Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Jos jedna presuda za genocid u Srebrenici
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Jos jedna presuda za genocid u Srebrenici

Sud BiH izrekao kaznu zatvora od 284 godine

Sud BiH izrekao je danas kaznu dugotrajnog zatvora za sedmoricu od ukupno 11 optuženih u kriviènom predmetu "Kravica“ i proglasio ih krivim za djelo genocid.
Po 40 godina zatvora dobili su Miloš Stupar, Slobodan Jakovljeviæ i Branislava Medan, 38 godina zatvora dobio je Petar Mitroviæ, dok su Milenko Trifunoviæ, Brano Džiniæ i Aleksandar Radovanoviæ dobili po 42 godine.

Sud BiH oslobodio je optužbe za genocid Velibora Maksimoviæa, Dragišu Živanoviæa, Milovana Matiæa, Miladina Stevanoviæa.

Ovoj èetvorici ukida se mjera pritvora.

Optužnica je teretila 11 optuženih u predmetu "Kravica“ da su kao svjesni uèesnici udruženog zloèinaèkog poduhvata izmeðu 10. i 19. jula 1995. godine poèinili krivièno djelo genocida, izmeðu ostalog i na naèin da su uèestvovali u ubijanju više od hiljadu zarobljenih Bošnjaka, muškaraca iz Srebrenice zatvorenih u skladištu Zemljoradnièke zadruge u Kravici.

Ovo krivièno djelo, kako ih je teretila optužnica, uèinjeno je u sklopu širokog i sistematiènog napada Vojske i MUP-a RS-a na bošnjaèko stanovništvo u zaštiæenoj zono UN-a Srebrenica, sa zajednièkim planom djelomiènog istrebljenja skupine bošnjaèkog naroda.

U optužnici je navedeno da je Miloš Stupar djelovao u svojstvu komandanta Drugog odreda Specijalne policije Šekoviæi, Milenko Trifunoviæ u svojstvu komandira Treæeg voda „Skelani“ u sastavu Drugog odreda Specijalne policije Šekoviæi, Brano Džiniæ u svojstvu specijalca policajca Drugog odreda Specijalne policije Šekoviæi, a Milovan Matiæ kao pripadnik Vojske RS-a.

Ostali optuženi djelovali su u svojstvu specijalaca i policajaca navedenog treæeg voda Skelani.
(FENA)

[Edited by cupo on 29-07-2008 at 15:57 GMT]

29-07-2008 at 15:51 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Jos jedna presuda za genocid u Srebrenici

Milos Stupar 40 godina zatvora


29-07-2008 at 16:10 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Jos jedna presuda za genocid u Srebrenici

Vise o genocidu u selu Kravica mozete procitati na ovom topicu

http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/forum/viewtopic.php?TopicID=561696&page=0

29-07-2008 at 16:19 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Jos jedna presuda za genocid u Srebrenici

Ovo je svakako jedna od rijetkih presuda sa kojom žrtve dobivaju koliku toliku satisfakciju.Naravno ne postoji kazna koja bi bila adekvatna monstruoznim zloèinima koji su ovi monstrumi poèinili za vrijeme èetnièke agresije ali u poreðenju sa nekim drugim presudama koje su sramne i koje su izazvale opravdan revolt žrtava genocida, ova presuda mi donekle vraæa povjerenje u pravosudne institucije! 


<br /><br /><br /><br />

29-07-2008 at 16:49 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjo
Nivo: Forumski doajen
Seljacina

Registriran(a): 26-03-2004
Lokacija: G. Dubrave
Odgovori: 17480
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Jos jedna presuda za genocid u Srebrenici

A sto su oni ostali oslobodjeni?
Mislim, nekako mi djeluje nelogicno, ili je neko dobio veliku kaznu (oko 40 godina, steta sto nema smrtne btw) ili nije nikako...kako bas da (ako su zajedno optuzeni) nije ni malo kriv?
Djeluje mi malo kao "trgovanje"...ono, jedan prizna sve, pa njemu oproste a onda ovom drugom prikace...
prosvijetlite me 


Pravim musku djecu, 200 maraka komad. Ako bude zensko, vracam pare...
29-07-2008 at 16:57 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Jos jedna presuda za genocid u Srebrenici

Bice vjerovatno saopstenja i reagovanja pa cemo da saznamo. Koliko sam ja pratio sudjenje jedan od oslobodjenih citavo vrijeme je tvrdio da nije kriv i da su ga zamjenili sa drugom osobom. A niko od svjedoka nije mogao da posvjedoci da je ucestvovo u egzekucijama. Za ostale oslobodjenje ne znam.

Ovo je jedan od najtezih zlocina pocinjen za vrijeme agresije. Preko 1.000 je zatvoreno u hangar u selu Kravica i onda su pucali na njih, bacali bombe unutra itd itd. Ako se sjecate Erdemovica i on je ucestvovo u ovome. Ako ste gledali na tv-u to je meni jedna od najtezih scena kad je pricao o djecaku kojeg su doveli sa ostalim zarobljenicima i djecak je samo ponavljao "mama, mama".

Dosta skeletnih ostataka ubijenih iz Kravica pronadjeni su u masovnoj grobnici Glogova i Sandici. To su susjedna sela kod Kravica.

29-07-2008 at 17:09 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Jos jedna presuda za genocid u Srebrenici

Evo i prvih reakcija

Majke Srebrenice i Žepe ogorèene presudom

Èlanice Udruženja Pokret "Majke enklava Srebrenica i Žepa" ogorèene su presudom koju je Sud BiH danas izrekao u predmetu "Kravica".
"Moj bol ništa ne može ublažiti. Ja 13 godina još tragam za kostima svoga sina, a ovo je poruka svijetu da zloèin postoji i da zloèinci koji su poèinili zloèin i genocid imaju zloèinaèku tvorevinu - Republiku Srpsku, koja je stvorena na krvi, zloèinu, mržnji i genocidu”, izjavila je novinarima predsjednica ovog udruženja Munira Subašiæ, nakon što je Sud BiH izrekao sedmorici od 11 optuženih u predmetu “Kravica” kaznu zatvora ukupno 284 godine.

“Sramota i svijeta i Evrope da su stvorili takvu tvorevinu i da takva tvorevina postoji! Zar može Srebrenica biti u zloèinaèkoj tvorevini? Gdje su ljudska prava, gdje je pravda? Nema je. Ovi zloèinci koji su osuðeni, njihova djeca imaju oèeve, njihove žene imaju supruge, njihove majke imaju sinove, a mi još tragamo za svojima najmilijima”, rijeèi su kojima je Subašiæ prokomentirala današnju presudu.

Potpredsjednica Udruženja Pokret “Majke enklava Srebrenica i Žepa” Kada Hotiæ naglasila je da su u Sudu “sada vidjeli i oni koji nisu htjeli vidjeti – da je RS na onom zloèinu stvorena”.

“A ono nekoliko ljudi što æe izdržavati kaznu nama ne znaèi puno, ali znaèi makar toliko - da je ipak zloèin osuðen”, izjavila je Hotiæ novinarima, izražavajuæi svoje ogorèenje time što je u Sudu, u odbrani, “masa žena koje su branile zloèince”.

“Pa zar žena nije mogla osjetiti kako je majki bez djece?! Potrèale pare da zarade na zloèinu. Ja æu ih samo proklinjati”, poruèila je Hotiæ.

(FENA)

29-07-2008 at 17:20 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Jos jedna presuda za genocid u Srebrenici

citat:
cupo wrote:
Milos Stupar 40 godina zatvora





Joj u ovoga face, sve govori o njemu...
29-07-2008 at 17:22 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Jos jedna presuda za genocid u Srebrenici

Malkiæ: Pravda je spora ali dostižna



Naèelnik Opštine Srebrenica Abdurahman Malkiæ smatra da je Sud BiH, današnjom presudom kojom su sedmorica optuženih za genocid u Srebrenici u julu 1995. godine osuðena na ukupno 284 godine zatvora, dokazao da je pravda spora, ali dostižna.

Malkiæ je u pisanoj izjavi za medije naveo da je ovom presudom Sud BiH još jednom potvrdio da je "Vojska i policija Republike Srpske (RS) vršila sistematsko i plansko ubijanje Bošnjaka SZ UN-a Srebrenica".

Sud je optužene Milenka Trifunoviæa, Branu Džiniæa i Aleksandra Radovanoviæa osudio na kaznu zatvora u trajanju od po 42 godine, Miloša Stupara, Slobodana Jakovljeviæa i Branislava Medana na po 40 godina, a Petra Mitroviæa na kaznu od 38 godina zatvora.

Istom presudom krivnje su osloboðeni Velibor Maksimoviæ, Dragiša Živanoviæ, Milovan Matiæ i Miladin Stevanoviæ.

Sva sedmorica optuženih su proglašena krivima za uèešæe u ubistvu više od 1.000 muškaraca Bošnjaka u skladištu Zemljoradnièke zadruge Kravica, 13. jula 1995. godine, u svojstvu pripadnika 2. odreda Šekoviæi Specijalne brigade policije.

- Iako je presudom Meðunarodnog suda pravde u Hagu dokazano da je u skladištu Zemljoradnièke zadruge u Kravici poèinjen genocid, još jednom je to i potvrðeno, i nadamo se da æe i drugi organi i institucije to potvrditi, kazao je Malkiæ.

On traži da se svi, koji su osumnjièeni za ratne zloèine genocida, a koji su policijsku i vojnu odoru zamijenili civilnom, dovedu pred lice pravde, te da im se sudi za genocid u Srebrenici i okolici u julu 1995. godine.

Makliæ smatra da skladište Zemljoradnièke zadruge u Kravici treba da bude mjesto sjeæanja za sve Bošnjake i ostale narode, kako nikada ne bi zaboravili da je na tom mjestu pogubljeno više od 1.000 bošnjaèkih civila.

Prema njegovim rijeèima, ova zadruga treba biti i opomena onima, koji žele da zabrane obilazak tog mjesta, da se zloèin ne može prikriti niti zaboraviti.

(ONASA)

29-07-2008 at 20:38 | Ukljuèi u odgovor
Nora
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-04-2005
Odgovori: 2465
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Jos jedna presuda za genocid u Srebrenici

citat:
Bosnjo wrote:
A sto su oni ostali oslobodjeni?
Mislim, nekako mi djeluje nelogicno, ili je neko dobio veliku kaznu (oko 40 godina, steta sto nema smrtne btw) ili nije nikako...kako bas da (ako su zajedno optuzeni) nije ni malo kriv?
Djeluje mi malo kao "trgovanje"...ono, jedan prizna sve, pa njemu oproste a onda ovom drugom prikace...
prosvijetlite me

---------------------------------------
...isto pitanje, cuj specijalci tog tamo voda, a ni luk jeli ni luk mirisali...
29-07-2008 at 23:18 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 29
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Politika : Jos jedna presuda za genocid u Srebrenici New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice