
Lokacija: Ovdje
Odgovori: 7495
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
Trucker wrote:




Od kud pravo osobi koja radi u Iraku da djeli na VASE i NASE?

90% posto ove dijaspore koja je otisla poslije rata, je vise pomogla i pomaze bosnu neg pola bosanaca koji sad momentalno zive u bosni

i ti si najmanje kompotena da dijelis nekog na NASE i VASE



E nek si mi se nagovorio


Malo pojasnjenje moga posta jer vidim da su se mnogi nasli uvrijedjeni.
Moj komentar za VASE/NASE jer bilo na temu glasanja dijaspore i stojim iza toga.
U mom postu nema osude ljudi koji su otisli jer su morali, htjeli, zeljeli....nije bitno...ono sto je meni zasmetalo je pljuvanje pojedinih dijasporasa po mojoj, a bogami i njihovoj domovini.

Nazalost, izgleda da niko nije procitao zadnju recenicu mog prethodnog posta.

P.S Trucker, u mom jeziku ne postoji rijec "kompotena" ali shvatila sam sta je pisac htio da kaze  


Žena u najboljim godinama
07-12-2009 at 07:37 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
Aykira wrote:


nije generalno (nije tema, ali). ima izuzetaka, npr. drzavljani eu-zemalja imaju dvojno drzavljanstvo, kao i pojedini azijskih zemalja http://www.info4alien.de/einbuergerung/gesetze/stag.htm#12.

sa pampersom na dupetu sam otisla iz rodnog kraja. moji su krajem 60tih otisli prvo u austriju, pa u njemacku. pocetno razmisljanje i namjera su bili, samo dok se kuca izgradi, pa vracaju se u bih. planove im ja malo pokvari, svoj zivot do mog dolaska su morali izmjeniti i smanjiti rad, tj zivot sa djetetom uskladiti. u medjuvremenu su se uselili u veci stan, mama prestala smjene raditi, kuca u bih morala do godine na krov cekati. rodi se brat, uzme stan veci i tako njemacka postade drugom domovinom. kuca u bih se zarsi, ali - sad se zeli pemzija zaraditi, cekati da djeca skole zavrse, pa zanate, pa, pa... pa..

one kuce, vise nema. cijelog sela vise nema.. ma cijelog kraja. nastanili smo se u tuzli, u kalesiji imamo familije, ali ipak grad vuce. (ne, nikakav tip, kao sto usta hrdjava govore).

kao djete sam se u kokosinjcu sakrila, dana kad se godisnji zavrsio i mi vracali za njemacku. nisam htjela nazad.

ne vidim danas nista lose u tome. djete je zdravije, moze li dvije krave da muze. zivim i ovdje i u njemackoj, sa firmom placam porez tu kao i tamo. moj doprinos - donijela sam posao.

da, sto se nisam svojoj kuci vratila. i svojoj zemlji pomogla. dobar dio posavine je pustos. donacije su u pogresnim rukama zavrsile. izgradjene kuce, opljackane, stim i zadnja motivacija potencijalnih povratnika smrvljena.


Hvala Aykira na info, ja sam mislila na drzavljane BiH. Da bi dobili njemacko drzavljanstvo, moraju donijeti iz svoje zemlje izvod iz drzavljanstva.

Svi imi imamo nase zivotne price. U nicije razloge zasto je otisao ili dosao ne treba se mijesati. To je nas izbor bio ili nasih roditelja.(Da se tebe pitalo, ti bi radije ostala u kokosinjcu. Razumijem te i ja sam slicno osjecala.)

Ali ne smijemo zaboraviti one koji su protjerani iz svojih domova i kojima je ubijeno pola familije, kao jednom forumasu ovdje iz Kozarca. Ili mojoj prijateljici, ciji je muz zaklan na pragu njegove kuce. Ona je jedva djecu spasila, sada ceka penziju i moli boga, kada ce osvaniti dan da se vrati na svoje ognjiste. Takvi ljudi nikad nece prihvatiti strano tlo. I zar njemu/njoj treba oduzeti pravo na glasanje. Ne, ne treba. I da jos dodam, posto procitah, da se dijaspora samo najede i napije kad dodje u Bosnu. Neki hrane, a mislim da svako bar jednu familiju koja dole zivi, hrani i brine se za nju.


[Edited by Shiva on 07-12-2009 at 08:47 GMT]
07-12-2009 at 08:43 | Ukljuèi u odgovor
Aykira
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 17-05-2009
Odgovori: 2062
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
Konnie wrote:

Mozda je problem u tome sto ti Njemacku smatras "vani" iako u njoj provodis 95% vremena svog zivota, a mjesto rodjenja smaras kucom, a tu provedes 1-2 sedmice godisnje. A i tih 10-15 dana je trci tam', trci vam'. Pa kad se vratis u "vani" neznas ni da si bio "kod kuce". Slazem se sa idejom da svi koji provode vise od tri mjeseca godisnje izvan BiH nebi trebali ucestvovati na izborima.



bila sam svaki vikend u bih
nebitno. takodjer se slazem da mi, koji ne provodimo svakodnevnicu ovdje ne treba da glasamo.
07-12-2009 at 08:50 | Ukljuèi u odgovor
Konnie
Nivo: Forumski vuk
Konnie Sue von Eulenbrunnen

Registriran(a): 19-08-2003
Lokacija: D
Odgovori: 787
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
Aykira wrote:
bila sam svaki vikend u bih


U tom slucaju, ispricavam se!
07-12-2009 at 09:12 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
Shiva wrote:


I da jos dodam, posto procitah, da se dijaspora samo najede i napije kad dodje u Bosnu. Neki hrane, a mislim da svako bar jednu familiju koja dole zivi, hrani i brine se za nju.


[Edited by Shiva on 07-12-2009 at 08:47 GMT]



Mislim da nema razloga da se ikome pravdamo zasto zivimo ovamo gdje jesmo i zasto dolazimo u svoju zemlju i na koji period...
Nikog se ne tice da li sam dosla da se najedem i napijem il projurcam sedmicu, dvije pa se vratim ovamo...

da li koga tamo izdrzavam ili mene ovamo ko izdrzava takodje nije nicija briga draga Shiva...
Neka niko ne misli da je vise vrijedan zato sto zivi tamo, taj je samo imao vise srece, kao sto rece Yugi...

Da je srece da se popravi situacija kod nas, da svi imaju posla, kao prvo oni koji u njoj zive jer oni nemaju alternativnu drzavu kao mi ...
Sve sto mozemo uciniti mi koji smo ovamo je da se organiziramo na nivou ambasada i predstavnistava ovamo ( sad govorim za ovamo gdje ja zivim), te da pokusamo da nesto promjenimo.
Recimo zakoni o radnom stazu; zasto nasi cekaju da steknu penziju pa da se onda vrate? Neznam za evropske zemlje ali mi ovamo nemamo sporazum o priznavanju radnog staza. Pa radim ovdje godinama i vratim se i ispocetka...A nisam mlada da idem ispocetka.Pokusavala sam nesto preko ambasade ali to je na dugu stapu.
Moram reci da nam nasa drzava u nekim stvarima u mnogome otezava.recimo da produzis pasos preko ambasade moras imat vazecu licnu kartu.Znaci moras otici u Bosnu da izvadis novu LK i onda vec mozes i produziti pasos kad si vec tamo.
Karta odavde je veoma skupa za nas koji ovamo zivimo i mene licno kosta cjelu moju platu..to samo za kartu a da ne pricam za ostale troskove.
Pa zasto postoje ambasade kad moram ici tamo da izvadim novu LK da bih produzila pasos?
Glasanje; kako nas svijet glasa? kako glasati kad nisi u toku? Odes tamo i vidis "ko je nas"..tako se uglavnom glasa za nacionalne stranke jer za koga inace glasati kad nemas pojma ni o kome.

Iz tog razloga mislim da je najbolje ne glasati uopste ako vec nisi dovoljno upoznat sa kandidatima.tako bi bilo fer prema onima koji tamo zive.



 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
07-12-2009 at 09:22 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 32
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Dijaspora : Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice