Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : idem kuci
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: idem kuci

Karta u jednom pravcu
Zbogom Kanado, zdravo Srbijo!
Piše: Nebojša Milosavljeviæ

Možete misliti da sam lud koliko hoæete, ali meni, na neki naèin, prija to ludilo. Nemam pojma zašto, valjda zato što je tako moje i tako intimno povezano sa mnom. Pokušao sam da pobegnem od njega, ali mi se nije dalo. A stvarno sam probao, nije da nisam. Probao sam da budem graðanin sveta, kosmopolita, što bi rekli ovi naèitani...



“Ti stvarno nisi normalan” – kaže mi nekadašnji kolega iz „Politike“, dok u majski suton, koji lagano pada na Beograd, sedimo na terasi neèega što predstavlja ostatak èuvenog „Bermudskog trougla“.

„Da se vratiš sada u zemlju? Sada, u ovom trenutku? Pa, druže moj, nikada nije bilo gore, kako ne shvataš? Nema posla, nema para, nema nade, nema nièega... Sve je otišlo u vražju mater, lakše je bilo devedesetih, kunem ti se, tada smo bar tražili da naðemo neku svetlost na kraju tunela, sada smo se oprostili od svake buduænosti, samo gledamo da preživimo od danas do sutra. Mrak, èoveèe, mrak... To ti je isto kao kada bi iz Barselone prešao u Èukarièki, veruj mi...“ – pokušava da poentira neèim što misli da mogu da razumem.

Sumnjièavo gleda u flašicu „koka-kole“ preda mnom, dok njegove oèi izražavaju iskreno uverenje da sam od ranog jutra, verovatno, bio na neèem mnogo jaèem i da je moja rešenost da se vratim u zemlju kombinacija pijanstva, nostalgiènog ludila koje oseti svaki emigrant pri poseti Srbiji nakon mnogo godina i totalne neobaveštenosti koja može skupo da me košta.

Slušam ga i podižem pogled prema visokim platanima koji nas natkriljuju, udišem vazduh prepun smoga, smrdljiv da smrdljiviji ne može biti, udišem ga do kraja, punim pluæima i oseæam kako mi prija...

Par nedelja kasnije – deja vu! „Ne, ne, izvini što moram tako da se izrazim, ali ti stvarno nisi normalan“. Opet èujem poznatu reèenicu, izgleda kao da se baš svi slažu oko moje dijagnoze, ovoga puta u bašti mog prijatelja, dok sedimo udobno zavaljeni u stolice, a junski suton se polako spušta na Toronto.



Photo: wheretobet.com„Posle toliko godina ovde, posle svega što si uložio, posle toliko žrtve i odricanja, sada kada sediš na zelenoj grani i kada ti se smeši buduænost i kada samo možeš da napreduješ u karijeri, ti si rešio da sve to baciš u vodu i vratiš se tamo... tamo u onu ludnicu, u ono bezakonje, u carstvo korupcije i kriminala. Ne, ne, stvarno ne mogu da razumem.“

Izraz neverice na njegovom licu toliko je jak da mi doðe da ga potapšem po ramenu, kažem mu da sam se samo šalio i da nikom normalnom, naravno, ne može pasti na pamet da napusti idilu koja vlada oko nas. Podižem pogled prema velikim javorovima koji bacaju nežnu senku na ulicu, osluškujem tišinu koja nas okružuje, tišinu koja štiti ušuškane kuæe u predgraðu rezervisanom za uspešne pripadnike srednje kanadske klase, vidim savršeno ureðene travnjake, uglancane automobile koji stoje u dvorištima, prozore na kuæama koji slikovito govore da iza njih žive ljudi koji uredno plaæaju svoje raèune, ulažu novac u sigurne fondove, imaju detaljan finansijski plan za narednu deceniju i duboko preziru sve koji su drugaèiji. Oseæam mir i zadovoljstvo koji isijavaju iz svakog kutka, mir sigurnog i sreðenog života... Udišem duboko, punim pluæima, vazduh tako èist da èistiji ne može biti, kao da ga preraðuju negde pre nego što ga puste na korišæenje onima kojima je sudbina podarila tu sreæu da žive u Torontu...I onda, nièim izazvan, postavljam krajnje neumesno pitanje: „Izvini, je l’ sme da se puši u ovom kraju?“

Izgleda da stvarno nisam normalan.

Vozim prema kuæi koja se nalazi na drugom kraju grada, ali izgleda potpuno identièno kao onaj iz kojeg sam upravo izašao i razmišljam o tome kako su se ljudi sa dva kontinenta bez ikakve dileme, ne poznajuæi jedan drugog, složili oko stanja mog mentalnog zdravlja. I to samo zato što mi je pala na pamet ideja da se nakon 16 godina provedenih u emigraciji vratim u zemlju u kojoj sam roðen?!

Kada se neko od ovdašnjih Kineza, Italijana, Portugalaca ili Grka odluèi na slièan korak, naprave mu ispraæaj, tapšu ga po ramenu i kao da mu pomalo zavide što æe ostatak života da provede tamo gde mu je sve poznato, gde još uvek stanuju mirisi njegovog detinjstva i gde u potpunosti pripada... A meni preporuèuju da posetim neko struèno lice koje æe mi pomoæi da se oslobodim sumanute ideje.

Pa, dobro, da vidimo da li je baš tako i da li život u Srbiji predstavlja deveti krug pakla, a ostvarenje kanadskog sna savršeni ideal kome svi treba da težimo?

Dakle, šta smo ovde imali?

Deceniju i po emigrantskog života, mnogo snega, mnogo zime, toliko zime da se lepo smrzneš, javorov sirup, javorov list, javorovo drvo, rakune u dvorištu, obilje kredita i kreditnih kartica, laktanje sa starosedeocima i ambicioznim Pakistancima i Indijcima oko boljeg položaja u firmi, bezuspešnu borbu sa akcentom koji nas je nepogrešivo svrstavao u „Ruse“, dobru kuæu, dobra kola, mnogo hokeja na TV, hronièni nedostatak duhovitosti, seksipila i šarma, èekanje na sveti period vikenda, ritual nedeljne kupovine, sigurnost najboljeg zdravstvenog sistema na svetu, odlazak na more u sred januara, presudu sudbine da se družimo sa raznim likovima samo zato što su „naši“, odlazak u porodiène posete tim istim „našima“ kao vrhunac socijalizacije, mir i sigurnost sreðenog života, moguænost planiranja na duge staze, veliki stres ako se planovi sluèajno izjalove, život u zemlji koja je po podacima UN uvek u samom vrhu država koje su najbolje na svetu, mnogo pileæih krilaca na žaru, zabranu pušenja na svakom normalnom mestu gde je najslaðe zapaliti cigaretu, solidan raèun u banci i dosadu, dosadu koja prekriva Kanadu kao snežni pokrivaè (s tom razlikom što se sneg ponekad i otopi)...

Šta me èeka?

Bezbrižna starost na Floridi sa ostalim pripadnicima generacije koji su tu došli da umru. Moderni i bezbolni lapot. Lapot u organizaciji društvenog sistema i to samo ako budem imao dovoljno veliki penzioni fond da mu se podvrgnem.

Èemu mogu da se nadam u Srbiji?



Photo: www.discounttraveletickets.comBaš nièemu. Tamo je jad, beda i depresija. Tamo nema posla, nema para, nema normalnog života, sve je crno da crnje ne može biti. Politièari i tajkuni osiono vladaju, narod grca u dugovima, odlazak na pijacu postao je luksuz, saobraæajne gužve su nesnosne i ljudi su nervozni kao psi, benzin je najskuplji u Evropi, beznaðe i pesimizam se mogu opipati u vazduhu... Tamo u maju mirišu lipe, ulicama šetaju najlepše devojke na svetu, nakon drugog ulaska u prodavnicu prodavaèice vam se obraæaju sa „komšija“ , seksipil i šarm se uglavnom podrazumevaju, u jesen još uvek sokacima zamiriše peèeno kestenje, mogu da biram ljude sa kojima æu da se družim i to ne samo zato što su „naši“, nemam sumnjivi akcenat (hm, ako se ignorišu tragovi mog „èarapanskog“)...

U stvari, možete misliti da sam lud koliko hoæete, ali meni, na neki naèin, prija to ludilo. Nemam pojma zašto, valjda zato što je tako moje i tako intimno povezano sa mnom. Pokušao sam da pobegnem od njega, ali mi se nije dalo. A stvarno sam probao, nije da nisam. Probao sam da budem graðanin sveta, kosmopolita, što bi rekli ovi naèitani...

I šta? Trebalo mi je toliko godina da shvatim da moji moravski geni jednostavno ne trpe blagodeti neo-liberalnog kapitalizma, politièke korektnosti i ostalih stvari koje su danas tako na ceni. Trebalo mi je da shvatim da æu se najbolje oseæati dok osluškujem kakofoniju svog jezika oko sebe, da predem od uživanja kao maèak na peæi kada u smiraj dana sedim na nekom sklepanom splavu, lenjo gledam u reku, pljuckam u vodu i seæam se života u èudnoj zemlji zvanoj Dijaspora...

Šta me èeka?

Ah, da. Umalo da zaboravim. Èeka me par najlepših zelenih oèiju na svetu. Za èoveka koji ima ovakvu dijagnozu to baš i nije loše za poèetak

12-07-2011 at 12:33 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Dijaspora : idem kuci New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice