Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Novih sukobi/rat u BiH?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Novih sukobi/rat u BiH?

citat:
medic wrote:


Izadji iz medijske blokade komsija...
Predsjednik RS-a (relevantan koliko i Karadzic svojevremno) nece ujutro kahvu popit` bez spominjanja disolucije.



Samo se politicki naivci mogu loziti na te price.Gledali smo skoro na tv kada su Alija Behmen i Dodik uhvaceni u zagrljaju u hodniku parlamenta BiH.Mislili su niko ih ne snima...
Nijedna regija u Evropi ne moze dobiti nezavisnost bez priznanja svjetskih sila i svih clanica EU.Imamo primjer Kosova kojeg nisu priznale dvije trecine svjetskih drzava kao i neke od najvecih svjetskih sila niti moze postati clanica UN niti moze ucestvovati u raznim svjetskim i sportskim desavanjima.
Za sada niko ni ne nagovjestava niti spominje nezavisnost Srpske.
21-03-2011 at 19:29 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Novih sukobi/rat u BiH?

Vizije Mileta Dodika-Laktašenka

Bosna æe se raspasti



U intervjuu za državotvorni Tanjug, predsednik Republike Šumske Milorad Dodik-Laktašenko vizionarski je provirio u buduænost: "RS se ne bavi secesijom, ali vidimo da se Bosna raspada i raspašæe se kao što se raspala Jugoslavija. To æe postati politièka èinjenica. Ostaæe samo ono što funkcioniše, a funkcioniše RS - za razliku od Bosne koja ne funkcioniše", precizirao je Mile

Presreænom novinaru Tanjuga zatim je objasnio da u BiH više nije moguæe urediti odnose tako da Sarajevo uvažava Banjaluku i objasnio zašto: "Arogancija koja dolazi iz Sarajeva traži podaništvo, a ne partnerstvo. Mi nismo spremni za podaništvo. Mi smo spremni da se RS prihvati i uvažava". Evo još nekoliko Laktašenkovih umotvorina, preuzetih sa nesreænog Tanjuga.

*Na tvrdnje iz Sarajeva da su RS i on lièno remetilaèki faktor u BiH, Dodik odgovara: "Slažem se! Za sve njihove ideje o unitarnoj BiH ja sam remetilaèki faktor".

*Osvræuæi se na poslednja dešavanja oko uhapšenog generala Armije BiH Jovana Divjaka, predsednik RS kaže da je to dodatno poremetilo odnose Banjaluke i Sarajeva: "Boli to što èim poènete istragu prema bilo kome ko je poèinio zloèin nad Srbima - digne se sva javnost, stranci, petlja se i visoki predstavnik, da zaštite te ljude. Oni štite zloèine, ne štite Jovana Divjaka".

*Podseæajuæi da se na snimcima napada u Dobrovoljaèkoj vidi Jovan Divjak „koji tamo nešto trèi i vièe na megafon ne pucaj“, Dodik je ukazao da je Divjak oèigledno bio na licu mesta. "Ko je pucao? Ko je pobio te ljude? Otkud odjednom Divjak tu? Bio je kada je pucano na vojnike i - neka odgovara. Što je problem istraga, zašto je problem istina? Zato što to baca drugaèije svetlo na sam poèetak rata i naèin na koji se to dešavalo".

*Kada je u pitanju regionalna saradnja, Dodik je istakao da mu je, osim dobre saradnje sa Beogradom, važno i to što RS uspostavlja dobru saradnju s Hrvatskom. "Možda to nekoga u RS može iritirati, ali je veoma važno da smo poslali poruku svetu da Republika Srpska nije osporena od strane Hrvatske i da se prihvata kao realan faktor".

*Predsednik RS je najavio da æe tražiti održavanje vanrednog skupštinskog zasedanja u RS koje æe biti posveæeno procesuiranju ratnih zloèina nad Srbima, ali i o radu suda i Tužilaštva BiH, koje je nametnuo Visoki predstavnik. "Ne može ni jedan visoki predstavnik nama ukinuti pravo da branimo naše nadležnosti. On je ovde trebalo da brani Dejton, a kada se brani Dejton, brani se i RS. Ali, visoki predstavnici su sve do sada èinili samo da naprave štetu RS", izdiktirao je Dodik misao koju je u letu uhvatio.

*Kad je reè o formiranju vlasti u Federaciji BiH, Dodik je ocenio da je u pitanju nelegalan i nelegitiman potez, koji je istovremeno i poruka za RS. "Ukoliko proðu takvi naèini formiranja vlasti, jednog dana može da nas zatekne da izaberu nekog podobnog Srbina, recimo Mirka Pejanoviæa, i time da pokušaju da legitimišu dominaciju jednog naroda, bošnjaèkog, u BiH".

*Laktašenko se osvrnuo i na svoje omiljene neprijatelje: „Mislim da meðunarodna zajednica u BiH i danas deluje po refleksu iz prošlih vremena, u kome se zadržavaju stereotipi vezani za rat. Za Srbe su predodreðene pozicije stalnih krivaca, a stranci kroz sud i Tužilaštvo BiH žele da napišu istoriju koja bi rekla da su Srbi od poèetka imali nameru da organizovano izvrše zloèine, i etnièko èišæenje“.



Komentar sa jednog æiriliènog portala na ovu Dodikovu izjavu:

семберац, 21.03.2011. 08:01:29 [1323]
Нека неприча пуно нека организује референдум о оцјепљењу. Колико знам обећао је то прије 3 године. Пусти приче, дај дјела. Кад год немамо хљеба да једемо он прича о оцјепљењу. Доста више.Или ћути или референдум.

Mileta æe njegovi Srbi razapeti kad ga provale da ih je samo zayebav'o

21-03-2011 at 19:37 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Novih sukobi/rat u BiH?

Moj rahmetli komšija Hako je u trenucima kad je bio izrazito ljut uzviknuti "Rat, dašta !!"

21-03-2011 at 19:42 | Ukljuèi u odgovor
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Novih sukobi/rat u BiH?

Posljedica razgovora s Putinom, ili otvoreni poziv na linc Bosanaca...

http://www.sarajevo-x.com/svijet/region/clanak/110327057


Region |Objavljeno 27.03.2011. u 16:50 Podijeli
Boris Tadiæ u Briselu
"Nerealno je stvarati bosansku naciju u BiH"
Predsjednik Srbije Boris Tadiæ poruèio je na današnjem panelu Briselskog foruma ''Približavanje Balkana EU" da je nerealno oèekivati da se u BiH može stvoriti jedna nacija - Bosanci.
Boris Tadiæ (Foto: Arhiv)"Želim onima koji misle da je u BiH moguæe stvoriti jednu naciju, Bosance, poruèiti da je to nerealno", rekao je Tadiæ na panelu.

Istakavši da je oèigledno da u BiH trenutno postoje neki specifièni problemi i da ima razloga za zabrinutost, Tadiæ je rekao da æe Srbija prihvatiti svako rješenje do koga doðu lideri u BiH, javlja dopisnik Srne iz Brisela.

Odgovarajuæi na pitanje da li je održavanje zajednièkih sjednica vlada Srbije i Republike Srpske u sukobu sa njegovim tvrdnjama o odnosu Srbije prema BiH, Tadiæ je rekao da je saradnja Beograda i Banjaluke potpuno u skladu sa Dejtonskim sporazumom.

On je istakao da se na svakoj od tih sjednica podvlaèi da teritorijalni integritet BiH ne smije da doðe u pitanje, te poruèio da Balkan ima Evropsku uniju kao zajednièku viziju.

"Budite sigurni da Srbija neæe uèiniti ništa što bi negativno uticalo na teritorijalni integritet BiH, kao ni Hrvatska. Mi smo garanti Dejtonskog sporazuma", rekao je Tadiæ.

On je ocijenio da je, osim oèiglednog rezultata uspostavljanja mira, Dejtonski sporazum stabilizovao zemlju i tako stvorio temelj za njenu dalju izgradnju, te podsjetio da je saradnja Beograda i Banjaluke potpuno u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom.

Govoreæi o Kosovu, Tadiæ je naglasio da svaki dogovor po tom pitanju mora da poèiva na realnosti na terenu - da Albanci nikad neæe prihvatiti suverenitet Srbije, kao ni što Srbi sa sjevera ove pokrajine nikada neæe prihvatiti suverenitet Kosova.

Predsjednik Srbije je dodao da je zbog takve realnosti na Kosovu dijalog Beograd-Priština zapoèeo tehnièkim, praktiènim pitanjima koja bi trebalo da olakšaju svakodnevni život, kako bi se došlo do rješavanja težih pitanja.

Na panelu su danas uèestvovali i predsjednik Vlade Crne Gore Igor Lukšiæ, zamjenik direktora za proširenje u Evropskoj komisiji Stefano Sanino i amerièki kongresmen i autor ideje o "Dejtonu 2" Mike Tarner, koji je rekao da æe možda rješavanje problema u BiH zahtijevati i prethodno rješavanje problema na Kosovu.

"Posmatrajuæi cjelokupnu situaciju u regionu, 15 godina nakon rata, možda bi trebalo potražiti jedno zajednièko rješenje na temelju 'Dejtona 2", rekao je Tarner, koji nije ulazio u detalje svog prijedloga.

27-03-2011 at 17:56 | Ukljuèi u odgovor
mustajbeg
Nivo: Forumski doajen
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Lokacija: naci cu te sigurno-K
Odgovori: 1379
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Novih sukobi/rat u BiH?

citat:
mosnik wrote:


Ko ce ratovati, koje vojske, s cim, ko ce to dopustiti, je li isti kontekst 2011 (EU, NATO i SAD) kao i '92...Nema rata, smijesni su oni koji misle da ce biti.

[Edited by mosnik on 06-03-2011 at 21:43 GMT]


Ima ovdje istine,ali,ipak, ako tzv rs krene sa nekom vrstom secesije mislis da ce bas svi Bosnjaci i ostali posteni Bosanci to mirno gledati.
Ja licno mislim da je bas sada momenat da se taj Dyton ponisti svim raspolozivim srestvima.Amerika,Britanija,Francuska i ostale kolonijalne sile sad samo jedna stvar interesuje.Crno zlato u Islamskom svijetu,vise niko ne zna sta ce se tamo dogoditi,Ameri su se malko preracunali.
Bosna bi ovo stanje opste pometnje mogla iskoristiti i konacno unistiti taj poganini naziv tzv rs.
p.s
Bosna je Atomska bomba satkana od mrznje i nepravde...
27-03-2011 at 18:47 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Novih sukobi/rat u BiH?

citat:
Inspektor wrote:
Posljedica razgovora s Putinom, ili otvoreni poziv na linc Bosanaca...

http://www.sarajevo-x.com/svijet/region/clanak/110327057


Region |Objavljeno 27.03.2011. u 16:50 Podijeli
Boris Tadiæ u Briselu
"Nerealno je stvarati bosansku naciju u BiH"
Predsjednik Srbije Boris Tadiæ poruèio je na današnjem panelu Briselskog foruma ''Približavanje Balkana EU" da je nerealno oèekivati da se u BiH može stvoriti jedna nacija - Bosanci.
Boris Tadiæ (Foto: Arhiv)"Želim onima koji misle da je u BiH moguæe stvoriti jednu naciju, Bosance, poruèiti da je to nerealno", rekao je Tadiæ na panelu.

Istakavši da je oèigledno da u BiH trenutno postoje neki specifièni problemi i da ima razloga za zabrinutost, Tadiæ je rekao da æe Srbija prihvatiti svako rješenje do koga doðu lideri u BiH, javlja dopisnik Srne iz Brisela.

Odgovarajuæi na pitanje da li je održavanje zajednièkih sjednica vlada Srbije i Republike Srpske u sukobu sa njegovim tvrdnjama o odnosu Srbije prema BiH, Tadiæ je rekao da je saradnja Beograda i Banjaluke potpuno u skladu sa Dejtonskim sporazumom.

On je istakao da se na svakoj od tih sjednica podvlaèi da teritorijalni integritet BiH ne smije da doðe u pitanje, te poruèio da Balkan ima Evropsku uniju kao zajednièku viziju.

"Budite sigurni da Srbija neæe uèiniti ništa što bi negativno uticalo na teritorijalni integritet BiH, kao ni Hrvatska. Mi smo garanti Dejtonskog sporazuma", rekao je Tadiæ.

On je ocijenio da je, osim oèiglednog rezultata uspostavljanja mira, Dejtonski sporazum stabilizovao zemlju i tako stvorio temelj za njenu dalju izgradnju, te podsjetio da je saradnja Beograda i Banjaluke potpuno u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom.

Govoreæi o Kosovu, Tadiæ je naglasio da svaki dogovor po tom pitanju mora da poèiva na realnosti na terenu - da Albanci nikad neæe prihvatiti suverenitet Srbije, kao ni što Srbi sa sjevera ove pokrajine nikada neæe prihvatiti suverenitet Kosova.

Predsjednik Srbije je dodao da je zbog takve realnosti na Kosovu dijalog Beograd-Priština zapoèeo tehnièkim, praktiènim pitanjima koja bi trebalo da olakšaju svakodnevni život, kako bi se došlo do rješavanja težih pitanja.

Na panelu su danas uèestvovali i predsjednik Vlade Crne Gore Igor Lukšiæ, zamjenik direktora za proširenje u Evropskoj komisiji Stefano Sanino i amerièki kongresmen i autor ideje o "Dejtonu 2" Mike Tarner, koji je rekao da æe možda rješavanje problema u BiH zahtijevati i prethodno rješavanje problema na Kosovu.

"Posmatrajuæi cjelokupnu situaciju u regionu, 15 godina nakon rata, možda bi trebalo potražiti jedno zajednièko rješenje na temelju 'Dejtona 2", rekao je Tarner, koji nije ulazio u detalje svog prijedloga.


Pa sa ovim se slaze i vecina gradjana BiH.Nacije su formirane u 19 vijeku.
Belgija ima tri konstitutivna naroda ("etnièke grupe"): Flamanci, Valonci i Nijemci. I Belgija ima dva entiteta: Flandrija i Valonija. I u Belgiji najmanji konstitutivni narod (Nijemci) nema svoj entitet, ali mu kod tolike autonomije skoro da i ne treba. I Belgija ima svoj miješani distrikt "Brisel-Glavni grad" (kakvo bi eventualno moglo biti Sarajevo).



Uploaded with ImageShack.us



27-03-2011 at 18:56 | Ukljuèi u odgovor
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Novih sukobi/rat u BiH?

citat:
forever wrote:

Pa sa ovim se slaze i vecina gradjana BiH.Nacije su formirane u 19 vijeku.
Belgija ima tri konstitutivna naroda ("etnièke grupe"): Flamanci, Valonci i Nijemci. I Belgija ima dva entiteta: Flandrija i Valonija. I u Belgiji najmanji konstitutivni narod (Nijemci) nema svoj entitet, ali mu kod tolike autonomije skoro da i ne treba. I Belgija ima svoj miješani distrikt "Brisel-Glavni grad" (kakvo bi eventualno moglo biti Sarajevo).

[





Zato i danas imaju problema oko formiranja vlada. Negiranje Bosanaca kao nacije, meni ima prizvuk pokusaja eliminacije BiH - obzirom da su mi poznati stavovi Srbije (i dokazani na terenu na tom planu) mislim da je ovo otvorena poruka i skretanje paznje od vlastitih problema svima onima koji su u sluzbi unistavanja svega sto ima predznak bosansko, da zapocnu jos jednu u nizu prljavih (ako ne i najprljavije dosad vidjene) kampanje protiv onih koji se vijekovima odupiru kolonijalizmu i unucima pravih bosanskih kraljeva i predaka koji samo zele da zive slobodni i oslobode se pokusaja nametanja ropstva i zatocenistva bez obzira od koga takva ideja dolazila ...Jos je Srbija zedna tudje krvi...

[Edited by Inspektor on 28-03-2011 at 07:04 GMT]
28-03-2011 at 06:16 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Novih sukobi/rat u BiH?

citat:
Inspektor wrote:


Zato i danas imaju problema oko formiranja vlada. Negiranje Bosanaca kao nacije, meni ima prizvuk pokusaja eliminacije BiH - obzirom da su mi poznati stavovi Srbije (i dokazani na terenu na tom planu) mislim da je ovo otvorena poruka i skretanje paznje od vlastitih problema svima onima koji su u sluzbi unistavanja svega sto ima predznak bosansko, da zapocnu jos jednu u nizu prljavih (ako ne i najprljavije dosad vidjene) kampanje protiv onih koji se vijekovima odupiru kolonijalizmu i unucima pravih bosanskih kraljeva i predaka koji samo zele da zive slobodni i oslobode se pokusaja nametanja ropstva i zatocenistva bez obzira od koga takva ideja dolazila ...Jos je Srbija zedna tudje krvi...

[Edited by Inspektor on 28-03-2011 at 07:04 GMT]




I to konstantno pokazuju prvoborci poput forevera.
Oprez nikad nije naodmet s ovakvim uhljupima
28-03-2011 at 08:14 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Novih sukobi/rat u BiH?

citat:
Inspektor wrote:


Zato i danas imaju problema oko formiranja vlada. Negiranje Bosanaca kao nacije, meni ima prizvuk pokusaja eliminacije BiH - obzirom da su mi poznati stavovi Srbije (i dokazani na terenu na tom planu) mislim da je ovo otvorena poruka i skretanje paznje od vlastitih problema svima onima koji su u sluzbi unistavanja svega sto ima predznak bosansko, da zapocnu jos jednu u nizu prljavih (ako ne i najprljavije dosad vidjene) kampanje protiv onih koji se vijekovima odupiru kolonijalizmu i unucima pravih bosanskih kraljeva i predaka koji samo zele da zive slobodni i oslobode se pokusaja nametanja ropstva i zatocenistva bez obzira od koga takva ideja dolazila ...Jos je Srbija zedna tudje krvi...

[Edited by Inspektor on 28-03-2011 at 07:04 GMT]

E sad si me razocarao ,haha,no comment.
Samo da te pitam ko se to vijekovima odupire kolonijalizmu u BiH(osmanlije,austrougari,Princip itd)i po cemu si zakljucio da su neki u danasnjoj BiH "unuci bosanskih kraljeva".(usput u to doba kraljevi su imali samo svoje podanike koji su ih sluzili a i mogli su im zenu kresnuti kad god su htjeli)

Bosnjak je arhaican(stari) naziv za Bosanac tako da bosanska nacija postoji i u USTAVU nase zemlje.

[Edited by forever on 28-03-2011 at 09:17 GMT]
28-03-2011 at 09:14 | Ukljuèi u odgovor
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Novih sukobi/rat u BiH?

citat:
forever wrote:

E sad si me razocarao ,haha,no comment.
Samo da te pitam ko se to vijekovima odupire kolonijalizmu u BiH(osmanlije,austrougari,Princip itd)i po cemu si zakljucio da su neki u danasnjoj BiH "unuci bosanskih kraljeva".(usput u to doba kraljevi su imali samo svoje podanike koji su ih sluzili a i mogli su im zenu kresnuti kad god su htjeli)

Bosnjak je arhaican(stari) naziv za Bosanac tako da bosanska nacija postoji i u USTAVU nase zemlje.

[Edited by forever on 28-03-2011 at 09:17 GMT]


Sve si moje tvrdnje negirao, osim zadnje, sto znaci da se bar u tome slazemo...

Problem je u tome sto nekome pase samo istorija koja je pisana rukom njihovih predaka, tako da cinjenice nisu uvijek ni bitne, pa kad se pojavi neko ko ima iste motive, kao i shvatanje i razumijevanje situacije na terenu, on postaji najopasniji protivnik ideje o prekrajanju granica (nacionalnih, teritorijalnih, ...) modernim metodama. Ne znamo ni ti ni ja s sigurnoscu reci sta se to motalo Gavrilu u glavi onog dana kad je ispalio hice na Ferdu - jer je mozda bio samo zrtveno jare; tako da bih zamolio da ne pokusavas proturati ideju o tome da je samo jedan (pa uvijek isti u tvojim navodima) narod bio protiv imperijalistickih, kolonijalistickih i inih napada na tadasnju Bosnu i Hercegovinu.

Nemam ja nista protiv Bosnjaka (arhaicno nazvanih ili ne) ali imam itekako ako mi neko kaze da je nemoguce da postojim kao takav...

28-03-2011 at 10:20 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 41
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : Novih sukobi/rat u BiH? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice