Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Ateisti oprez :)
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ateisti oprez :)

Proèitala sam ovaj èlanak negdje, provokativnog naslova. To jesu zemlje koje su tako ureðene i trebalo bi poštivati kodex ponašanja kad se poseæuju (je l' ono Zehro naveo primjer neprimjerenog oblaèenja kad se ulazi u crkvu?, pa to doðe skoro isto kao i ovo što je napisano). Drugi par opanaka je kako ateisti, graðani tih zemalja prolaze tamo.

14-12-2013 at 10:27 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ateisti oprez :)

citat:
sunce wrote:

Navodim primjer placanja crkvenog poreza u Njemackoj, bez obzira ko ste i sta ste, nije pod moranje ali svi placaju , jer nije drustveno prihvatljivo na to se oglusiti HAHAHHA


Sorry @sunce, dosla si do totalno pogresne informacije, vise nego pogresne.
U NJemackoj nas niko, ama bas niko zakonski ne moze primorati placati crkveni porez, niti imamo posljedica ako smo ateisti ili ne placamo crkveni porez, sem, sem ako smo uposlenici Crkvenih/Karitativnih ustanova.

Njemacka , rekao bih ima najliberalniji zakon u radnim ustanovama, i nigdje i niko nas ne pita prilkom uposljavanja za nasu religioznu i politicku opredijeljenost.
14-12-2013 at 12:36 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ateisti oprez :)

citat:
Ovdje izgleda treba nekome i nacrtati, naravno da je iz mog iskustva, i podvukla sam da nije bilo obavezno ali jeste bilo uobicajeno i vrlo rijetko da neko ne placa i placali i mi, jer nam to nista nije ni znacilo. I ovdje svi budzetski korisnici odvajaju za vjerske zajednice a niko ih nista i ne pita.


Bez potrebe da crtas, kao sto sam rekao, u Njemackoj politicka i religiozna opredjeljenost je privatna stvar svakog od nas i u javnosti nema sta da trazi.
Mislio sam na javnost da ako neko ne placa crkveni porez da se u javnost ofira, to ne ide.
14-12-2013 at 12:41 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ateisti oprez :)

citat:
- Danas se u Njemaèkoj ovim oblikom financiranja (crkvenim porezom) koriste sljedeæe vjerske zajednice:
* biskupije rimokatolièke crkve;
* Katolièka biskupija starokatolika u Njemaèkoj;
* Evangelièka zemaljska crkva;
* slobodne religijske zajednice, primjerice Zemaljska zajednica Baden, Mainz, Offenbach i Pfalz;
* Unitarna religijska zajednica slobodnih protestanata;
* židovske zajednice.

- Porezni obveznici u Njemaèkoj mogu biti samo fizièke osobe koje su pripadnici vjerskih zajednica kojima je priznata javnopravna osobnost i koje su se odluèile za ovakav naèin prikupljanja sredstava. U brakovima gdje jedan braèni partner pripada vjerskoj zajednici koja je ovlaštena ubirati crkveni porez, a drugi ne, crkveni porez se može ubrati samo od partnera koji pripada ovlaštenoj vjerskoj zajednici.

- Stranci su takoðer porezni obveznici ako imaju u Njemaèkoj svoje prebivalište ili trajno boravište, te ako pripadaju vjerskoj zajednici koja je u Njemaèkoj ovlaštena ubirati crkvene poreze. Pri tom nije relevantno ubire li se u njihovoj zemlji crkveni porez.

- Crkveni porez obvezuje pripadnike vjerskih zajednica, ali samo one koji plaæaju porez na dohodak, odnosno plaæu. Iz tog slijedi da veliki dio èlanova vjerskih zajednica, a to su oni koji imaju niska primanja, veliki broj umirovljenika, oni koji ne zaraðuju, studenti, uèenici, primatelji socijalne pomoæi i djeca, ne plaæaju porez. itd. itd.



Imam familije u Njemaèkoj i katolika, adventista a vala i ateista.
Katolici plaæaju, ateisti ne kao i adventisti koji se financiraju iz dobrovoljnih priloga èlanova crkve. Èini mi se da ih se veæina drži desetine.
Ja još nisam èuo da je iko od njih imao problema oko neplaæanja. Takoðer znam da je veæina naših duldungaša izbjegavala plaæati porez. Barem oni koje sam pitao.
Njemaèka je velika zemlja i ima razlike zavisno od mjesta. Južno su veæinom katolici sjevernije protestanti. Kao u èitavom svijetu ima razlike izmeðu èaršije i manjih mjesta, u kojima se zna ko ide a ko ne ide u crkvu.

Ko je s njemaèkim na du evo i izvor http://www.kirchensteuern.de/KirchenfinanzierungGesamt2.htm

[Edited by bdirlija on 15-12-2013 at 13:12 GMT]
15-12-2013 at 13:08 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ateisti oprez :)

citat:
Shiva wrote:


Slalom, slalom, sunce ovo su tvoje rijeci i ja ih se drzim. Tako se to radi na ovom forumu i super funkcionise.

U Njemackoj ti autoamatski, pri porezu na platu, obracunaju i porez za crkvu. Od republike do republike varira od 7 do 9 %, ne znam tacno.
Ko ne pripada crkvi ili ko je ateista sam se mora odjaviti. Interesantno je da svi placaju iako ima i onih koji izlaze iz crkve.




Shiva duso, samo jedna mala ali vrlo bitna korektura/ispravka.
U Njemackoj prije nego se uopste stupi u radni odnos potrebno je imati dozvolu za rad u uredu za zaposljavanje, uz dozvolu za rad ide i obavezno poreska kartica u poreskom ili pak Mjesnom uredu.

I pazi sada:
niko, ama bas niko ne pita, ili pak ako i pita za religioznu opredijeljenost, uopste nije nuzno dati odgovor sluzbenici svoju religioznu opredijeljenost, o ateizmu nema ni govora.
Odmah u uredu ako se postavi pitanje dali cete placati crkveni porez na licu mjesta mozes reci da to necec ciniti i bez pogovora sluzbenica biljezi u karticu NE, sa time je cijela procedura obavljena.

Kao sto rekoh, u Njemackoj vas niko ne pita za vasu politicku i religioznu opredijeljenost, to je privatna stvar svakog pojedinca i unutar fabrike ili bilo kojekakvog radnog mjesta nema sta da trazi.

A uzeti si u tvornici ili na radnom mjestu pauzi i odtrcati do crkve ili obliznje dzamije na molitvu je stvar nemoguceg.

Osam sati se mora provesti na radnom mjestu a ostalih 16 sati moze ko koliko hoce da se gdje i na koji nacin Bogu moli.

Sorry Shiva na maloj ispravci...
23-12-2013 at 00:31 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ateisti oprez :)

citat:
Bongo wrote:


Shiva duso, samo jedna mala ali vrlo bitna korektura/ispravka.
U Njemackoj prije nego se uopste stupi u radni odnos potrebno je imati dozvolu za rad u uredu za zaposljavanje, uz dozvolu za rad ide i obavezno poreska kartica u poreskom ili pak Mjesnom uredu.




Ovo gore sto si napisao je tacno ali samo za strance! Njemcima ne treba radna dozvola.

Ja kad sam isla u srednju skolu, radila sam kod zubara i dobijala platu. Od plate su mi odbili i porez za crkvu. Mene niko nista nije pitao niti sam igdje isla, moj sef je sve sam uradio. Tek kad sam mu rekla da ne zelim da placam porez na crkvu me je odjavio.
Kad sam postala punoljetna tek onda mi je trebala radna dozvola.

Ovo je moje licno iskustvo i nema frke sto me dopunjes. Covjek uci dok je ziv.

23-12-2013 at 18:32 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ateisti oprez :)

citat:
Shiva wrote:


Ovo gore sto si napisao je tacno ali samo za strance! Njemcima ne treba radna dozvola.

Ja kad sam isla u srednju skolu, radila sam kod zubara i dobijala platu. Od plate su mi odbili i porez za crkvu. Mene niko nista nije pitao niti sam igdje isla, moj sef je sve sam uradio. Tek kad sam mu rekla da ne zelim da placam porez na crkvu me je odjavio.
Kad sam postala punoljetna tek onda mi je trebala radna dozvola.

Ovo je moje licno iskustvo i nema frke sto me dopunjes. Covjek uci dok je ziv.




Korektno Shiva, naravno, odnosilo se prvenstveno na strance po pitanju radne dozvole...ali i nije bas sva prednost u izlasku iz crkvene organizacije, ista procedura i negativnosti kao i kod nas ako ne placamao takozvanu hodzarinu.


citat:
Einer Statistik der Deutschen Bischofskonferenz zufolge verliert die katholische Kirche in Deutschland seit 1990 jährlich mehr als 100000 Mitglieder durch Austritte. Im vergangenen Jahr waren es 118288. Doch auch aus der Evangelischen Kirche Deutschland traten zuletzt deutlich mehr als 100000 Menschen pro Jahr aus. Beide Kirchen haben derzeit jeweils um die 24 Millionen Mitglieder.


Sta je ovdje jako interesantno, Nijemci reklo bi se jako konzervativni i jako religiozni njihove obadvije crkve imaju ni manje ni vise sem samo 24 miliona clanova, a poznato je da Njemacka ima 82 miliona stanovnika.

Nijemci su daleko od te religioznosti koju joj mi prepisujemo, ili se pak iskljucivo o par ustedjenih eurica radi.

Bilo kako da bilo, mi smo po svim prilikama kudikamo u vecoj mjeri naklonjeni vjeri od prosjecnih Evropljana, bar od 1992 pa na ovamo, koliko ce ovaj trend trajati to jos niko ne moze predvidjeti.

Jadna majka ateistima u nasem drustvu, ali , niko ih ne prisiljava da se ofiraju kao ateisti, navuci na sebe vjerski mantil i koracati u svijetlu buducnost sa ostalim vjernicima.
23-12-2013 at 20:07 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ateisti oprez :)

citat:
Bongo wrote:


Korektno Shiva, naravno, odnosilo se prvenstveno na strance po pitanju radne dozvole...ali i nije bas sva prednost u izlasku iz crkvene organizacije, ista procedura i negativnosti kao i kod nas ako ne placamao takozvanu hodzarinu.


citat:
Einer Statistik der Deutschen Bischofskonferenz zufolge verliert die katholische Kirche in Deutschland seit 1990 jährlich mehr als 100000 Mitglieder durch Austritte. Im vergangenen Jahr waren es 118288. Doch auch aus der Evangelischen Kirche Deutschland traten zuletzt deutlich mehr als 100000 Menschen pro Jahr aus. Beide Kirchen haben derzeit jeweils um die 24 Millionen Mitglieder.


Sta je ovdje jako interesantno, Nijemci reklo bi se jako konzervativni i jako religiozni njihove obadvije crkve imaju ni manje ni vise sem samo 24 miliona clanova, a poznato je da Njemacka ima 82 miliona stanovnika.

Nijemci su daleko od te religioznosti koju joj mi prepisujemo, ili se pak iskljucivo o par ustedjenih eurica radi.

Bilo kako da bilo, mi smo po svim prilikama kudikamo u vecoj mjeri naklonjeni vjeri od prosjecnih Evropljana, bar od 1992 pa na ovamo, koliko ce ovaj trend trajati to jos niko ne moze predvidjeti.

Jadna majka ateistima u nasem drustvu, ali , niko ih ne prisiljava da se ofiraju kao ateisti, navuci na sebe vjerski mantil i koracati u svijetlu buducnost sa ostalim vjernicima.

@ Bongo ne bih ja rekla da Nijemci nisu religiozni niti im je stalo do par eurica, nego 65 % njemackih katolika imaju malo ili nemaju uopste povjerenja u katolicku crkvu zbog raskalasenosti i razbacivanja crkvenog bogatstva. To stoji u istom artiklu iz kojeg si odlomak izvukao. Evo ti i nastavak.

citat:
Einer aktuellen Forsa-Umfrage zufolge erschütterte der Unmut über Tebartz-van Elst das Vertrauen in die katholische Kirche. 65 Prozent der deutschen Katholiken halten demnach ihre Kirche für wenig oder überhaupt nicht glaubwürdig. Rund ein Fünftel denke nach den Debatten über Vermögen und Verschwendung über einen Austritt nach.



[Edited by Shiva on 23-12-2013 at 20:31 GMT]
23-12-2013 at 20:29 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ateisti oprez :)

citat:
Shiva wrote:

@ Bongo ne bih ja rekla da Nijemci nisu religiozni niti im je stalo do par eurica, nego 65 % njemackih katolika imaju malo ili nemaju uopste povjerenja u katolicku crkvu zbog raskalasenosti i razbacivanja crkvenog bogatstva. To stoji u istom artiklu iz kojeg si odlomak izvukao. Evo ti i nastavak.

citat:
Einer aktuellen Forsa-Umfrage zufolge erschütterte der Unmut über Tebartz-van Elst das Vertrauen in die katholische Kirche. 65 Prozent der deutschen Katholiken halten demnach ihre Kirche für wenig oder überhaupt nicht glaubwürdig. Rund ein Fünftel denke nach den Debatten über Vermögen und Verschwendung über einen Austritt nach.



[Edited by Shiva on 23-12-2013 at 20:31 GMT]


Tebartz-van Elst je po piatanju nedavnih investicija nista drugo sem ljudska gromada od covjeka, investirati 15.000 € za banju u kupaonici, je ne imati vjere niti u sam sebe pa cak nitu u Boga.
Novac je to hudih vjernika.

Nisam ja bas rekao da Nijemci nisu vjernici, ali mi je jako cudna rezmjera u 24 miliona clanova crkve u odnosu na 82 miliona stanovnika.

U svakom slucaju, nisu onoliki vjernici koliko smo mi u BiH.
Po tom pitanju, mozemo im sluziti za primjer.
23-12-2013 at 20:49 | Ukljuèi u odgovor
lola
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-12-2003
Lokacija: Slo&CH
Odgovori: 9851
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ateisti oprez :)

citat:
Bongo wrote:

U svakom slucaju, nisu onoliki vjernici koliko smo mi u BiH.
Po tom pitanju, mozemo im sluziti za primjer.



Bolje bi bilo ipak da oni budu primjer za nas u BiH i na polju religije jer da je manje "ovakvih" vjernika bilo bi i boljeg života u pokradenoj nam državi.

23-12-2013 at 21:32 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 32
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : Ateisti oprez :) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice