Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : Cogito, ergo sum - Ja Mislim, Razmišljam dakle pos
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Fini
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-10-2006
Lokacija: Pogodi
Odgovori: 539
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Cogito, ergo sum - Ja Mislim, Razmišljam dakle pos

Cogito, ergo sum - Ja Mislim, Razmišljam dakle postojim.

Dakle, sve dok mislim, postojim, onog trena kad prestanem misliti vjerovatno neæu ni postojati.

Stara latinska poslovica "Cogito, ergo sum - Ja Mislim, dakle jesam, postojim," uopšte nije latinska poslovica. Ona datira još od sveti Helena, Aristotela. Mnogo je o tome piso Ghazali u svom djelu “Znanje”, da bi Dekart (Descartes) zakljuèno definisao. U originalu to je filozofska misao koja se pojavljuje u Dekartovom (René Descartes) filozofskom radu (Discourse on Method – Rasprava o metodi), napisanom 1637. godine.
Descartes (Dekart) je, nakon što je odluèio posumnjati u postojanje svega, došao do jedne sigurne taèke u koju može "jasno i subtilno" biti siguran, cogito ergo sum - mislim dakle jesam-postojijm. Drugim rijeèima, èak i ako prihvatim da je cijeli svijet u kojemu živim iluzija. Taj njegov argument je jedan od najaèih u osiguravanju postojanja. Ipak, èesto je bio osporavan argumentima poput, da je misao nešto nezavisno od postojanja, prema tome ne može ga dokazivati. Bez obzira na prigovore Dekartov cogito je postao jedna od najstabilnijih taèaka filozofije.

Ukoliko osoba ne misli onda nije èovjek, jer ne sadrži u sebi onu drugu stranu u njemu - Sublimarnu, nije misaono biæe, više je živi hodajuæi mrtvac. Ja postojim (kao èovek) tek kad mislim, razmišljam - to znaèi da ja postojim....

Razmišljanje - lijek za srca.

Koliko je puta rijeè "Oni koji razmišljaju" pomenuta u Kur'anu?
Pominje se 68 puta u ajetima .....

"Hoæe li oni onda razmišljati o Kur'anu ili su na njihovim srcima brave?”
Razmišljanje o Kur'anu jedan je od razloga za njegovu objavu; to je naèin da shvatimo njegove odluke i saznamo znaèenja i svoje ciljeve. Kur'an neæe biti pravilno shvaæen, niti æe se njegovi ciljevi uistinu ostvariti, osim što æe se reflektirati na svaki ajet, stih, dajuæi pravo na razmišljanje o otkrivanju znaèenja i mudrosti unutar njega.

Možda je razlog trenutne situacije muslimana da ne èitamo Knjige Allahove, ne razmišljamo o tome, pa se naša primjena podudara s našom razinom promišljanja koja nas je dovela do naše trenutne situacije.
https://www.youtube.com/watch?v=8bcD_tVlAZw
https://www.youtube.com/watch?v=Bf7iB_grOPo

09-11-2018 at 04:34 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 21
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Nauka : Cogito, ergo sum - Ja Mislim, Razmišljam dakle pos New Topic Post Reply



Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice