Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Kontrola misli
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Kontrola misli


Misli, bilo pozitivne ili negativne uticu na covjeka i fizicki. Kako osjetimo srecu, polet, energiju od dobrih tako nas lose, destruktivne misli blokiraju pa izazivaju cak i fizicku bol.

Kontrola misli,vladanje vlastitim umom nije dar nego dobra duhovna vjezba.
Kakvi ste u tome?
Vladate li svojim mislima?
Mozete li zaustaviti one lose dok vas nisu skroz obuzele, izazvale nesanicu,svadju, aritmiju,...?

15-10-2010 at 20:02 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kontrola misli

Da bi bila koncentrisana i dovoljno usresredjena na bitno nuzna mi je umna i duhovna relaksacija.
Govoriti o nekoj misaonoj disciplini je pomalo mehanicki, a to je opet blisko proracunatosti koja sputava i otudjuje.
Ljudski um je i dalje velika nepoznanica pa je upitno koliko ga mozemo kontrolisati

16-10-2010 at 02:04 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kontrola misli

citat:
sunce wrote:


Kontrola misli,vladanje vlastitim umom nije dar nego dobra duhovna vjezba.
Kakvi ste u tome?

Slažem se, ali mislim ( a tako misli i Frojd i Nièe,From i mnogi drugi veliki umovi) da naše misli kontrolišu nas a ne mi njih. Mnome èesto ovlada misao koja želi da kontroliše moje misli i tjera me da budem doslijedan, zato što joj se svidjela misao da vježba èini majstora, ali njena snaga zavisi od vanjskih uticaja koje narušavaju moju unutrašnju ravnotežu i odnos izmeðu pojedinih misli
16-10-2010 at 12:26 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kontrola misli

citat:
racionalna manjina wrote:

Slažem se, ali mislim ( a tako misli i Frojd i Nièe,From i mnogi drugi veliki umovi) da naše misli kontrolišu nas a ne mi njih. Mnome èesto ovlada misao koja želi da kontroliše moje misli i tjera me da budem doslijedan, zato što joj se svidjela misao da vježba èini majstora, ali njena snaga zavisi od vanjskih uticaja koje narušavaju moju unutrašnju ravnotežu i odnos izmeðu pojedinih misli



Dobro kažeš vala

Mislim da bi bilo korisno još dodati da aritmije, hipertenzije i sl. stvari koje su u poèetnom postu spomenute, gotovo nužno dolaze od misli koje su okrenute iskljuèivo prema sebi.

Drugim rijeèima, što mi je više važnije šta drugi misle o meni, a manje važnije šta ja mislim o drugima, sve su izraženije psihosomatske "bolesti".

16-10-2010 at 19:56 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kontrola misli

Tema je jako dobra i tesko ju je u nekoliko recenica izanalizirati.
No, eto opet cu reci da je u danasnjem vaktu vazno sto vise pustati 'mozak na pasu' da bi misaono mogli iskontrolisati ono najnuznije. Za mene je to nekakav pocetak i preventiva

16-10-2010 at 20:46 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kontrola misli

kontrolu misli gubim samo u 2 slucaja,,,,
-kad sam na WC-sholji
- i kad

17-10-2010 at 00:04 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kontrola misli

hoce to ko razmislja kaktusom

17-10-2010 at 23:22 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kontrola misli

citat:
Dilber wrote:
kontrolu misli gubim samo u 2 slucaja,,,,
-kad sam na WC-sholji
- i kad

Eh kad tu izgubiš kontrolu javi se ovom kontroloru iz Maroka:
http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/iz-minute-u-minutu/17590-EKSKLUZIVNO-Torabi-istjeruje-dine-poruuje-vehabijama-znaju-islam-VIDEO.html
29-10-2010 at 00:58 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kontrola misli

ŠTO SU SUBLIMINALNE PORUKE?

Radi se o fenomenu koji se pojavio 1957. godine kada je James Vicary, spretni menadžer lokalnoga kina u New Jerseyu pokušao utjecati na potrošaèku podsvijest. Spretnim insertiranjem poziva, trajanja svega 25 stotinki sekunde, "Drink Coke" i "Eat popcorn", unutar filmskoga materijala, podigao je prodaju piæa za 57,5 a kokica za 18,1 posto. Eksperiment je nazvan "Invisible commercial". Od tada pa do danas, utjecajem "ispod granice percepcije" bavili su se mnogi. Otkriveni su dragocjeni momenti koji pružaju nesluæene moguænosti u domeni utjecaja propagande na percepciju. Èak 89 posto djelovanja èovjeka je nesvjesno pa je tim i moguænost utjecaja na taj dio velika.

"Subliminalne poruke" su danas sastavni dio marketinga. U Americi se primjeæuje porast semisubliminalnih i subliminalnih poruka u oglašavanju a njihov efekt je i znanstveno potvrðen. Ove tehnike su iznimno atraktivne i na do sada neviðen naèin utjeèu na potrošaèe i sugeriraju impulsnu kupnju proizvoda.
Stvar je u tome da je naš podsvjesni um pametniji od obiènog zapažanja i zapaža i ono èega nismo svjesni-tako i naprimjer natpisa sex na reklami za najdraže nam kekse, koje možda ni sami neznamo zašto stalno kupujemo?E pa naš podsvjesni um zna.
-------------------------------------------
Dakle mislim,smatram,da na nasu podsvijest uticu-kontrolisu drugi, na ovaj ili onaj nacin.samim tim i misli...
bombardovani smo svakodnevno,a da toga nismo ni svjesni.ili bar vecim dijelom nismo svjesni.

29-10-2010 at 09:16 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kontrola misli

citat:
Aidatuzla wrote:
Onda sebi kazemo: "dobro, bilo pa proslo. sad sam pametniji" i rascistimo s tim pa nema ni nesanice ni aritmije


Da,tako je Aida ...

Mogu reci da kontrolisem svoje misli , ali u nekom trenutku se jednostavno desi i ne mogu to kontrolisati , onda se naprosto ne mogu prepoznati .Dobro je samo sto mi nije svaki dan takav , inace mogu reci da kontrolisem svoje emocije .

Citam cesto u knjigama prakticne savjete o kontroli misli ili da se oslobodimo kakvih misli .Metode su sjesti pred prazan zid i buljiti u prazno , regulisati disanje , ponavljati rijeci ...itd to se zove meditacija .

Dali nase misli kreiraju emocije , ponasanje , osjecaje ili je to obrnuto emocije kreiraju misli ?
Ili jednostavno kad se susretnemo sa odredjenim poteskocama , da pustimo da se dogodi sta se treba dogoditi .... ne treba se zamarati .... zar ne ?


12-07-2011 at 11:09 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 35
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Religija i filozofija : Kontrola misli New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice