Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Zdravlje : Greske ljekara
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Odgovori: 2378
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Greske ljekara

Greske, korupcija, kriminal ... BH stvarnost.

BiH najkorumpiranija drava:
Lijenika podmiujemo u prosjeku s 247 KM, a policajca s 27 maraka

http://pincom.info/index.php?p=opsirnije&s=69622

"DANI", 04.09.2009.godine istrazuju - Uvodna rec Belme Becirbasic, zatim opsirnije (6 stranica) nastavlja Dzenana Karup - Drusko.
Katastrofa! Stidi li si se ko? Odgovara li iko u ovoj drzavi? NE! Ali zato smenjuju one koji se usude reci istinu. Hipokrate, Hipokrate... nisu OVI ni culi za tebe.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

NAZDRAVLJE!

04-09-2009 at 22:00 | Ukljui u odgovor
ledo
Registriran(a): 22-03-2005
Odgovori: 1294

icon Re: Re: Greske ljekara

citat:
nevenkagaragic wrote:
Greske, korupcija, kriminal ... BH stvarnost.

BiH najkorumpiranija drava:
Lijenika podmiujemo u prosjeku s 247 KM, a policajca s 27 maraka

http://pincom.info/index.php?p=opsirnije&s=69622

"DANI", 04.09.2009.godine istrazuju - Uvodna rec Belme Becirbasic, zatim opsirnije (6 stranica) nastavlja Dzenana Karup - Drusko.
Katastrofa! Stidi li si se ko? Odgovara li iko u ovoj drzavi? NE! Ali zato smenjuju one koji se usude reci istinu. Hipokrate, Hipokrate... nisu OVI ni culi za tebe.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

NAZDRAVLJE!

----------------------------------

izgleda faris dr. kapetanovi prekomotno i isuvie lagodno obnaa dunost koju obavlja, sve na tetu pacijenata,

05-09-2009 at 21:05 | Ukljui u odgovor
nevenkagaragic

icon Re: Re: Greske ljekara

citat:
ledo wrote:

----------------------------------

izgleda faris dr. kapetanovi prekomotno i isuvie lagodno obnaa dunost koju obavlja, sve na tetu pacijenata,

Lecenje pacijenata na "njegovoj" klinici je samo dodatna (sporedna) delatnost. Ocito je da su pacijenti "zadnja rupa na svirali".

Smijenili su me jer sam progovorila o kriminalu!

Dr. Amila Husovi Alikadi, koja je smijenjena sa poloaja direktorice One klinike u Sarajevu odlukom prof.dr. Farisa Gavrankapetanovia, direktora Klinikog centra Koevo, za San je ispriala svoju stranu prie o razlozima njene smijene.

Leglo korupcije

- Stvarni razlog moje smjene je kriminal na Klinikom centru, koji u i dokazati, a ne politika, kako se tvrdi! Smijenjena sam zbog toga to sam prijavila dr. Suada Karia za iznuivanje novca od pacijenata! Nakon moje prijave, umjesto da se provede kompletna istraga, meni dolazi direktor Gavrankapetenovi i govori mi da sam smijenjena, to je apsurdno - kae Husovi Alikadi. Prema njenim rijeima, inspekciji je dostavila i podatke o 15 efova na Klinici Koevo koji su zaposleni na nazakonit nain. - Vjerujte da je na Klinikom centru cirkus, te da je toliki kriminal prisutan da e policija imati pune ruke posla! Da ne govorim o nezakonitom mandatu Farisa Gavrankapetanovia, koji je direktor iako mu niko nije potpisao produenje mandata. No, on provodi samovolju i glumi velikog efa. Imam informaciju da uzima 10.000 eura kako bi zaposlio pojedine osobe i to u saradnji sa jednom osobom u SIPA-i. Imam sve na papiru, ukljuujui i ime te osobe koja ja u talu sa Gavrankapetanoviem. No, time e se zabaviti policija. Osim toga, moji pravnici e sve rijeiti. Sve e se znati za nekoliko dana, jer je gore na klinici zavladala panika. Ironino je samo ta se desi osobi koja je u vrhu zakonadavne vlasti, kao to sam ja - smijene je kada progovori o kriminalu. ta je onda sa obinim graanima koji ga ele prijaviti? ta njih tek oekuje - pita se Husovi Alikadi.

Borba do kraja

Kako naglaava, veliki je borac i nee odustati dok ne dokae da Klinikom vladaju veliki kriminalci. - Ovo vie nije neki princip, nego, jednostvno, neko vie mora razotkriti te ljude! Nije meni krivo to sam smijenjena, pa da neko kae: Ljuta je pa svata pria!. Naprotiv, ja sam oputena, jer sam uvjerena da e istina izai na vidjelo. Ja sam svjetski priznati oftamolog i mogu raditi gdje hou, ali preko nepravde ne elim prei tako lako. To svi znaju. Misle da su mojom smijenom sve rijeili, ali varaju se! Tek sada treba da graanima, ali i sudskim organima, kau ta su i kako radili. Sigurna sam da e sud presuditi u moju korist, jer smijenjena sam bez ikakvog valjanog razloga - naglaava Husovi Alikadi.
M. Ai

Drugarske veze

- Sve je jasno, jer sam tek sada uvidjela neke stvari. Na moje mjesto je dola dr. Emina Alimanovi, koja je poznata kao dobra drugarica Suada Karia i Farisa Gavrankapetanovia. Ona nije izlazila iz njegovog kabineta dok me nisu smjenili - tvdi Husovi Alikadi.
(SAN)

http://www.san.ba/index.php?id=8212
07-09-2009 at 06:52 | Ukljui u odgovor
nevenkagaragic

Hm, hm... i ONA je, izgleda, neka zesca "cvecka".
"Fino" drustvance. Nesto JESTE trulo na klinici...
Evo i reakcija na tekst iz proslog broja "Dana" .

"Dani", 11.09.2009.godine

11-09-2009 at 23:18 | Ukljui u odgovor
nevenkagaragic

Nije samo u BiH Hipokrat zaboravljen...

Starici koju je ugrizao poskok rekao da se prejela

Datum: 11.09.2009 23:51
Autor: Agencije

OTOAC - Vie od 20 osoba javilo se kako bi nadlenima prijavilo neugodna iskustva s ljekarom Esadom Mujkanoviem iz Otoca, kojem se na teret stavlja da je prekrio Hipokratovu zakletvu jer je odbio da prui adekvatnu ljekarsku pomo pacijentu srpske nacionalnosti Boku Radiu iz Vrhovina, koji je u Dom zdravlja Otoac dovezen sa simptomima modanog udara.

Ako je vjerovati pacijentima - univerzalna dijagnoza dr Mujkanovia je "prejeo si se" - pa ak i onda kad te ugrize poskok!

Starici koju je zmija otrovnica prije godinu dana ugrizla na kunom pragu, Mujkanovi je rekao da joj nije nita. "Izala sam van iz kue i poskok me je ugrizao za nogu. Kada su me susjedi dovezli lijeniku Mujkanoviu pitao me to mi je i ja sam rekla: 'Doktore, ugrizla me zmija', a on mi je odgovorio: 'Ma kakav poskok. Vi ste se previe najeli'. Valjda je do te dijagnoze doao kada je vidio da sam dobila proliv od straha jer zmija je bila velika i debela kao tap", ispriala je 70-godinja Marija Jelovac iz Vrhovina, kojoj je Mujkanovi dao samo injekciju protiv tetanusa i ostavio je da lei u stacionaru.

"Kada se sjetim tih dana samo me je bog spasio od smrti. Na moju sreu, kada je drugi lijenik doao i pitao me: 'to ti je bako?', onda je po nozi i ugrizu koji je bio vidljiv rekao: 'Vi morate hitno u Gospi, to vi radite ovdje'. Kada su me dovezli u bolnicu u Gospi lijenici su se udili kako sam uope iva. Dok sam leala u stacionaru na jedno sam oko oslijepila, dva tjedna kasnije vratio mi se vid. Noga mi je trebalo da bude amputirana, ali ipak na kraju nije zahvaljujui lijenicima u Gospiu. esto mi danas pred oi dolaze te slike, posebno danas kada gledam ovaj sluaj da mi je dananja pamet tuila bih lijenika", dodala je starica.

(Nezavisne novine)
http://www.nezavisne.com/region/vijesti/45996/Starici-koju-je-ugrizao-poskok-rekao-da-se-prejela.html

Vezano za raniji tekst od 07.09.09. :

Ljekar odbio pacijenta jer je Srbin
http://www.nezavisne.com/region/vijesti/45815/Ljekar-odbio-pacijenta-jer-je-Srbin.html

Nastavak (dnevnik.hr 18.09.09.) i video:
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/90-posto-vrhovljana-zele-da-mujkanovic-vise-ne-lijeci.html

[Edited by nevenkagaragic on 21-09-2009 at 14:18 GMT]

12-09-2009 at 21:37 | Ukljui u odgovor
nevenkagaragic

Hm, malo nam domacih ...
Svakakvog sljama se natrpalo u Bosnu.

Graan: Operaciju platio 3.400 eura Foto: F. Foo

Ilegalni zagrebaki ljekar unitio mi je vid

Dr. Miro tambuk Goradaninu u ilegalnoj ordinaciji u Sarajevu otetio obje ronjae...

Goradanin Emir Graan posljednjih godina muku mui s naruenim zdravljem, tanije oteenim vidom, zbog ega je upao i u zaarani krug domaeg pravosua, pa tetu koja mu je nanesena ne moe naplatiti uprkos pravosnanoj presudi u njegovu korist.

Pravosnana presuda

Prije pet godina, naime, Graan se odluio na lasersko otklanjanje dioptrije kod zagrebakog ljekara Mire tambuka, koji je operacije obavljao i u Sarajevu. Kako kae Graan, ovaj ljekar radio je ilegalno, a u Sarajevo je dolazio vikendima te tada obavljao operacije kako bi izbjegao inspekcije. Ordinacija u kojoj je tambuk radio bila je smjetena u unajmljenom stanu u sarajevskom naselju Grbavica.

- Za operaciju sam platio 3.400 eura, a kupovao sam i kapi koje su kotale od 20 do 50 eura. Kako mi se vid nije nita popravio, zvao sam doktora tambuka i njegovu suprugu Almu, koja je u ordinaciji radila organizacijske poslove, ali su mi rekli da sam najdosadniji pacijent - pria Graan, koji je potom medicinsku pomo potraio na drugim mjestima.

Ljekari iz Gorada, ali i Ope bolnice i Klinike za one bolesti u Sarajevu te beogradske bolnice "Sveti vid", potvrdili su mu da je umjesto boljeg vida dobio oteene obje ronjae, to ga je okiralo. Saznao je da nije ni smio biti podvrgnut uklanjanju dioptrije, jer je imao vie od 50 godina, a radilo se o plus dioptriji. Zbog tambukovog nemara morao je na etiri dodatne operacije, koje je obavio u Beogradu.

Zbog svega je pred Opinskim sudom u Sarajevu odluio pokrenuti sudski proces protiv dr. tambuka. Pravosnanu presudu u svoju korist dobio je 15. januara prole godine, ali tambuk je, prema rijeima Graana, u meuvremenu pobjegao iz Sarajeva.

- Prema toj presudi, meni je trebalo biti isplaeno 23.000 KM sa zakonskom zateznom kamatom, na ime materijalne tete. Kako nije bilo mogue da to i naplatim, moj advokat i ja traili smo pljenidbu, to je Sud i dozvolio - kae Graan.

Tvrdnja supruge

No, naknadno je Sud u parninom postupku donio rjeenje kojim je izvrenje pljenidbe odgoeno, jer je tambukova supruga Alma tvrdila da su stvari u ordinaciji njene, a ne njenog supruga. Graan se alio na takvu odluku i postupak jo traje.

- Dr. tambuk u Sarajevu je radio bez rauna, bez zaposlenih, bez rjeenja o radu... Obraao sam se na adrese nekoliko dravnih institucija, ali su svi objasnili kako nisu nadleni da provjere ovaj sluaj. Kada se konano, nakon nekoliko godina, dolo do izvrenja presude, moj klijent mora ekati naplatu. Sve ovo je vrlo apsurdno - kae Graanov advokat Elvedin Omerovi.

Ordinacija ne radi od februara

Do dr. tambuka nismo uspjeli doi uprkos nizu pokuaja. enska osoba koja nam se javila na broj telefona u stanu u kojem je nekada bila njegova ordinacija rekla je da tambuk od februara ove godine ne radi u Sarajevu i da ga pozovemo na broj zagrebake ordinacije. No, ni prilikom ovog pokuaja nismo imali vie sree. U Zagrebu su nam kazali da je dr. tambuk otiao u vicarsku.

Kulenovi: tambuk nije lan Komore

Graanove tvrdnje da je tambuk u Sarajevu radio nelegalno, potvrdio nam je i sekretar Ljekarske komore Kantona Sarajevo prof. dr. Fahrudin Kulenovi. Prema njegovim rijeima, tambuk nikada nije bio lan Komore, pa samim tim nije ni mogao poslovati legalno.

Autor: B. TURKOVI

(Dnevni avaz)
http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/teme/ilegalni-zagrebacki-ljekar-unistio-mi-je-vid

[Edited by nevenkagaragic on 02-10-2009 at 22:21 GMT]

02-10-2009 at 22:10 | Ukljui u odgovor
nevenkagaragic

Naravno da direktorica nije komentarisala, jer bi morala priznati gresku, a to ovoj vrsti nije svojstveno

Begi: Teke posljedice Foto: Arhiv

Zbog injekcije umalo dobila sepsu

Zavrila na operaciji. Plai se da e ostati nepokretna...

ezdesetdevetogodinja Zilha Begi tuit e Dom zdravlja u Srebrenici u kojem je prije devet mjeseci primila injekciju i nakon toga zavrila na operaciji. Zilha kae kako se plai da e ostati nepokretna s obzirom na to da teko moe na noge.

Bol u nogama

- U januaru ove godine zaboljele su me noge. Otila sam u Dom zdravlja gdje mi je propisano sedam injekcija. Posljednju injekciju dala mi je sestra Nada i toliko me je zaboljelo da sam poela vritati. Rekla mi je da stavim led kada doem kui, jer je vidjela ta je uradila s obzirom na to da je rana poela crniti - kae Zilha.

Dan kasnije otila je u Dom zdravlja gdje joj je reeno da stavlja obloge, a kada joj nisu pomogle ljekari su joj propisali kremu.

- etiri mjeseca hodala sam na koljenima. Nisam mogla lei na lea. Kada sam ponovno otila u Dom zdravlja, rekli su mi da moram kod hirurga Lazara Prodanovia, koji ima privatnu ordinaciju u Bratuncu. Doktor Prodanovi rekao mi je da u svojoj praksi nije vidio slian sluaj i zbog mogunosti dobivanja sepse poslao me u Zvornik.

U zvornikoj bolnici starica je provela 18 dana.

Teko kretanje

- Sva sam bila otekla, i noge i ruke, oi su mi bile zatvorene. Doktor Zoran Komljenovi uradio je operaciju, a o emu se radilo dovoljno govori to da je dr. Prodanovi doveo sestre i rekao im da dobro vide ta nepanja moe uraditi. Kazao im je da mi je sestra dala injekciju u neki mii i venu - pria Zilha.

Kako kae, ljekari su joj kazali da su joj prilikom operacije odstranjeni lopatica i hrskavica. Sada ne moe dugo sjediti. Po ravnom se teko kree, a uzbrdo nikako.

- Kada sjedim i uim Kur'an, stavim jastuk iza lea. Ne mogu hodati ni po ariji, a najvie mi je ao to ni na jednu teraviju nisam mogla otii - govori Zilha.

Ljiljana Ivani, direktorica Doma zdravlja Srebrenica, nije eljela komentirati sluaj.

Prodanovi: Ovakvi propusti nisu rijetkost

Hirurg Prodanovi, inae poslanik SNSD-a u Predstavnikom domu Parlamenta BiH koji je pomogao Zilhi, kazao je za "Avaz" kako nije rijetkost da se deavaju ovakvi propusti. Odmah se sjetio sluaja za koji smo ga pitali, navodei da je kod pacijentice, prilikom davanja muskularne injekcije, dolo do nekroze u predjelu desnog buta.

- Komplikacija je vjerovatno izazvana pogrenim davanjem injekcije, zbog ega je bilo neophodno otkloniti nekrotini dio tijela, odnosno koe i tkiva - rekao je Prodanovi.

Autor: Me. Mu.

(Dnevni avaz)
http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/mozaik/zbog-injekcije-umalo-dobila-sepsu

02-10-2009 at 22:19 | Ukljui u odgovor
nevenkagaragic

Farmaceutska mafija...stara prica...

Koje ljekare u BiH je podmitio Novartis

Iz Ljubljane je saopeno da se pokree iroka meunarodna istraga protiv vicarske farmaceutske kompanije Novartis zbog potkupljivanja ljekara i efova klinika u BiH, Hrvatskoj, Italiji, Srbiji, vicarskoj, Sloveniji i Albaniji.

Tuilatvo iz Ljubljane ve je podnijelo projavu protiv slovenake filijale Novartisa zbog podmiivanja ljekara. Dolo se do dokaza da su isplaivane desetine hiljada eura ljekarima i efovima klinika kako bi forsirali i pacijentima propisivali lijekove Novartisa. Osim toga, za ljekare i njihove porodice organizirani su i specijalni i ekskluzivni izleti u Dubrovnik i neka druga mjesta, uz ilegalnu isplatu masnih novanih naknada.

Do sada prikupljeni dokazi o potkupljivanju upueni su Interpolu, evropskom udruenju farmaceutske industrije i organu Evropske komisije za borbu protiv prevara OLAF-u.
D.D.

(SAN)
http://www.san.ba/index.php?id=8618

07-10-2009 at 06:50 | Ukljui u odgovor
nevenkagaragic

Provjeravaju lijenicu zbog koje je mladi izgubio vid

Krievako opinsko dravno odvjetnitvo navodi da je lijenica znala kako zbog netone dignoze moe biti posljedica, a ipak je deku dala inekcije

Pie: P. Manitaevi, M. Suenj | zadnja izmjena prije 6 min.

Krievaka policija otvorila je istragu nad 47-godinjom lijenicom hitne pomoi zbog sumnje da je nesavjesnim lijeenjem teko naruila zdravlje tada 17-godinjeg Domagoja Dugine koji je obolio od toksine epidermalne nekrolize (TEN). Mladi je na Badnjak 2007. doao s upalom grla i oiju u krievaki Dom zdravlja. Lijenica mu je osim kapi i sirupa dala i injekciju Voltarena, iako su je upozorili da je Domagoj u djetinjstvu bolovao od epilepsije.

- Pola sata kasnije njegovo se tijelo zbog toga osipalo, pa je doktorica dola k nama kui i dala mu drugu injekciju, a onda je nastala katastrofa - rekao je Domagojev otac. Mladia su sljedea dva i pol mjeseca lijeili u zagrebakim bolnicama, gdje je tjednima imao temperaturu 41C, otpali su mu svi nokti na rukama i nogama i jo ih nema, stradali su mu unutarnji organi i vie puta su ga operirali.

- Zbog trotjedne temperature i groznice srasli su mi oni kapci i izgorjele lijezde koje proizvode suze, koa mi je otpala, smravio sam 26 kilograma i imao pet operacija oiju te jednu jednjaka. Na lijevo oko vidim 15%, na desno jo manje, itam i gledam televizor s deset centimetara udaljenosti, a sve samo zato to lijenica nije posluala tatu pa sam obolio od TEN-a - ispriao nam je u svibnju Domagoj. Krievako opinsko dravno odvjetnitvo u zahtjevu za istragu navodi da lijenica pacijenta nije uputila u bolnicu iako je znala da zbog netone dijagnoze i pogrenog naina lijeenja moe doi do tetnih posljedica, te pristajui na to dala mu te injekcije.

(24sata)
http://www.24sata.hr/news/provjeravaju-lijecnicu-zbog-koje-je-mladic-izgubio-vid/139108/

http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/forum/viewtopic.php?TopicID=682116&page=12

07-10-2009 at 21:34 | Ukljui u odgovor
nevenkagaragic

Sta reci? A tek na BROJ slicnoh slucajeva?!

Kobna greka
Doktori pacijentici amputirali zdravu nogu

Britanski doktori amputirali su zdravu nogu 72-godinjoj Doreen Nichols, nakon to su prije dvije godine pogrenom dijagnozom ustvrdili da ima rak.

Lijenici su joj tada saopili da ima rijetku vrstu raka, te da e, ako ne amputira nogu ispod koljena, najvjerovatnije umrijeti. Ona je otila na operaciju 2007. gpdine, a testovi uraeni poslije operacije pokazali su da je njena noga sve vrijeme bila zdrava. Pogrena dijagnoza koju su napravili lijenici u Ortopedskoj klinici u Birminghamu unitila joj je ivot.

Ista bolnica nala se na udaru kritika kada su njeni ljekati tokom 90-tih godina uspostavili vie od 79 netanih dijagnoza oboljelim od raka kostiju. Iz te grupe, dvoje pacijenata je bez ikakve potrebe ostalo bez noge, a jo 11 je patilo od dugoronih posljedica zbog neodgovarajueg tretmana.

Specijalista u bolnici odbacio je navode da se radi o zanemarivanju pacijenta, ali je ipak pristao platiti vansudsku nagodbu. Advokat gospoe Nichols, pitan za novac koji su dobili od bolnice, samo je rekao da se radi 'estocifrenoj sumi', navodi Telegraph.

"Nikada im neu oprostiti za ono to su mu uradili. Samo elim svoju nogu, novac mi ne znai nita", kazala je ona.

Ona se prisjetila kako su nekoliko dana nakon operacije doktori je pozvali, rekli joj da su pogrijeili te da zapravo nema rak.

"Plakala sam danima. Prije sam bila jako aktivna, ila sam na plivanje, radila u vrtu, etala, a sada nemam nita od toga", neutjena je ona.

Nalazi su kasnije potvrdili da se umjesto raka radilo o takozvanoj pojavi 'villonodular synovitis', rijetkoj, ali dobroudnoj.

(Sarajevo-x.com)
http://www.sarajevo-x.com/svijet/clanak/091011061

11-10-2009 at 20:33 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 12
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Abd al-Madid, ado121, ibrahim_beg, mikica, miss_leeloo
FORUM : Zdravlje : Greske ljekara New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?