Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatoru


FORUM : Putopisi : Vršani - kulturno naslijedje
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Lida
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-06-2008
Lokacija: Tuzla,
Odgovori: 7274
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vršani - kulturno naslijedje

citat:
cupo wrote:
Kako rekoh priroda je prekrasna




Šteta za sve ostalo, ali ovaj voænjak izgleda da ipak neko održava ili možda samo povremeno navraæa
Priroda je stvarno  


Priroda je najbolji dizajner.
10-07-2009 at 23:55 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vršani - kulturno naslijedje

U nekoliko kuca na Vrsanima, ljudi zive, stalno, ali vecina dolazi vikendima, ima gore vikendice itd...
Problem da vrsani postanu (a mogli bi bez ikakvih problema) izletnicka Tuzlanska destinacija br.1 je nedostatak puta.
Znam, neki ce reci da ako se put napravi, to vise ne bi bilo to, ali ja mislim da itekako bi.
Nazalost poslije smrti gospodina Adamovica, koji se interesovao za Vrsane, i kulturno naselje, sve je stalo. Nista od likovne kolonije, nista od puta.......
Steta

13-07-2009 at 08:33 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vršani - kulturno naslijedje

citat:
Abulafija wrote:
U nekoliko kuca na Vrsanima, ljudi zive, stalno, ali vecina dolazi vikendima, ima gore vikendice itd...
Problem da vrsani postanu (a mogli bi bez ikakvih problema) izletnicka Tuzlanska destinacija br.1 je nedostatak puta.
Znam, neki ce reci da ako se put napravi, to vise ne bi bilo to, ali ja mislim da itekako bi.
Nazalost poslije smrti gospodina Adamovica, koji se interesovao za Vrsane, i kulturno naselje, sve je stalo. Nista od likovne kolonije, nista od puta.......
Steta

Da ,baš šteta...toliko je lijepo jezero i priroda,a tek ove kuæe napravljene u bondruku...to je zaista raritet za vidjeti...
Šteta što niko u vlasti nema sluha za ovakva izletišta,a èini se da tako malo treba...
13-07-2009 at 16:19 | Ukljuèi u odgovor
tusla
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 30-04-2009
Odgovori: 16
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vršani - kulturno naslijedje

zna li neko da li su jezero skroz zatrpali
i ima li jos ovakvih jezera u blizini tuzle

p.s. slike su extra ne mozes zamislit da se ovako nesto nalazi blizu Tuzle

23-07-2009 at 20:55 | Ukljuèi u odgovor
mima
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-08-2002
Odgovori: 785
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vršani - kulturno naslijedje

Vrsani su moja postojbina. Davno negdje pisah vam i o mojim sjecanjima na putesestvija na Vrsane.
Moji korijeni su tamo po neninoj strani (Jahica je to postojbina). Davnih 60-tih, kad bismo dolazili u Tuzlu a moj bi otac poveo sve sto mogose hodati na Vrsane. Taj pohod na Vrsane je imao znacenje obiteljskog hodocasca. Tamo na vrsanskom groblju mezari su mojih predaka ... Tamo je bio, a ima li temelja jos, tko zna, i cardak mojeg pradjeda. Isli bismo tako, mi djecurlija, otac, mati, tetke s muzevima, moja Mirsa, Avdo, Seke, Azra, daidza Hajrudin i nena mi Fata (dok je jos mogla), djed Salko (onako visok i mrsav, zastajkivao bi svako malo da zapali jednu), sve u koloni po jedan put Vrsana. Od nase djedovine Hukica u Slavinovicima, pored ciglane pa sve uzbrdo, kroz bukovu sumu ... do mojih Vrsana ... Price koje je mati znala pricati o svojim ljetima na Vrsanima, o dazdevnjacima poslije kise, o kiselu mlijeku i tresnjama arslanama (sve vec znate, pisah) o vilama i vilenjacima sto su joj se ko malehnoj, malehnoj djevojcici pricinjali kroz granje sljiva sto virihu kroz prozore cardaka na gornjem spratu ... te price su moja slika Vrsana. Pamtim te ljetne ekspedicije i upravo inzistiranje mog oca, rodjenog Zagrepcanina, da obavezno pohodimo to selo zastalo u vremenu ... Put je ljeti divan, suh, mirise zemlja i povijest mojih predaka tamo. Sto ih je navelo da se tamo skrase. Znam da je Mehmedalija Dedo istrazujuci povijest porodice nadosao na podatke o bijegu zivlja s podrucja danasnje juzne Madzarske pred najezdom Avara u ta daleka i tada tako zabacena brda. Cak se i prezime Hukica moze traziti u korijenu prastarog madzarskog prezimena Huka, kazu neke legende ... Vrsani su meni bili uvijek magicni. Susreti s ljudima uz sumski i poljski put, pretpostavljam da vise nema nikog tamo ... djeca plavih, plavih ociju i kosa, djevojcica uz put, kose poput zita, kuce od drvenih greda ispunjene jednostavnom ciglom i blatom mjesto maltera , obojene rezeda, miris kravlje balege i mukanje krava, dovikivanje djece ...samo par koraka od moje Tuzle, vrijme zastalo ko dah kad zastane ...

Bilo kako bilo, ono mezarje blizu mojih pradjedova cardaka salje moje misli tamo ... i valjalo bi za Tuzlu da se otvore planinarske staze i obiljeze pa da se u lijepa proljetna i jesenja jutra, umjesto po kaficima, upute moji Tuzlaci put Vrsana. Par putokaza, pokoja informativna tabla s nekim poznatim faktima, par klupa i korpa za smece na vrhu i eto posla koji ne trazi mnogo para a daje mnogo - jos jedan razlog da se voli Tuzla.

sve vas pozdravlja mima

[Edited by mima on 25-10-2009 at 09:46 GMT]

25-10-2009 at 07:38 | Ukljuèi u odgovor
aLMOo
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 03-01-2010
Lokacija: Tuzla-Slavinovici
Odgovori: 2
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vršani - kulturno naslijedje

ove slike fakat izgledaju super,samo mi je krivo sto niko vise ne vodi racuna o Vrsanima jer je to prekrasno mjesto puno historije i zdrave okoline.Odatle poticu moji predci(jahici) moj cukun djed je zivio na vrsanima i jos uvijek ima kuca u kojoj je roden i zivio.Prije godinu dana kada sam isla sa tatom u kuci je bila i sehara ali je neko odnio.I staro mezarije je unisteno....stvarno nezznam ko ima srca to da unisti...to mjesto moze sluziti za izlet ili za skolski dan jer to je netaknuta priroda...evo ja jos nisam zavrsila osnovnu skolu i zasto ne bi organizovali neki izlet a ne ici nonstop na zlacu ili nesto slicno..

03-01-2010 at 17:32 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vršani - kulturno naslijedje

Ove moje slike su snimljene 2005.godine bas me zanima kako sada sve izgleda, sigurno da je vise propalo.

03-01-2010 at 20:34 | Ukljuèi u odgovor
taboo
Nivo: Novi forumaš

Registriran(a): 13-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Vršani - kulturno naslijeðe

Spadam u ljude koji žele makar na pedesetak metara od vode da se parkiraju!
Ne uzimajte mi to za zlo.
Ostarilo se, lumbago uhvatio. Nisam više za pentranje ili za biciklistièke ture po okolnim tuzlanskim brdima.
Znam i za likovnu koloniju ovdje!
Put. Treba mi put!
Èuo sam da ovdje ima kapitalnih šarana! Varam li se?

[Edited by cupo on 16-02-2010 at 02:06 GMT] 


Nema meda na hrastiæu!
15-02-2010 at 17:59 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vršani - kulturno naslijedje

aha ovo sam mislio da prozovem

29-04-2011 at 17:08 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Putopisi : Vršani - kulturno naslijedje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice