Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Ateisti oprez :)
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Ateisti oprez :)


Kao uvod u temu kopiram dijelove clanka . Naslov da ateisti moraju paziti gdje putuju mislim da nije bas adekvatan, tacnije kaznjivo je bogohuljenje, a to nije isto.

"Nova studija pokazala je kako, u 13 muslimanskih zemalja širom svijeta, ljudi koji otvoreno prihvataju ateizam ili odbacuju zvaniènu državnu regiju, mogu biti pogubljeni.

Slièna situacija je i u nekim nemuslimanskim državama, èak i na Zapadu. I najdemokratskije vlade diskriminiraju graðane koji nisu vjernici i mogu ih smjestiti u zatvor zbog uvreda koje se smatraju bogohuljenjem, javila je Hina.

Ovogodišnje istraživanje, koje je obuhvatilo sve èlanice UN-a, pokazalo je da je smrtna kazna za bogohuljenje prisutna u 13 zemalja, Afganistanu, Iranu, Maleziji, Maldivima, Mauritaniji, Nigeriji, Pakistanu, Kataru, Saudijskoj Arabiji, Somaliji, Sudanu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Jemenu. "

11-12-2013 at 07:53 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ateisti oprez :)


Navodim primjer placanja crkvenog poreza u Njemackoj, bez obzira ko ste i sta ste, nije pod moranje ali svi placaju , jer nije drustveno prihvatljivo na to se oglusiti HAHAHHA

11-12-2013 at 08:03 | Ukljuèi u odgovor
ZEHRUDIN
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 28-10-2007
Lokacija: AUSTRIA
Odgovori: 5981
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ateisti oprez :)

citat:
sunce wrote:

Navodim primjer placanja crkvenog poreza u Njemackoj, bez obzira ko ste i sta ste, nije pod moranje ali svi placaju , jer nije drustveno prihvatljivo na to se oglusiti HAHAHHA



Na ovo, mala ispravka
Crkveni porez placaju samo kriscani, rimo- katolici i protestanti dok pripadnici drugih vjerskih opredjeljenja taj porez ne placaju. Nije vise bauk ni istupanje iz crkvene zajednice, sto mnogi i cine, upravo zbog tog poreza s tim da moraju isplatiti poreski dug vjerskoj zajednici pa tek kad to izmire, dobijaju oslobadjajucu potvrdu i oslobodjeni su placanja poreza ali i usluga crkve bilo da se radi o krstenju djeteta, vjencanju, sahrani i ostalim uslugama koje zahtijevaju vjerske obrede
Ovo je iz vlastitog iskustva, pa ako je neko i imao problema sa crkvenim porezom nije do crkve i vjerske zajednice, nego do njega samoga, dovoljno je samo dati izjavu da ne pripadate toj vjerskoj zajednici i stvar bez problema rijesena
11-12-2013 at 13:06 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ateisti oprez :)

citat:
ZEHRUDIN wrote:



Na ovo, mala ispravka
Crkveni porez placaju samo kriscani, rimo- katolici i protestanti dok pripadnici drugih vjerskih opredjeljenja taj porez ne placaju. Nije vise bauk ni istupanje iz crkvene zajednice, sto mnogi i cine, upravo zbog tog poreza s tim da moraju isplatiti poreski dug vjerskoj zajednici pa tek kad to izmire, dobijaju oslobadjajucu potvrdu i oslobodjeni su placanja poreza ali i usluga crkve bilo da se radi o krstenju djeteta, vjencanju, sahrani i ostalim uslugama koje zahtijevaju vjerske obrede
Ovo je iz vlastitog iskustva, pa ako je neko i imao problema sa crkvenim porezom nije do crkve i vjerske zajednice, nego do njega samoga, dovoljno je samo dati izjavu da ne pripadate toj vjerskoj zajednici i stvar bez problema rijesena


Pa eto ja sma placala jer je bilo kao uobicajeno, ne obavezno, a tada je bila aktuelna i prica o zubaru koji je prestao da placa pa je imao manji broj pacijenata jer se to mnogim nije dopalo. Naravno, razlika je bilo i od grada do grada a ne administrativnih cjelina.
11-12-2013 at 20:13 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ateisti oprez :)


Ovdje izgleda treba nekome i nacrtati, naravno da je iz mog iskustva, i podvukla sam da nije bilo obavezno ali jeste bilo uobicajeno i vrlo rijetko da neko ne placa i placali i mi, jer nam to nista nije ni znacilo.

I ovdje svi budzetski korisnici odvajaju za vjerske zajednice a niko ih nista i ne pita.

12-12-2013 at 22:12 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ateisti oprez :)

citat:
sunce wrote:

Ovdje izgleda treba nekome i nacrtati, naravno da je iz mog iskustva, i podvukla sam da nije bilo obavezno ali jeste bilo uobicajeno i vrlo rijetko da neko ne placa i placali i mi, jer nam to nista nije ni znacilo.

I ovdje svi budzetski korisnici odvajaju za vjerske zajednice a niko ih nista i ne pita.




obavezno je ,to ti skida sa plate ili nekog drugog prihoda kada je bruto plata u vidu poreza.Skinu ti i ne znas da su ti skinuli.Iznosi 0,7% mjesecnood bruto prihoda.
Tu ti je i grobno mjesto uracunato i to ne zakupljeno vec iznajljeno,poslije 20 godina mogu da te prekopaju i nekog drugog zakopaju
Ili te sahranjuju na spratove,naredaju odozgo jos petero
12-12-2013 at 22:17 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ateisti oprez :)

citat:
naivna wrote:


obavezno je ,to ti skida sa plate ili nekog drugog prihoda kada je bruto plata u vidu poreza.Skinu ti i ne znas da su ti skinuli.Iznosi 0,7% mjesecnood bruto prihoda.
Tu ti je i grobno mjesto uracunato i to ne zakupljeno vec iznajljeno,poslije 20 godina mogu da te prekopaju i nekog drugog zakopaju
Ili te sahranjuju na spratove,naredaju odozgo jos petero


Zahvaljujem "naivna" na informaciji, jer kako je krenulo ispade eto ja lazem.

Meni je inace zanimljivo da je nekima dovoljna i prica jedne individue i da eto sve znaju. Sto se nije na svojo kozi osjetilo, bilo u miru ili u ratu, sve je to po meni manje vise magla.

I na kraju, definitivno mogu zakljuciti da se na podforumu koji je mogao biti i lijep, sa argumentovanom i zanimljivom pricom o filozofiji i religiji gotovo pa ne moze napisati nista bez problema.
12-12-2013 at 22:23 | Ukljuèi u odgovor
ZEHRUDIN
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 28-10-2007
Lokacija: AUSTRIA
Odgovori: 5981
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ateisti oprez :)

Sunce, u pravu si kad kazes da se mogla razviti lijepa i plodna forumska diskusija na pdf, ali izgleda da je krenula u pogresnom pravcu onog momenta kad sam se ja nadovezao na tvoj post o crkvenom porezu
Izvinjavam se, do mene je ja sam skrenuo sa teme.
Zao mi je i nije mi bila namjera ali eto, desilo se. Pa, da pokusamo dalje
Generalno posmatrajuci putovanja, ne samo u navedene zemlje, podlijezu jednom kodeksu postovanja i respekta, zemlji, ljudima i kulturi zemlje u koju putujemo, bez obzira bili mi vjernik, religiozan ili ateista.
Postoje u turistickim agencijama brosure i turisticki vodici gdje se moze i bilo bi pozeljno, informisati o obicajima zeljene destinacije da bi se izbjegle eventualne neprijatnosti i problemi.
Meni se recimo smuci kad vidim grupu turista u obilasku vjerskih objekata, narocito ljeti, neprikladno obucenih sto svakom normalno razmisljajucem, smeta i pada u oci. Navedimo samo manastire u Grckoj gdje je cak zabranjen pristup zenama, bez obzira odakle dolaze, pa do piramida u Egiptu, gdje pojedine zene, ali i muskarci, posjecuju polugoli... pa, jeli to respekt i odraz kulture
Mislim, moglo bi se ovdje o mnogim, a ne samo navedenim zemljama, kako za religiozne, tako i za ateiste

12-12-2013 at 23:09 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ateisti oprez :)


Dragi Zehro, pa koliko godina citam sta pises i jos nisam od tebe procitala neukusan komentar (upucen meni), nisi ti nista kriv, ti si i napisao kako jeste, zao mi je sto si i pomislio tako .

Meni se vise o ovome puno i ne pise, prosla me volja, jer ono sto meni fali je osjecaj prijateljske formuske atmosfere kao podloge za diskusiju.

Ti se vjerovatno sjecas, kao i ja, vremena kada smo na forumu bili prije svega prijatelji, a onda diskutanti, jer nije problem imati drugacije misljenje, problem je sto se ovdje ljudi gotovo pa mrze. Ne mogu to shvatiti, evo citam pomalo, i cudim se tolikoj zelji za provociranjem, vrijedjanjem, ponavljanjem recenog i ubijanjem volje kod dobronamjernih ljudi da sta i pisu.

Da ne pricam da ja godinama nisam nikad imala potrebu da brisem ista napisano na podforumu Sunce a da ne pricam na podformu Sex, pa kad se tu posvadjaju onda ne znam ni sta bih vise rekla.





13-12-2013 at 10:24 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ateisti oprez :)

citat:
sunce wrote:


Zahvaljujem "naivna" na informaciji, jer kako je krenulo ispade eto ja lazem.

Meni je inace zanimljivo da je nekima dovoljna i prica jedne individue i da eto sve znaju. Sto se nije na svojo kozi osjetilo, bilo u miru ili u ratu, sve je to po meni manje vise magla.

I na kraju, definitivno mogu zakljuciti da se na podforumu koji je mogao biti i lijep, sa argumentovanom i zanimljivom pricom o filozofiji i religiji gotovo pa ne moze napisati nista bez problema.



Slalom, slalom, sunce ovo su tvoje rijeci i ja ih se drzim. Tako se to radi na ovom forumu i super funkcionise.

U Njemackoj ti autoamatski, pri porezu na platu, obracunaju i porez za crkvu. Od republike do republike varira od 7 do 9 %, ne znam tacno.
Ko ne pripada crkvi ili ko je ateista sam se mora odjaviti. Interesantno je da svi placaju iako ima i onih koji izlaze iz crkve.
Sto se tice putovanja u strane drzave, uvijek se treba raspitati, o zemlji u koju se putuje da bi se znalo ponasati. Ja, recimo, kad sam bila u Egiptu, ponekad sam nosila, dugacku njihovu tradicionalnu, haljinu. Moja kcerka je se nosila kao i na zapadu i nije bilo nikakvih problema. Medjutim moja poznanica koja je radila u nekoj od arapskih zemalja, vec na aerodrumu je dobila bluzi dugih rukava i maramu koju je bila obavezna nositi.
Ja bih rekla kome ides u goste raspitaj se o kucnom redu radi postovanja gazde.
13-12-2013 at 11:49 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Religija i filozofija : Ateisti oprez :) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice