Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : ISLAM
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

Mehmed Meša Deliæ:

„Civilizirani“ zapad, veæ duži niz godina transformiše u fundamentalizam, secesionizam i uskraæivanje prava žena. A opšte je poznato da je u osnovi svega toga averzija koju zapad decenijama osjeæa prema svemu što je islamsko. A na koji naèin je organizovan otpor Islamu i njegovim pristalicama imamo ispred naših oèiju.

Polahko, ali sve jasnije, zapad dolazi do spoznaje da val Islama koji nadire u tom pravcu, i koji æe se u buduænosti sve više pojaèavati, nije moguæe zaustaviti.

Potvrdu da se Islam širi, sve veæim koracima, iznijela je nedavno grupa uèenjaka iz Minesote (SAD) koji su ispitivanjem utvrdili neke èinjenice o ovoj sve prisutnoj pojavi.

Najznaènije saznanje do koga su došli je, da Islam, u najviše sluèajeva primaju amerièki znastvenici tj. ljudi koji su dugogodišnjim profesionalnim bavljenjem naukom došli do saznanja i ideje podudarnih Kur'anskim. Ovakvih primjera je sve više i u Evropi.

06-03-2013 at 10:34 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

jedino gdje val islama trenutno nadire je al nusra u siriji,a ako je to buduænost,onda ništa...

06-03-2013 at 10:38 | Ukljuèi u odgovor
piknik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

buducnost cega i koga , bliska ili dalja ?
ja kolko vidim od svih vjera koristi imaju samo oni koji ih zagovaraju , i nerazumijem kako neko moze prihvatit da mu neko prica bajke i da slijepo vjeruje u njih , osvrnite se malo na istoriju , pa vidite sta su bile te religije i kako su doprinijele razvoju covjecanstva , koliko je ljudi spaljeno u ime vjere jer su rekli da zemlja nije centar svemira , koliko je zena izgorjelo na lomaci jer su imale crnu macku ili kokos kolko je ljudi kamenovano radi preljuba ( jel to zlocin koji zasluzuje smrtnu kaznu)svaka vjera tjera onog ko joj vjeruje da bude poslusna ovca , a znamo sta bude sa ovaca , da je sve po tim vjerama i dan danas bi zivili u pecinama , strasno je procitat sta neki od vas ovdje pisu i opravdavaju. ako zelite zivjeti po tome onda iskljucite struju vodu grijanje internet i zivite u rupama , jer sve to sto imate danas nije zahvaljujuci religiji nego onima kopji su imali hrabrosti usprotivit se istoj , svako kroji svoju sudbinu ja nedam da mi neko kaze kako da zivim svoj zivot zato jer on misli da zna vise od mene, jer je procito neku knjigu koju je napiso neko prije 1000 godina , bolje je citati crvenkapicu nego te glupost koje zatupljuju covjeka.

08-03-2013 at 00:13 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

necu reci da neke pogresne interpretacije vjerskih ucenja ne mogu navesti na sporedni put cijele materije,
ali to su ipak minorni slucajevi u odnosu na sveobuhvatnu dobrobit i uticaj na drustvo danas, na koje religije generalno imaju,

zamislite samo danasnji svijet bez religija, bar krscantsva, islama, budizma i hinduizma,
na nekim od tih su zasnovani osnovni principi zakonskog prava, ekonomije i bankarskog poslovanja, odgoja buducih generacija i generalno zivota u svim aspektima,

mislim da bi svijet bez religija danas bio, ukratko opisano, u totalnom hausu, ako bi u opste i postojao

ateisti ili ti komunjare ce sada baciti opasku konstatacijom da je svijet vec u hausu, pesimisticno tvrditi da gore biti ne moze,
medjutim, nisu oni vidjeli kako mnogo gore moze biti ili su to samo vidjeli na medijima,

od 7 milijardi ljudi na ovoj planeti danas, sigurno 6 milijardi moze da se smatra sretnima, jer nisu gladni, zedni, imaju svoje zemlje, gdje spavat, porodice, prijatelje i iole zdravu okolinu,

sta bi htjeli ovakvi koji tvrde da religije zatupljuju, mozda da svih ovih 7 miljardi ljudi zivi u blagostanju odlicnih uslova za zivot, bez ratova i da su svi happy ever after

to je za blago receno "zatupljenost" i nije ni prirodno, ni matematicki ni bilo kako drugo naucno niti jednostavno receno "Univerzalno" moguce osim Bozije volje, jer samo je on svemoguci, sve vidi, sve cuje i sve zna i samo JEDAN!!!

nego ja bih postavio pitanje: "Zasto je gospodin @Piknik bas odabrao ovu temu za svoju konstataciju iznad?"

mislim da je prikladnije bilo odabrati temu Mjesto za Religijske Rasprave a ne na kojoj se objasnjava islam kao vjera buducnosti

08-03-2013 at 08:26 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

citat:
piknik wrote:
buducnost cega i koga , bliska ili dalja ?
ja kolko vidim od svih vjera koristi imaju samo oni koji ih zagovaraju , i nerazumijem kako neko moze prihvatit da mu neko prica bajke i da slijepo vjeruje u njih , osvrnite se malo na istoriju , pa vidite sta su bile te religije i kako su doprinijele razvoju covjecanstva , koliko je ljudi spaljeno u ime vjere jer su rekli da zemlja nije centar svemira , koliko je zena izgorjelo na lomaci jer su imale crnu macku ili kokos kolko je ljudi kamenovano radi preljuba ( jel to zlocin koji zasluzuje smrtnu kaznu)svaka vjera tjera onog ko joj vjeruje da bude poslusna ovca , a znamo sta bude sa ovaca , da je sve po tim vjerama i dan danas bi zivili u pecinama , strasno je procitat sta neki od vas ovdje pisu i opravdavaju. ako zelite zivjeti po tome onda iskljucite struju vodu grijanje internet i zivite u rupama , jer sve to sto imate danas nije zahvaljujuci religiji nego onima kopji su imali hrabrosti usprotivit se istoj , svako kroji svoju sudbinu ja nedam da mi neko kaze kako da zivim svoj zivot zato jer on misli da zna vise od mene, jer je procito neku knjigu koju je napiso neko prije 1000 godina , bolje je citati crvenkapicu nego te glupost koje zatupljuju covjeka.







08-03-2013 at 08:51 | Ukljuèi u odgovor
nadi
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-07-2003
Odgovori: 9070
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

citat:
piknik wrote:
buducnost cega i koga , bliska ili dalja ?
ja kolko vidim od svih vjera koristi imaju samo oni koji ih zagovaraju , i nerazumijem kako neko moze prihvatit da mu neko prica bajke i da slijepo vjeruje u njih , osvrnite se malo na istoriju , pa vidite sta su bile te religije i kako su doprinijele razvoju covjecanstva , koliko je ljudi spaljeno u ime vjere jer su rekli da zemlja nije centar svemira , koliko je zena izgorjelo na lomaci jer su imale crnu macku ili kokos kolko je ljudi kamenovano radi preljuba ( jel to zlocin koji zasluzuje smrtnu kaznu)svaka vjera tjera onog ko joj vjeruje da bude poslusna ovca , a znamo sta bude sa ovaca , da je sve po tim vjerama i dan danas bi zivili u pecinama , strasno je procitat sta neki od vas ovdje pisu i opravdavaju. ako zelite zivjeti po tome onda iskljucite struju vodu grijanje internet i zivite u rupama , jer sve to sto imate danas nije zahvaljujuci religiji nego onima kopji su imali hrabrosti usprotivit se istoj , svako kroji svoju sudbinu ja nedam da mi neko kaze kako da zivim svoj zivot zato jer on misli da zna vise od mene, jer je procito neku knjigu koju je napiso neko prije 1000 godina , bolje je citati crvenkapicu nego te glupost koje zatupljuju covjeka.


 


Da te volim,duša zna...
08-03-2013 at 09:02 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

citat:
piknik wrote:
buducnost cega i koga , bliska ili dalja ?
ja kolko vidim od svih vjera koristi imaju samo oni koji ih zagovaraju , i nerazumijem kako neko moze prihvatit da mu neko prica bajke i da slijepo vjeruje u njih , osvrnite se malo na istoriju , pa vidite sta su bile te religije i kako su doprinijele razvoju covjecanstva , koliko je ljudi spaljeno u ime vjere jer su rekli da zemlja nije centar svemira , koliko je zena izgorjelo na lomaci jer su imale crnu macku ili kokos kolko je ljudi kamenovano radi preljuba ( jel to zlocin koji zasluzuje smrtnu kaznu)svaka vjera tjera onog ko joj vjeruje da bude poslusna ovca , a znamo sta bude sa ovaca , da je sve po tim vjerama i dan danas bi zivili u pecinama , strasno je procitat sta neki od vas ovdje pisu i opravdavaju. ako zelite zivjeti po tome onda iskljucite struju vodu grijanje internet i zivite u rupama , jer sve to sto imate danas nije zahvaljujuci religiji nego onima kopji su imali hrabrosti usprotivit se istoj , svako kroji svoju sudbinu ja nedam da mi neko kaze kako da zivim svoj zivot zato jer on misli da zna vise od mene, jer je procito neku knjigu koju je napiso neko prije 1000 godina , bolje je citati crvenkapicu nego te glupost koje zatupljuju covjeka.







odlièno, ti se onda zadrži na crvenkapici, a ostali æe da izaberu literaturu po vlastitom nahoðenju



koliko samo izazva diskusije, u najboljem sluèaju, poluinformisan insan
08-03-2013 at 09:19 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

...U današnjem vremenu, kada ljudi sve blagodati ovog dunjaluka, raskoš, bogatstvo, mir, napredak, vezuju za razvijeni Zapad, interesantno se podsjetiti da su Arapi (u predislamskom dobu plemenski razdvojeni i potpuno zaostao narod) samo nekoliko decenija poslije prve objave uspjeli sagraditi gradove bogatstva i blagostanja, gradove po nekim odlikama nenadmašenim i danas.

Da bi sebi što vjernije predoèili poentu, rijeè je o Bagdadu naravno, poslužiæemo se odlomcima iz knjige „Istorija Arapa“ od Filipa Hitija.

Historija i legenda se slažu da je najsjajniji period bagdadske historije bio za vrijeme halifovanja Haruna al-Rašida (786 – 809). Mada nije bilo prošlo ni pola stoljeæa, Bagdad je do tog vremena iz ništa izrastao u svjetski centar bajoslovnog bogatstva i politièkog znaèenja, i postao jedan grad koji se mogao takmièiti s Carigradom koji ce sam kasnije postati islamski

Njegov sjaj išao je uporedo s blagostanjem carstva kome je bio glavni grad. U to je vrijeme Bagdad postao „grad koji nije imao premca na èitavom svijetu“. Hitij navodi i detaljan opis kraljevske palaèe, sa mnogim dogradama za hareme, evnuhe i specijalne službenike.

Na jednom mjestu opisuje i tvz. „dvoranu stabala“, u kojoj se nalazilo stablo od srebra i zlata, koje je bilo teško u danasnjoj mjeri oko 14 tona, i u èijim su granama bile smještene ptice od istih skupocijenih metala tako napravljene da su pomoæu automatskih naprava mogle cvrkutati.
Bagdad imade i prvi kompijuter.

Spominje se, takoðe, i gradska pijaca na koju su stizali proizvodi iz svih krajeva, do tada poznatog svijeta.

Da li su nestankom islamskog carstva sve ideje islama iscrpljene? Za Muslimane apsurdno i besmisleno pitanje.

Neoboriv dokaz ove tvrdnje su osnovne ideje Islama, koje su bile aktuelne prije 1000 godina, koje su takve i ostale i koje æe biti aktuelne i u bližoj i u daljoj buduænosti.

Ideje kao: rasna jednakost, društvo èisto od moralnih poroka, apsolutno poštovanje prava èovjeka i slièno.

08-03-2013 at 09:56 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

citat:
arnie wrote:
...U današnjem vremenu, kada ljudi sve blagodati ovog dunjaluka, raskoš, bogatstvo, mir, napredak, vezuju za razvijeni Zapad, interesantno se podsjetiti da su Arapi (u predislamskom dobu plemenski razdvojeni i potpuno zaostao narod) samo nekoliko decenija poslije prve objave uspjeli sagraditi gradove bogatstva i blagostanja, gradove po nekim odlikama nenadmašenim i danas.

Da bi sebi što vjernije predoèili poentu, rijeè je o Bagdadu naravno, poslužiæemo se odlomcima iz knjige „Istorija Arapa“ od Filipa Hitija.

Historija i legenda se slažu da je najsjajniji period bagdadske historije bio za vrijeme halifovanja Haruna al-Rašida (786 – 809). Mada nije bilo prošlo ni pola stoljeæa, Bagdad je do tog vremena iz ništa izrastao u svjetski centar bajoslovnog bogatstva i politièkog znaèenja, i postao jedan grad koji se mogao takmièiti s Carigradom koji ce sam kasnije postati islamski

Njegov sjaj išao je uporedo s blagostanjem carstva kome je bio glavni grad. U to je vrijeme Bagdad postao „grad koji nije imao premca na èitavom svijetu“. Hitij navodi i detaljan opis kraljevske palaèe, sa mnogim dogradama za hareme, evnuhe i specijalne službenike.

Na jednom mjestu opisuje i tvz. „dvoranu stabala“, u kojoj se nalazilo stablo od srebra i zlata, koje je bilo teško u danasnjoj mjeri oko 14 tona, i u èijim su granama bile smještene ptice od istih skupocijenih metala tako napravljene da su pomoæu automatskih naprava mogle cvrkutati.
Bagdad imade i prvi kompijuter.

Spominje se, takoðe, i gradska pijaca na koju su stizali proizvodi iz svih krajeva, do tada poznatog svijeta.

Da li su nestankom islamskog carstva sve ideje islama iscrpljene? Za Muslimane apsurdno i besmisleno pitanje.

Neoboriv dokaz ove tvrdnje su osnovne ideje Islama, koje su bile aktuelne prije 1000 godina, koje su takve i ostale i koje æe biti aktuelne i u bližoj i u daljoj buduænosti.

Ideje kao: rasna jednakost, društvo èisto od moralnih poroka, apsolutno poštovanje prava èovjeka i slièno.



inaæe istorija kao nauka o prošlosti ljudskog društva poæinje sa islamom,pa tako imamo podruæje bagdada koje je prije bilo ništa,a u doba kalifa bilo sve!
morao bih se osvrnuti i ovo o rasnoj jednoakosti,patako ustvrditi niæim izazvan,da se arapima/muslimanima nikad nije desilo da imaju crnce za robove,a kamol da se sa njihvim glavam trgovalo..
08-03-2013 at 10:30 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

citat:
primus inter pares wrote:

inaæe istorija kao nauka o prošlosti ljudskog društva poæinje sa islamom,pa tako imamo podruæje bagdada koje je prije bilo ništa,a u doba kalifa bilo sve!
morao bih se osvrnuti i ovo o rasnoj jednoakosti,patako ustvrditi niæim izazvan,da se arapima/muslimanima nikad nije desilo da imaju crnce za robove,a kamol da se sa njihvim glavam trgovalo..



da imali su robove, ali nikada ropstvo nije bilo rasnog tipa. robom se postajalo zaduživanjem ili ratovanjem. robovi su se oslobaðali i sticali ugle u društvu ovisno o svom zalaganju u zajednici. inaèe, prvi mujezin Bilal r.a. je bio crnoput i bio je rob, a postao je jedan od najuglednijih muslimana.

èak ima i jedan hadis u kojem božiji poslanik, kad se iz nekog razloga zadužio, rekao za sebe da je rob tom èovjeku. ako budem našao ispravan tekst hadisa postaviæu ga.
08-03-2013 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 35
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : ISLAM New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice