Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Gavrilo Princip
Strana: 1 2 3 4 5 6 7
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Gavrilo Princip

citat:
Dilber wrote:

To i nije nikakav odgovorpitanje je bilo cisto ko suza....i volio bih da to iskreno odgovoris
A o evropskim velikanima mislim isto ko o buducim okupatorima ,sto im se MI na silu utrpavamo


Pustimo mi nase misljenje, ko nas za bilo sta uopste pita.
Koji su to buduci okupatori ?
Mi bez EU necemo imati dovoljno kruha/hljeba za tri obroka.

02-12-2013 at 19:06 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Gavrilo Princip

citat:
Bongo wrote:


Ja sam manje vazan, za tebe neznam, ali vrlo interesantno ce biti kako ce nasi velikani ugostiti Evropske velikane iduce godine, koji su se pozvali u Sarajevo, haman uzgredno pojedinima sompatizerima okupatora.

Kako god da okrenemo, ponovo nam drugi gace kroje.



Jeste istina! Mile i Srbija nam gace kroje a cini mi se i Dragan Cavic?


02-12-2013 at 19:43 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Gavrilo Princip

citat:
naivna wrote:


Jeste istina! Mile i Srbija nam gace kroje a cini mi se i Dragan Cavic?




Cavic je ipak liberalno nastrojen, a ko je nama kriv da imamo takve kokosare kakve imamo.
Jedina vrlina nasih Bosnjackih politicara je da klanjaju 5 namaza, al' u ime Boga, zasto onda kradu ?

Neshvatljivo mi je da jedan jedini Dodik sve nase politicare vuce za nos kako mu se cejfne.
02-12-2013 at 20:02 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Gavrilo Princip

citat:
Bongo wrote:

Cavic je ipak liberalno nastrojen, a ko je nama kriv da imamo takve kokosare kakve imamo.
Jedina vrlina nasih Bosnjackih politicara je da klanjaju 5 namaza, al' u ime Boga, zasto onda kradu ?

Neshvatljivo mi je da jedan jedini Dodik sve nase politicare vuce za nos kako mu se cejfne.



OK!Nego glede Cavica,on vjerovatno "liberalno krade" ili pak (ili mozda cak
) uz blagoslov katolicke ckrve uz sveopste svrsavanje svekolikog hrvatskog pucanstva?
02-12-2013 at 20:51 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Gavrilo Princip

citat:
Dilber wrote:
interesantan clanak jednog studenta






PISMO MLADOG SARAJLIJE: Sarajevu ne treba spomenik Francu Ferdinandu!
Èetvrtak | 28.11.2013.
Na redakciju portala BUKA stiglo je otvoreno pismo mladog istorièara upuæeno ministru Emiru Hrenovici, i naèelniku Opæine Stari Grad, Ibrahimu Hadžibajriæu, povodom najave dizanja spomenika prestolonasljedniku Francu Ferdinandu. Pismo prenosimo u cjelosti

Franc Ferdinand

Piše: Minel Abaz (6yka.com)

Poštovani ministre Hrenovica, poštovani naèelnièe Hadžibajriæ,

Obraæam Vam se ovim putem povodom šokantne vijesti, a to je da ste dogovorili izdvajanje 30000 KM za izgradnju spomenika austrougarskom prestolonasljedniku Francu Ferdinandu.

Vijest je šokantna iz više razloga, pa æu Vam kao mladi politolog i historièar, ali prvenstveno kao graðanin grada Sarajeva, obrazložiti zašto je to šokantno, te zašto Franc Ferdinand ne zaslužuje spomenik u Sarajevu NIKAKO, a naroèito ne sada u vrijeme ekonomske, socijalne i politièke krize, kojoj æete ovim èinom samo pridonijeti.

Prvenstveno je bitno razjasniti ko je bio Franc Ferdinand. Franc Ferdinand je bio habsburški nadvojvoda i prestolonasljednik. Ferdinand je bio reakcionar i njemaèki rasista, a svrha njegove posjete Sarajevu je bila vojna vježba radi zastrašivanja Srbije i priprema za imperijalistièki rat, kao jedini izlaz iz tadašnje svjetske krize kapitalizma. Njegova nacionalistièka shvatanja se oèituju u njegovim pisanjima: „Ja sam potpuno siguran, èak bih se mogao i kladiti, da æe onog trenutka kad se uèini kraj tim sramnim maðarskim intrigama (što se sasvim lako može uèiniti, jer je Maðar pravi Hun i Azijat koji se uvek hvali, ali se predaje èim se protiv njega preduzme energièna akcija) i Sloveni prestati sa svojim žestokim jurišima i ponovo se mirno i poslušno pokoriti kulturno superiornim Germanima“.

Ovdje se nazire promocija takozvanog “nauènog rasizma”, prema kojem se kolonijalizovani narod na tim podruèjima stavlja u položaj inferiorne rase, te se tako opravdava kolonizacija i imperijalni pohodi, kako bi se ti inferiorni narodi “civilizovali”.

To je prvi razlog zbog kojeg Vi ne bi trebali dizati spomenik u Sarajevu, tj. razlog zbog kojeg Sarajevo ne treba spomenik okupatoru. Ko je još èuo da jedna zemlja diže okupatoru spomenik?!

Drugi razlog je historijski revizionizam kojem bi ovim èinom doprinijeli.

Ovim èinom bi nastavili praksu u postratnoj Bosni i Hercegovini, prema kojoj je Franc Ferdinand progresivni prestolonasljednik i nevina žrtva, zaboravljajuæi pri tome na njegov nacionalizam, rasizam i okupatorski karakter Austrougarske monarhije, a Gavrilo Princip jedan obièni velikosrbin, terorista koji je ubio nevinog Franca Ferdinanda i njegovu ženu, zaboravljajuæi i/ili smanjujuæi pri tome ideje i progresivna razmišljanja samog Principa i organizacije Mlada Bosna.

Buduæi da Vi radite kao službenici Ministarstva, i kao naèelnik jedne Opæine, imajuæi na umu da plate primate iz državnog budžeta, koji se puni novcem poreskih obaveznika, koristim svoje pravo da tražim da se navedeni spomenik NE IZGRADI, jer nemate pravo propagirati stavove Franca Ferdinanda i velièati okupatora.

Ovakvo ponašanje je nedostojno službenika, jer ne pridonosi objektivnoj nauènoj analizi, pridonosi samo historijskom revizionizmu, pokazuje neznanje i služi liènim interesima i prikupljanju politièkih poena.


Jeste,sve je tacno,ali mladi sarajlija zaboravlja da je "Slobodna bosna" preko svojih srpskih clanova ipak pala pod sapu "Crne Ruke" odnosno oficijelno organizacije "Ujedinjenje ili smrt" a koju je vodio srpski nacionalista i ruski spijun Dragutin Dimitrijevic Apis- covjek koji je organizovao ubistvo Obilica i zene mu Drage i to na 35. godisnjicu od ubistva onog prvog Obilica.Hmm ,kako zanimljivo da se zene ubijaju,vec vidjeno u srpskom junastvu...
Sto je najgore ti isti njemci su skolovali Dragutina Dimitrijevica,a sve je to bilo u doba "tajnog prijateljstva" izmedju Srbije i AU monarhije,bez cije logistike Srbija nebi tako lako dobila drzavu iako im je Sultan poklonio autonomiju...
Cak sta vise,po tajnom dogovoru u sred rata a po zahtjevu AU monarhije,od strane vlade u izbjeglistvu likvidiran je u Solunu taj isti Dimitrijevic.Kralj Aleksandar ga je rokno,a onda posto je to "sjajno jugoslovensvo" svima prisjelo zbog srpskog fasizma i hegemonije,likvidiran je od strane makedonaca i ustasa isti taj diktator i ubica kralj Aleksandar...

Sve u svemu da se remizira.Slobodna Bosna je krenula kao oslobodilacki pokret,ali vrlo brzo je pala u kandze srpskog nacionalizma koji su u to vrijeme forsirali "panslavizam" sto je mnogima sa ovih prostora u to vrijeme izgledalo kao sjajna ideja oslobodjenja od okupatora i ujedinjenja u zajednicku drzavu koja ce biti jaka.No vrlo brzo,po zavrsetku rata,svi ti koji su idealizirali neku jugoslovensku zajednicu su osjetili svu brutalnost srpske hegemonije i fasizma pa su se tako i dobro opekli,sto je kod Hrvata znacilo budjenje sopstvenog nacionalnog pokreta kasnije poznatog kao Ustase,a cije je ime i himnu posudio Ante Pavelic koji je inace bio impresioniran Bosnjacima odnosno prvobitnim Ustasama koji su se borili protiv AU monarhije prilikom okupacije u cetvero-mjesecnom ratu. Da ne duzim vec da zakljucim.Iz danasnje perspektive atentat Gavrila Principa je svakako TERORISTICKI cin i kao takav je za svaku osudu.Ako se podje od cinjenice da je Slobodna Bosna ipak pala u kandze srpskog nacionalizma onda iz danasnje perspektive a poslije tri rata i svih srpskih zlocina,taj isti Gavrilo Princip ne treba da ima svoje stope,ma sta o tome mislio Akademik Filipovic!!!

I da!Podicemo spomenik okupatoru,jer taj isti Ferdinand ,iako okupator,je bio mnogo bolji od mnogih srpsko-hrvatskih oslobodilaca.A kada dignemo spomenik Ferdinandu,onda cemo dici spomenik i Sultanu Fatihu i naravno podrazumjeva se u po Sarajeva ce biti spomenik najvecem Bosnjackom vladaru Tvrtku Kotromanjicu i prvom borcu za oslobodjenje Bosne od turaka Huseinu Kapetanu Gradasevicu.I kada sve to zavrsimo onda cemo dici spomenik rahmetli Aliji Izetbegovicu prvom predsjedniku moderne i suverene Bosne.




[Edited by naivna on 02-12-2013 at 22:01 GMT]
02-12-2013 at 21:54 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Gavrilo Princip


Mnogi nasi gradjani nemaju hljeba a nase nekakve vodje podizu spomenike okupatorima, imperijalistima, samo je pitanje vremena kada ce poceti dizati spomenike ustasama i cetnicima. Kada smo tolike ovce neka nas i muzu, nas obicne fukare, nas koji ih uvjek nanovo biramo i dajemo im legalitet....

krepimo fukaro teska i bogu si teska,
nesto bolje nismo ni zasluzili...nema u nama ni grama antifasizma.

02-12-2013 at 22:13 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Gavrilo Princip

citat:
Bongo wrote:

Mnogi nasi gradjani nemaju hljeba a nase nekakve vodje podizu spomenike okupatorima, imperijalistima, samo je pitanje vremena kada ce poceti dizati spomenike ustasama i cetnicima. Kada smo tolike ovce neka nas i muzu, nas obicne fukare, nas koji ih uvjek nanovo biramo i dajemo im legalitet....

krepimo fukaro teska i bogu si teska,
nesto bolje nismo ni zasluzili...nema u nama ni grama antifasizma.


posto moderatori opet guse,samo da ponovim da je u Brckom vec odavno dignut spomenik drazi mihajlovicu,srpskom fasisti i nesto ne vidim anti-fasiste da se bune?

usput da dodam,da ferdinand nema nikakve veze sa fasizmom a kao sto rekoh draza mihajlovic ima a niko se jos ne buni protiv njegovog spomenika?


02-12-2013 at 22:26 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Gavrilo Princip

citat:
naivna wrote:


posto moderatori opet guse,samo da ponovim da je u Brckom vec odavno dignut spomenik drazi mihajlovicu,srpskom fasisti i nesto ne vidim anti-fasiste da se bune?

usput da dodam,da ferdinand nema nikakve veze sa fasizmom a kao sto rekoh draza mihajlovic ima a niko se jos ne buni protiv njegovog spomenika?





Pa da im yebes mater ustasama i cetnicima, a sta velis, Ferdinand je u rangu hadzije
02-12-2013 at 22:34 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Gavrilo Princip

citat:
Bongo wrote:


Pa da im yebes mater ustasama i cetnicima, a sta velis, Ferdinand je u rangu hadzije



to je ipak samo tvoja rijec,odnosno rijeci

ps

kad budes svojima govorio da skinu nazive ulica ustaskih velikana onda mozes da pricas o nekom "anti-fasizmu" kojim su vam puna usta

Ja u zivotu na internetu nisam sreo avakve "anti-fasiste" kao na balkanu

jedni sikcu protiv nacista i ustasa,a vole drazu,a drugi u istom pravcu samo suprotnom smjeru sve do poglavnika
Veliki oslobodioci i slobodari,jedni nece pod nemacku cizmu a oce pod rusku,dok drugi opet nece pod rusku a oce pod nemacku
02-12-2013 at 22:42 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Gavrilo Princip

citat:
naivna wrote:


to je ipak samo tvoja rijec,odnosno rijeci

ps

kad budes svojima govorio da skinu nazive ulica ustaskih velikana onda mozes da pricas o nekom "anti-fasizmu" kojim su vam puna usta

Ja u zivotu na internetu nisam sreo avakve "anti-fasiste" kao na balkanu

jedni sikcu protiv nacista i ustasa,a vole drazu,a drugi u istom pravcu samo suprotnom smjeru sve do poglavnika
Veliki oslobodioci i slobodari,jedni nece pod nemacku cizmu a oce pod rusku,dok drugi opet nece pod rusku a oce pod nemacku


kojim mojim ?
moji nas ostavise turcima u amanet, svi su oni danas isti, Gavrilo je pak petlju imao, ovi nasi bi rodjenu teku prodali...svima bi se naguzili.

volio bih nekoga na forumu naci da mi nesto o nasoj svakidasnjici pozitivno promuhabeti
02-12-2013 at 22:54 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 40
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : Gavrilo Princip New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice