Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : JUDAIZAM
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Drugarica Esma
Nivo: Forumas sa iskustvom
aka MelMel
Registriran(a): 17-02-2012
Odgovori: 73
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: JUDAIZAM
Bez chatanja molim

citat:
Abulafija wrote:
Znaci Albanaca i Jevreja nema siromaha
Oni to sebi pomognu savrseno razvijenim socijalnim sistemom, pomazuci jedni drugima
Na svu srecu amidzina cipila broj 45, se zadesila i u Izraelu jedne godine a i u Albaniji, jedne druge
Lijepe urbane legende.

Pa nije niko rekao da nema siromastva medju Jevrejima. Naprotiv, ako procitas moj post pazljivo, vidjet ces da sam istakla da ga ima.

Mozes se ti smijati tome, ali je istina da oni imaju izrazenu svijest za svoju community. Ovo sto govorim, naravno govorim na osnovu onog sto sam ja vidjela u UK i sto su mi prijatelji Jevreji opisali i objasnili.

Siromasnoj porodicu su spremni da uzajme kredite, novce za izuzetno malu kamatu ili bez kamate i da pomognu toj porodici da stane na noge, da zapocne neki dobar business, da rijesi stambeno pitanje, etc. Ta porodica ce svakako kad uspije vracati toj istoj community na sto i jedan nacin. Da ne pricam o nekretninama, zemlji i kucama koje se kupuju iz zajednicke kasice i profit se ubire iz tog zajednickog ulaganja. Neko ce reci d ase sve to svodi na pare i profit, a ne na zelju da se pomogne. Moguce, ali u svakom slucaju super je to organizovano i kako god pogledas jednim udarcem se rjesavaju mnogobrojniji problemi.

U svakom slucaju, za moj ukus ta sloga i zelja da pomazu jedni drugima je nesto sto ja zaista cijenim generalno kod ljudi.

17-02-2012 at 17:59 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 23
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Religija i filozofija : JUDAIZAM New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice