Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Ženski minder : Cudni obicaji u svijetu
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Cudni obicaji u svijetu

U indijskom gradu Vrindvanu hiljade udovica borave odbaèene od svih


Odbaèene od društva, hiljade indijskih udovica dolaze u sveti grad Vrindavan sa jednim ciljem - da umru.
Njih možete vidjeti kako sjede na ulicama ovog svetog grada, neke šetaju naslonjene na štap, a svima im je zajednièko da su im sijede glave obrijane, po èemu se raspoznaju.
Nose iskljuèivo bijelu odjeæu, zbog èega su i poznate kao "bijele udovice Vrindavana". Na njihovom licu bol se ogleda u stotinama bora.
Procjenjuje se da se u ovom gradu trenutno nalazi više od 15.000 udovica, od kojih veæina živi na ulici.
Ove hindu udovice, najsiromašnije od najsiromašnijih, bivaju odbaèene od porodice i društva nakon smrti muža, ali ne iz vjerskih razloga, veæ zbog tradicije. Tu je, naravno, i finansijski momenat, jer one onda predstavljaju veliki teret za svoje porodice, koje ne mogu da ih izdržavaju.
Nije im dozvoljeno da se preudaju, niti da nose nakit. Obavezno moraju da briju glavu i stalno nose bijelu odjeæu. Predstavljaju znak loše sreæe za svaku porodicu, što je takoðe jedan od razloga zašto napuštaju svoje ognjište i zašto ih porodica ne želi u svojoj blizini.
Inaèe, prema starom hindu vjerovanju, smrt u svetom gradu Vrindavanu oslobaða njihove porodice tzv. ciklusa smrti. Za udovice nada da æe umrijeti u Vrindavanu znaèi novu nadu za njihovu porodicu.
"Pitate me kako je ovdje, pitate me da li je dobro? Kako æe mi biti dobro kada moram da tumaram gradom da bih našla bar neki zalogaj da koliko-toliko utolim glad", kaže o svom životu u Vrindavanu Rada Rani Bisvas (70).
I dok Bisvasova govori jakim, ponosnim glasom, više je nego oèigledno da je to žena slomljenog duha. Kada joj je umro suprug s kojim je bila 50 godina u braku, svi su je odbacili, pa èak i oni koje je najviše voljela, poput sina.
"Sjeæam se da mi je sin tad rekao: 'Ti stariš, ko æe te hraniti? Odlazi odavde'. Šta sam mogla da uradim nego da doðem ovamo. Moj bol je bezgranièan; ostala sam bez muža, a onda me i sin otjerao", kaže ona sa suzama u oèima.
I dok govori o svom prijašnjem životu, gleda besciljno u hramove Vrindavana, proseæi na ulici za komad hljeba.
Procjenjuje se da u Indiji ima više od 40 miliona udovica, a one koje nisu imale sreæe završavaju ovdje u Vrindavanu.
"Udovice nemaju baš nikakva prava u indijskom društvu, ali ni u svojoj porodici", kaže Randžana Kumari iz Centra za društvena istraživanja, grupe koja se zalaže da žene dobiju veæa prava.
Situacija je najgora u ruralnim dijelovima Indije, gdje je narod sujevjeran i gdje smatraju da udovicama nema mjesta u njihovim kuæama.
"Ljudi u ruralnim podruèjima vjeruju da im one donose lošu sreæu. U urbanim centrima to je daleko drugaèije i mnoge od njih nastavljaju da žive normalnim životom i nakon smrti muža", kaže Kumarijeva.
Meðutim, dodaje da je problem što veæinski dio indijske populacije od 1,1 milijardu zapravo živi u ruralnim krajevima.
"Vlast je ta koja mora da se uhvati u koštac s ovim problemom. Mi èinimo što možemo, ali to svakako nije dovoljno", istièe ona.
I jedna žena, i sama udovica, zalaže se za promjene. Doktorica Mohini Giri osnovala je organizaciju koja pomaže ženama udovicama i njihovoj djeci. Njena majka je ostala udovica kad je njoj bilo svega devet godina i ona se stalno borila da je ne otjeraju od djeteta. Meðutim, i Girijeva nije bila ništa bolje sudbine, jer je i sama ostala udovica sa svega 50 godina, zbog èega je trpjela mnoga poniženja. Štaviše, niko je više nije pozivao na bilo kakva dešavanja, a posebno ne na svadbe, jer su je smatrali da bi im donijela nesreæu.
"Generalno, udovice su diskriminisane u društvu. Meðutim, ja kao obrazovana žena imam svoje prihode i nezavisnost, tako da mi niko ništa ne može. Ali, problem je što mi živimo u jednom patrijarhalnom društvu. Svi su mišljenja da udovice ne smiju ništa; ne smiju se preudati, ne smiju puštati kosu, ne smiju izgledati lijepo", kaže Girijeva.
Istièe da je to mentalni sklop indijskog društva i da njega treba mijenjati, a ne žene. Prije sedam godina, njena organizacija je podigla izbjeglièki centar u Vrindavanu, koji je simbolièno nazvan "Moj dom". Tu trenutno živi oko 120 indijskih udovica, a planiraju i otvaranje drugog centra, gdje æe moæi živjeti i do 500 žana.
"Istina, tim ženama je sada bolje, ali ovo je samo kap u moru, jer treba daleko više izdvajati za te žene, koje je društvo jednostavno odbacilo", istièe Girijeva.
Žene koje žive u ovom centru, ponašaju se normalno; ne briju glavu, niti nose bijelu odjeæu. Svaka udovica ima svoju sobu i nastavlja živjeti normalno. Jedna od njih je i Promita Das, koja kaže da je imala sreæe što je dobila smještaj u ovom centru.
"Imam 85 godina i više ne mogu da radim. Nekada sam živjela od èišæenja kuæa, ali ni to više ne mogu. Niko se nije brinuo o meni, niko me nije htio", kaže Dasova.
Inaèe, ona je jedna od žena sa strašnom sudbinom. Naime, udala se sa 12 godina, a veæ u 15. je ostala bez supruga. Veæ punih 70 godina živi odbaèena od svih. Godinama je živjela u Vrindavanu, prosila, a tek nedavno je dobila smještaj u ovom centru, tako da posljednje godine života može da proživi u miru.
"Nekada sam živjela na ulici, ispred hrama, ali evo, sreæa mi se osmjehnula i dobila sam sobu ovdje", kaže ona.
Dodaje da se patila cijelog života, koji je proživjela bez ljubavi. Štaviše, kao mlada je izgubila i dijete.
"Rodila sam u 14. godini, ali beba je živjela samo godinu dana, tako da bukvalno nemam nikoga", kaže ona.
Inaèe, na temu "bijelih udovica" snimljeni su mnogi filmovi, a uraðena su i mnoga istraživanja.
"U veæini konzervativnih hindu porodica, sujevjerje je to koje tjera udovice van kuæe. Niko ih ne želi i one nemaju nikakva prava. One predstavljaju samo još jedna neželjena usta koja treba hraniti", kaže Girijeva, koja je svojevremeno zbog svog angažmana bila nominovana za Nobelovu nagradu za mir.
Inaèe, uporište za odbacivanje udovica mnogi nalaze u Darmašasatri, hindu zakoniku.
"Da, upravo prema Darmašasatri udovice moraju da ostatak svog života posvete sjeæanju na supruga, odbacujuæi sav luksuz i sve blagodeti koje život nosi", kaže doktorica Giri.
Inaèe, ne tako davno, postojala je praksa da udovice spaljuju žive zajedno sa preminulim suprugom, ali to je sada zakonom zabranjeno, pa ih zato tjeraju od kuæe.
"Ipak, mislim da je najtužnije što te žene bivaju odbaèene od roðene djece i to je ono što najteže podnose", zakljuèuje ona.
Neumoljiva statistika
* u Indiji ima više od 40 miliona udovica
* one èine od devet do 11 odsto tamošnje populacije
* svako èetvrto domaæinstvo u zemlji ima udovicu
* 50 odsto udovica u Indiji su starije od 50 godina
* svakodnevno su suoèene s tlaèenjem (ekonomskim, socijalnim) te imaju bezvrijedan i nevidljiv status

16-09-2012 at 02:09 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Cudni obicaji u svijetu

Ljudi svasta biraju pa i ovo. Iako je ugodno za gledanje, da li tome pridavati toliku vaznost?

http://www.24sata.info/zabava/zanimljivosti/114473-VIDEO-Brazilci-biraju-najljepsu.html



27-09-2012 at 17:21 | Ukljuèi u odgovor
ljubavnica
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 21-09-2012
Odgovori: 267
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Cudni obicaji u svijetu

joj,uzasno je ovo u indiji.hajd rodbina,vecina ljudi ni ne ocekuje nista dobro od rodbine,mislim da te hrane,duhane i sl.,ali covjece,da te se odreknu rodjena djeca....
i njima normala.po principu kud svi turci,tu i mali zvonko.
nekad ti se nesto smuci u ovom nasem drustvu,ali kontam koliko smo sretni,bez obzira na te nase glupe ratove i politike.ipak...ipak smo svi vise-manje pismeni,razumijemo se u modu,imamo medije,slobodu hodanja,slobodu veza,nismo gladni.zamisli da si negdje tamo rodjen u iranu,pa imas sex prije braka.ili u africi,a jedu ti se cevapi...ili u indiji,pa ti cojk rikne prije tebe.nemas vremena ni da se obradujes i da sama umocis u onaj saft od salate bez da i on trpa svoje rucerde u zdjelu,valja ti se pakovat i ic na ulicu.
ne valja se radovat tudjoj nesreci,i ne radim to,nego nekako,dok se ne podsjetis kakvih gariba ima,i ne znas kolko si sretan.sve ima gore od goreg,sto reko nas lijepi narod.
dosta monologa,evo jednog cudnog obicaja negdje u srbiji.
kazu da negdje ima neko selo u kome djevojcice ne peru kosu dok se ne udaju,o sisanju je van pameti i pricat.i na dan vjencanja,opere mlada kosu,i sjedne na onu svadbarsku kociju i pjeva:
oj svatovi,imal kose na meni....

27-09-2012 at 21:30 | Ukljuèi u odgovor
arnie_returns
Nivo: Forumski vuk
when the time comes

Registriran(a): 23-08-2012
Lokacija: treca munara lijevo
Odgovori: 747
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Cudni obicaji u svijetu

citat:
Dajdza wrote:
Ljudi svasta biraju pa i ovo. Iako je ugodno za gledanje, da li tome pridavati toliku vaznost?

http://www.24sata.info/zabava/zanimljivosti/114473-VIDEO-Brazilci-biraju-najljepsu.html





ne znam vala Dajdza, ostat' cu suzdrzan na ovo tvoje pitanje,
medjutim jedan od univerzalnih obicaja i nimalo nije cudan niti u jednom dijelu svijeta je da ovakav kadar zaustavi svaki pogled,
i muski i zenksi, bar na trenutak...

da se razumijemo..
28-09-2012 at 07:31 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Cudni obicaji u svijetu

Danas sam prich'o sa jednim momkom iz Ugande, tako neshto razglabali o tim obichajima. On mi reche da kod njih je obichaj da mushkarac ne smije biti blizu svoje punice ili zhena blizu svekra kad su u nekom razgovoru. Ako se voze u autu, ne smiju zajedno sjediti naprijed ili nazad, tako isto bilo gdje ne smiju biti blizu jedno drugom, mora biti neka distanca. Ako neshto reba da daju, poklone, punici ili svekru, moraju to preko nekoga da urade ili jednostavno poklon ostave na sto a sveker ili punica to kasnije uzmu, ne smije ici iz ruke u ruku hahahahahaha!


Pitam ga ja odkud taj obichaj, kazhe da od davnina se mladi ljudi zhenili i udavali pa je dosta sluchajeva bilo da svekar ima sa snahom vezu ili punica sa zetom, uglavnom da bi se taj kurvaluk zaustavio ljudi uvedu taj obichaj koji i danas se poshtuje hahahahah!


Takodje mi je rek'o i za obrezivanje zhena koje i danas postoji u nekim plemenima.

Njegov prevod ovog obichaja.
Mushkarci su ishli u lov i u lovu ostajali po nekoliko mjeseci ili godinu dana, po povratku bi nalazili svoje zhene koje su vec rodile ili su trudne. Jedan "mozak" se dosjeti pa obrezhe svoju zhenu. Posle toga odu ponovo u lov i posle godinu dana dodju, sve zhene osim njegove trudne, naravno svi ostali u plemenu mu dozvole da i njihove zhene obrezhe.
I danas se to praktikuje.


Isto sam neki dan prich'o sa somalijcima o sunecenju, nisam znao da se, kako oni kazhu po nekom pravilu, samo treba malo bocnuti nekom iglom ili vec chim, pa pustiti krv a ne skracivati kozhicu kao shto vecina radi.

28-09-2012 at 14:04 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 26
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Ženski minder : Cudni obicaji u svijetu New Topic Post Reply



Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice