Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Dirljive price BH ´92 - ´95 Dokumenti
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dirljive price BH ´92 - ´95 Dokumenti

kud procita ove fatmirove bljuvotine


da je malo bolje se pozabavio samom temom uvidio bi da je uz pomoc filma Grbavica koji je koristen tokom kampanje, zene zrtve seskusalnog zlostavljana su ostavrile odredjena socijalna prava u FBIH, koja su jako znacajna za njih. drugo, heklanje, pletanje i sta sve ne, pomoaze zenama, ako ih izlazu zene se socijaliziju, a ima jako puno debata i diskusija o njihovom polazaju, izreda strategija, planova, javno govorenje....
nejse, nije bitno izgleda informisati se...
i jos nesto to ovaj scenario koji je Andja u filmu predstavila kao nije moguc

[Edited by laly on 08-03-2013 at 18:41 GMT]

08-03-2013 at 18:40 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dirljive price BH ´92 - ´95 Dokumenti

citat:
laly wrote:
kud procita ove fatmirove bljuvotine


da je malo bolje se pozabavio samom temom uvidio bi da je uz pomoc filma Grbavica koji je koristen tokom kampanje, zene zrtve seskusalnog zlostavljana su ostavrile odredjena socijalna prava u FBIH, koja su jako znacajna za njih. drugo, heklanje, pletanje i sta sve ne, pomoaze zenama, ako ih izlazu zene se socijaliziju, a ima jako puno debata i diskusija o njihovom polazaju, izreda strategija, planova, javno govorenje....
nejse, nije bitno izgleda informisati se...
i jos nesto to ovaj scenario koji je Andja u filmu predstavila kao nije moguc

[Edited by laly on 08-03-2013 at 18:41 GMT]


@laly lijepo je sto si se javila,
forum, podforumi, teme i jesu za razmjenu misljenja, ponekad kritike ali i za pristojno diskutovanje,
pa termin "bljuvotine" mozda i nije bas prikladan,

bit ce da se ti i gsp. Mr. Fatmir Alispahic ne razumijete bas najbolje,
koliko sam shvatio ne osporava on nigdje pozitivan ucinak filma "Grbavica" vec kritikuje drugu stranu medalje,

Ajla iz filma "Krv i Med" mi ne izgleda retardirana pa scenario koji je Angelina predstavila na filmoskom platnu jeste moguc, ali na filmskom platnu ili u Ajnstajnovoj teoriji relitiviteta samo

ja licno ne dozvoljavam sebi da shvatim da se jedna zena a kamoli Bosnjakinja u cijelom spletu ratnih okolnosti, u toku svjedocenja svih tih tortura i silovanja svojih sestara, majki, drugarica i generalno sunarodnjakinja, mogla zaljubiti u jednog od monstruma, ma koliko se on u filmu pokusavao prikazati drugacijim od ostalih, ipak je bio dio masinerije koja ce raseliti 2 miliona, ubiti preko 100 000 ljudi i bjesomucno soilovati 50 000 zena,

da je bio miroljubiv covjek i cestit vojnik ne bi tu u bio opste, prema tome zaljubljivanje u takvu osobu i pod takvim okolnostima je po meni samo moguce na crtanom filmu ili na ovom Andjinom

mislim da ipak trebamo znati razdvojiti fiktivne ljubavne romane od jezive stvarnosti i patnji 50 000 zena, pa onda dobro razmisliti dali je istinsko zaljubljivanje u ovim okolnostima moguce...
09-03-2013 at 10:18 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dirljive price BH ´92 - ´95 Dokumenti

citat:
arnie wrote:


@laly lijepo je sto si se javila,
forum, podforumi, teme i jesu za razmjenu misljenja, ponekad kritike ali i za pristojno diskutovanje,
pa termin "bljuvotine" mozda i nije bas prikladan,

bit ce da se ti i gsp. Mr. Fatmir Alispahic ne razumijete bas najbolje,
koliko sam shvatio ne osporava on nigdje pozitivan ucinak filma "Grbavica" vec kritikuje drugu stranu medalje,

Ajla iz filma "Krv i Med" mi ne izgleda retardirana pa scenario koji je Angelina predstavila na filmoskom platnu jeste moguc, ali na filmskom platnu ili u Ajnstajnovoj teoriji relitiviteta samo

ja licno ne dozvoljavam sebi da shvatim da se jedna zena a kamoli Bosnjakinja u cijelom spletu ratnih okolnosti, u toku svjedocenja svih tih tortura i silovanja svojih sestara, majki, drugarica i generalno sunarodnjakinja, mogla zaljubiti u jednog od monstruma, ma koliko se on u filmu pokusavao prikazati drugacijim od ostalih, ipak je bio dio masinerije koja ce raseliti 2 miliona, ubiti preko 100 000 ljudi i bjesomucno soilovati 50 000 zena,

da je bio miroljubiv covjek i cestit vojnik ne bi tu u bio opste, prema tome zaljubljivanje u takvu osobu i pod takvim okolnostima je po meni samo moguce na crtanom filmu ili na ovom Andjinom

mislim da ipak trebamo znati razdvojiti fiktivne ljubavne romane od jezive stvarnosti i patnji 50 000 zena, pa onda dobro razmisliti dali je istinsko zaljubljivanje u ovim okolnostima moguce...

meni termin "bljuvotine" sasvim odgovara za njegovo pisanje.
sto se tice njegove krtike mislim da je neutemeljena jer sama sam bila ukljucena u cijelu pricu oko kampanje, i oko svih diskusija vezanih za seksualno zlostavljene zene u ratu.
a koliko je moguca ljubav izmedju zrtve i monstruma, naucno je utemeljeno da je moguca i milion puta potvrdjena u praksi. procitaj malo o stokholmskom sindromu mozda ti bude jasnije.
btw, prica o 50.000 silovanih zena je nepotvrdjena. koliko ja znam podatak udruzenja "Zene zrtve rata" je 22000 hiljade, od kojih je oko 4000 hiljade zatrazilo status i ostavrile ga, tako da se ne igramo brojevima...

[Edited by laly on 09-03-2013 at 10:27 GMT]
09-03-2013 at 10:26 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dirljive price BH ´92 - ´95 Dokumenti

citat:
laly wrote:

meni termin "bljuvotine" sasvim odgovara za njegovo pisanje.
sto se tice njegove krtike mislim da je neutemeljena jer sama sam bila ukljucena u cijelu pricu oko kampanje, i oko svih diskusija vezanih za seksualno zlostavljene zene u ratu.
a koliko je moguca ljubav izmedju zrtve i monstruma, naucno je utemeljeno da je moguca i milion puta potvrdjena u praksi. procitaj malo o stokholmskom sindromu mozda ti bude jasnije.
btw, prica o 50.000 silovanih zena je nepotvrdjena. koliko ja znam podatak udruzenja "Zene zrtve rata" je 22000 hiljade, od kojih je oko 4000 hiljade zatrazilo status i ostavrile ga, tako da se ne igramo brojevima...

[Edited by laly on 09-03-2013 at 10:27 GMT]

"stokholmski sindrom" je strucan odnosno medicinski naziv za psiholoski poremecaj zaljubljivanje zrtve u svog otmicara ili zlostavljaca,

ja bih ovdje ipak na neki nacin mogao razdvojiti slucaj klasicne otmice jedne zene od strane jednog otmicara od svakodnevnog sistematkog i bjesomucnog silovanja hiljade zena kojeg je Ajla u filmu i svijedok i sama zrtva

kako god, sama rijec kaze "sindrom" znaci znak bolesti, anomalije, nedostatka psihe i razuma u ovom slucaju it.d

kao sto rekoh Ajla u fimu "Krv i Med" meni ne izgleda retardirana, tako da je fakat apsurdno naucno objasnavati i opravdavati dogadjaje is tog filma,

medjutim ovo je ipak samo moje misljnje i ocigledno misljenje gsp. Mr. Fatmira Alispahica, knjizevnika, historicara, na Filozofskom fakultetu u Sarajevu je diplomirao komparativnu književnost i bibliotekarstvo, završio postdiplomski studij iz književno-historijskih nauka i odbranio magistarski rad na temu „Bošnjaèka drama austrougarskog perioda“.
Autor je 14 knjiga, èetiri izvedena dramska teksta, više desetina televizijskih i radijskih emisija te velikog broja publikacija...
09-03-2013 at 11:03 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dirljive price BH ´92 - ´95 Dokumenti

Prièa o silovanim Bosankama koja je na Dan žena obišla svijet



http://www.washingtonpost.com/world/europe/bosnian-woman-helped-win-recognition-of-rape-as-a-war-crime/2013/03/08/9888477e-87cb-11e2-a80b-3edc779b676f_story.html


Bilo je dana kada je molila da je ubiju, da doðe kraj njenim patnjama. Kada je mislila da umire od srèanog udara, prošaptala je: "Hvala ti Bože".

Ovo je prièa, koju je na Maðunarodni dan žena objavio Huffington Post, Washington Post i mnogi drugi, o Prijedorèanki Nusreti Sivac, mladoj sutkinji koja je u ratu sa još 37 žena silovana u logoru u Bosni. Nusreta je takoðer svjedokinja ubistava i muèenja koja su poèinili stražari, bosanski Srbi u logorima. Bila je tada prisiljena èistiti krv sa zidova i podova u sobi za ispitivanje.

Tada je samoj sebi rekla da æe zapamtiti imena i lica muèitelja, kako bi ih jednog dana mogla dovesti pred lice pravde.

Danas, djelomièno zahvaljujuæi njenim naporima da prikupi svjedoèenja muèenih žena širom BiH, silovanje je kategorizirano kao ratni zloèin prema meðunarodnom pravu. Na osnovu toga 30 muškaraca je osuðeno pred Meðunarodnim sudom za ratne zloèine u Den Haagu, a još 30 sluèajeva se procesuira. Lièno je pomogla da se èovjek koji ju je silovao više puta tokom dva mjeseca koliko je provela u logoru osudi i smjesti iza rešetaka.

O strahotama kroz koje je prošla u logoru povodom Meðunarodnog dana žena govorila je za The Associated Press.

Specijalni izaslanik UN-a za seksualno nasilje u sukobima, Zainab Hawa Bangura, kazala je kako su Sivac i druge žene, pomogle i pomažu kako bi silovatelji platili za svoje zloèine.

Rat u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine bio je najkrvaviji u nizu oružanih sukoba koji su izbili kada se jugoslovenska federacija raspala i kada su njene republike poèele proglašavati nezavisnost, prenosi Huffington Post. Prema izvještajima UN-a izmeðu 20 i 50 hiljada bosanskih žena je silovano tokom rata, mnoge u logorima.

Jedino je bilo gore još u afrièkim sukobima, gdje je izmeðu 200 i 500 hiljada žena silovano tokom genocida u Ruandi te stotine hiljada u sukobima u Sierra Leoneu i Demokratskoj Republici Kongo.

Njeno iskušenje je zapoèelo u proljeæe 1992. godine kada su bosanski Srbi preuzeli kontrolu nad njenim rodnim Prijedorom te kada su Bošnjake i Hrvate zatvorili u koncentracione logore. Osim žena, u logorima je bilo i oko 3.500 muškaraca, a stotine njih su ubijeni.

Njeni dani u logoru su poèinjali tako da je brojala tijela muškaraca koji su muèeni do smrti preko noæi. "Njihova tijela su ležala u travi ispred zgrade. Ponekad ih je bilo 20, ponekad 30", kazala je Sivac prièajuæi o danima provedenim u Omarskoj.

Tokom dana prisilnog rada u logorskoj menzi žene su mogle èuti vrištanja muèenih muškaraca koji su pozivali u pomoæ i molili za milost, glasovima koji su postajali sve tiši dok konaèno ne bi utihnuli. Nakon toga su stražari nareðivali ženama da oèiste sobe za ispitivanje u kojima su viðale krvava kliješta i pendreke. Noæu su stražari dolazili po žene i odvodili ih jednu po jednu te ih silovali.

Nusretini dani u logoru okonèani su u augustu 1992. godine kada je grupa stranih novinara otkrila objekat u kojem su žrtve bile zatvorene. Tada su fotografije zatvorenika koji su izgledali poput živih kostura iza bodljikave žice obišle cijeli svijet, što je izazvalo lavinu reakcija i prisililo vodstvo bosanskih Srba da oslobode zarobljenike.

Nusretina predratna kolegica iz prijedorskog suda, tužiteljica Jadranka Cigelj, takoðer je bila meðu 37 žena zatoèenih u Omarskoj tih dana. Njih dvije su pobjegle u susjednu Hrvatsku, gdje su poèele prikupljati svjedoèenja stotina žena koje su silovane u ratu.

Provele su godine uvjeravajuæi žene žrtve da prekinu svoju šutnju i da daju iskaze koji su kasnije dostavljeni istražiteljima u Meðunarodnom sudu za ratne zloèine u bivšoj Jugoslaviji sa sjedištem u Den Haagu.

Sivac kaže da je postepeno uvidjela da je ogroman broj žena u BiH koje su bile žrtve silovanja, ali da nije bila iznenaðena.

Veæ stoljeæima se silovanje smatra nusproduktom ratova. Žene su te koje su kolateralna šteta, a strahote koje prežive èesto ostaju zasjenjene pokoljima u ratovima. Iako Ženevska konvencija iz 1949. godine zabranjuje ratna silovanja, nijedan sud nikada nije podigao optužnice za taj zloèin dok Sivac i Cigelj nisu predoèile svoje ogromne dokaze.

Njihov trud se napokon isplatio u junu 1995. kada su njih dvije otputovale u Haag kako bi uèestvovale u pripremama za prve optužnice koje je tamošnji sud podigao. Prema ocjeni Ujedinjenih nacija to je bila jedna od glavnih prekretnica u prepoznavanju silovanja kao ratnog zloèina. Godinu dana kasnije Sud je optužio osam bosanskih Srba za seksualne zloèine u istoènoj Bosni. To je bio prvi put u historiji da je Meðunarodni sud teretio nekoga iskljuèivo za zloèine seksualnog nasilja.

Sivac koja je od tada svjedoèila u nekoliko sluèajeva, ukljuèujuæi i ono protiv èelnika bosanskih Srba Radovana Karadžiæa, zadovoljna je s onim što je postigla, iako bi željela da se procesuiranje ubrza. "Sporo je, jako sporo, ali to je poèetak", kazala je Sivac.

Jedan od stražara iz Omarske protiv kojeg je svjedoèila iz zatvora je pušten 2005. godine nakon što je odslužio dvije treæine sedmogodišnje kazne. Sivac ga je nakon toga srela u Bosni.

"Zurili smo jedno u drugo. On je bio prvi koji je pognuo glavu", završava svoju prièu Nusreta Sivac u tekstu za AP koji je danas obišao svijet.

09-03-2013 at 11:26 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dirljive price BH ´92 - ´95 Dokumenti

citat:
arnie wrote:

"stokholmski sindrom" je strucan odnosno medicinski naziv za psiholoski poremecaj zaljubljivanje zrtve u svog otmicara ili zlostavljaca,

ja bih ovdje ipak na neki nacin mogao razdvojiti slucaj klasicne otmice jedne zene od strane jednog otmicara od svakodnevnog sistematkog i bjesomucnog silovanja hiljade zena kojeg je Ajla u filmu i svijedok i sama zrtva

kako god, sama rijec kaze "sindrom" znaci znak bolesti, anomalije, nedostatka psihe i razuma u ovom slucaju it.d

kao sto rekoh Ajla u fimu "Krv i Med" meni ne izgleda retardirana, tako da je fakat apsurdno naucno objasnavati i opravdavati dogadjaje is tog filma,

medjutim ovo je ipak samo moje misljnje i ocigledno misljenje gsp. Mr. Fatmira Alispahica, knjizevnika, historicara, na Filozofskom fakultetu u Sarajevu je diplomirao komparativnu književnost i bibliotekarstvo, završio postdiplomski studij iz književno-historijskih nauka i odbranio magistarski rad na temu „Bošnjaèka drama austrougarskog perioda“.
Autor je 14 knjiga, èetiri izvedena dramska teksta, više desetina televizijskih i radijskih emisija te velikog broja publikacija...

e pa vidis ja se ne slazem s njegovim misljenjem i sta sad mislim ja znam i drugu stranu, i sta je sve uradjeno i sta se radi..
od mene dosta
09-03-2013 at 16:07 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dirljive price BH ´92 - ´95 Dokumenti

citat:
laly wrote:

e pa vidis ja se ne slazem s njegovim misljenjem i sta sad mislim ja znam i drugu stranu, i sta je sve uradjeno i sta se radi..
od mene dosta


nista... evo slozili smo se da se ne slazemo u jednom dijelu oko gsp. Mr. Fatmira Alispahica,
ja ne osporavam tvoje navode ljepse strane medalje filma "Grbavica" medjutim ti osporavas moje oko "Krvi i Meda" ali nije problem idemo dalje:


Prièa iz rodnog kraja: RATNE STRAHOTE

Hamza Karic:


Pred mojim oèima su ubili Omera Džamdžiæa i njegovu ženu Galibu, Almasu
Dautoviæ, Hasana i Zumru Salahareviæ, Seniju Osmanoviæ, kojoj je bilo više od 90 godina. Kada su Seniji upali u kuæu, galamila je što ulaze obuveni i što je uznemiravaju. Almasa Dautoviæ je bila ranjena u glavu
i davala znake života. Koroman ju je hicima iz puške dokrajèio pred mojim oèima – ispovijedio se, prvi put.

Tada trinaestogodišnjak, Damir Kièiæ, Amir Topèiæ, Nedim Salahareviæ 14. septembra 1992. godine bili su najstariji muškarci
deportovani kroz vlasenièki kazamat „Sušica“ na tadašnju slobodnu kladanjsku teritoriju. Amiru je bilo dvanaest, a Damiru i Nedimu po
trinaest godina. Prošli su kroz minska polja na liniji razgranièenja i sa zebnjom se sjeæaju najstrašnijih doživljaja iz djetinjstva.

Danas, kao odrasli ljudi, ogorèeni su jer se poèinitelji najmonstruoznijih zloèina i dalje šetaju slobodni. Neke sreæu kada, urijetko, odu u Vlasenicu, druge viðaju u institucijama i uniformama. Kažu kako je
nedavno hapšenje Dragana Bastaha - zvanog Car, Gorana Viškoviæa, poznatijeg kao Vjetar i Veljka Bašiæa mali pomak, poslije petnaest
godina, u rasvjetljavanju najstrašnijih ratnih zloèina poèinjenih u Vlasenici 1992. godine.

U ekskluzivnoj ispovijesti o ovim dešavanjima
isprièali su svoje doživljaje i potresna sjeæanja...


IstocnaBosna.com
10-03-2013 at 08:23 | Ukljuèi u odgovor
bajke
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 01-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 198
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dirljive price BH ´92 - ´95 Dokumenti

citat:
laly wrote:

meni termin "bljuvotine" sasvim odgovara za njegovo pisanje.
sto se tice njegove krtike mislim da je neutemeljena jer sama sam bila ukljucena u cijelu pricu oko kampanje, i oko svih diskusija vezanih za seksualno zlostavljene zene u ratu.
a koliko je moguca ljubav izmedju zrtve i monstruma, naucno je utemeljeno da je moguca i milion puta potvrdjena u praksi. procitaj malo o stokholmskom sindromu mozda ti bude jasnije.
btw, prica o 50.000 silovanih zena je nepotvrdjena. koliko ja znam podatak udruzenja "Zene zrtve rata" je 22000 hiljade, od kojih je oko 4000 hiljade zatrazilo status i ostavrile ga, tako da se ne igramo brojevima...

[Edited by laly on 09-03-2013 at 10:27 GMT]


Osvrnut cu se na boldirano.
Taman da je i 11 000 to nista ne umanjuje monstruoznost GENOCIDA NAD BOSNJACIMA!
Svako baratanje sa ciframa koje se zele smanjiti je nista drugo nego minimiziranje monstruoznosti zlocina.Isto kao i preispitivanje broja jevrejskih zrtava...
11-03-2013 at 19:52 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dirljive price BH ´92 - ´95 Dokumenti

citat:
bajke wrote:


Osvrnut cu se na boldirano.
Taman da je i 11 000 to nista ne umanjuje monstruoznost GENOCIDA NAD BOSNJACIMA!
Svako baratanje sa ciframa koje se zele smanjiti je nista drugo nego minimiziranje monstruoznosti zlocina.Isto kao i preispitivanje broja jevrejskih zrtava...


cifre trebaju biti realne, a vjerujem u podatke koje imaju Zene zrtve rata jer znam na koji nacin se prikupljaju podaci, tu nema rekla kazala, sve se temelji na potvrdjenim cinjenicama
11-03-2013 at 20:23 | Ukljuèi u odgovor
bajke
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 01-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 198
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dirljive price BH ´92 - ´95 Dokumenti

citat:
laly wrote:

cifre trebaju biti realne, a vjerujem u podatke koje imaju Zene zrtve rata jer znam na koji nacin se prikupljaju podaci, tu nema rekla kazala, sve se temelji na potvrdjenim cinjenicama


o "realnosti" Vasih cifri dovoljno govore "okrugli" brojevi -> 22000,4000 ...

Kao sto rekoh,los pokusaj minimiziranja monstruoznosti genocida u kojem su Bosnjakinje sistematski slilovane.
11-03-2013 at 20:29 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Vjeène teme : Dirljive price BH ´92 - ´95 Dokumenti New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice