Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

Kako je poèeo rat na našem poluotoku: Miloševiæ govor na Gazismestanu uvod u agresiju


'Opet smo pred bitkama i u bitkama. One nisu oružane, mada ni takve još nisu iskljuèene', kazao je tada Miloševiæ

Prije taèno 23 godine, 28. juna 1989. godine Slobodan MIloševiæ održao je govor na Gazimestanu, u povodu obilježavanja 600. godišnjice Kosovske bitke. Pred više od milion ljudi Miloševiæ je tada otkrio pravo lice svoje politike.

'Opet smo pred bitkama i u bitkama. One nisu oružane, mada ni takve još nisu iskljuèene', kazao je tada Miloševiæ okupljenoj masi koja je nakon njegovog govora zapjevala 'Ko to kaže, ko to kaže, Srbia je mala...'.

Miloševiæev govor bio je u uvod u rat i najava agresije na BiH i Hrvatsku. Autonomiju Kosova veæ je bio ukinuo.

Graðani Srbije Miloševiæu, na izborima koji su uslijedili, daju plebiscitarnu podršku – dobio je 86 odsto glasova u Srbiji. Skoro 92 odsto biraèa u Beogradu glasalo je za Miloševiæa, u Nišu je 98 odsto, a u Kuršumliji 99 odsto glasova!

Pešèanik. net podsjeæa da neposredno nakon izbora, 14. novembra 1989. godine u intervjuu Rojtersu, Miloševiæ prvi izgovara danas svima poznatu reèenicu ’Kosovo je srce Srbije’.

U godinama koje dolaze, Miloševiæeva politika bila je fokusirana na rasparèavanje Jugoslavije i ratove u Hrvatskoj i Bosni, dok je na Kosovu zavedena policijska država.

Miloševiæu je, kao prvom predsjedniku jedne države, suðeno za genocid. Umro je prije okonèanja suðenja u Haškom trobunalu.



28-06-2012 at 16:55 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

S postovanjem moj odgovor ce biti vama kroz pitanja.Odgovorite sami sebi,meni odgovori vise I ne trebaju.
Koliko je vas zaista bilo na liniji? Koliko ste puta opsovali one koji su ponekada bili bucni,jer su zivi?Koliko vas je doslou bolnicu da obide ranjenike?Koliko vas je komentarisalo negativno kad vide da borac nosi bilo sta ispod ruke? Je li bio pljackas za vas? Koliko vas je sjedilo u podrumima I glumatalo generale?Koliko vas I vasih je govorilo"ako zatreba ,idem I ja"
Koliko vas je nahranilo ili napojilo borca? Dali mu cigaretu? Pitali,"kako si"? Klikovas nije djeliloi u ratu pripadnike Armije na one koji"nisu nasi"? Koliko vas je zaustavilo auto I povezlo borca sa stakama?jeste li uvijek prstom pokazivali da idete u drugom smjeru? Dali ste ikad zapitali njihove supruge kako I'm je ili ste rekli,blago tebi dobila si iovaj mjesec paket? Koliko od vas jete zene gledao nekim drugim ocima?Koliko je vas uopste stalo poslije rata iza boraca? Koliko od vas danas govori da nije bilo drugih nacionalnosti u Armiji BiH? Koliko vas govori "mi smoo dbranili BiH "? Koliko je vas psovalo na demobilisane borce kad sublokirali saobracajnice za svojih par desetaka maraka ,samo da prehrane porodice? Koliko je vas stalo u zastitu boracke populacije? Da li znate da se vrse cistke u borackim organizacijama svih onih koji nisu nasi ili vasi? To su neka od pitanja na cast I sramotu onih koji misle da su pametni poslije rata.Previse bilo generala I u ratu I poslije rata.sve vise onih koji ispiru usta ratom samo da bi lijepse spavali. Sto se gospodo ne dignete I stanete uz ratne veterane ma bilo koje nacionalnosti bili a borili se u ABiH? Naravno ,nemate nista od toga...I nastavit ce te nas prebrojavati kao podobne I nepodobne, na muslimane,srbe I hrvate....

28-06-2012 at 21:10 | Ukljuèi u odgovor
Bosnian Batman
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 01-06-2012
Lokacija: TZ
Odgovori: 5
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

http://www.youtube.com/watch?v=-sA45hTULQI&feature=player_embedded

citat:
arnie wrote:
Kako je poèeo rat na našem poluotoku: Miloševiæ govor na Gazismestanu uvod u agresiju


'Opet smo pred bitkama i u bitkama. One nisu oružane, mada ni takve još nisu iskljuèene', kazao je tada Miloševiæ

Prije taèno 23 godine, 28. juna 1989. godine Slobodan MIloševiæ održao je govor na Gazimestanu, u povodu obilježavanja 600. godišnjice Kosovske bitke. Pred više od milion ljudi Miloševiæ je tada otkrio pravo lice svoje politike.

'Opet smo pred bitkama i u bitkama. One nisu oružane, mada ni takve još nisu iskljuèene', kazao je tada Miloševiæ okupljenoj masi koja je nakon njegovog govora zapjevala 'Ko to kaže, ko to kaže, Srbia je mala...'.

Miloševiæev govor bio je u uvod u rat i najava agresije na BiH i Hrvatsku. Autonomiju Kosova veæ je bio ukinuo.

Graðani Srbije Miloševiæu, na izborima koji su uslijedili, daju plebiscitarnu podršku – dobio je 86 odsto glasova u Srbiji. Skoro 92 odsto biraèa u Beogradu glasalo je za Miloševiæa, u Nišu je 98 odsto, a u Kuršumliji 99 odsto glasova!

Pešèanik. net podsjeæa da neposredno nakon izbora, 14. novembra 1989. godine u intervjuu Rojtersu, Miloševiæ prvi izgovara danas svima poznatu reèenicu ’Kosovo je srce Srbije’.

U godinama koje dolaze, Miloševiæeva politika bila je fokusirana na rasparèavanje Jugoslavije i ratove u Hrvatskoj i Bosni, dok je na Kosovu zavedena policijska država.

Miloševiæu je, kao prvom predsjedniku jedne države, suðeno za genocid. Umro je prije okonèanja suðenja u Haškom trobunalu.







[Edited by Bosnian Batman on 01-07-2012 at 14:03 GMT]
01-07-2012 at 14:03 | Ukljuèi u odgovor
Tiburon
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 22-08-2006
Lokacija: Sweet home Tz
Odgovori: 2033
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
Black0ut wrote:


Zar je Alija trebao da mobilise nase ljude da idu na Hrvatsko ratiste i ginu za Veliku Srbiju?? Alija je svojim NE Molosevicu spasio dobar dio Hrvatske. Zamisli da je Alija mobilisao 200,000 da idu da gaze Slavoniju. Hej moj primise...

Alija je govorio da rata nece biti kako bi smirio situaciju. Da je Alija govorio i vikao da rata hoce biti mnogi bi ga optuzili da podpaljuje vatru i zagovara rat. Prozvali bi ga fasistom koji hoce krv. Ti zaboravljas da nama rat nikako nije bio u interesu jer mi nismo imali nista. I na kraju kkrajeva, koliko naseg obicnog svijeta je vjerovalo da ce nas JNA napasti? 0(nula). Nas blesavi narod je do zadnjeg dana pjevao Titine pjesme i vikao -nece nas niko dirati. Hej moj primuse...

Sjecas li se ko je rekao -prije ce se brda raspasti nego sto ce se Jugoslavija podijeliti?

Alija je rekao ispravno. Sta ce nam drzava ako u toj drzavi nema naseg naroda?? Izmedju naroda ili drzave, i ja bih izabrao opstanak naroda. Kome i cemu drzava ako je nas narod u masovnim grobnicama?





Evo ti šta o Aliji misli jedan demobilisani borac AR BiH ( u zadnjem dijelu teksta )

Preuzeo sa BH BLOGGER

By Umorni

SREBRENICA i ja
Kome se da može ponovo ili po prvi put procitati moje doživljenje te tragedije…
Zamolio bih današnje posjetitelje ovog posta, koji osjeæaju potrebu za izražavanjem politièkih, vjerskih i nacionalnih predubjeðenja, da to, ako je to moguæe, ne uèine, jer ovo je moje i samo moje viðenje neèega što je moguæe daleko od istine…
Unaprijed zahvalan

Umorni





Bekrajne suze i tuga sluðene rodbine.
Beskrajni bezobrazluk onih što govore i govore i osmjehe prema TV-u slažu.
Beskrajni cinizam onih koji se krišom smješkaju i u sebi govore, e nek su, trebali su još.

I ko je kriv ?

Onih par stotina maloumnika koji ih samim èinom pobiše ?

Onih par destina hiljada maloumnika koji ih svojom ideologijom odrediše kao neljude koji treba zatrijeti ?

Onih par stotina pa i hiljada sunarodnjaka isto tako na svoj naèin maloumnika im koji ih prodaše za malo vlasti, malo slasti malo teritorije, malo besplatne kuæe, malo asfalta pod nogama…

meðunarodna pogan neviðeno indiferetni na tuðe patnje i tako lako nauèive na preplaèene poslove...

Kriv je i onaj srebrenièanin, iz sada daleke tuðine, koji æe se danas provesti autom od nebrojeno puno para, ne èineæi ništa konkretno, pored srbina egzekutora, na vlastitoj adresi, koji æe mu do kraja odvrnut neki koljaèki hit.


Ima puno puno krivih, i èinjenjem i neèinjenjem… nekih direktno i nekih indirektno… nekih znanjem i nekih neznanjem…

A gdje smo tu mi ?

ja nisam kriv, mene je stid !

RAHMET VASIM DUŠAMA I HALALITE, MOLIM VAS, ŠTO VAM NISMO POMOGLI…




X X X


Ovih dana se o tragediji Srebrenice na svakom æošku govori, piše, fotografiše.
Punih 10 (a sad je veæ i 14) godina je trebalo veèini nas/Vas da manje- više poènemo/poènete razmišljati šta znaèi nestanak 8 000 ljudi u samo nekoliko dana .
A jednostavno, izaðete iz svojih zidova, na ulicu i izbrojite 8 000 lica. Umorite se od toga. Pa se dodatno umorite razmišljajuci kako svaki od njih treba primiti bar jedan metak, ili jedan zarez noža po vratu. A najviše se umorite razmišljajuci kako treba 8 000 tijela dizati, pomjerati nosati, tovariti, mirisati njihov smrad, iskopati rupetine i to zatrpati. Veliki je to posao, ogroman, ali za umobolnike koji su to izveli, nije bio pretežak. Kad uzivaš u poslu, pa i takvom, na kraju ostane slatki umor.
Pa onaj snimak, likvidacije, i zgražavanje ljudi, jednostavno, ne kontam kako su ljudi zamišljali likvidaciju/e. Isto onako samo bez kamere. Sa smiješkom, debilnim razgovorima u pozadini, cigaret pauza, jer valja se ponekad i odmoriti.
Mene lièno Srebrenica zaokuplja svih ovih 10/14 godina jer sam na neki nacin “uèestvovao” u tim dešavanjima.
A i sada spletom okolnosti imam dosta kontakta sa preživjelima iz Srebrenice.
Ljudi moja kakva je to tegoba.
Kakve su to sudbine.
I da , neæu ici u Potoèare, nisam spreman za to.

Nadam se da Vas neæu upeglati ostatkom prièe.
Ide malo istorije, za one koji u tome nisu uèestvovali.

Pocetkom juna `95 je hiljade i hiljade vojnika dislocirano iz Sarajeva za ciljem izvoðenja deblokade grada.
Jedna od jedinica se našla u okolini Olova. Með0u njima i ja.
U stvari želim naglasiti da je tih dana meðu vojnicima, našim vojnicima, ponovo zavladao duh sa poèetka `92. godine. Ogromna veæina nas je bila spremna iskreno životom žrtvovati se kako bi ušli u Sarajevo na normalan naèin, asfaltom.
Jednostavno odluèili smo osloboditi grad po svaku cijenu. Ko preživi nek prièa.
I otpoèe deblokada.
Nakon strahobalne borbe moja jedinica je probila njihovu liniju po širini od nekih 3 do 4 kilometra, i po dubini 2 kilometra. Presjekli smo im putnu komunikaciju Sokolac- Srednje- Ilijaš. Izgubili smo bruku vojnika. Oni takoðer. Samo prvi dan po probijanju smo primili, èini mi se, 7 njihovih kontranapada. Toliko im je bila bitna ta komunikacija.
I na ostalim dijelovima ratišta bilo je pomjeranja, negdje simbolièno, negdje pristojno.
Globalni plan, nama reèen, je bio da nase jedninice sihronizovano napadnu na gomili taèaka, a da tamo gdje se probije ulijeæu manevrske brigade (inaæe i namijenjene za probijanje) kako bi nastavile pièit naprije u dubinu teritorije, zajedno sa nama, a iza nas bi ostao bilo ko da osigurava leða. Tih dana su 2 manevarske brigade iz te neke Olovsko-Vareške operativne grupe ležale u kasarnama i èekale naredbu za pokret. Koju im niko nije izdao.
A da nam je taj dan u tih sat- dva koliko smo ih radio vezom preklinjali da doðu, došla pomoæ samo jednog od njihovih bataljona, nisam siguran gdje bi nam bio kraj. Toliko smo ih nagrdili da nisu znali gdje im je guzica, gdje im je glava, nismo ih mogli stiæi koliko su bržo bježali, kompletne jedinice su pobjegle i ostavile sve na liniji.
Ali nije imo ko da podigne naše.
Nakon èetriri dana borbi uspjeli su nam probiti tu nazovi novouspostavljenu liniju, a mi smo se jedva uspjeli vratiti na poèetne polozaje. U zadnjih pet minuta borbe, i ja sam ranjen, što je djelimiæno bitno za nastavak prièe.
Sljedeæih nekoliko dana šuma se prolamala od zvukova motorki, bagera isl. Oni su se toliko utvrdili da ih atomska bomba više nije mogla pomjeriti.
Mene su, zajedno sa ostalim lakše ranjenim prebacili u neku novu šumu, pred jednim od olovskih sela.
Za par dana se pojavila jedna manja jedinica iz tuzlanskog korpusa, i oni su zajedno sa mojima, ponovo pokušali proæi naprijed, i, ovaj put, su sami sebi smiješni ispali…
U to, slusajuæi radio, onaj radio- amater iz Srebrenice, kojem se ne sjeæam imena, poèinje javljati o skupljanju ogromne vojske oko Srebrenice. Nama je to odmah bilo šuhveli. Govorim o samom kraju juna.
Radio- amater pocinje sve žešæe kukati, iz dana u dan, iz sata u sat.
I onda, sjedimo nas trojica pored jednog malo veèeg potoka, pecamo i cugamo, kad se ukaza na uskoj cesti neviðeno duga kolona vojske. Po prvi i jedini put u ratu sam vidio 7 do 8 tenkova natovarene na one specijalne prikolice, nekoliko VBR-ova, gomila haubica, tenkova, minobaèa, sve zakaèeno za vozila. Desetine kamiona sa granatama. Autobusi i autobusi vojnika, napucanih opremom. Ostali smo šokirani. Ko su ovi. Jebote, orginal NATO snage.
Vraæajuæi se, ušli u selo do našeg, gdje smo poprièali sa nekim od tih vojnika.
Prièa otprilike ide ovako. To su bile 2 manevrske brigade iz tuzlanskog korpusa. Ljudstvo 95% izbjeglice iz Bratunca, Srebrenice, Cerske, Konjeviè Polja, i ostalih tamošnjih mjesta. Svi, ama baš svi, imaju nekog svog u Srebernici. Oni se taman pripremali za proboj, kad hitna naredba da idu nama pomoæi u našem probijanju. Kakvo naše probijanje, gdje ste bili prije deset dana. U Tuzli kažu. A kakvo je to Vaše probijanje. Kazu Tuzlu i Srebrenicu je lako spojiti, ima neki potencijalni koridor, recimo 5 kilometara dug i 2 kilometra širok. Izviðali su mjesecima i skontali da èetalji nemaju dovoljno vojske da to održe. A pitamo mi njih slušaju li oni vijesti iz Srebrenice. Slusamo, i mi smo se malo zabrinuli, ali su nam rekli da je to foluška, ništa se ne desšva.
U to poèinje napad na Srebrenicu.
Mi smo stalno sa njima. Prizeman razlog, puni su rakije.
Onaj lik sa radija place ko godina. Spominje imena kota i sela. Ovi vojnici se za glave fataju, jebiga, znaju dobro o kojim kotama se radi.
Meðu njima raste nemir. Ne vjeruju komandi.
I meðu sarajevskim vojnicima nemir, raspitujemo se treba li dobrovoljaca koji bi išli da pomognu tom narodu. Znali smo sta ih èeka ako im uðu, veæ smo, na žalost, imali priliku vidjeti šta ostaje iza pogani i “njihovog” poimanja oslobaðanja.
Iz naše komande nam govore da oni iz vrha govore da je sve u redu.
“ Tuzlaci” 9. ili 10. jula dobijaju naredbu da krenu u proboj na ovim našim linijama. Nisu ni mislim dva sata izviðali teren. Ko je bio vojnik znaæe o æemu govorim.
Za nekih 15 minuta su izgubili oko trideset vojnika. Ma nisu ni prismrdili èetaljima.
Po povratku u selo haos. Sve miriše na pobunu. Mi odlazimo iz sela.
Tu noæ æujemo pucnjavu iz sela.
Ujutro ponovo odlazimo tamo, a tamo kamioni, autobusi, vidi se da je bio nekakav haos, ali nema veæine vojske.
Veæina njih je samoincijativno, pokupila lièno oružje, i krenula za Tuzlu. Oni lojalni im nisu dozvolili da uzimaju vozila. Rasulo.
U to Srebrenica pada. Nekoliko dana nièega.
I onda vijest da je jedna grupa vojnika, jedina koju je uspio okupiti naser oric, probila taj koridor, nagrdila jedan èetnicki bataljon do nestanka, i spasila par hiljada izluðenih vojnika i civila. To su oni koji su uspjeli probiti obruè. Onih 8 000 nije.
Nisam bio tu, ali znam da su ti vojnici sa naserom bili ovi sa kojima sa ja proveo neko vrijeme…

Nadam se da se onaj kvazi šehit što mu èuvaju mezar okreæe u tabutu, jer on i njegovi su ih prodali. Njima. Za koliko i za šta nije bitno.
Nadam se, kako god Vi to protumacili, da æu ispuniti sebi dato obecanje, i popišati mu se na mezar. To je jedino što još mogu uèiniti za moje drugove, znane i neznane, koji leže po grobljima, šumama, kotama.
A zaslužio je mnogo, mnogo gore.
Prodao nas je sve, gdje god smo ginuli, ginuli smo po planu. Dogovorenom. Njihovom.
A ratovali smo za nešto sasvim drugo.

RAHMET VAŠIM DUŠAMA I HALALITE, MOLIM VAS, ŠTO VAM NISMO POMOGLI…

 


The only way to get rid of a temptation, is to yield to it..
20-07-2012 at 14:55 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

Evo nekih odgovora na interesantna pitanja iz poslednjeg rata. Tu je i odgovor zasto nije zauzeta Banja Luka. Na to pitanje odgovara covjek koji je bio direktno ukljucen u pregovore. Ko zeli nek procita.

http://bhdani.com/arhiva/217/intervju.shtml

Ko procita, moze da pije kahvu sa mlijekom ili bez mlijeka, sa jaranom ili sam. Ja cu po obicaju sam, jer su trenutno takve prilike.




[Edited by Dajdza on 28-08-2012 at 02:58 GMT]

28-08-2012 at 02:36 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
Dajdza wrote:
Evo nekih odgovora na interesantna pitanja iz poslednjeg rata. Tu je i odgovor zasto nije zauzeta Banja Luka. Na to pitanje odgovara covjek koji je bio direktno ukljucen u pregovore. Ko zeli nek procita.

http://bhdani.com/arhiva/217/intervju.shtml

Ko procita, moze da pije kahvu sa mlijekom ili bez mlijeka, sa jaranom ili sam. Ja cu po obicaju sam, jer su trenutno takve prilike.



Dajdza, nema odgovora na pitanje, zasto nije zauzeta Banja Luka.. e jesi me zezno, dzaba procita..
28-08-2012 at 13:53 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

Onda prijatelju nisu pazljivo citao, ili nisi zelio da saznas istinu. Pokusaj ponovo.

citat:
DANI: Kako Vam se to èini iz današnje perspektive?
GALBRAITH: Razlog da dopustimo Hrvatskoj da zauzme Banju Luku je taj što bi to rezultiralo potpunim slomom bosanskih Srba i fašistièkih principa za koje su se zalagali. Bilo bi puno lakše obnoviti zemlju u uvjetima potpunog srpskog poraza nego što je sada. I o tome smo razmišljali u to vrijeme. Ali, èak ni danas ne znam pravi odgovor. Mir bi bio mnogo snažniji da je HV zauzela Banju Luku.


DANI: Drugim rijeèima, žalite zbog te odluke? GALBRAITH: Ne obavezno. Druga strana te medalje je pitanje koliko bi još ljudi umrlo. Ne znam koja je cijena. Znam samo da su to teške odluke, od kojih se ne može pobjeæi. Mi smo imali odgovornost da donesemo tu odluku i mislim da smo je donijeli na temelju najbolje moguæe procjene koju smo tada imali. Proteklih šest godina razmišljao sam o tome svaki dan.


ti postavljas pitanja samo da nesto pitas. Jasno je tebi sve. Lijepa i ona bi mogla biti od koristi?
30-08-2012 at 01:43 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

koje gluposti se po svijetu valjaju i na sto sve ljudi nasjedaju.. cuj hrvatska vojska?? po zadnjim mapama, Banja Luka je u BiH..

30-08-2012 at 08:20 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

Da, Banja Luka je u BiH i to zna svako, samo neki ne znaju, da je to bila zdruzena akcija dvije vojske, ABiH i HV-ke. Hrvatska vojska je vec bila u Karanovcu-put prema Jajcu, a to je samo 12 km od Banja Luke, a ABiH pred Prijedorom, a to je otprilike 55-60 km. Stanovnistvo Banja Luke se pakovalo, a neki su vec krenuli za Srbiju, jer odbrane vise nije ni bilo.
Nije tu bila u pitanju samo Banja Luka, nego i Bos. Gradiska, Laktasi, Prnjavor, pa mozda i dalje.
Putevi za Srbiju bili bi zakrceni od izbjeglica iz BiH i Hrvatske. Sta sa tolikim ljudima. U takvoj situaciji nadjeno je rjesenje, da se stane pred Prijedorom, da se HV-ska vrati u Jajce i napusti Mrkonjic Grad.
Dobro ili lose hajde ga znaj. I akteri donosenja takve odluke postavljaju sebi slicno pitanje.


[Edited by Dajdza on 30-08-2012 at 20:18 GMT]

30-08-2012 at 20:17 | Ukljuèi u odgovor
arnie_returns
Nivo: Forumski vuk
when the time comes

Registriran(a): 23-08-2012
Lokacija: treca munara lijevo
Odgovori: 747
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
Dajdza wrote:
Da, Banja Luka je u BiH i to zna svako, samo neki ne znaju, da je to bila zdruzena akcija dvije vojske, ABiH i HV-ke. Hrvatska vojska je vec bila u Karanovcu-put prema Jajcu, a to je samo 12 km od Banja Luke, a ABiH pred Prijedorom, a to je otprilike 55-60 km. Stanovnistvo Banja Luke se pakovalo, a neki su vec krenuli za Srbiju, jer odbrane vise nije ni bilo.
Nije tu bila u pitanju samo Banja Luka, nego i Bos. Gradiska, Laktasi, Prnjavor, pa mozda i dalje.
Putevi za Srbiju bili bi zakrceni od izbjeglica iz BiH i Hrvatske. Sta sa tolikim ljudima. U takvoj situaciji nadjeno je rjesenje, da se stane pred Prijedorom, da se HV-ska vrati u Jajce i napusti Mrkonjic Grad.
Dobro ili lose hajde ga znaj. I akteri donosenja takve odluke postavljaju sebi slicno pitanje.


[Edited by Dajdza on 30-08-2012 at 20:18 GMT]

Dajdza...
oprezno sa izjavama, u poslednjem ratu na teritoriji BH nije bilo zvanicne Hrvatske niti Vojske Srbije,
vec HVO i VRS i naravno ARBH,


;hanka
31-08-2012 at 06:16 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 14
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Politika : Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice