Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : FILOZOFIJA -LOGIKA
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: FILOZOFIJA -LOGIKA

citat:
MelMel wrote:
Svidja mi se naslov, FILOZOFIJA -LOGIKA. Samo sto ja ove dvije rijeci ne bih ni pod tackom razno stavila jednu do druge.
;hanka nekako mi nema logike.



zamolicemo moderatore da promjene naslov u FILOZOFIJA- IMA LI TU LOGIKE?
23-09-2010 at 23:15 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: FILOZOFIJA -LOGIKA

citat:
MelMel wrote:
Svidja mi se naslov, FILOZOFIJA -LOGIKA. Samo sto ja ove dvije rijeci ne bih ni pod tackom razno stavila jednu do druge.
;hanka nekako mi nema logike.

LOGIKA, filozofijska disciplina koja ispituje oblike, zakonitosti i uvjete razložitih i ispravnih misli i opšte metode spoznaje istine
23-09-2010 at 23:36 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: FILOZOFIJA -LOGIKA

citat:
MelMel wrote:


Logika elektronski sklopova, zvuci i radi logicno. Ali ja bih preporucila logiku kao ispravnu metodu svacanja i razumjevanja i kod teoretisanja, a ne samo praktikovanja.

nastaviæemo o ovome, al' bez cigara ;hanka
23-09-2010 at 23:55 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: FILOZOFIJA -LOGIKA

Da prepišem koji interesantan citat iz jednog filozofijskog leksikona

APSOLUTNA i RELATIVNA ISTINA, dva suprotna pojma, od kojih prvi oznaèava potpunu, bezuvjetnu, konaènu i nepromjenjivu istinu, a drugi suprotno tome, vremenski i realno ogranièenu istinu, uvjetovanu spoznajnim moguænostima, zatim stupnjem razvoja odreðenih znanosti i, najposlije, moguænošæu spoznatljivosti samog objekta zbog njegovih vlastitih kvaliteta, zbog stupnja njegove transparentnosti, pronicnja u njegove stvarne osobine ( Filozofija -Danko Grliæ, Panorama, Zagreb 1967)

Svjedoci smo da se danas kao apsolutna istina predstavljaju "relativne istine". Npr. Bog se neopravdano predstavlja kao apsolutna istina iako ne ispunjava kriterije kojima se apsolutna istina definiše.

24-09-2010 at 09:58 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: FILOZOFIJA -LOGIKA

Ako kome zatreba može copy paste

SUD, u logici, vrsta iskaza kojim se nešto tvrdi ili odrièe; uz pojam i zakljuèak jedan od bitnih elemenata logige. Logièki sud je sastavljen od subjekta(S), predikata (P), kopule koja izrièe razlièit odnos izmeðu SiP i tzv. >>èetvrtog elementa<<, tj. elementa tvrdnje.

POJAM,opæenito zamisao, misaoni korelat bitnih svojstava, karakteristika i odnosa odrreðenog predmeta i objekta.Najveæi broj pojmova nastaje apstrakcijom, generalizacijom, odnosno sintezom pojednih svojstava realnog svijeta

APSURD, u kolokvijalnom smislu sve što je besmisleno, što se suprotstavlja normalnom razboritom mišljenju. U logici apsurdni su oni sudovi ili pojmovi koji stoje u nesuvislim, protuslovnim sklopovima protivnim elementarnim logièkim principima.

24-09-2010 at 11:36 | Ukljuèi u odgovor
Fini
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-10-2006
Lokacija: Pogodi
Odgovori: 539
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: FILOZOFIJA -LOGIKA

Takoðer, ono što moramo reæi jeste razlika u metodološkom pristupu shvatanja i razumijevanja onog što jeste sama filozofija. Evropski klasici definiraju filozofiju kao misaono razmatranje stvari i oni su vrlo sumnjièavi spram bilo kojeg metoda izuzev onog razuma. Vrlo rijetko bi koji zapadnjaèki filozof uzeo na znanje prikraæenosti samog intelekta. Meðutim, u orijentu se vrlo rano uoèilo da cjelokupna zbiljnost koja predstavlja sadržaj filozofije ne može biti adekvatno spoznata kroz intelekciju. Analiza je glavna funkcija intelekta, ali pomoæu analiza nismo u stanju da uhvatimo ili iskusimo zbiljnost. Logièko umovanje može jedino proizvesti posredovano znanje. Cilj filozofije nije da se zaustavi sa teoretskim razumijevanjem zbilje, veæ da ima izravno znanje o njojzi. Otuda je metod o kojemu je rijeè u orijentalnoj filozofiji onaj sublimarnog karaktera, buduæi da je spoznaja koja dolazi kroz revalaciju izravna i nedvojbena. Ona nije niže racionalna veæ iznad ili supra-racionalnog karaktera. Sama èinjenica da je takav sluèaj pokazuje da revalacija ne može biti iracionalni instrument spoznaje. Otuda orijentalni filozof uistinu priznaje da sublimarno iskustvo mora biti uèinjeno razumljivim, a ovo je naroèita zadaæa razumskog zakljuèivanja. Ono što je više ne može biti niže. Naime, ono što premašuje razum ne može biti manjkavim u udovoljavanju zahtjevima razuma te sukladno tome filozofski krajnji predmet nije posredna spoznaja zbiljnosti, veæ njeno divajno iskustvo.

Dakle, cilj orijentalne filozofije nije puko intelektualno razumijevanje zbiljnosti, veæ njena sublimarna spoznaja. Stoga se ova filozofija ne može samo nauèavati, veæ se zahtijeva i moralna èistota, odnosno da je se živi i protežira, buduæi da je metafizièka kontemplacija moguæa samo onome ko je u sebi kultivirao takve kvalitete kao što su staloženost, samokontrola, zadovoljstvo i njima sliène. Sve filozofske škole, ortodoksne i heterodoksne, slažu se u pogledu ovoga, tj. da tražitelj metafizièke istine treba odustati od naklonosti spram ovog svijeta te da se treba okrenuti vjeèitoj zbiljnosti za konaènu pripomoæ i zadovoljenje. Jer, tek tad je pripravan da otpoène sa istinskim filozofiranjem.




[Edited by Fini on 10-10-2010 at 10:35 GMT]

10-10-2010 at 17:10 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: FILOZOFIJA -LOGIKA

Evo mene, opet prepisujem

METAFIZIKA (grè. meta ta fysika, tj. iza fizike, odnosno iza fizièkih knjiga), u prvobitnom smislu filozofijska disciplina koja raspravlja o onom što prelazi ( transcendira) iskustvo, o prvim temeljnim principima i uzrocima biæa. Naziv je nastao tako što je Aristotelovo djelo koje istražuje temeljne zasade njegove cjelokupne filozofije dolazilo po redu iza fizike, te su ga peripatetici ( prvi je to uèinio Andronik s roda) nazvali metafizikom. Metafizika se èesto kao naziv upotrebljava i za filozofiju uopšte, a posebno kako bi se oznaèila težnja da se špekulativnim putem doðe do konaènih spoznaja u biti svijeta i života, da se spozna šta je sve što je iznad iii iza prirode, pravo, nepromjenjivo i istinito bivstvo svega postojeæeg. Tako su nekad uobièajena metafizièka pitanja bila pitanja osnovne supstancije, kozmološko pitanje,pitanje božijeg postojanja, slobode volje, preegzistencije ili besmrtnost duše itd.

Moj stav je da je cjelokupna filozofija, a i metafizika kao njen dio, preteèa nauke. Filozofijska promišljanja davala su materijal na osnovu kojeg su se u glavama nauènika raðale hipoteze koje su nauènim metodama potvrðivane ili osporavane. Na taj naèin se dolazilo do nauènih istina, a jedino nauèna istina se može proglasiti apsolutnom istinom.

10-10-2010 at 18:06 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: FILOZOFIJA -LOGIKA

citat:
Aidatuzla wrote:



mozemo mi sada raspravljati o tome da li apsolutna istina uopste postiji ali to je druga tema. ovdje, ja mislim da to ne moze nuzno biti naucna istina... istina po nauci se cesto a ponekad i drasticno mijenja

Èesto se pogrešno interpretiraju ili falsifikuju rezultati nauènih istraživanja s ciljem opravdavanja neke veæ postojeæe "istine" ili se neka ISTINA od strane pristrasnih nauènika osporava iz istog razloga. Apsolutna istina postoji, npr. Tvrdnja da je Zemlja veæa od Mjeseca ili da je molekul vode sastavljen iz dva atoma hidrogena i jednog atoma oksigena je apsolutna istina. Moguæe je doæi do apsolutne istine, ali ne u svim sferama. Moramo se pomiriti s tim da na neka pitanja nikad neæemo pronaæi odgovore koji æe biti apsolutna istina.
10-10-2010 at 18:44 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: FILOZOFIJA -LOGIKA

citat:
Aidatuzla wrote:



mogu ja tebi sad pricati o apsolutnoj istini (i ja znam za jednu ) ali otici cemo daleko

nego,mene zanima kako ti znas da se cesto pogresno interpretiraju i faslifikuju rezultati nauènih istraživanja s ciljem opravdavanja neke veæ postojeæe "istine"

Znaèi složili smo se da apsolutne istine postoje

Sumnjam u rezultate mnogih nauènih istraživanja, a najsumnjivija su mi istraživanja provedena s ciljem da se pokaže vrijednost nekih vjerskih rituala. Npr. sumnjam u rezultate istraživanja koje iznose nauènici privrženi Islamu koja pokazuju da islamski post lijeèi rak i mnoštvo drugih teških bolesti.
10-10-2010 at 23:40 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: FILOZOFIJA -LOGIKA

citat:
Aidatuzla wrote:


gdje si procitao da islamski post LIJECI rak i mnostvo drugih teskih bolesti? mozda je neko zaista rekao da post lijeci rak i ti si na osnovu toga i nekih slicnih izjava sa kojima se i ne treba tako lako sloziti postao previse kritican prema svemu sto kazuje da religija ima veze sa zdravim razumom bez da si istrazio o cemu ta religija (cini mi se da ti najcesece spominjes islam) prica. ali to je tezi posao, zar ne?

ispravi me ako grijesim, ali ti a priori zakljucis da su rezultati naucnih istrazivanja pogresni ako dokazuju nesto sto ima veze sa religijom

Rezultati takvih istraživanja su od strane pojedinih forumaša prezentirani i ovdje ( mrsko mi tražiti, ali sam sto posto siguran da sam to proèitao na forumu).
Zadatak nauènika vjernika je veoma težak, jer pored toga što mora pronaæi apsolutnu istinu on je mora i "prilagoditi" onima za koje radi. Ima nešto u vjeri i što je pozitivno ali vjera i nauka teško mogu iæi zajedno.
11-10-2010 at 10:25 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 44
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Religija i filozofija : FILOZOFIJA -LOGIKA New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice