Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Sufizam Dervišluk TESAVVUF
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Moods
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2008
Lokacija: podmornica nautilus
Odgovori: 1315
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sufizam; Dervišluk

meni nekako jedino u sjecanju ona borba iz dervisa i smrti kad on konta dal ga pustiti i ogrjesit se o ljudski zakon i biti drag bogu ili ga nepustiti i pogrjesit prema bogu a biti prav pred ljudima eto znamo kako se zavrsilo i to je izgradilo moj stav prema redu dervisa. 


Zvjezda tjera mjeseca ZAGORU ga zatjera!<br /><br /><br /><br />

Sto ba Zagoru? Sto nisi Bleku?
19-01-2009 at 01:28 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sufizam

Ovi ljudi sto se propadaju ni meni se ne dopadaju.Mozda samo zele da pokazu stupanj kontrole nad svojim tijelom.Neznam.

Pravog sufistu tesko je pronaci i prepoznati. Sufista nikad za sebe nece ni reci da je Sufi.Drugi ih prepoznaju .Tako sam ja citajuci temu o Hafizu Sulejmanu Bugari,procitala za dedu Aliju i odmah pomislila da je jedan od sljedbenika vjere ljubavi.(Sufizma).Mozda grijesim ali i sam Hafiz Bugari ima sve karakteristike jednog sufija.Taj covjek me fascinirao sa njegovim govorima.Ne pravi razliku medju ljudima bas kao sto ni poznati Rumi nije cinio.

Isjecak:

DANI: Široj javnosti je malo poznat dedo Alija, drvosjeèa iz Tarèina, u èiju su skromnu kuæicu dolazili po savjete ljudi raznih profila - od predstavnika politièke elite do pripadnika podzemlja. On je preminuo prije nekoliko godina, ali smatra se da je upravo on imao više utjecaja na Vas nego sva Vaša teološka edukacija. Govorilo se èak da je on posljednji bosanski evlija (posebno vjerski nadahnuti ljudi; op. aut.). O kome se zapravo radi i možete li nam reæi kako ste se upoznali?

BUGARI: To je jedno Allahovo biæe koje je poslano kao blagoslov ovom narodu. Godinama sam èitao knjige pokušavajuæi da shvatim bit Božije spoznaje, ali sve dok nisam sreo njega, moja saznanja su ostajala na granici površnosti. Njegova širokogrudnost je bila neopisiva i zato su mu svi dolazili na razgovor, od politièara do kriminalaca. O kome god bi se ružno govorilo, on bi rekao: "Ne, ne znaš ti njega, nemoj tako prièati." Govorio bi: "Èovjek se raða iznova svake sekunde, možda ga sada Allah priprema da doðe tobe (da se pokaje; op. aut.), da uvidi svoje greške. Kada sam ga upoznao, ostao sam zapanjen, desio mi se potpuni preobražaj, i osam dana sam ostao u njegovoj kuæi. Razgovarali smo satima. Kada sam se vratio u grad, jako mi je nedostajao, osjetio sam duhovnu prazninu bez njega. Bilo mi je teško, i jedva sam èekao da se ponovo vidimo, toliko sam ga poželio. I odem ponovo kod njega. On me primi, napravi kafu, nazove selam i odjednom upita: "Što si došao?" I, sad, ja se zbunio - èuj, što sam došao. "Pa", rekoh, "da te vidim, poželio sam te." On kaže: "Sebièan si. Umjesto da sad piješ kafu sa mnom i gubiš vrijeme, ja bih više volio da razgovaraš s nekim ko ima problem, da mu pomogneš da ga riješi..." Uh, kako mi je bilo krivo! Ja bih s njim volio što više vremena da provedem, a on kaže: "Ne, nemaš vremena, mi smo kratko ovdje, mi smo sa zadaæama na ovom svijetu, ne smijemo gubiti vrijeme." Tada sam i poèeo da razgovaram s ljudima, da na drugaèiji naèin posmatram vjeru, da tragam za srži . On mi je rekao: zapamti da sa svakom osobom koju sretneš i koja ti doðe, razgovaraš kao da ti je najdraža osoba, bez obzira na sve njene slabosti.

Citav tekst http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/forum/viewtopic.php?TopicID=622403&page=0



Da se podsjetimo, samson je vec postirao na umjetnosti,na pjesmu od poznatog mistika Ibn Arabija.



Oh, Divoto moja! Bašèo usred ognja!

Srce moje sad može u svaki se oblik stopit:

Ono je ispaša srnama

i hiža kršæanskim monasima,

i hram idolima, i hadžiji Kaa´ba,

i ploèe Tore i knjiga Qur´ana.

Ja slijedim vjeru Ljubavi

sve da me Njene deve ponesu i na kraj svijeta.

To je moja vjera i dužnost sveta..



[Edited by Shiva on 21-01-2009 at 13:06 GMT]

21-01-2009 at 12:37 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sufizam; Dervišluk

citat:
ROB wrote:

nijedan rat nisu vodili...nicim do svojim hvalospjevima nisu "sirili" vjeru


Bravo Robe ovo si super rekao.Nicim do svojim hvalospjevima nisu sirili vjeru.

Ja nazalost nemam znaje da stanem u odbranu Sufija a ti ih kategoricno napadas.
Zato cu ti citirati @Damira sa drugog foruma:

"Postoji hadis gdje kaze da Allah na Sudnjem danu nece gledati u neciju boju koze, narodnost, bogastvo, rod i sl vec ce mu se gledati u srce.

Fokus sufizma kao i svakog drugog misticizma je na srcu i ljubavi .

Zato i jeste Ibn Arabi ljubio sve odreda, jer je sve emanacija bozanskog bica. Pa je volio i Toru, i Bibliju, i kumire i Qur´an, i Kaa´bu i gazele, i sve sto ti na pamet pane.

Oh, Divoto moja! Bašèo usred ognja!
Srce moje sad može u svaki se oblik stopit:
Ono je ispaša srnama
i hiža kršæanskim monasima,
i hram idolima, i hadžiji Kaa´ba,
i ploèe Tore i knjiga Qur´ana.
Ja slijedim vjeru Ljubavi
sve da me Njene deve ponesu i na kraj svijeta.
To je moja vjera i dužnost sveta..


Mnoge sufije i danas dan se plase da ce ih neko proglasiti nevjernicima ako se slucajno uspije ukazati na nesto u sufizmu sto mirise na neoplatonizam, budizam, panteizam, filozofiju, i ostalo sto se smatra "neislamskim".

Strah je to i da ces se ogrijesiti o bozanske zakone i da ces zavrsiti u dzehenemu. Onaj ko voli taj ne strahuje. I onaj ko strahuje taj ne osjeca ljubav nego strah. Ali, svakom njegovo. Polako. Nema hice na Bozijem putu.

Selam i pozdrav"

Damir http://www.forum.hr/archive/index.php/t-32257.html



[Edited by Shiva on 04-02-2009 at 15:56 GMT]
04-02-2009 at 14:46 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sufizam; Dervišluk

citat:
ROB wrote:

Draga i postovana shiva..ne sto mirise nego STO JESTE sve nabrojano..ali ako je sve do srca..cemu onda ibadet rijecju i djelima...cemu dzihad i borba..... mora u dzehenem makar i privremeno...


Postovani Robe.

Posto si postavio pitanje u vezi prvih sufija da ne bih kopirala, evo ti link pa procitaj.

http://www.mullasadra.com/knjige/sh17.html.

Ti imas posve drugo glediste i opet ces uzvratiti sa svojim,za koje si ti ubjedjen da su 100 % ispravni, argumentima.

Na to naravno imas pravo kao i svaki drugi forumas.Rekao si vec vise puta da su Sufije na pogresnom putu iako ti je Samson dao odgovore na tvoja pitanja ti i dalje ismijavas sufiste.Mozda si u pravu, mozda su stvarno zalutali i skrenuli sa pravog puta,to samo dragi Bog zna.

Tebi kao poznavaocu Kur`ana je sigurno poznat i ovaj ayet:

"O vjernici, brinite se o sebi; ako ste na pravom putu, nece vam nauditi onaj koji je zalutao!"
(Kur´an 5:105),


Hajde da dozvolimo da Samson zavrsi sa svojim postovima i predstavljanju Sufizma,religije ljubavi.

Ljubav podrazumjeva razumjevanje,dobru volju i postovanje drugih i drugacijih.

Skoro pa zaboravih...Dva puta postavljas pitanje kada su sufisti ratovali? Mozda bi prvo trebali razjasniti sta znaci Dzihad, ali to nije tema.

Iskren pozdrav



[Edited by Shiva on 06-02-2009 at 00:26 GMT]
06-02-2009 at 00:22 | Ukljuèi u odgovor
Moods
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2008
Lokacija: podmornica nautilus
Odgovori: 1315
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sufizam; Dervišluk

neznam koja to religija uci podanike da mrze?

Islam poznajem dovoljno da mogu reci da je to religija ljubavi.

Rob i par slicnih forumasa krivo citaju.
Moze se naci ljut i uvrejen ali na spratu ispod mene zivi zena odgojena u islamskoj tradiciji (od svojih sam cuo ruznu rijec od nje ne) 


Zvjezda tjera mjeseca ZAGORU ga zatjera!<br /><br /><br /><br />

Sto ba Zagoru? Sto nisi Bleku?
06-02-2009 at 00:37 | Ukljuèi u odgovor
ajaz
Nivo: Forumas sa iskustvom
i najbolji i najgori
Registriran(a): 13-02-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 123
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Sufizam; Dervišluk

želio bih samo malo da pojasnim da onako
kao laik po onom što sam proæitao o Islamu da je sufizam i dervišlik povezan sa POHVALNIM.To sam zakljuèio govorom Poslanika a.s o osvajanju Konstantinpolja u smislu da æe ovaj grad osvojit divan vojskovoða i divna vojska, a historijska æinjenica je da je to bio Sultan Mehmed Fatih sa svojom vojskom koja je kako hažu bila derviška (takoðe historiska èinjenica),sam sultan Fatih je bio derviš i to bajramiskog tarikata koji je ogranak Nakšibendija uæitelj mu je bio ŠEJH AKŠEMSUDIN ,A NJEGOV ŠEJH SE ZVAO BAJRAM VELI.Ako sam dobro razumio znaèi da ipak ima i derviša koji su dobri...

13-02-2009 at 22:24 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Sufizam; Dervišluk

citat:
ajaz wrote:
želio bih samo malo da pojasnim da onako
kao laik po onom što sam proæitao o Islamu da je sufizam i dervišlik povezan sa POHVALNIM.To sam zakljuèio govorom Poslanika a.s o osvajanju Konstantinpolja u smislu da æe ovaj grad osvojit divan vojskovoða i divna vojska, a historijska æinjenica je da je to bio Sultan Mehmed Fatih sa svojom vojskom koja je kako hažu bila derviška (takoðe historiska èinjenica),sam sultan Fatih je bio derviš i to bajramiskog tarikata koji je ogranak Nakšibendija uæitelj mu je bio ŠEJH AKŠEMSUDIN ,A NJEGOV ŠEJH SE ZVAO BAJRAM VELI.Ako sam dobro razumio znaèi da ipak ima i derviša koji su dobri...


Poslanik je najavio osvajanje Istanbula, i to se dogodilo kada ? na koga se taj hadis odnosi ? odnosi li se na Muhammeda Fatiha, neka je Allahov rahmet na njega ? Naprotiv, odnosi se na Muaviju, r.a., koji je bio Poslanikov ashab za kojeg je Poslanik ucio dovu, a niko drugi nije osvojio Istanbul prvi put do Muavija, r.a., na celu islamske vojske.
13-02-2009 at 23:58 | Ukljuèi u odgovor
ajaz
Nivo: Forumas sa iskustvom
i najbolji i najgori
Registriran(a): 13-02-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 123
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Sufizam; Dervišluk

hvala na dobrodošlici nadam se da èe te imati malo strpljenja sa mnom dok se ne uklopim,a što se tièe teme pomislim da neki forumaši misle da mevlana rumi nije završio mejtef ,a oca su mu zvali kako znam sultan ulema,pa bi malo saèeko sa temom... (oprostite na gramatièkim greškama) poruka svima na forumu

14-02-2009 at 14:43 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Sufizam; Dervišluk

Allah dz.s., je jasno u Kur´anu razdvojio islam od drugih religija i konfesija i rekao "Inne dine indellahi-l-islam - kod Allaha je samo Islam vjera priznata" ( Ali Imran ) dok u drugom kur´anskom ajetu Allah kaze: " A ko bude zelio neku drugu vjeru da slijedi osim islama, bit ce kaznjen dzehennemskom vatrom u kojoj ce vjecno ostatiti..." parafrizirao sam zadnji ajet, a znacenje ostaje isto.

Dakle, znamo dobro da iman ( vjerovanje ) i kufr ( nevjerstvo ) nisu isto i izmedju njih nema nista zajednicko, a ipak se zapitajmo koliko je suprotno ovoj Allahovoj objavi i Allahovim ajetima stihovi odredjenog covjeka koji je samo obicno stvorenje kao i mi, gdje kaze da je on pripadnik svih religija, tj., i imana ( vjerovanja ) tj., islama, pokornosti Allahu, i kufra ( nevjerstva ), a kad si pripadnik kufra i slazes se sa time, onda nuzno je da nijeces islam i islamski akaid ( vjerovanja ) koja su zasnovana na cistom vjerozakonu od Uzvisenog Allaha.

Stoga, svako onaj ko ima takav stav prema drugim ucenjima koja su iskrivljena, kao i prema vatropoklonicima gdje ih gotovo izjednacuje u vjerovanju sa muslimanima, a pri tome je dobio opomenu od uleme i znanje/dokaze, takav je zindik/otpadnik od vjere ili pak opasni novotar.

14-02-2009 at 21:23 | Ukljuèi u odgovor
Jazo
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-02-2009
Lokacija: Jazina Jazbina
Odgovori: 1594
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sufizam; Dervišluk

Abdu ne kontam, vjerujem na nacin kako su vjerovali moj djed, otac , ne cinim lose ljudima , gledm da pomognem svakome, idem s vremena va vrjeme i okajavam ono sto skontam da sam pogrjesio.
Ucinim pokoru koju mi odrede.

Sad se javlja dilema jeli dobro to sto radim dobro Muslimanima koji ne priznaju mene kao covjeka koji vjeruje u Boga?
Mozda bih trebao raditi dobro samo onima koji su moj narod a druge ne primjecivati?
Molio bih te da mi odgovoris vidim da znas dosta o tome.

 


Jazavac nema prirodnih neprijatelja u našim krajevima.
14-02-2009 at 22:10 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 23
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Religija i filozofija : Sufizam Dervišluk TESAVVUF New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice