Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Ko vlada BiH (morate procitati)
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ko vlada BiH (morate procitati)

A pošto sam pomenuo i igru simpatiènog naziva The Illuminati Game, red bi bio da makar slikovito pokažem o èemu se konkretno radi.

Igra je napravljena 1995 godine.







Sluèajnost?

05-11-2010 at 18:00 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ko vlada BiH (morate procitati)

pa, cuj, mozda moj stav ne valja, ali treba od necega zivjeti, a od stava bas i ne mogu... onda odabirem da radim, privredjujem i slobodno vrijeme koristim za stvari koje su konstruktivne za moj mali svijet. nije uopce cudo da vecina razmislja ovako, jer, generalno gledano, ja sam (kao i, vjerovatno, ta vecina) spremna da se nerviram i trudim samo oko onoga sto mogu promijeniti i na sto mogu uticati... npr. pomoci djetetu da ode na operaciju, tako sto cu odustati od vecera u restoranu cijeli ovaj mjesec i sve te novce donirati za neku dobru stvar ili nesto drugo...

ne bih se slozila da:

citat:
I šta u konaènici imaš? Ništa.


imam svijest da sam doprinjela necem dobrom, imam osjecaj samopostovanja, jer nisam ignorisala vapaj za pomoc i masu jos nekih drugih osjecaja koje necu elaborirati.

citat:
Obratiš li pažnju ponekad na nebo, èisto da vidiš šta se gore dešava, svaki dan, iznad tvoje glave?


ako mislis na chemtrails, o kojima ima bruka linkova na netu, onda ne znam sta da ti kazem... obratim paznju, vidim, primjetim... i sta onda? mogu li nesto da uradim?

vidis, covjek u neznanju je sretan covjek. ne znas sta ti prijeti, pripisujes nedace "bozjoj volji" i sretan si sto svako jutro ustanes. ne spadam bas u tu grupu, ali im zavidim! na ovakvoj "logici" je nastala svaka religija... to je jednostavna filozofija upravljanja masom...

da budem iskrena, meni informacije o tome da grupa manijaka, kako ih ti nazivas, kontrolira svjetske financije, uopce nije nesto sto predstavlja bog zna kakvo iznenadjenje. nije bogatstvo nastalo s 20. vijekom! zasto se cudimo? nisu se dzabe kraljevi i carevi zenili medjusobno... hej, nasi su se seljaci zenili medjusobno i ugovarali brakove da bi sacuvali bogatstvo, da se ne rasipa!

zasto da uopce pretpostavimo da ono sto je na vrhu nema svoju repliku ka dnu... ovdje govorimo o tome ko je prvi krenuo sa skupljanjem bogatstva, ko je u medjuvremenu naucio kako da dodje do bogatstva i ko ga je stekao u tolikoj kolicini da moze da parira onim prije njega...

mozda grijesim, mozda zivim u iluziji i mozda pricam gluposti, ali saznanje o tome "ko mi kroji kapu" zaista ne moze da promijeni moj zivot. volim da mislim da sam ja ta koja utice na moj zivot svojim odlukama, svojim ponasanjem u predvidivim i nepredvidivim situacijama, prihvatanjem ili neprihvatanjem dogadjaja i slicno...

no, svidja mi se procitati sta ljudi misle...
05-11-2010 at 19:41 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ko vlada BiH (morate procitati)

Danas-sutra bi dopustila da ti kontrolišu svaku poru života jer ništa ne možeš uraditi?

05-11-2010 at 23:48 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ko vlada BiH (morate procitati)

izvini, ali ta recenica je tipicna ublehaska floskula tipa šbb-kbb

odgovorit cu ti protu-pitanjem:

a sta bi ti, danas-sutra, uradio da ne dopustis da ti kontrolisu svaku poru života?

a kako bi ti znao da ti oni kontrolisu svaku poru zivota, kad i ovo o cemu pricas nema svoje sto-procentno uporiste u dokazima?

et, odgovori mi na to, pa da nastavimo, eventualno

(ps. vjerujem da uvidjas da se ne prepucavam, samo razgovaram, jer ja nisam na strani eventualnih njih, nego eventualnih nas)

06-11-2010 at 08:26 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ko vlada BiH (morate procitati)

Naravno da se ne prepucavamo, razgovaramo. ;)

Upravo to i jeste hajdemo reæi poenta. Upravu si ti kada kažeš da sama ne možeš ništa uraditi (tj. skoro ništa) i to je jasno i meni.

Ali kad imaš veæu grupu ljudi koji, za promjenu, razmišljaju svojom glavom, to je veæ nešto drugo, shvataš li sad poentu?

Takoðer bih da napomenem da ni ja ne vjerujem u svaku ublehu koju negdje èujem/proèitam/vidim, toliko je gluposti o tome da je to neviðeno.

Ali isto tako nije sve ni tako crno-bijelo kakvim se èini.

06-11-2010 at 09:16 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ko vlada BiH (morate procitati)

naravno, ja sam totalni pobornik sivih tonova, sve ima neki smisao i sve se vrti u nekom medjuprostoru...

no, kao sto i sam kazes, potrebno je imati kriticnu masu, a stvaranje te i takve mase je, za sada, jedan vrlo mukotrpan, a mogao bi biti i uzaludan posao... ja mislim da kriticna masa u ovom slucaju treba biti velicine koja je tolika da moze zasjeniti velicinu pripadnika religijama koje stoje iza cijele price, a tu govorimo o jednoj prevelikoj kriticnoj masi...

elem... ne znam sta bih ti rekla, obzirom da sam vrlo neoptimisticna kada je u pitanju stvaranje te kriticne mase...

sta ti mislis? moze li se to?

06-11-2010 at 14:51 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ko vlada BiH (morate procitati)

citat:
root wrote:

Ali kad imaš veæu grupu ljudi koji, za promjenu, razmišljaju svojom glavom, to je veæ nešto drugo, shvataš li sad poentu?


Da li je ovo poziv na neku vrstu revolucije?
Ja mislim da je dosta revolucija, treba nam nastavak evolucije

Evo u kojem smijeru bi se ona trebala odvijati:

- Mi živimo u dobu u kojem se logika platne liste, logika proizvodnje stvari proširila na život ljudskih biæa. Ljudska biæa su, baš kao i stvari, postala brojevi. Stvari i ljudi postali su kolièine u procesu proizvodnje. Da ponovimo: vrlo je teško biti nepokoran ako èovjek nije èak ni svjestan da se pokorava. Recimo to drugaèije. Tko se može ne pokoravati kompjuteru? Kako možemo reæi »Ne« filozofiji kojoj je ideal ponašati se poput kompjutera, bez volje, bez osjeæaja, bez strasti? Pokoravanje se danas ne prepoznaje kao pokoravanje jer se racionalizira kao »zdrav razum«, kao stvar prihvaæanja objektivnih nužnosti. Ako je nužno jaèanje fantastièno razornog naoružanja, i na Zapadu i na Istoku, tko bi mogao ne pokoriti se? Ako bi se sve to prikazalo kao èin objektivne nužnosti a ne kao èin ljudske volje, kome bi se dalo reæi »Ne«? Postoji još jedan relevantan aspekt naše suvremene situacije. U ovom industrijskom sistemu koji, vjerujem, postaje sve slièniji u zapadnom i istoènom bloku, individuum se na smrt boji moæi velike birokracije, velièine svega — države, industrijske birokracije i sindikalne birokracije. Ne samo da se boji, nego se osjeæa sasvim malen. Gdje je David koji može reæi »Ne« Golijatu? Gdje je taj mali èovjek koji smije reæi »Ne« neèemu što je tisuæu puta uveæano po velièini i moæi u odnosu na autoritet kakav je bio prije samo pedeset ili sto godina? I individuum je zaplašen i zadovoljan što može prihvatiti autoritet. On prihvaæa naredbe koje se izrièu u ime zdravog razuma i razboritosti, da ne bi osjetilo da se potèinjava. Da sumiramo: kad govorim o »revolucionarnom karakteru« mislim ne na bihevioristièku veæ na dinamièku koncepciju. Èovjek nije »revolucionar«, u ovom karakterološkom smislu, zato što izrièe revolucionarne fraze ni po tome što sudjeluje u revoluciji. Revolucionar, u ovom smislu, je èovjek koji se emancipirao od vezanosti za rodnu grudu i krvne veze, od majke i oca, od posebne lojalnosti državi, klasi, rasi, partiji ili religiji. Revolucionarni karakter je humanist utoliko što u sebi osjeæa èitavo èovjeèanstvo i ništa ljudsko nije mu strano. On voli i poštuje život. On je skeptik i èovjek koji ima vjere. On je skeptik zato što sumnja u ideologije kao u ono što služi za prikrivanje nepoželjne stvarnosti. On je èovjek od vjere zato što vjeruje u ono što potencijalno postoji, iako još nije roðeno. On može reæi »Ne« i biti nepokoran, upravo zato što može reæi »Da« i pokoravati se svojim pravim, vlastitim principima. On nije polusvjestan nego potpuno svjestan liène i društvene stvarnosti. On je nezavisan; ono što jest duguje vlastitom naporu; on je slobodan i nikome nije sluga. Ovaj sažetak mogao bi navesti na pomisao da je ono što sam opisivao mentalno zdravlje i voljnost, a ne pojam revolucionarnog karaktera. To je, uistinu, opis umne, žive, mentalno zdrave osobe. Ja tvrdim da je zdrava osoba u bolesnom svijetu, potpuno razvijeno ljudsko biæe u osakaæenom svijetu, potpuno osviještena osoba u napola razbuðenom svijetu — baš revolucionarni karakter. Jednom kad svi budu svjesni, proroci i revolucionarni karakteri neæe možda više ni postojati — postojat æe samo potpuno razvijena ljudska biæa. Naravno, nikada veæina ljudi nisu bili revolucionarni karakteri. Ali razlog što više ne živimo u peæinama upravo je to što je uvijek bilo dovoljno revolucionarnih karaktera u ljudskoj povijesti da nas izbave iz peæina. Meðutim, postoje mnogi drugi koji se pretvaraju da su revolucionari, a u stvari su buntovnici, autoritarci ili politièki oportunisti. Vjerujem da psiholozi imaju važnu funkciju u prouèavanju karakteroloških razlika kod raznih tipova politièkih ideologa. Ali da bi to uèinili kako treba moraju, bojim se, imati neke od kvaliteta koje sam pokušao opisati u ovom eseju: oni sami moraju biti revolucionarni karakteri ( Erih From - Autoritet i porodica).
06-11-2010 at 15:21 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 44
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : Ko vlada BiH (morate procitati) New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice