Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

KBS Storm Tuzla vri upis novih lanova

Klub borilakih sportova "Storm" Tuzla, vri upis novih lanova svih uzrasta i oba spola u sljedeim disciplinama: kola karatea, rekreativni karate, karate vrti i tae bo za ene(vjebe oblikovanja, koordinacije, explozivne brzine i kardio vjebe).

Upis moete obaviti pozivom na brojeve telefona trenera: Merima Softi (061 725 603) i Alma Mehanovi (061 725 900).

- Svi koji ele biti dio nae porodice su dobrodoli - poruuju iz Kluba borilakih sportova "Storm" Tuzla.

(Tuzlarije.net)

04-02-2015 at 00:39 | Ukljui u odgovor
cupo

Tuzlarije u posjeti porodici Dahali

Novi krov nad glavom nada u bolje sutra

O porodici Dahali iz Gornjih aklovia smo pisali jo krajem juna prole godine, kada smo na naem portalu pokrenuli akciju za pomo. Naime, usred majske katastrofe pokrenulo se klizite u blizini trone kue Dahalia, a ostali su i bez oca, hranioca porodice. Remzija Dahali je tada bila u petom mjesecu trudnoe, tako da danas ova porodica broji ukupno osam lanova.

U meuvremenu, poela je da pristie pomo za ovu porodicu sa svih strana. U akciju se ukljuilo jo nekoliko medijskih kua, portala, televizija, humanih ljudi iz BiH ali i dijaspore. Kupljen je plac u istom naselju te je izgraena nova kua u koju su se Dahalii uselili poetkom zime.

Pogledajte video prilog koji smo snimili u novoj kui ove porodice.

Dahalii ne kriju oduevljenje i zahvalnost dobrim ljudima koji su im pomogli. Puno toga se promjenilo na bolje. Sin Huso koji je bio prekinuo kolovanje radi nedostatka finansijskih sredstava, nastavio je sa kolom i dijeli ga jo nekolio ispita do zavretka Srednje ekonomske kole u Tuzli. Najstariji sin Almir se oenio, a majka Remzija kae da je zadovoljna sa snahom.

- Drago mi je za novu kuu i zahvalna sam svim dobrim ljudima. Uvijek sam imala elju samo da imam nove zidove, nita drugo me nije interesovalo. A kamoli sada nova kua, ma to se ne moe ni opisati. Ali, opet kaem, da mi je mu iv ne bi bilo vee radosti za nas sve, nije srea potpuna - kazala je majka Remzija.

Komije i prijatelji za Dahalie imaju samo rijei hvale. Kau da su to djeca za primjer, dobri uenici koji potuju i sluaju komiluk, a i majka Remzija je zadovoljna. "Dobro ue i sretna sam sa njima. Najbitnije je da su oni meni zdravi, a svega ostalog e biti".

U novom domu brige ove porodice su manje. Napokon imaju lijepo ureen prostor i dovoljno mjesta za sve lanove porodice. Ostaje jo nada da e Remzijini stariji sinovi pronai zaposlenje, dok bi u budunosti trebalo povesti brigu i o trojici mlaih sinova koji se jo koluju.

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 05-02-2015 at 09:21 GMT]

05-02-2015 at 09:09 | Ukljui u odgovor
cupo

Onaj hitac u Sarajevu

Otvorena izloba o Prvom svjetskom ratu

U Meunarodnoj galeriji portreta Tuzla, sino je otvorena izloba pod nazivom A onda, odjeknuo je onaj hitac u Sarajevu: Prvi svjetski rat i BiH.

Izloba kroz dokumente, arhivsku i novinsku grau, fotografije i druge predmete pria priu o Sarajevu, Bosni i Hercegovini i Evropi u periodu od 1914. do 1918. godine. Iz zanimljivih novinskih lanaka iz tog perioda moete saznati kako su se "zamatale" zemike i kifle u papir, ko je kriv za nestaicu sitnog novca, kako su se pisala pisma nepismenoj rodbini ratnika, to se desi kad neko najavljuje samoubitstvo skokom sa Jekovca a ta kad se prepoznaju vlastite cipele na drugome.

- Izloba je prvi put postavljena prole godine u Sarajevu i odrava se u sklopu obiljeavanja 100.godina od poetka Prvog svjetskog rata. Znaajno je priati o ovoj temi i ova postavka je donijela dokumentovano sve ono to se tie Bosne i Hercegovine za vrijeme ratnih deavanja - rekao je Denan Jusufovi, direktor JU Meunarodna galerija.

U okviru ove izlobe za sljedeu sedmicu je planirano odravanje radionice Balkanska mrea muzeja.

- Nakon toga u Tuzlu dolaze direktorica Historijskog muzeja Bosne i Hercegovine i predsjednik British Council za BiH. Tada e se takoer odrati radionice za uenike kola sa podruja Tuzlanskog kantona, kao i za profesore i kustose muzeja. Na ovaj nain Galerija nastavlja saradnju sa vanim institucijama iz nae zemlje i mislim da smo na dobrom putu da nastavimo dalje sa uspjenim radom dodao je Jusufovi za Tuzlarije.

Izloba je dio programa Conecting Creatively kojeg implementira British Council u Bosni i Hercegovini, a u sklopu programa Sarajevo 2014 kojeg finansira EU u okviru obiljeavanja 100. godinjice Prvog svjetskog rata. Kaimo i to da se za realizaciju izlobe koristio i materijal projekta Partnerstvo za obiljeavanje stogodinjice Prvog svjetskog rata pod vodstvom Imperijalnih ratnih muzeja u Londonu.

Izlobu moete posjetiti do sredine marta mjeseca.

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 06-02-2015 at 01:13 GMT]

05-02-2015 at 22:29 | Ukljui u odgovor
cupo

05-02-2015 at 23:39 | Ukljui u odgovor
cupo

U damiji Behram-begove medrese u etvrtak je odrana centralna mevludska sveanost za ene sa podruja Medlisa Islamske zajednice Tuzla.

Mevlud za ene zavrna je aktivnost cjelomjesenog programa obiljeavanja mjeseca roenja posljednjeg Boijeg poslanika Muhammeda a.s.

Muhammed a.s. kao najbolji uzor muslimanima je neiscrpan izvor energije, elje i entuzijazma da se njegova linost i sve to je inio predstavi u najboljem i najljepem svjetlu.

- Prilika je ovo i da posebno pomenemo njegove vrline koje su ga krasile, poseban odnos prema starima, mladima, njegovu blagost, narav i skromnost i jo jednom se iznova uvjerimo da je on doista najbolji uzor svima nama kazala je za Tuzlarije Elmedina Osmi-Brzovi, predsjednica Asocijacije ena MIZ Tuzla.

Ove godine organizatori centralne mevludske sveanosti za ene bili su Behram-begova medresa i Asocijacija ena MIZ Tuzla koje su udruenim snagama odluili da podsjete na lijepe strane tradicije mevluda koje se praktikuju na ovim podrujima. Program su izvele uenice Behram-begove medrese i lanice hora Asocijacije ena MIZ Tuzla pod rukovodstvom profesorica Behram-begove medrese u Tuzli.

Goe su nakom sveanosti poaene erbetom, a nisu izostale ni mevludske bombone.

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 06-02-2015 at 00:05 GMT]

[Edited by cupo on 06-02-2015 at 00:05 GMT]

[Edited by cupo on 06-02-2015 at 00:06 GMT]

05-02-2015 at 23:56 | Ukljui u odgovor
cupo

Otvorena izloba u BKC-u

Muzikanti Mirsada Hadiefendia

Izloba slika pod nazivom Muzikanti, autora Mirsada Hadiefendia iz Tuzle, otvorena je veeras u galeriji Bosanskog kulturnog centra.

Ljubiteljima likovne umjetnosti autor se predstavio sa 45 radova koji su nastajali u posljednjih sedam godina.

- to ba muzikanti, pa upravo zato to sam i ja muzikant, zapravo cijela moja porodica. Na slikama su uglavnom ljudi koje ja poznajem, pa je tu portret mog rahmetli oca, sina, prijatelja kazao je za Tuzlarije Mirsad Hadiefendi.

Meu izloenim radovima zastupljeno je nekoliko slikarskih tehnika.

- Jedan opus slika raen je tehnikom ulja na platnu, potom tu je i serija grafika sa kojima sam eksperimentisao i na kraju jedan niz reprodukcije mojih originalnih radova - dodao je autor.

Senka Huki Glamoak, akademski grafiar, za djela Hadiefendia kae da na njima moemo vidjeti spoj slikarstva i muzike u svakom pogledu.

- Slike tematski predstavljaju muziare, a boje nam govore o kojoj je muzici rije. Ti muziari tano znaju svoj posao i djeluju kao da je to jedino to znaju da rade. Ovaj spoj dviju umjetnosti zadovoljava svoj cilj koji je stimulisanje ljudskih ula, uma i duha. Sve to moa ne bi bilo tako da se Mirsad uspjeno ne bavi i slikarstvom i muzikom dodala je Huki Glamoak.

Mirsad Hadiefendi je roen 06.12. 1969. godine u Tuzli. lan je ULUPU BiH od 1998.godine. Izlagao je 21 puta samostalno i uestvovao na oko 100 kolektivnih izlobi. Dobitnik je Grand PRIX-a na 1.Bijenalu minijature BiH 2001.godine. Bavi se jazz muzikom, fotografijom i slikarstvom. Vlasnik je galerije Mi-Ritmo u okviru koje organizuje Likovnu koloniju "Modrac". Samostalne izlobe od 1990. do 2012. imao je u Tuzli, Sarajevu, Zenici, Poitelju, Plzenu...

(Tuzlarije.net)

06-02-2015 at 22:00 | Ukljui u odgovor
cupo

Zavrena manifestacija Stopama Poslanika a.s.

Druenje uz bosansku kahvu i halvu

Medlis Islamske zajednice Tuzla danas je upriliio zavrnu aktivnost mevludske manifestacije Stopama Poslanika a.s.. Program je zapoeo podne namazom u arijskoj damiji, u sklopu kojeg su dodijeljene nagrade uesnicima literarnog natjeaja, kao i takmienja o poznavanju knjige Vjerovjesnik Muhamed a.s.. Najbolji literarni rad ove godine napisala je Maida Mehmedehaji. Drugo mjesto je pripalo Berbi Merjemi, a tree Husi Amni.
Najboljim na konkursu su uruene vrijedne novane nagrade.

Potom je uslijedilo mevludsko druenje uz bosansku kahvu i halvu na platou ispred damije. Imajui u vidu koliko je kahvenisanje postalo dio bosanske tradicije, Medlis Islamske zajednica Tuzla se iz tog razloga opredijelio za ovaj projekat. Poslanik je kroz svoj ivot ljude pozivao da sarauju, razgovaraju i jedni drugima ele mir i dobro. Tako je bilo i danas. Bez obzira na hladno vrijeme, veliki broj posjetilaca uivao u kahvi i razgovoru sa prijateljima.

08-02-2015 at 15:26 | Ukljui u odgovor
cupo

09-02-2015 at 11:41 | Ukljui u odgovor
cupo

Snjena idila u Tuzli

Snjene pahulje ponovo prekrivaju grad na zrnu soli. Naa ekipa snimila je ulice grada s ponedjeljka na utorak, a uprkos niskim temperaturama i poledici vrijeme je ugodno za etnju.

Zabiljeili smo video te nekoliko fotografije i vjerujemo da arobnupatmosferu pod snjenim pokrivaem moete osjetiti i ispred vasih monitora.

10-02-2015 at 00:11 | Ukljui u odgovor
cupo

Mirni protest ena Srebrenice

Begovi: Ve dvadeset godina traimo istinu i pravdu

Udruenje graana "ene Srebrenice" organiziralo je danas u Tuzli, kao i svakog 11. u mjesecu, mirnu protestnu etnju u znak sjeanja na 11. juli 1995. godine kada se dogodio genocid u Srebrenici.

Ovo udruenje navodi da e se 11. jula ove godine navriti 20. godina od genocida u Srebrenici koji su poinili JNA, vojska i policija manjeg bh.entiteta, a zloinci se jo slobodno kreu.

Masovne i sekundarne grobnice, kako istiu, jo nisu ekshumirane, posmrtni ostaci jo nisu pokupljeni po vrletima RS-a, jer mnogi prostori nisu deminirani, a veina posmrtnih ostataka neidentifikovana.

- Organizacija Ujedinjenih nacija, Evropska unija, svijet, nikada nee sprati ovu crnu mrlju iz historije ovjeanstva, a mi, porodice iji su lanovi na najbrutalniji nain pobijeni, iz Zatiene zone Srebrenica neemo nikada zaboraviti ni oprostiti poruuile su lanice Udruenja "ene Srebrenice".

Posluajte ta je u izjavi za medije kazala Nura Begovi iz Udruenja ene Srebrenice.

Podrku majkama Srebrenice danas su pruili uenici Behram-begove medrese, lanice Demokratske fronte i SDA Tuzla, Asocijacija ena Medlisa Islamske zajednice Tuzla, a i uesnici projekta Latinska uprija koji se realizuje u povodu obiljeavanja 100 godina od Prvog svjetskog rata. Uesnici ovog projekta su profesori i uenici iz vedske i Bosne i Hercegovine.

Nakon protesta, u arijskoj damiji je poklonjena hatma-dova za rtve genocida u Srebrenici.

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 11-02-2015 at 16:08 GMT]

11-02-2015 at 15:53 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 4
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: baconi, cego, Ethelion, gegavi, Lavica br.1, mehamaid, Pamelaa, SelmaT, simeun, SivonjaTZ, starac i Bistarac, TaRgEt_, tyronjames000, vela, zlaja59
FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net