Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorkama (samo nemojte pitati kako se prave djeca)


FORUM : Roditelji i djeca : Sunecenje da ili ne i kako?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
oktobar91
Nivo: Forumski doajen
Škorpija

Registriran(a): 02-02-2008
Lokacija: neverland
Odgovori: 6816
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Je li kasno za Sunecenje??

moj sin je osuneæen neposredno prije nego je pošao u prvi razred. bilo je ljeto i odveli smo ga kod dr mladine. sve je prošlo u najboljem redu bez ikakvih trauma. jednostavno poprièaj sa malcem objasni mu da to nije ništa strašno i nemoj pred njim pokazivati znakove zabrinutosti. mi smo to radili iz zdravstvenih razloga pa sam ja to još lakše mogla objasniti da æe mu nastali problemi nestati. uglavnom nemoj da brineš. pozdrav

12-05-2010 at 18:54 | Ukljuèi u odgovor
Cope
Nivo: Forumski doajen
Always first on the scene

Registriran(a): 14-04-2006
Lokacija: U krilu ljubavi
Odgovori: 2718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sunecenje da ili ne i kako?

Nije kasno bogami nikad, Joe voli, Joe pati Joe æe i da skrati....

25-07-2010 at 22:33 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Je li kasno za sunecenje ?

citat:
MelMel wrote:
Benefiti sunecenja se jos uvijek naucno proucavaju. Naravno da postoje benefiti sunecenja, ali to su preventivni benefeti, jer jos uvije ne postoje 100% naucni dokazi.. Naravno da svaki roditelj zeli svom djetetu najbolje. Svaki roditelj ce doci do vlastitih zakljucaka da li je sunecenje od beneficije njihovom djetetu. Ako smatraju da jeste, onda taj proces, po mom misljenju, treba da obave u ranoj mladosti. Smatram da starije djecake koji su svjesni bola, itd ne treba izlagati tome, nego im treba dozvoliti da odrastu i da sami naprave odluku ako zele da se sunete. Svatam zelje ljudi za sunecenjem, ali ih svatam kao preventivne mjere ali isto tako smatram (na osnovu svih dostupnih materijala koje sam do sada procitala na temu sunecenja), da ni jedan muskarac nebi trebao sebi dozvoliti infekciju ako se striktno pridrzava licne higijene. Sto se tice zenske infekcije ili neke druge bolesti kao rezultat kontakta sa osunecenim ili neosunecenim, takoder ne postoje 100% dokazi da postoji link, itd. Postoje statistike koje govore o manjem % infekcija kod osunecene populacije, sto je i logicno ali to neznaci da se isti procenat nebi mogao ostvariti sa dobrom licnom higijenom. Dakle, u svijetu se jos uvije debatise i traze medicinski 100% dokazi, ali kao sto rekoh ako neko smatra da je to dobra stvar kao preventiva, ja licno nemam nista protiv.


MelMel, ti pises iz ugla roditelja koji se nije odlucio na sunecenje svoje djece i zato je sasvim normalno/ocekivano da pokusavas da osporis valjanost tog medicinskog zahvata, ali neke cinjenice ipak ne mozes potisnuti.

Postoje odredjeni benefiti koji se trenutno izucavaju ali i oni benefiti koji su vec itekako poznati od ranije: Trenutno se izucava da li sunecenje do neke mjere stiti muskarca od hiv infekcije, i prema svim dosadanjim istrazivanjima izgleda da da. Sto se tice vec dobro poznatih benefita, tu se mora nabrojati manja sansa od upala i infekcija koje se znaju desiti kod neosunecenih muskaraca (usljed razvoja bakterija ispod kozice), uklanja se mogucnost stvaranja fimoze i parafimoze a sto je vrlo cesto kod djece i sto moze biti strano bolno i neugodno, higijena spolovila je na znatno vecem nivou jer se mokraca, znoj, i prljavstina(smegma) nemaju gdje da zavuku, manje su sanse za dobivanje urinarne i bubrezne infekcije, manje su sanse za dobivanje raka penisa, i mnogo toga jos...

Tu se takodje mora spomenuti da zene ciji su partneri osuneceni imaju manju sansu za dobovanjem raka grlica maternice, a sto je u vise navrata ispitivano i dokazano!

Kazes da je sunecenje "samo" preventiva. Pa, upravo je preventiva jedan od stubova zdravlja! I ako sunecenje sa sobom nosi veliki broj preventivnih benefita, onda se mora zakljuciti da je sunecenje itekako korisno! Posebno je ovo bitno kod djece koja se igraju, znoje, i cesto zaborave oprati, i upravo zato je bolje ako je dijete osuneceno.

Ovome svemu se mora dodati i misljenje mnogih muskaraca da je na duze staze puno lakse ako je penis osunecen, da je bolje estetski, i jednostavno je urednije.

Kazes da benefiti nisu 100% dokazani, pa, malo toga sta je 100% dokazano, ali ipak postoje studiji, statistike, i iskustva, a to sve itekako govori u prilog sunecenja.

Slazem se sa tobom da je najbolje osunetiti dijete dok je jos malo, ali s obzirom da je sada sunecenje rutinski zahvat, mislim da nije problem sunetiti dijete i ako je malo vece. Na kraju krajeva, popravljati zub, vaditi slijepo crijevo..., nije nista manje strasno za dijete. Bitno je sve fino djetetu objasniti i odabrati strucnog doktora! I ta prica kako treba ostaviti djetetu da donese tu odluku kada poraste je potpuno neutemeljena, jer mi kao roditelji imamo pravo i obavezu da uradimo za dijete ono sto smatramo dobrim za njih bez da trazimo odobrenje od svoje djece za to.

Dakle, sunecenje traje 10 minuta a zamladjivanje par dana. Na taj nacin se dijete u roku od 5 dana rijesi problema za cijeli zivot. ~Meni to zvuci kao dobar deal.

Kontraefekti ne postoje, sem nekih koji tvrde da pri sunecenju postoji rizik od komplikacije(?) i da muskarci postepeno gube sexualni uzitak.


22-03-2011 at 17:36 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Obrezivanje za djecu bez roditelja !?

Prije dva mjeseca moj prijatelj i njegova zena [mijesani brak] su usvojili 4-godisnje dijete [pravoslavne vjeroispovijesti i imena] iz doma. Na njihovo iznenadjenje dijete je bilo obrezano.

Ovo me je navelo da se zapitam:

Da li se kod nas u domovima vrsi organizovano/redovno obrezivanje muslimanske djece i one druge?
Ako da, po kojim kriterijima, ko to finansira, i uz ciju saglasnost?
Ako ne, zasto ne?

20-09-2011 at 01:57 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sunecenje da ili ne i kako?

Pa sto ne odes i ne pitas Ili zasto tvoj prijatelj , ako je vec bio iznenadjen nije pitao
Imam prijateljicu tamo pa cu bas pitati kad i kako oni to organizuju (ako uopste organizuju)..

20-09-2011 at 23:25 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obrezivanje za djecu bez roditelja !?

citat:
Black0ut wrote:
Prije dva mjeseca moj prijatelj i njegova zena [mijesani brak] su usvojili 4-godisnje dijete [pravoslavne vjeroispovijesti i imena] iz doma. Na njihovo iznenadjenje dijete je bilo obrezano.

Ovo me je navelo da se zapitam:

Da li se kod nas u domovima vrsi organizovano/redovno obrezivanje muslimanske djece i one druge?
Ako da, po kojim kriterijima, ko to finansira, i uz ciju saglasnost?
Ako ne, zasto ne?




Super, dosh'o odzerashen!
21-09-2011 at 16:24 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sunecenje da ili ne i kako?

ako Medicina dozvoljava, obrezivanaje djece u porodilistima treba uvesti kao obevazan zahvat odmah nakon porodjaja, cinjenica je da su danas obrezani muskarci cisci i manje skloni polnim bolestima...

a po nekim anketama, nema sumnje bolji i u krevetu...

21-09-2011 at 16:43 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 50
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Roditelji i djeca : Sunecenje da ili ne i kako? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice