Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Povjest familija
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Povjest familija

Malo je ljudi koje ne interesuje porijeklo njihove familije. Isto tako malo je onih koji to porijeklo znaju. Istina, mora se priznati da ni nasi povjesnicari nisu tom pitanju posvjecivali dovoljno pzanje, da li zbog toga sto su to smatrali nevaznim ili iz predostroznosti, da ne saznaju nesto sto ne vole ili pak da se ne znamjere politici koja im omogucava pristojan zivot sa nizom pogodnosti.

Vjerumem, da na Forumu ima dosta komentatora koji imaju sta kazati na ovu temu. Neki ci govoriti uopsteno a neki konkretno o porijeklu familija. Ako nista drugo svako moze napisati nesto o porijeklu svije familije, onoliko koliko je njemu poznato.

Ovom prilikom ja cu prezentirati jedan tekst o porijeklu familija Plava i Gusinja. Mnogi Gusinjani su danas u SAD posebno u Njujorku ali ih ima i sirom BiH. Mozda neki od autohtonh Tuzlaka i ne znaju da su porijeklom iz Plava ili Gisinjani. Tuzlaci dobro znaju stare autohtone familije u svom gradu. Mozda je neka od njih bas porijeklom iz Plava ili Gusinja.



http://www.gusinje.net/index2.php?id=istorija

Ovdje imamo dva naslova.Porijeklo familija Plava i Gusinja je drugi naslov.

15-08-2011 at 19:37 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povjest familija

prije nekih 15-tak godina me pocelo zanimati ko su i odakle su ti moji preci... ne zadadoh se dovoljno dok su bili zivi oni koji su mi mogli konkretno reci, a ne zadajem se ni sad, nesto plaho, naci po kojekakvih knjigama i arhivima... znam da su s majcine strane dosli s mora, a na staroj kuci, koja je jos uvijek u djedovoj obitelji, pise 1518... tad je, haman, napravljena... dvije prabake su bile talijanke, ostalo sve dalmosi, iz jednog divnog mjesta na jednom krasnom otoku... s oceve strane su seljaci, bosanci... nekad davno dosli u tuzlu, kad se grad poceo konkretnije razvijati... u stvari, obje strane porodice su tu negdje od kraja 19 vijeka, ili tako nesto... sjecam se da su govorili da je baka bila porijeklom crnogorka, al' se ne sjecam da li njen pradjed ili oni prije njega dodjose u bosnu... djedovi nisu "niodakle dosli, nikose na ovom tlu"...

15-08-2011 at 20:52 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Povjest familija

citat:
MelMel wrote:
A dokle daleko da idemo sa tom povijesti iliti historijom iliti istorijom svojih familija? Hocemo li ici do samog pocetka gdje cemo se susreti i sa majmunima, pod uslovom da vjerujemo u evoluciju?

Mislim, odakle da krenem prebrojavati krvna zrnca?


Normalnom èovjeku je dovoljno da zna familiju do nekog treæeg koljenja, da se ne bi sluèajno spetljao s nekim ko mu je rod i tako stvarao faliène potomke.
15-08-2011 at 21:48 | Ukljuèi u odgovor
Walter did not know
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 12-04-2011
Lokacija: tz
Odgovori: 878
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povjest familija

Dajdza care,nemoj se ljutiti ali izabrao si pogresan grad za tu temu...
"prokletstvo" ovog grada je u tome sto su ljudi uvjek bili jednostavni i pitomi i poznati po tome sirom bivse SFRJ i takvi uglavnom ostali i kada je bilo najteze.

Rece jedan pisac "nikada drustvenije i pitomije ljude u zivotu nisam sreo".

Gledam cesto onu britansku seriju na REALITY TV o porijeklu porodica,uglavnom svi nadju napismeno korijene 600 godina pa i dalje....Ima jedan frajer istrazuje svoje stablo i kreno ti on od kanade pa lagano dodje do amerike pa preko okeana do Britanije...Nadje covjek grobove svojih predaka,zapise o njihovim zivotima stotinama godina unazad ali tu ne bi kraj...Dodje do nekog naucnika koji izvadi neke spise da je potomak kralja Richarda I pa fura dalje cak do Konstantina u IV vijeku da bi mu hladno saopstio da je u krvnom srodstvu sa ISUSOM...
Ovaj frajer zbunjeno se smjeska,zove roditelje Oni se smjeskaju itd,vidim ja njemu na faci najradije posmrko jedno ti magra poslije ovog ali dalje nisu snimali

Kod nas 95 % ljudi ne zna gdje su mu pradjedovi sahranjeni i ono sto zna su usmena predanja koja su uvjek podlozna sumnji....

16-08-2011 at 00:20 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povjest familija

Bas tako. Ja sam ocekivao ozbiljnije komentare a sad vidim da kod nekih ljudi nema interesa za porijeklo njegove familije. Ljudi i ne znaju odakle su njegovi dosli, kada, zbog cega,da li je kroz povjest prezime mijenjano i zasto?

Ja znam porijeklo svoje familije od 1700 godine i po ocu i po majci. Meni je to interesantno ne zbog toga da prebrojavam "krvna zrnca", nego da znam ko su mi preci itd.

Po mom misljenju lijepo je znati svoju familijarnu proslost. Sebe ne uzimam za mjerilo svih stvari i dozvoljam da drugi drukcije misle ali bih volio da nastavimo sa ozbiljnim komentarima.

Prilog o jednoj tuzlanskoj familiji.
Idite na Google.Ukucajte Pekara Hukic i imate opsirniji tekst o ovoj tuzlanskoj familiji.Pokusao sam prebaciti link ali nesto ne funkcionira.



<

[Edited by Dajdza on 16-08-2011 at 00:54 GMT]

[Edited by Dajdza on 16-08-2011 at 00:56 GMT]

16-08-2011 at 00:39 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povjest familija

Ja sam nešto malo više saznao o svojim pretcima sa oèeve strane i onda mi je bilo jasno zašto sam ja ovakav naopak ispao

Nena i djed su u Tuzlu došli 1958. godine iz jednog mjesta u okolini Trebinja. I otac je se rodio u Trebinju.
Djedovi pretci su došli u Trebinje iz Crne Gore,okolina Risna i Herceg Novog. Nakon što je Venecija zauzela ta dva grada 1689. godine, muslimansko stanovništvo se veæinom povuklo u istoènu Hercegovinu.

Nena mi je roðena u Ljubinju, a njeni pretci su iz Ravnog u okolinu Ljubinja doselili 1750, i potomci su katolika koji su u Ljubinju prešli na Islam.

Još kad na ovo dodamo da su mi ovi s majèine strane porijeklom iz okoline Srebrenika, u Tuzlu došli otprilike oko 1960. onda nije èudo što sam ja isp'o ovakav naopak

16-08-2011 at 10:47 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povjest familija

Pa ti nikakav autohtoni Tuzlak nisi.

S oèeve strane znam da mi je porijeklo iz Budima (Budimpešta). Kako se Osmansko carstvo povlaèilo tako i ovi išli južnije dok se eto ne smjestiše u Tuzli.

Sa majèine strane nisam nešto siguran ali sam èuo (a to je relevantno do bola ) da je porijeklo crnogorsko.

16-08-2011 at 11:28 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Povjest familija

citat:
root wrote:
Pa ti nikakav autohtoni Tuzlak nisi.

S oèeve strane znam da mi je porijeklo iz Budima (Budimpešta). Kako se Osmansko carstvo povlaèilo tako i ovi išli južnije dok se eto ne smjestiše u Tuzli.

Sa majèine strane nisam nešto siguran ali sam èuo (a to je relevantno do bola ) da je porijeklo crnogorsko.


Ti onda znaš dobar gulaš napraviti
16-08-2011 at 11:47 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povjest familija

Kako je svijet mali.I moji po muskoj lozi dosli su u Bosnu iz Hercegovine, mjesto Klobuk-nekad Hercegovina a danas Crna Gora-teritorij poklonio Djuro Pucar, dok su sa majcine strane porijeklom iz Budimskog pasaluka.

[Edited by Dajdza on 16-08-2011 at 21:13 GMT]

16-08-2011 at 21:12 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povjest familija

Poznato je da su mnoge porodice iz Srbije dosle u Tuzlu a neke od njih i danas zive u Tuzli.

citat:
H. Suljkic oisao je o isaljavanju muslimana iz Uzica pa navodi neke od porodica koje su dosle iz Srbije u Tuzlu: Berbic, Cugurovic, Mandzic, Mukic, Prcic, Saracic, a S. Hodzic navodi i imena drugih porodica koje su dosle 1881.godine kao: Prgonjic,Djulbegovic, Bojadzija, Hasanovic, Tabak, Culumarevic, Kulenovic, Ramic, Cosic, Dzudzic, Sejdic, Saletovic, Buzadzic, Drinjakovic, Zilic, Tufekcic i drugi.


Oni koji su zainteresirani da saznaju koje su sve porodice iz Srbije dosle u BiH, mogu da potraze radove S.Hodzica u Biblioteci Tuzla. On je tacno naveo koje su sve porodice iz Srbije dosle u: Tuzlu, Sarajevo, Brcko, Bijeljinu, Brezovo Polje, Gornju Aziziju,Donju Aziziju, odnosno Bos.Samac i Orasje itd. Mozda se to moze naci i na internetu. Treba pokusati.





[Edited by Dajdza on 19-08-2011 at 03:45 GMT]
19-08-2011 at 03:38 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 43
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Vjeène teme : Povjest familija New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice