Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Sveti Nikola
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Mela77
Nivo: Forumski doajen
Majka dva SINA :)

Registriran(a): 30-03-2006
Lokacija: meðu voljenima
Odgovori: 8258
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Sveti Nikola

S obzirom da se bliži dan kada djeca stavljaju èizmice na prozor kako bi dobili poklon od svetog Nikole, pa s toga evo par rijeèi o svetom Nikoli i ovom prazniku....

Sveti Nikola

Svake godine dolazi blagdan svetog Nikole. Djeca se raduju, spremaju cipelice, èiste èizme koje æe staviti u prozor kako bi Nikola i njima donio dar koji su zaslužili. Sveti Nikola roðen je u gradu Patari u Maloj Aziji u 3. stoljeæu prije Krista. Roditelji dugo nisu imali djece pa su od Boga izmolili malog Nikolu. Veæ kao mali, Nikola je volio sve ljude. Nažalost, rano mu umiru roditelji pa ostaje sam u bogatstvu koje su mu ostavili. Uvijek je vodio brigu o ljudima pa je pomagao siromašnom susjedu, ubacuje novce kroz prozor kako bi ovaj uspio udati kæeri. Uskoro Nikola postaje zaštitnik siromašnih.

Nikola postaje sveæenik i želi širiti ljubav kakvu je Isus imao za svoju braæu ljude. Uskoro mu umire stric pa su svi oèekivali da æe ga on naslijediti. Meðutim, on pobjegne u Palestinu gdje je živio samaèkim životom. Vratio se kad je umro strièev nasljednik i taj put postaje novi biskup. Od tada noæi provodi moleæi, a danju pomaže siromašnima šireæi vjeru. Èinio je èuda. Poput Isusa je smirivao uzburkano more i postao zaštitnik mornara. Blagoslovom ozdravlja dijete pa ga nazivaju i zaštitnikom djece. Uvijek se borio protiv nepravde i za ljubav prema bližnjemu.
Sveti Nikola je shvaæao kako je jedini životni put èovjeka - ljubav prema Bogu i bližnjemu. S tom ljubavi je èinio èuda i zbog nje je proglašen svetim.

14-11-2006 at 15:10 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sveti Nikola

Da ti pravo kazem dok nisam otisla u Njemacku nisam ni cula za svetog Nikolu iliti Nikolausa.

Elem, kaze meni dijete da idu oni da traze tog Nikolausa i kao nece biti u obdanistu kao inace. Kako kod ja skontam mislim bice da je to neka priredba kao kod nas kada je Nova godina i dolazi Djeda Mraz.

Obucem ja svecano i dijete a i sebe, sjecam se cizme sa stiklom, suknja, najlonke, kontam sjedi se negdje gdje je toplo.

Dolazimo mi sva djeca obucena kao za skijanje a vaspitacice isto. Poredali se u vrstu i krenuse, a i ja za njima da ja vidim gdje ce. Idu oni ja noge lomim, psujem u sebi i Njemacku i Nikolausa i sve sta mi padne na pamet.Da skratim, penjali smo se mi jedno 45 minuta preko nekog brda pa u sumu, ja sam umrla od straha, djeca ona po sumi se razletila traze Nikolausa zovu ga , a ja noge ne osjecam, mislim ovo je kao Igmanski mars ima da mi prste rezu. Kad eto ti Nikolausa, sva se djeca raduju samo ja vrisnem ,meni je stvarno trebalo stravu saljevati. Taj Nikolaus je bio obucen kao pop i na glavi velika kapa sa krstom. Sva sreca vidim ja da se smije, prica djeci, dijeli im slatkise. Pricali su price i polako mi nazad. Nakon toga kad god mi neko spomene Nikolausa meni zima po nogama.

14-11-2006 at 20:07 | Ukljuèi u odgovor
Mela77
Nivo: Forumski doajen
Majka dva SINA :)

Registriran(a): 30-03-2006
Lokacija: meðu voljenima
Odgovori: 8258
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sveti Nikola

citat:
sunce wrote:
Da ti pravo kazem dok nisam otisla u Njemacku nisam ni cula za svetog Nikolu iliti Nikolausa.

Elem, kaze meni dijete da idu oni da traze tog Nikolausa i kao nece biti u obdanistu kao inace. Kako kod ja skontam mislim bice da je to neka priredba kao kod nas kada je Nova godina i dolazi Djeda Mraz.

Obucem ja svecano i dijete a i sebe, sjecam se cizme sa stiklom, suknja, najlonke, kontam sjedi se negdje gdje je toplo.

Dolazimo mi sva djeca obucena kao za skijanje a vaspitacice isto. Poredali se u vrstu i krenuse, a i ja za njima da ja vidim gdje ce. Idu oni ja noge lomim, psujem u sebi i Njemacku i Nikolausa i sve sta mi padne na pamet.Da skratim, penjali smo se mi jedno 45 minuta preko nekog brda pa u sumu, ja sam umrla od straha, djeca ona po sumi se razletila traze Nikolausa zovu ga , a ja noge ne osjecam, mislim ovo je kao Igmanski mars ima da mi prste rezu. Kad eto ti Nikolausa, sva se djeca raduju samo ja vrisnem ,meni je stvarno trebalo stravu saljevati. Taj Nikolaus je bio obucen kao pop i na glavi velika kapa sa krstom. Sva sreca vidim ja da se smije, prica djeci, dijeli im slatkise. Pricali su price i polako mi nazad. Nakon toga kad god mi neko spomene Nikolausa meni zima po nogama.

Draga moja dobi ti makar kakav poklon od Nikole

Naznam ja ga nikad nisam vidjela a on i dalje donosi poklon mojoj djeci i ostavi na prozor da li je to štela ili nešto drugo neznam
15-11-2006 at 12:35 | Ukljuèi u odgovor
Mela77
Nivo: Forumski doajen
Majka dva SINA :)

Registriran(a): 30-03-2006
Lokacija: meðu voljenima
Odgovori: 8258
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sveti Nikola

citat:
gucci wrote:
ja svom cojku uvjek sakrijem u cizmu slatkisa , pa ga pustim da trazi bude prava SHega


Ko mu kupi ti ili Nikola
17-11-2006 at 14:26 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sveti Nikola

Drage moje vi mene brate skroz zbuniste.

Nikolaus ili Weihnachman je ustvari sto bi rekli u Hrvatskoj Djed Bozicnjak, tj, onaj koji dijeli djeci poklone za Bozic.

Nasa djeca da se valjda ne bi dijelila su poklone dobijale za Novu godinu od Djeda Mraza, kao poklon za prelaz u Novu godinu sto nema veze sa vjerom.

Nasla sam jednu staru sliku tog Nikolausa kojeg sam ja vidjela i stvarno imao je i stap i kapu i sve kao neki svestenik

17-11-2006 at 21:48 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sveti Nikola

citat:
sunce wrote:
Drage moje vi mene brate skroz zbuniste.

Nikolaus ili Weihnachman je ustvari sto bi rekli u Hrvatskoj Djed Bozicnjak, tj, onaj koji dijeli djeci poklone za Bozic.




Sveti Nikola jeste praznik za djecu, ali nema veze sa Božiæem.
Kod nas se on obilježava u crkvi, programom i podjelom paketiæa. Bila sam u prilici da vidim kako to oni rade i lijepo to izgleda, veselo i šareno.

19-11-2006 at 09:32 | Ukljuèi u odgovor
tesnim87
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-02-2006
Odgovori: 298
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sveti Nikola

To su hriscanski obicaji koji nemaju veze s Bosnjacima i nasim obicajima

19-11-2006 at 19:31 | Ukljuèi u odgovor
prekrasno_zla
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2006
Odgovori: 13391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sveti Nikola

citat:
tesnim87 wrote:
To su hriscanski obicaji koji nemaju veze s Bosnjacima i nasim obicajima



Ne razumijem sta hoces tim da kazes? Da ih treba ignorisati i ne diskutovati o njima na ovom forumu?
Naprotiv, treba postovati svaku vjeru i vjerske obicaje.
Draga moja tesnim, ti se trebas malo preispitati.
20-11-2006 at 13:55 | Ukljuèi u odgovor
Mela77
Nivo: Forumski doajen
Majka dva SINA :)

Registriran(a): 30-03-2006
Lokacija: meðu voljenima
Odgovori: 8258
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sveti Nikola

citat:
tesnim87 wrote:
To su hriscanski obicaji koji nemaju veze s Bosnjacima i nasim obicajima


Da, slažem se s tobom da su to hrišæanski obièaji.... ali zar ne smijemo raspravljati ili upoznati i ostale obièaje a posebno što nas ovdje ima razlièitih nacija, pa èak i miješanih brakova
20-11-2006 at 14:16 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sveti Nikola

Meni se cini da tesnim87 nije ni mislila nista lose, samo se malo ostrije izrazi .

Ruku na srce sveti Nikola i Bosnjaci nemaju nikakve veze.

Kod nas je ostala tradicija da djecu daruje Djeda Mraz za Novu godinu i to s vjerom nema veze, kao sto smo prihvatili i Valentinovo jer se eto narodu svidja da slavi ljubav.

I naravno da se o svemu moze i treba raspravljati na forumu a ne moramo se svi slagati

20-11-2006 at 17:29 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 48
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Religija i filozofija : Sveti Nikola New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice