Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatoru


FORUM : Muški minder : Toplotna Pumpa
Strana: 1 2 3 4 5
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Platonix
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 21-03-2011
Lokacija: Jupiter
Odgovori: 363
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Toplotna Pumpa

citat:
tuba wrote:
I, jel' se isplati ovo radit' u kucu?


Isplati se naravno, ali su ti skupi kolektori a još skuplje solarne ploèe koje bi isto ugraðivao na krov kuæe. Tek poslije 5 godina , imaæeš èistu uštedu ( jer ti se prvo treba vratit uloženo za materijal i radnu snagu)
Ako želiš napraviti uštede u domaæinstvu na potrošnji el.energije onda bih zamijenio sve sijalica sa wolframovim nitima i stavio led sijalice i tako si uštedio 80% el.energije.
Sve ovo se isplati itekako samo tek poslije povrata uloženog!

MEL MEL budi hrabra i otvori neku temu- bilo kakvu nije valjda da nemaš nikakvu ideju!!
30-12-2011 at 13:37 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Toplotna Pumpa

citat:
Platonix wrote:


Isplati se naravno, ali su ti skupi kolektori a još skuplje solarne ploèe koje bi isto ugraðivao na krov kuæe. Tek poslije 5 godina , imaæeš èistu uštedu ( jer ti se prvo treba vratit uloženo za materijal i radnu snagu)
Ako želiš napraviti uštede u domaæinstvu na potrošnji el.energije onda bih zamijenio sve sijalica sa wolframovim nitima i stavio led sijalice i tako si uštedio 80% el.energije.
Sve ovo se isplati itekako samo tek poslije povrata uloženog!

MEL MEL budi hrabra i otvori neku temu- bilo kakvu nije valjda da nemaš nikakvu ideju!!


Poslao sam e-mail ovima iz Bih-energy s pitanjem koliko bi me koshtalo sve potrebno za tu vrstu grijanja/hladjenja.

Objekat koji imam da uradim obichno grijanje, pec na ugalj - radijatori ovo ono bi me koshtalo 20.000KM.
30-12-2011 at 13:42 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Toplotna Pumpa

citat:
tuba wrote:
I, jel' se isplati ovo radit' u kucu?

Prije nekoliko godina bilo je skupo,a sada je mnogo jeftinije i u svakom sluèaju se isplati.Ovaj tip, (što su radili na slici)kaže da bi sa ugradnjom za neku normalnu kuæu bilo mnogo jeftinije ,principijelnoje sve isto,jer trebaju ti aparati,bojleri pumpa....
30-12-2011 at 15:59 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Toplotna Pumpa

citat:
djecko wrote:

Prije nekoliko godina bilo je skupo,a sada je mnogo jeftinije i u svakom sluèaju se isplati.Ovaj tip, (što su radili na slici)kaže da bi sa ugradnjom za neku normalnu kuæu bilo mnogo jeftinije ,principijelnoje sve isto,jer trebaju ti aparati,bojleri pumpa....


Ma kad se tu sve uradhuna da nema, lozhenja, chishcenja, zagadjivanja ovo-ono.
Ako mi bude ikako prihvatljivo ovo cu sebi i uraditi.
30-12-2011 at 17:09 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Toplotna Pumpa

citat:
tuba wrote:


Ma kad se tu sve uradhuna da nema, lozhenja, chishcenja, zagadjivanja ovo-ono.
Ako mi bude ikako prihvatljivo ovo cu sebi i uraditi.



da ne gubim vrjeme citajuc ovaj link...jedno pitanje za tebe i @djecka...
-na kojem principu radi hladjenje?
30-12-2011 at 17:23 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Toplotna Pumpa


NAÈIN RADA TOPLOTNIH PUMPI





Na ovoj stranici proèitaæete dve stvari: teorijski i praktièan rad toplotnih pumpi.





Teorija

Princip rada toplotne pumpe je vrlo jednostavan. On se ogleda u korišæenju toplotne eneregije našeg okruženja. Geotermalna toplotna pumpa koristi energiju zemlje i podzemnih voda da bi vršila hlaðenje ili grejanje vašeg objekta.

Ime „toplotne pumpe“ je izvedeno od reèi toplota i pumpa koje u svom originalnom znaèenju predstavljaju premeštanje toplotne energije sa jednog prostora na drugi.
U režimu hlaðenja toplotna pumpa hladi vodu koja cirkuliše kroz cevi unutar objekta a sakupljenu toplotnu energiju izbacuje u spoljašnji prostor.
Toplotna pumpa je ureðaj koji, po definiciji apsorbuje toplotnu energiju sa jedne lokacije (spoljni izvori energije) i premešta je na drugu lokaciju (objekat koji se greje ili hladi). Za veæinu kuænih i komercijalnih primena, dva najbitnija režima rada su hlaðenje i grejanje.

Toplotna pumpa radi na približno istom principu kao i kuæni rashladni aparati (npr. frižider i klima). Razlika je samo u smeru u kome se vrši predavanje toplotne energije. Zadatak ureðaja je da automatski drži temperaturu u odgovarajuæem opsegu, u objektu tokom godine, svejedno da li to bilo hlaðenje (leti) ili grejanje (zimi). Principijelno, nema razlike u procesu rada ureðaja prilikom grejanja ili hlaðenja objekta.
Koristi jedan od osnovnih zakona termodinamike da energija se nemože ni stvoriti ni uništiti veæ samo da promeni svoj oblik i svoje mesto postojanja. Toplotne pumpe NE proizvode energiju samostalno. Sama toplotna pumpa neæe imati nikakvog dejstva ukoliko nije prikljuèena na izvor energije tipa zemlje, vode ili vazduha. Toplotna pumpa æe doprineti njenom najboljem i najjevtinijem iskorišæenju.
Naziv toplotne pumpe je relativno nova fraza za veæinu ljudi u poslovima grejanja i hlaðenja i kao takva prvi put se uvodi na tržište osamdesetih godina prošlog veka. Ipak, toplotna pumpa je samo drugi naèin za reæi rashladni ureðaj sa kojima se stalno sreæemo tipa kuænih frižidera, klima ureðaja, rashladnih vitrina i mnogih drugih. Ovi ureðaji mogu punim pravom da se nazovu toplotnim pumpama jer rade na principu uzimanja toplote na jednom mestu i premeštanja na drugo. Ipak, dobili su naziv rashladni ureðaji po svojoj primarnoj funkciji hlaðenja. Primer nam je frižider koji hladi hranu tako što oslobaða toplotu na svojoj zadnjoj strani (rešetke). Mnogi su primetili toplotnu energiju koja se tu oslobaða i verovatno se pitali kako mogu da je iskoriste. U režimu grejanja one hlade vodu ili vazduh u spoljašnjem prostoru i tako sakupljenu toplotnu energiju prenose u unutrašnji prostor koji grejemo. Nadamo se da smo vam sa ovih par reèenica približili naèin rada i „misteriju“ oko proizvodnje toplotne energije „ni iz èega“.
Ureðaj koji koristi princip rada toplotnih pumpi je prvi put prikazan 1834. godine. Jacob Perkins, amerièki inženjer, dizajnirao je ureðaj koji proizvodi kocke leda i to je bila preteèa modernih isparivaèkih sistema. 1926. godine General Eletric je napravio sistem rada toplotne pumpe na osnovu kojih funkcionišu i današnji moderni ureðaji. Svima je poznato da naftni lobi još uvek drži svoje pozicije, pa je to još jedan razlog zašto ova "zelena" tehnologija nije doživela ekspanziju u nivou koji opravdano zaslužuje.

Grejanje i hlaðenje korišæenjem toplotnih pumpi predstavljaju primarni pravac u svetu i evropskoj uniji skokom cena energenata u poslednjih par godina. Naime, evropska unija je napravila normative u kojima se kaže da svi objekti izgraðeni posle 2015-te godine moraju da imaju energetski efikasan sistem grejanja i hlaðenja koji se pored sliènih mahom zasniva na geotermalnoj energiji (toplotnim pumpama).

30-12-2011 at 17:38 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Toplotna Pumpa

Ja znam Tuba za jedan sistem zagrijavanja i hladjena stambenog prostora putem koristenja geotoplote. Taj sisitem je odavno poznat u gradjevinarstvu. Da li se u potpunosti primjenjuje, nisam sisguran.

Evo o cemu se radi.Zemljina kora, na svojoj odredjenoj dubini, tokom godine ima otprilike konstantnu temperaturum, koja u toplotnom smislu sluzi kao "kamen zamajac". U ljetnom periodu pomaze hladjenju a u zimskom periodu pomaze zagrijavanju odredjenog prostora. U sustini je to sistem spojenih posuda(stambenog prostora i cijevi koji idu duboko pod zemljom) u kojem se vrsi cirkulacija zraka, koji se zavisno od vanjske temperature zagrijava ili hladi pod zemljom. Ako se koristi pumpa onda ona samo pomaze navedenoj cirkulaciji.

Bitan uslovi za ovo tehnicko rjesenje je:
- da je citav sistem apsulutno hermeticki zatvoren(poput staklenog zvona),
- da je izvrsena termo izolacija na visokom nivou(termo gubici apsulutno mali).

Prednost ovog sistema je sto se koristi zemljina temperatura za zagrijavanje ili hladjenje prostora.

Nedostatak visoki troskovi izolacije i sto se u u ovom prostoru osjecas kao mish pod staklenim zvonom(vazduh dolazi iskljucivo putem navedenog sistema).

Pa razmisljam, ako se na ovaj nacin moze koristiti geotoplota zasto se ne bi mogla koristiti i termalna toplota u koliko je na raspolagamju.

30-12-2011 at 21:03 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Toplotna Pumpa

Ja ovo ne kontam, ovo dvoje, sto samnom rade kazu da su ove pumpe najekonomicniji nacin grijanja, poslije zemnog grijanja, al zemno je skupo za postavljati.
Valja mi ovo ispitati................

04-01-2012 at 13:26 | Ukljuèi u odgovor
momak
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 09-06-2006
Lokacija: u sevdahu
Odgovori: 2671
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Toplotna Pumpa

Sa stanovista ekologije, primjenom ovih toplotnih pumpi i ne stiti se okolina, barem kod nas, s obzirom da elektricnu energiju dobijamo uglavnom iz termoelektrana a gdje je koeficijent pretvaranja tolpotne energije u elektricnu ne vise od 40% ( daj Boze da je i toliko).

Cinjenica je da za ulozeni 1 kWh elektricne energije dobijete 3-4 kWh toplotne. Da ne bi bilo zabune toplotna pumpa nije perpetum mobije, elektricna energija se koristi za pokretanje procesa u kojem se od okoline ( u ovom slucaju vode iz zemlje sa temperaturom 10-14 stepeni celzijusa ) oduzima toplotna energija i predaje sa visom temperaturom ( do 55 setepeni celzijusa ) sredini koju grijemo. Sama utrosena elektricna energija takodje ucestvuje u onih 3-4 kWh.
Ja sam racunao da bi mi iste pare trebale za ovaj nacin grijanja kao sto se sada grijem na ugalj, oko 1500 KM za oko 200 kvadrata prostora. Razlika je da mi ne treba skladiste za ugalj, dimnjak, nema dima nema sljake, placa se na kraju mjeseca kad dodje racun za struju, da se programirati, a ko ima prostora za rezervoar za toplu vodu moze se stedjeti ja jeftinoj tarifi za struju. Ovaj rezervoar bi se mogao koristiti kod solarnog grijanja u kojem slucaju se zaista moze i poceti stediti.

04-01-2012 at 16:18 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Toplotna Pumpa

citat:
tuba wrote:
I, jel' se isplati ovo radit' u kucu?


ja mislim, da kod nas jos ne...
05-01-2012 at 11:11 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 17
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Muški minder : Toplotna Pumpa New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice