Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Zdravlje : Strije - kako ih se riješiti?
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Aykira
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 17-05-2009
Odgovori: 2062
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Strije - kako ih se riješiti?



Strije nastaju kao posljedica naglog rastezanja kože obièno uslijed naglog mršanja ili debljanja, te trudnoæe. Ožiljci istezanja kože kao ih još nazivaju, prvo se javljaju kao crvenkaste fleke koje kasnije izblijede i postanu srebrenkaste linije.

Strije se javljaju u dermisu, srednjem sloju kože koji daje koži elastiènost. Ali, kada se koža preèesto isteže, dermis puca, ostavljajuæi ove tragove kao poderotine na koži. Žene, kao i muškarci su podložni nastanku strija, što zavisi od naèina života, te genetskim predispozicijama. Žene su sklonije nastanku strija u trudnoæi, jer tada dolazi do naglog istezanja kože. Strije se najèešæe javljaju u predjelu zadnjice, stomaka, butina, kukova, zadnjeg dijela leða, te grudi i gornjeg dijela ruku.

Tretmani za strije
Postoji nekoliko naèina da se riješite strija, ali uèinkovitost svakog od njih zavisi od vaše starosne dobi, teksture kože, te naèina vaše prehrane.

Hiruške metode - Dermoabrazija, hemijski pilinzi i laserska operacija mogu biti jako uèinkoviti kod tretiranja strija.

Losioni i kreme - Postoji mnogo razlièitih preparata protiv strija. Možete pitati vašeg doktora da vam preporuèi neki od njih, a ukoliko ste trudni, pitajte da vam preporuèi neki preparat za prevenciju strija. Postoje razlièita prirodna ulja koja su jako dobra u spreèavanju nastanka strija i u trudnoæi je uvijek bolje ih sprijeèiti nego kasnije ih se pokušati riješiti.

Dijeta i vježbanje - Pijte mnogo vode.

Odgovarajuæa hidratacija održava vašu kožu mekom i elastiènijom, spreèavajuæi nastanak strija. Kofein može poveæati rizik nastanka strija. Ukoliko pijete mnogo èaja i kafe, probajte da izbalansirate dovoljan unos teènosti. Pijte onoliko vode, ili više, koliko pijete èaja ili kafe. Strije se mogu pojaviti i kao rezultat loše prehrane. Konzumirajte hranu koja je dobra za kožu kao što je hrana bogata cinkom (riba, lješnjaci...), hrana bogata vitaminom A i C (mrkva, mlijeko i voæe bogato vitaminom C), te hrana koja sadrži mnogo proteina (jaja).

Prije svakog od ovih tretmana uvijek je najbolje konsultirati se sa svojim lijeènikom ili dermatologom. Oni æe znati koji je metod najbolji za vas i koji od njih bi imao najbolji uèinak.


Natalija Aniæ/medicinenet.com

13-12-2009 at 15:55 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Strije - kako ih se riješiti?

Za prevenciju strija u trudnoci preporucujem nevenovu kremu

18-03-2010 at 08:39 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Strije - kako ih se riješiti?

kad su vec tu-nema vise sanse...samo prevencija, posebno u trudnoci.

31-08-2010 at 23:40 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Strije - kako ih se riješiti?

citat:
Aidatuzla wrote:
ja sam opet skontala da ih je prevencija kremama nemoguca jer krema ne moze doci u te dublje slojeve koze koji se najvise rastezu. sve zavisi od genetike pa trudnica moze pitati svoju mamu je li ova imala strije u trudnoci ako zeli da zna kakve su joj sanse

al za svaki slucaj, mazati se kremicama u trudnoci ako nista, barem koza bude mekana


moze biti da je genetski tako...meni na stomachini nije izasla ni jenda jedina-dodushe mazala sam onim anti-strije kremama kao prevenciju) ali zato kad su mi se doope i kukuovi poceli shirit , negdje oko 23 god. ostadose strije ...sta sam ja huda , tad znala ....
19-09-2010 at 23:44 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 19
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Zdravlje : Strije - kako ih se riješiti? New Topic Post Reply



Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice