Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Sveti Nikola
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sveti Nikola

citat:
kokobil wrote:

Joj,ebem mu ebem,Krampus je u vecini slucajeva bila jedna te ista osoba.Prvo dodje ON djavo nad djavolima,imao rogove,opasan lancima,oko strka zvona.Prikaza,prikaza,a postroji svu djecu ( bilo nas cetvero) i pocne ispitivati.Mi u plac (zna sve nase nestasluke-Ujna,da joj Bog dusu prosti)tako da sam se jednom
upisao. Pita ON nas za komsijsku djecu,kakvi su itd., a mi naivni sve ispricamo.Krampuz odlazi(na presvlaku) i ponova dolazi kao Sveti Nikola.Krvavo uplakane okice gledaju u vrecu ocekujuci poklone,a to su obicno bile smokve,jabuke i pokoja mala cokoladica. Sve se odvijalo u malenoj kuhinji kad smo bili svi na okupu i ispovjedismo sve nestasluke u toku godine. Nekada je to bilo obiteljski,a sad je komercijala preuzela stvar u svoje ruke.




Hvala Koki, sto si ovo sjecanje na djetinstvo i Svetog Nikolu podijelio sa nama
06-12-2007 at 08:49 | Ukljuèi u odgovor
Mela77
Nivo: Forumski doajen
Majka dva SINA :)

Registriran(a): 30-03-2006
Lokacija: meðu voljenima
Odgovori: 8258
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sveti Nikola

Kokobil hvala što si pojasnio kako je to izgledalo, a možda negdje i danas izgleda


elem takvo iskustvo ja ne dijelim...veæ djeeca poklone naðu na prozoru ...i dobili smo poklone onakve kakve smo poželjeli


P.S. i ja sam dobila od "svog Nikole" poklonèiæ

06-12-2007 at 08:54 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sveti Nikola

citat:
tesnim87 wrote:
Vidite nemam nista protiv da se diskutuje o obicajima,naprotiv smatram da je to dobro..tako sam se i ja ukljucila i napisala da je to praznik koji nema veze s Bosnjacima,nisam navodila BIH nego Bosnjake.Dakle,jest da hriscanstvo pripada BIH,ali ne pripada nama(t.j Bosnjacima).Isto tako znam da je ovo forum svih ljudi iz BIH,no nisam govorila u ime ovog foruma nego u ime Bosnjaka(velike vecine Bosnjaka).Nadam se da samo malo bolje razjasnila sad

selam



****Opcepoznato je da je krscanstvo bilo prije islama,tako da mi muslimani nemozemo i nesmijemo negirat ni bozije poslanike ni vjerovjesnike koji su postojali prije Muhameda a.s i islama.Dosta njih je spomenuto u kuranu a kao prvo i osnovno koje mi muslimani znamo i priznajemo je Isa a.s ili Isus.Takodje su i prije islama postojali ,da kazemo danasnjim rjecnikom "sveti" ljudi koje je bog nadario vjerom,ljubavlju pa i nekim mudzizama,kao sto je bio Mojsije-sa stapom ..kao sto je bio Isus- sa mogucnoscu ozivljavanja mrtvih i drugi da ne nabrajam.
Sveki Nikola je sigurno postojao i bio jedan od navedenih jer da nije tako ne bi se do dan danas odrzavalo sjecanje na njega.

Prica je jako lijepa i interesantna,obicaj je lijep i nije vazno ciji je ako ne vrijedja nikoga..
Tesnima, ne zaboravi da islam vjeruje i podrzava sve sto je bilo prije.Ostali detalji nisu sada za ove teme.
Zato nemoj da kvaris utisak o islamu i muslimanima,ovdje kome se ne svidja dovoljno je da samo pritisne tipku...
 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
06-12-2007 at 09:22 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sveti Nikola

BTW Koki,jako interesantna pricica.Mogu zamislit kako ste se bojali

Ja,dok sam bila mala uvjek sam trazila od mame da mi sara jaja za Uskrs.Posto to nije bio nas obicaj ona bas nije imala iskustva u tome,pa je trazila od nasih kona,da je nauce.
Nikad mi nije rekla "necu".Objasnila mi je jos kao maloj da to nije nas obicaj ali da ce mi ipak to uciniti.
Tako sam u djetinjstvu imala sarena jaja za svaki Uskrs,i paketic za svaku Novu Godinu.I bila sam sretna...  


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
06-12-2007 at 09:31 | Ukljuèi u odgovor
Nadimak
Nivo: Forumski doajen
šta æeš tako ti je

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: tuzla
Odgovori: 1082
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sveti Nikola

citat:
ANABELA wrote:
BTW Koki,jako interesantna pricica.Mogu zamislit kako ste se bojali

Ja,dok sam bila mala uvjek sam trazila od mame da mi sara jaja za Uskrs.Posto to nije bio nas obicaj ona bas nije imala iskustva u tome,pa je trazila od nasih kona,da je nauce.
Nikad mi nije rekla "necu".Objasnila mi je jos kao maloj da to nije nas obicaj ali da ce mi ipak to uciniti.
Tako sam u djetinjstvu imala sarena jaja za svaki Uskrs,i paketic za svaku Novu Godinu.I bila sam sretna...

Nikola je baš jutros negdje oko 4.23h sletio sa pet jelenova na zgradu u kojoj živim.Šesti jelen mu se usput pokvario pa je ostao u servisu kod "Zone".Ništa mi nije poklonio I mislim da æe u povratku ako mu nešto ostane.Prièa kæerkica, kaže da je njoj poklonio ali ne smije da mi pokaže.Kaže, možda je otišao prvo na vikendicu da se odmori od puta.( zna kad se vratimo sa mora idemo na vikendicu da se odmorimo od odmora )
Pita je li on ima bljop-to je njezin naziv za roštilj ne znem zašto.U djeèijoj mašti
 


ne razlikuijem è,æ,ð,dž
06-12-2007 at 09:48 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sveti Nikola

citat:
Nadimak wrote:

Nikola je baš jutros negdje oko 4.23h sletio sa pet jelenova na zgradu u kojoj živim.Šesti jelen mu se usput pokvario pa je ostao u servisu kod "Zone".Ništa mi nije poklonio I mislim da æe u povratku ako mu nešto ostane.Prièa kæerkica, kaže da je njoj poklonio ali ne smije da mi pokaže.Kaže, možda je otišao prvo na vikendicu da se odmori od puta.( zna kad se vratimo sa mora idemo na vikendicu da se odmorimo od odmora )
Pita je li on ima bljop-to je njezin naziv za roštilj ne znem zašto.U djeèijoj mašti





;hanka ;hanka  


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
06-12-2007 at 10:05 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sveti Nikola


Da malo pojasnim,al ukratko.
Sveti Nikola,Krampuz,kicenje bozicne jelke,saranje uskrsnjih jaja,nemaju nikakve veze sa krscanstvom ka jedne od monoteistickih religija.To se mogu nazvati obicajima ili danasnjim rjecnikom hoby.Bitno je da se zabavljaju prvo dujeca,a onda starije.
Danas je to hendi i ovaj vraziji comjutor.

06-12-2007 at 10:53 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sveti Nikola

citat:
kokobil wrote:

Da malo pojasnim,al ukratko.
Sveti Nikola,Krampuz,kicenje bozicne jelke,saranje uskrsnjih jaja,nemaju nikakve veze sa krscanstvom ka jedne od monoteistickih religija.To se mogu nazvati obicajima ili danasnjim rjecnikom hoby.Bitno je da se zabavljaju prvo dujeca,a onda starije.
Danas je to hendi i ovaj vraziji comjutor.


Ja sam to Koki tako i shvatila..

Pa ni to sto mi je mama sarala jaja mije imalo veze s krscanstvom, ;hanka
bitno je bilo da se zabavimo.To su bile djecije radosti,uvjek interesantne...  


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
06-12-2007 at 11:11 | Ukljuèi u odgovor
halosvabija
Nivo: Forumski doajen
nisam pri sebi

Registriran(a): 24-03-2006
Lokacija: svabija
Odgovori: 7386
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sveti Nikola

citat:
Nadimak wrote:

Nikola je baš jutros negdje oko 4.23h sletio sa pet jelenova na zgradu u kojoj živim.Šesti jelen mu se usput pokvario pa je ostao u servisu kod "Zone".Ništa mi nije poklonio I mislim da æe u povratku ako mu nešto ostane.Prièa kæerkica, kaže da je njoj poklonio ali ne smije da mi pokaže.Kaže, možda je otišao prvo na vikendicu da se odmori od puta.( zna kad se vratimo sa mora idemo na vikendicu da se odmorimo od odmora )
Pita je li on ima bljop-to je njezin naziv za roštilj ne znem zašto.U djeèijoj mašti


BLJOP  


a sad nosim kako mi ga skroje,<br /><br />

po meni se nista nece zvati
06-12-2007 at 11:13 | Ukljuèi u odgovor
Mela77
Nivo: Forumski doajen
Majka dva SINA :)

Registriran(a): 30-03-2006
Lokacija: meðu voljenima
Odgovori: 8258
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sveti Nikola

sveti Nikola je bio široke ruke ove godine ;hanka , ili su mi djeca toliko bila dobra pa ih nagradio


Jutros je dosta djece obradovano, poklonima iz èarape

06-12-2008 at 08:45 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 43
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : Sveti Nikola New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice