Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

11.04.2009 Tuzla

Održan još jedan mirni protest ½Žena Srebrenice½

Udruženje "Žene Srebrenice" i danas je održalo svoje mirne proteste onako kako to veæ godinama èini svakog jedanaestog u mjesecu. Pridružili su im se uèenici sa svojim profesorima iz Kaknja kao i èlanovi šehidskih porodica iz Kaknja, a iz Tuzle danas su sa njima bili iz Udruženja Dosta, kao i ostali koji suosjeæaju sa porodicama èiji su èlanovi ubijani i protjerani u genocidu koji se dogodio 11.07.1995. godine.


11-04-2009 at 18:27 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

jesam vas pozelio...

15-04-2009 at 06:53 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Obilježena 16. godišnjica stradanja podrinjskih Bošnjaka



Polaganjem cvijeæa i uèenjem El-fatihe na igralištu ispred Osnovne škole u Srebrenici danas je obilježena 16. godišnjica masovnog stradanja Bošnjaka Podrinja.

Na mjestu gdje su 12. aprila 1993. godine usljed granatiranja poginula 74 Bošnjaka a više od stotinu ranjeno, cvijeæe su položili èlanovi porodica poginulih, predstavnici Opæine, demobilisanih boraca i udruženja koja okupljaju majke Srebrenice.

Prema programu u srebrenièkom kulturnom centru prireðena je javna tribina pod nazivom "Zloèin nad Bošnjacima prije genocida u julu 1995. godine". Govorili su Osman Suljiæ, naèelnik Opæine Srebrenica, Zulfo Salihoviæ, potpredsjednik Skupštine Opæine Srebrenica, prof. dr. Smail Èekiæ, Fadila Memiševiæ i Hatidža Mehmedoviæ.

Današnji skup protekao je uz pojaèano prisustvo pripadnika policije RS-a i nije bilo incidenata.

(FENA)

15-04-2009 at 08:19 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

11. jula u Potocarima ukop oko 1000 Srebrenicana

U Memorijalnom centru Potocari 11. jula bit ce ukopano oko 1.000 Srebrenicana u okviru obilježavanja 14. godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice, izjavila je predsjednica Udruženja "Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa" Munira Subašic.

Ona je na današnjoj sjednici Organizacionog odbora istakla da ce to udruženje prirediti niz okruglih stolova, promocija knjiga i drugih prigodnih vjerskih sadržaja koji ce govoriti o genocidu i zlocinima pocinjenim nad Bošnjacima Srebrenice.

Zulfo Salihovic bit ce i ove godine na celu kolone koja ce od Nezuka do Potocara proci stazom kojom su se Srebrenicani probijali na putu do Tuzle. „Ovog puta postoji veliko interesovanje iz cijelog svijeta. Bit ce ovo najmasovniji „Marš mira, put slobode“.

Cilj nam je da na ovom putu obilježimo sva mjesta stradanja Srebrenicana i da tu održimo casove historije, rekao je Salihovic. Organizacioni odbor je usvojio okvirni program obilježavanja 14. godišnjice genocida, ali ce organizacije i udruženja prijedloge sadržaja moci dostavljati do naredne sjednice.




15-04-2009 at 21:22 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Prvo šerijatsko vjenèanje sa diplomom fakulteta

U još potpuno neobnovljenoj džamiji u Drinjaèi obavljeno je prvo šerijatsko vjenèanje izmeðu Ermina Aliæa iz Drinjaèe i Adise Salihoviæ iz Srebrenice.



Ovo je drugo vjenèanje po povratku Bošnjaka u ovaj džemat. Ermin se sa porodicom prvi vratio u Drinjaèu. U Tuzli je završio Rudarski fakultet, gdje je i upoznao Adisu. Mladi braèni par živjet æe u Kaknju gdje je Ermin dobio posao rudarskog inžinjera.

Adisa je napustila posao urednice na Tuzlanskoj televiziji i nastojat æe da u novom mjestu boravka naðe zaposlenje. Oboje su preživjeli srebrenièku golgotu u kojoj je Adisa izgubila oca, a Ermin tada 17-godišnjeg brata. Njegov otac poginuo je u Konjeviæ-Polju 1992. godine.

- Za mene nije dolazilo u obzir nikakvo drugo mjesto da se vjenèam sa svojom voljenom Disom. Ovdje sam se rodio i ovdje æu uvijek biti prisutan. Svi dobro znamo da za povratnike posla u Zvorniku nema, tako da smo primorani da ga tražimo širom BiH - kazao je Aliæ.

Džamija u Drinjaèi porušena je 1992. godine. Tada je u Domu kulture ubijeno 107 Bošnjaka. Rekonstrukcija džamije zapoèeta je u jesen 2004. sredstvima Tuzlanskog muftijstva u iznosu od 5.000 KM, te džematlija i dijaspore. Traženu pomoæ nisu dobili od entitetskih ministarstava. Za unutarnje radove potrebno je još oko 15.000 KM.

Ne zaboravljaju odakle dolaze

- Adisa i Ermin pripadaju generaciji mladih Bošnjaka koji znaju vrijednost nauke i obrazovanja i oni su prvi visokoobrazovani braèni par koje vjenèavamo i koji se bez obzira gdje radili i koje poslove obavljali vraæaju na svoje i ne zaboravljaju odakle dolaze - kazao je Muhamed Mehmedoviæ, mjesni imam.

16-04-2009 at 07:23 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

ICMP demantira navode da æe u Srebrenici biti ukopano oko 1000 tijela

U Potoèarima æe 11. jula biti obavljena dženaza za oko pet stotina Srebrenièana ubijenih u julu 1995. godine. Toga dana æe biti oko 1.000 potvrðenih DNK analiza, ali da su samo polovina od tog broja kompletna tijela. "U ostalim sluèajevima radi se o nekompletnim tijelima, pa èak i o samo jednoj kosti. Dakle, s današnjim danom imamo 380 identifikovanih osoba èiji su posmrtni ostaci kompletirani, a raèunamo da æemo do 11. jula imati oko pet stotina posmrtnih ostataka spremnih za ukop", kazala je za RTV Slon Jasmina Mameledžija iz ICMP-a. Ovim je demantirana informacija koju je za bh. medije juèer dala predsjednica Udruženja "Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa" Munire Subašiæ da æe 11. jula u Potoèarima biti obavljena dženaza za oko 1000 osoba stradalih u Srebrenici jula ´95.

18-04-2009 at 00:44 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Pobijedila želja za Srebrenicom

Srebrenièanka Azra Hasiæ (27), diplomirana pravnica, prije šest mjeseci vratila se u svoj rodni grad. Trenutno je zaposlena kao pripravnica u Opæini Srebrenica. Azra je kæerka Alije Hasiæa, prijeratnog zamjenika komandira Policijske stanice u Srebrenici.



- Kada su novinari radili jednu emisiju o mom ocu, pitali su me šta bih voljela raditi kada porastem. Na iznenaðenje svih, rekla sam da bih voljela biti pravnica, da se vratim u Srebrenicu i radim u Opæini - kaže Azra i istièe da je oduvijek voljela ovaj grad te da je dok je bila mala sanjala o tome da se zaposli u ovoj instituciji.

Azra, koja je u srebrenièkom genocidu izgubila veliki broj èlanova familije, kaže da je za mnoge neshvatljiva njena ljubav prema Srebrenici.

- Željela sam se vratiti i ta želja je pobijedila i tuðe predrasude o ovom gradu. Mi smo mladi i svi želimo da napredujemo, tako da nikada ne možemo biti sigurni gdje æemo završiti svoj životni vijek - kaže ova mlada Srebrenièanka.

Azru je u odlucu da se preseli u Srebrenicu podržala cijela porodica.

- Super mi je ovdje. Lijepo su me prihvatili svi u Opæini. Mnogi su me pitali da li me je strah da sama živim u Srebrenici. Kazala sam im da me uopæe nije strah i kako je ovaj grad sigurniji èak i od Tuzle i Sarajeva - kaže Azra.

Bolje se osjeæa nego u Tuzli i Sarajevu


- Kada sam nakon jula 1995. godine prvi put prespavala u svojoj kuæi, koja se nalazi odmah iznad zgrade Opæine, bolje sam se osjeæala nego u Tuzli, gdje mi žive roditelji i brat Alem, i nego u Sarajevu gdje sam živjela tokom studiranja - kaže Azra.

(AVAZ)

20-04-2009 at 17:51 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

23.04.2009

Amerièki ambasador u BiH posjetio Srebrenicu

Amerièki ambasador u BiH Charles English vodio je danas odvojene razgovore s naèelnikom opæine Srebrenica Osmanom Suljiæem i predsjednikom Skupštine opæine Radomirom Pavloviæem.
"Od sagovorninika sam saznao da u opæini Srebrenica trenutno postoje politièke razmirice, te su mi lideri ove opæine obeæali da æe brzo doæi do koalicionog rješenja kako ne bi bilo blokade u radu lokalnog parlamenta. To æe omoguæiti da ova opæina krene pozitivnim pravcem", kazao je ambasador English, naglašavajuæi da Amerika ima stalni i duboki interes da se pronaðu rješenja za nastale probleme.

Amerièki ambasador u BiH je istakao da je rukovodstvo opæine spremno da nastalu politièku krizu i blokadu rada parlamenta riješi na prvom narednom skupštinskom zasjedanju zakazanom poèetkom maja.

(FENA)

23-04-2009 at 18:58 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Srebrenica za nas ima posebno mjesto

Poslije posjete Memorijalnom centru, gdje je odao poštu nevino stradalim srebrenièkim Bošnjacima u genocidu poèinjenom nad njima jula 1995. godine, Charles English, ambasador SAD-a u BiH, vodio je danas u Potoèarima jednosatni razgovor s majkama Srebrenice.

Predstavnice udruženja zamolile su ga da im pomogne u procesu traženja nestalih i identifikacija.

Jer po rijeèima Hatidže Mehmedoviæ, predsjednice udruženja „Srebrenièke majke“, majke Srebrenice svakodnevno umiru i mnoge neæe moæi doèekati da u Memorijalni centar ukopaju svoje najmilije.

Amerièki ambasador dao je punu podršku majkama Srebrenice naglasivši da je za amerièku vladu Srebrenica oduvijek bila od pune važnosti.

„Pokušaæemo pomoæi ljudima u Srebrenici da što prije doðu do pravde. Srebrenica za nas ima posebno mjesto. Razvoj ovog grada pomagali smo raznim projektima, a naroèito u ekonomskom planu, istakao je English i dodao da æe se globalna kriza odraziti i na Srebrenicu, ali æe vlada SAD-a, bez obzira na to, nastaviti pružanje pomoæi stanovništvu Srebrenice.

(FENA)

23-04-2009 at 19:30 | Ukljuèi u odgovor
Denci
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 28-08-2006
Lokacija: daleko
Odgovori: 24424
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Sto puta sam je danas slusala




[Edited by cupo on 24-04-2009 at 15:32 GMT] 


Keep your eyes on the stars and your feet on the ground.
23-04-2009 at 19:37 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice