Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

da je se ona "kakom srecom" zaustavila ranije (Elhamdullah)
i da ne prosipa nebuloze o drzavi i njenom narodu kojeg je ostavila i prodala svoju dusu i tijelo za saku cafirskih shillinga...
svi koji su uzeli drzavljanstva drugih zemalja su automatski izdajnici svoje vlastite...
hajde neka bude iskren bivsi Bosanac pa neka kaze da u mnostvu razgovora u imigracionom, kojeg su imali prije odluke o drzavljanstvu, nije bilo pitanja ili iznude "kakvo je tvoje misljnje o drzavi koju napustas" znaju i japanske prepelice da nisu rekli da vole BH jer je u protivnom nebi napustali...

shodno tome neka se oni drze londonskih telefonskih prokopa i sl., jer nisu niti dijaspora niti mogu pomoci BH...
jednom su je izdali i ostavili...

06-03-2012 at 10:42 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
sunce wrote:


U pravu si Denci skorz, niko se vise ne zali i niko vise ne kuka a crkose za bosanskim i forumima i svim ostalim, kakmo srece da odu i ne vrate se.

Neka se niko ne nadje uvrijedjen ali neka nam samo dijaspora ne pomaze i onako ih je 80 posto socijala majka, neka pomazu bar svojom roditeljima da ovdje ne skuplja svijet pare da imaju i sta jesti. Evo noviji slucajevi smrzavanja sve djeca u inostranstvu, kad nadju koga mrtvog u stanu djeca daleko.

Seljak (u glavi) ostaje seljak pa gdje hod da ode, samo neka sute tamo da ih ne povezuju s nama

Nekima vala treba sadake udijeliti i samo neka idu idu sto dalje.



Samo u protekloj godini u BiH se posredstvom bankarskih raèuna, ali i neformalnim kanalima, iz dijaspore slila oko 3,41 milijarda KM, što je za 180 miliona KM više u odnosu na prethodnu godinu,podaci su Centralne banke BiH. Sa takvim prilivom, doznake radnika iz inostranstva iznose 14 odsto BDP-a zemlje, što je duplo više od prosjeka zemalja jugoistoène Evrope i predstavljaju, kljuèni pokretaè potrošnje, pokazala je i makroekonomska analaza Hypo Alpe Adria banke.

Ekonomski struènjaci ocjenjuju da ovakvi podaci ukazuju na to da platežna moæ stanovnika u BiH i dalje u velikoj mjeri zavisi od novca iz inostranstva, te da je platni bilans BiH veoma uslovljen prilivom gastarbajterskog novca.

Fuad Kasumoviæ, zamjenik ministra finansija i trezora BiH, ocijenio je da platni promet BiH u znaèajnoj mjeri zavisi od priliva novca iz dijaspore.

"Ne postoji više nikakva dilema u vezi s tim da veliki priliv sredstava iz inostranstva smanjuje ukupni deficit države", rekao je Kasumoviæ.

"Centralna banka BiH može zabilježiti samo priliv novca koji pristiže preko bankarskih raèuna, dok dobar dio sredstava porodice ili rodbina u zemlju unose direktno, u kešu", rekao je Kasumoviæ. On je ocijenio da je slièna situacija i s ostalim zemljama regiona, Srbijom, Hrvatskom, Crnom Gorom i Makedonijom, èije se stanovništvo nakon rata našlo u teškoj poziciji zbog velike nezaposlenosti nakon ratnih dešavanja", objasnio je Kasumoviæ.



Mislim da gornji tekst sasvim dovoljno govori koliko njih u dijaspori zivi od "socijale"...Ipak bi trebali malo vise postovanja pokazati prema dijaspori jer je to trenutno najbolji bosanski proizvod u koji ne ulaze ni feninga, a zaradjuje ogromne novce od tog proizvoda.
06-03-2012 at 12:23 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
Putnik wrote:


Samo u protekloj godini u BiH se posredstvom bankarskih raèuna, ali i neformalnim kanalima, iz dijaspore slila oko 3,41 milijarda KM, što je za 180 miliona KM više u odnosu na prethodnu godinu,podaci su Centralne banke BiH. Sa takvim prilivom, doznake radnika iz inostranstva iznose 14 odsto BDP-a zemlje, što je duplo više od prosjeka zemalja jugoistoène Evrope i predstavljaju, kljuèni pokretaè potrošnje, pokazala je i makroekonomska analaza Hypo Alpe Adria banke.

Ekonomski struènjaci ocjenjuju da ovakvi podaci ukazuju na to da platežna moæ stanovnika u BiH i dalje u velikoj mjeri zavisi od novca iz inostranstva, te da je platni bilans BiH veoma uslovljen prilivom gastarbajterskog novca.

Fuad Kasumoviæ, zamjenik ministra finansija i trezora BiH, ocijenio je da platni promet BiH u znaèajnoj mjeri zavisi od priliva novca iz dijaspore.

"Ne postoji više nikakva dilema u vezi s tim da veliki priliv sredstava iz inostranstva smanjuje ukupni deficit države", rekao je Kasumoviæ.

"Centralna banka BiH može zabilježiti samo priliv novca koji pristiže preko bankarskih raèuna, dok dobar dio sredstava porodice ili rodbina u zemlju unose direktno, u kešu", rekao je Kasumoviæ. On je ocijenio da je slièna situacija i s ostalim zemljama regiona, Srbijom, Hrvatskom, Crnom Gorom i Makedonijom, èije se stanovništvo nakon rata našlo u teškoj poziciji zbog velike nezaposlenosti nakon ratnih dešavanja", objasnio je Kasumoviæ.



Mislim da gornji tekst sasvim dovoljno govori koliko njih u dijaspori zivi od "socijale"...Ipak bi trebali malo vise postovanja pokazati prema dijaspori jer je to trenutno najbolji bosanski proizvod u koji ne ulaze ni feninga, a zaradjuje ogromne novce od tog proizvoda.


Putnik, trebao si posmatrati kontekst mog odgovora prije nego si mi odgovorio. Mislim da bi odgovor bio drugaciji.

Znas kako kazu statistika je tacan zbir netacnih podataka, meni licno ne znaci nista, govorim iz iskustva i licnog dozivljala i inostranstva i domovine.

Naravno svako ima svoje i iskustvo i misljenje, i sto se toga tice ne bih ulazila u raspravu.

I dok sam bila u inostranstvu trudila sam se maksimalno da ne napisem nista sto ljude koji su u Bosni moze iritirati na bilo koji nacin.

A ti MelMel mogu ti samo reci da mahalu iz tebe ne moze ni London istjerati.
06-03-2012 at 23:19 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim


I Putnik, kad spomenu postovanje, postovanje dobija onaj ko ga i pokaze, to mora biti uzajamno da bi bilo iskreno. Ne postujem ljude koji iz daljine pljuju po Bosni i necu nikada.

06-03-2012 at 23:24 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
MelMel wrote:

Tako je Sunce, a sad statistiku u sake pa prouci s naucnog i cinjenicnog stanja, a ne prema svome osjecaju.

Vidim, posto sad vise nisi u inostranstvu nego si u Bosni, sada se trudis da napises iskljucivo ono sto ce nervirati sve one koji iz inostranstva pomazu onima koji su u Bosni. Jer da ne pomazu, onda bi se i oni svalili na drzavne jasle, pa bi odma i tebi bilo gore.

Toliko od mene o tvom mahaljenju.


-Je li ti znas sta sam ja pisala dok nisam bila u Bosni?

Posto si neke stvari dobro pobrkala moram ti naglasiti ja nisam nikada bila niti sam sada na drzavnim jaslama.

Ne znam sta znaci rijec "mahaljenje" a ti ocito ne znas ko i kako puni budzete i ko gdje placa porez i dadzbine pa sabiras kruske i jabuke.

Samo ti mene ziva bila zaobidji jer zaista s tobom niti zelim niti imam o cemu razgovarati.





06-03-2012 at 23:34 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
sunce wrote:

I Putnik, kad spomenu postovanje, postovanje dobija onaj ko ga i pokaze, to mora biti uzajamno da bi bilo iskreno. Ne postujem ljude koji iz daljine pljuju po Bosni i necu nikada.

Tu se potpuno slazem sa tobom...ni sam ne volim one koji pljuju po BiH pa da mi je rodjeni brat...Ali opet napominjem ne mozemo ni svu dijasporu svrstati u isti kos kao na kraju krajeva ni sve koji zive u BiH...Losih, dobrih ima na obje strane i moja poenta i prvoga posta je bila da nismo svi isti, a sto sam ja u svari procitao u tvom postu. Ja cu citirati samo jedan dio sto si napisala
citat:
Neka se niko ne nadje uvrijedjen ali neka nam samo dijaspora ne pomaze i onako ih je 80 posto socijala majka, neka pomazu bar svojom roditeljima da ovdje ne skuplja svijet pare da imaju i sta jesti.
Ovo sam ja shvatio kao obracanje dijaspori, a ne onima koje si licno poznavala. Dalje, napisala si sljedece
citat:
govorim iz iskustva i licnog dozivljala i inostranstva i domovine
...e pa ako se ono gornje odnosilo na to licno iskustvo i one koje si licno poznavala...onda je do mene...onda ja tebe nisam razumio...
06-03-2012 at 23:46 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

...i cinjenicu da novac velikog i ogromnog dijela dijaspore pa bili oni losi ili ne, voljeli oni BiH ili ne (i oni koji ne vole BiH imaju roditelje, pa bar njima pomazu) pristize u BiH i da se od tog novca gradi, uposljava, kupuje...ne mozemo negirati...

06-03-2012 at 23:54 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
Putnik wrote:
...i cinjenicu da novac velikog i ogromnog dijela dijaspore pa bili oni losi ili ne, voljeli oni BiH ili ne (i oni koji ne vole BiH imaju roditelje, pa bar njima pomazu) pristize u BiH i da se od tog novca gradi, uposljava, kupuje...ne mozemo negirati...


....a tek zubari i frizeri kolko ljeti profitiraju
06-03-2012 at 23:58 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
Dilber wrote:


....a tek zubari i frizeri kolko ljeti profitiraju

Ovo sa zubarima, frizerima i ostalim je vec ofucano, ali...ni tu ja ne vidim nista lose. Pa na kraju krajeva bolje je novac predvidjen za te usluge ostaviti u BiH nego vani. Pa da sad idemo malo u krajnost i onu navikanu vrecu paprika je bolje kupiti u BiH nego vani...i ko god to radi ja mu kapu skidam...
07-03-2012 at 00:06 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
Putnik wrote:

Ovo sa zubarima, frizerima i ostalim je vec ofucano, ali...ni tu ja ne vidim nista lose. Pa na kraju krajeva bolje je novac predvidjen za te usluge ostaviti u BiH nego vani. Pa da sad idemo malo u krajnost i onu navikanu vrecu paprika je bolje kupiti u BiH nego vani...i ko god to radi ja mu kapu skidam...

Otrcano jeste ali je uvjek pogodno za salu

sad ozbiljno.... imam jarana koji ne ide nikad u bosnu...nema neke price familije...ali svaki put kad ja idem u bosnu da mi po par stoja da dam u Merhamet i sirotinji
07-03-2012 at 00:13 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 16
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Dijaspora : Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice