TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Četvrtak 28.3.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
   
  TZ VIJESTI - VIJESTI IZ MINUTE U MINUTU - TOP VIJESTI 24 SATA - TUZLARIJE - BILTEN GRADA - BILTEN KANTONA - OBRAZOVANJE - FORUM
 








28.03.2024 - 18h
INDEKS KVALITETA ZRAKA
17
DOBAR
Kvalitet zraka je zadovoljavajući

ŽIV LUK SAR ZEN TUZ
zrak.ekoakcija.org






ON LINE KORISNICI - 168

Users in Chat
TUZLARIJE CHAT

Tuzlarije



TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU


28.04.2018.

*
Poljaci u pancirkama pred bolnicom u kojoj leži maleni Alfie: "Imamo tajni plan"

Poljaci u pancirkama pred bolnicom u kojoj leži maleni Alfie: "Imamo tajni plan"


Screenshot: Sky News
 
PRED bolnicom u kojoj se nalazi teško bolesni Alfie Evans pojavili su se privatni "istražitelji" iz Poljske te izjavili da imaju tajni plan za spašavanje života dječaka, piše britanski Express.
 
Tim privatnih "detektiva" iz Poljske u posebno označenom automobilu i s pancirkama stigao je pred bolnicu Alder Hey, u kojoj se nalazi 23-mjesečni Alfie Evans. Radi se o ekipi privatnog "istražitelja" Krzysztofa Rutkowskija, koji iza sebe ima dvije osude zbog otmice. 
 
Članovi tima izjavili su da imaju "treće, tajno rješenje" za malenog Alfieja, koji pati od rijetke genetske bolesti, slične onoj od koje je bolovao 11-mjesečni Charlie Gard.
 
Britanski sud zabranio je Alfiejevim roditeljima da ga premjeste u bolnicu u Rimu blisku Vatikanu, gdje bi mogli potražiti nove metode liječenja. Dječakov otac Tom Evans izjavio je da mu je stanje poboljšano te ne vjeruje u dijagnozu liječnika, već smatra da bi njegov sin mogao živjeti još godinama.
 
 
Krzysztof Rutkowski (58) u srijedu je izjavio da planira "odvesti dječaka iz bolnice", a zatim je poslao tim istražitelja na teren dok se čeka njegov dolazak u Liverpool. Detektivi cijeli dan čekaju izvan bolnice u automobilu na kojem piše "Rutkowski patrola".
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
 
"Alfiejeva obitelj prihvatila je treću opciju"
 
Rutkowski je izjavio da ima plan za treću opciju rješenja Alfiejevog problema, koja je "u skladu s britanskim zakonima i obitelj ju je optimistično prihvatila". Međutim, britanski mediji navode da od Alfiejevih roditelja nije bilo indikacija da znaju za Rutkowskijev plan.
 
Privatni "detektivi" s kojima je razgovarao Sky News nisu željeli otkriti o kakvom se točno planu radi: "Prve dvije opcije su bolnica u Liverpoolu i Rimu, ali gospodin Rutkowski ima treću opciju", rekao je jedan istražitelj koji je sjedio u automobilu. Na pitanje zašto je plan tajna, rekao je: "Zato što je cilj plana spasiti život Alfieju."
 
 
"Moramo učiniti sve što možemo"
 
Rutkowski je u srijedu na Facebooku objavio: "Ovo je vrlo kompliciran i razvikan slučaj, ali svim srcem vjerujem da možemo izravno ili neizravno utjecati na vlasti i šefove u bolnici. Moramo učiniti sve što možemo u ovom slučaju."
 
Danas je izjavio: "Ovo je crno-bijela situacija. Život ili smrt. Da bismo ostvarili najvažniji cilj, možemo upotrijebiti treće, kompromisno rješenje. Sada intenzivno radimo na tome."


*
Izraelski ministar obrane: Rusi su razumni ljudi, s njima je moguć dogovor

Izraelski ministar obrane: Rusi su razumni ljudi, s njima je moguć dogovor


Foto: Igor Kralj/PIXSELL

NAZOČNOST Rusije u Siriji ne smeta Izraelu jer Moskva je pragmatičan čimbenik s kojim je uvijek moguć dogovor, izjavio je u petak u Washingtonu izraelski ministar obrane Avigdor Lieberman.
 
"Važno je shvatiti da su Rusi vrlo pragmatični sudionici", odgovorio je Lieberman na pitanje na forumu koji je organizirao Washington Institute for Near East Policy o sadašnjem savezu Moskve i Teherana u Siriji.
 
"To su razumni ljudi s njima je moguć dogovor i mi razumijemo njihove interese", nastavio je ministar koji je i sam ruskog podrijetla. "Njihovi interesi su vrlo različiti od naših, ali mi poštujemo njihove prioritete. Nastojimo izbjeći izravne sukobe i napetosti", dodao je Lieberman.
 
"Mi samo želimo biti osigurani"
 
Ruska vojska već desetljećima ima zračnu bazu u Hmeimimu, na sjeverozapadu Sirije, i lučka postrojenja u Tartousu, na zapadu zemlje.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
 
"Ali ruska prisustvo u Siriji nas se ne tiče. Mi samo želimo zaštititi našu sigurnost", naglasio je ministar.
 
Lieberman je to izjavio dva dana nakon što je list Ynet objavio razgovor u kojem on prijeti Moskvi ukoliko će njezini protuzračni projektili S-300, koje bi Rusija mogla isporučiti Siriji, biti upotrijebljeni protiv Izraela.
 
Moskva je 2010. potpisala sporazum s režimom sirijskog predsjednika Bashara al-Assada o isporuci sustava protuzračne obrane S-300, ali Damask ih još nije preuzeo zbog izraelskih pritisaka, prenosi ruski list Kommersant.
 
Pazeći da se ne upusti u sirijski sukob, Izrael je izveo više desetaka napada na položaje režima ili vojnih konvoja za koje se tvrdilo da dolaze iz Irana za potrebe libanonskog proiranskog pokreta Hezbollah.


*
VIDEO Dvojica vođa dogovorila kraj rata

VIDEO Dvojica vođa dogovorila kraj rata


Foto: Guliver image/Getty images

SUSRETOM  sjevernokorejskog čelnika Kim Jong Una i južnokorejskog predsjednika Moona Jae-ina na granici između dvije Koreje u petak ujutro točno u 2,30 po srednjoeuropskom vremenu počeo je povijesni summit dvije zemlje, prvi nakon deset godina.

Na mjesto susreta Kim i Moon su stigli odvojeno u pratnji svojih suradnika i osiguranja, a potom je Moon Kima simbolično i dočekao na crti razgraničenja između dvije zemlje. Nakon rukovanja uz osmjehe i fotografiranja prvo s jedne, a potom i s druge strane te crte, dva su se čelnika pješice uputila crvenim tepihom prema trgu u selu Panmunjom okruženi počasnom gardom. 

Iz minute u minutu 

15:30 "Ono što sam danas čuo iz Koreje i ono što sam doživio posljednjih dana na Balkanu trebali bi biti pozitivan podsjetnik svima: da nemoguće može postati moguće, i da to ovisi u potpunosti o dobro volji i hrabrosti pojedinaca", tvitao je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk.

 

 

15:00 Kim i Moon napustili su demilitariziranu zonu, a međukorejski summit je završio. Kim i njegova supruga oprostili su se s Moonom i njegovom suprugom prije ulaska u automobil i krenuli, ponovo okruženi tjelesnim čuvarima, prema Pjongjangu.

Kim i Moon iza sebe ostavljaju niz obećanja i pozitivnih namjera koje se godinama nisu osjetile na Korejskom poluotoku. Uz obećanje da konačno završava rat koji je trajao 65 godina, deklaracija koju su potpisali trebala bi donijeti više komunikacije i suradnje dviju zemalja.

U narednim danima i tjednima fokus dvojice vođa bit će na planiranju sastanka američkog predsjednika Trumpa i sjevernokorejskog vođe Kima. Taj sastanak bi se trebao dogoditi krajem svibnja ili početkom lipnja.

14:50 Ministrica vanjskih poslova Južne Koreje Kang Kyung kazala je za CNN da je sada sljedeći korak na predsjedniku Trumpu u približavanju Sjeverne Koreje prema pregovaračkom stolu. "Bio je odlučan u tome da se može nositi sa Sjevernom Korejom od prvog dana", kazala je.

 

14:45 Kim Jong-un je prešao natrag na sjevernokorejski teritorij. Time je dovršen prvi susret s čelnikom Južne Koreje Moon Jae-inom.

14:40 Kina je čestitala dvjema Korejama na uspješnom summitu. Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Lu Kang čestitao je vođama Koreja priopćenjem u kojem piše: "Kina je uvijek podržavala dvije strane kako bi se uspostavilo uzajamno povjerenje i poboljšale bilateralne veze kroz dijalog i konzultacije. To je u zajedničkom interesu dviju strana i regije, a ujedno ispunjava i očekivanja međunarodne zajednice. Nadamo se i vjerujemo da će Sjeverna i Južna Koreja uspjeti provesti u djelo deklaraciju koju su potpisali njihovi čelnici te nastaviti poticati pomirenje i suradnju. Nadamo se i da će sve strane napredovati u dijalogu, zajedno raditi na denuklearizaciji korejskog poluotoka te rješavanju problema raseljenih obitelji".

14:35 Građani Sjeverne Koreje još uvijek ne znaju što se dogodilo u Južnoj Koreji, piše BBC. Iako su upoznati s činjenicom da njihov vođa putuje u Južnu Koreju na summit, za njih je ostala tajna koji su događaji bili u planu i što se sve dogodilo.

Glavna vijest u sjevernokorejskim medijima danas je bila rođendan bivšeg čelnika Kim Il-sunga o kojemu su pisali ruski mediji. Rođendan je u Sjevernoj Koreji proslavljen još 15. travnja, a obilježen je kao nacionalni praznik nazvan Dan Sunca.

Mediji u Sjevernoj Koreji ne smiju obavještavati građane o događanjima u stvarnom vremenu već nakon nekog vremena, a čini se da to pravilo vrijedi i kad se radi o povijesnog susretu i miru koji bi taj susret trebao donijeti na Korejski poluotok.

14:30 Počinje svečanost oproštaja, Moon i Kim su izašli iz Kuće mira nakon večere i zajedno aplaudirali uz glazbu. Održava se još nekoliko glazbenih točaka.

14:25 U tijeku je svečana večera nakon summita. Kimu i Moonu su se pridružile i njihove supruge u pograničnom mjestu Panmunjom.

Govoreći na svečanoj večeri, Kim je kazao kako je potrebno održavati mir u regiji i "otvoriti novo razdoblje zajedničkog napretka" kako bi se prevladali izazovi s kojima se suočavaju dvije Koreje. Dodao je i kako je spreman "pokazati predanost izgradnji mira u svijetu".

 


14:15 Na Twitteru se ponovo oglasio Donald Trump. Napisao je kako se ne smije zaboraviti velika pomoć njegovog velikog prijatelja, kineskog predsjednika Xija koji je pomogao SAD-u na granici sa Sjevernom Korejom. "Bez njega ovaj proces bio bi puno duži i teži", napisao je Trump.
 

 

14:05 Govoreći u Bruxellesu, glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg kazao je kako još ima puno posla za obje zemlje. "Pozdravljam napredak u kojem smo vidjeli sastanak dvojice čelnika. Ovo je prvi korak, ohrabrujući, ali moramo shvatiti da je pred nama još uvijek puno posla", kazao je Stoltenberg.

13:50 Japan, koji je svojedobno napadnut sjevernokorejskim projektilima, izjavio je kako je summit pozitivan korak. Premijer Shinzo Abe pozdravio je ozbiljnu raspravu koju je nazvao "korak naprijed i sveobuhvatan korak prema rješavanju različitih problema dviju zemalja".

"Nadamo se da će Sjeverna Koreja poduzeti konkretne korake nakon ovog summita kao i onog koji će se tek održati, sa SAD-om. Mi ćemo taj put promatrati", kazao je Abe.

13:45 Rusko ministarstvo vanjskih poslova u Moskvi ponudilo je pomoć u suradnji između Sjeverne i Južne Koreje. Pomoć se odnosi na željezničku povezanost dviju zemalja, te pomoć u plinu i energetici. Spajanje cesta i željeznica dviju zemalja jedan je od uvjeta definiranih u deklaraciji koja je potpisana danas. 

 

 

13:40 Dok traje gozba izaslanstava Južne i Sjeverne Koreje, mediji podsjećaju na dvojicu lidera koji su potpuno različitim načinima vođenja država oblikovali vlast i društvo u njima.

Desetljeća krute vladavine i državne kontrole u Sjevernoj Koreji su doveli do ekonomske stagnacije i kulta osobnosti. Država je u više navrata prozivana i optuživana za kršenje ljudskih prava. Glad i teškoće prikrivaju strogo kontrolirani državni mediji koje Kim koristi za osobnu propagandu.

Južna Koreja razvila se u jednu od najbogatijih država Azije. Vodeći je izvoznik automobila i elektroničke robe. Nakon nekoliko desetljeća autoritativne vlasti u toj zemlji danas vlada demokracija.

13:30 Nakon summita, mediji objavljuju sve više detalja samog susreta korejskih vođa. Jedan od njih je da je Kim na susret s Moonom nosio svoj WC. Za Washington Post je to otkrio Lee Yun-keol koji je bio zaposlen u jedinici zapovjedništva Sjeverne Koreje sve dok nije prebjegao u Južnu Koreju.

"Umjesto korištenja dostupnih wc-a, Kim na putovanja nosi svoj osobni WC", kazao je Lee. Razlog tome Lee objašnjava u činjenici kako Kim ne želi da se preko izlučevina iz njegovog tijela otkriju krajnje povjerljivi podaci o njegovom zdravstvenom stanju.

"Svoj privatni WC nosi i kad obilazi vojne baze i tvornice u zemlji, a u svakom trenutku u konvoju vozila koja ga prate postoji ugrađena i kupaonica. "Ima kupaonicu i WC ugrađen u vozilu, ali i u vlaku pa čak i posebnim vozilima koja su namijenjena planinskom terenu ili snijegu", zaključuje Lee.

 

 

13:20 Kako se neki pitaju što se novo danas dogodilo između Sjeverne i Južne Koreje, evo kratkog podsjetnika na prethodne summite.

Summit 2000. godine

1998. godine južnokorejski čelnik Kim Dae-jung je počeo s približavanjem Sjevernoj Koreji što je dovelo do summita 2000. godine. Susret je rezultirao humanitarnom i ekonomskom suradnjom te okupljanje obitelji odvojenih granicom između dviju zemalja. Također, otvorena je gospodarska zona Kaseong 2004. godine u kojoj je s radom počelo nekoliko tvornica. U njima su zaposleni radnici iz sjevernokorejskog pograničnog područja. Kim Dae-jung 2000. godine je dobio Nobelovu nagradu za mir za politiku pomirenja.

Summit 2007. godine

Nastavak politike približavanja Južne Koreje Sjevernoj osjetio se i u 2007. godini kad je južnokorejski vođa Roh Moo-hyun održao drugi summit sa sjevernokorejskim liderom Kim Jong-ilom. Sastanak se pretvorio u šestomjesečne razgovore o denuklearizaciji. Vođeni su razgovori sa SAD-om, Kinom, Japanom, Rusijom i dvjema Korejama kako bi Pjongjang napustio svoj nuklearni program u zamjenu za pomoć. Summit je završio sporazumom o rješavanju nuklearnih pitanja, okončanju vojnih neprijateljstava i potpisivanje stalnog mirovnog sporazuma. Sve to propalo je nakon što je Sjeverna Koreja počela s nuklearnim i raketnim testovima, a Južna Koreja se okrenula politici drugačijoj od dogovorene.

13:00 O summitu se oglasio i Donald Trump koji je na Twitteru napisao: "Nakon lude godine ispunjene lansiranjem projektila i nuklearnim testovima, dogodio se povijesni susret između Sjeverne i Južne Koreje. Dobre stvari se događaju, ali samo vrijeme će pokazati". Opširnije...
 

Nedugo nakon prvog, objavio je i drugi Twitt u kojem je napisao kako su SAD i građani te zemlje ponosni na događaje u Koreji.

12:45 Nekoliko detalja koje se moralo zapaziti s povijesnog summita.

Dolazak Kim Jong-una pratilo je 12 tjelesnih čuvara koji su trčali oko njegovog Mercedesa. Formirani tako da zaštite lidera Sjeverne Koreje, u odijelima i kravatama, na toplom i sunčanom vremenu sigurno im nije bilo lako.

Prvi susret Moona i Kima prošao je uz simboličan pozdrav rukom pri kojem su obojica čelnika djelovala iste visine. Poznato je da je Kim visok 167 cm, a Moon 172 cm pa nije čudo opaska medija kako se sa strane Južne Koreje pazilo na svaki detalj, tvrdi južnokorejski dopisnik Heralda.

Dok su vojni dužnosnici iz Sjeverne Koreje Moona pozdravili uz salutiranje, južnokorejski kolege su se s Kimom rukovali, prenosi južnokorejska novinska agencija Yonhap. Izostanak formalnog pozdrava podsjetilo je kako su dvije zemlje tehnički još uvijek u ratu.

Olovka koju je Kim koristio za potpisivanje u knjigu gostiju ista je poput one koja je upotrijebljena kod potpisivanja njemačkog ugovora i ujedinjenju, javlja Herald. Olovku Montblanc koristili su Helmut Kohl i Lothar de Maiziere 3. oktobara 1990. godine.

12:30 Mike Chinoy, viši suradnik na kalifornijskom sveučilištu i nekadašnji šef ureda CNN-a u Pekingu kazao je kako je susret povijesni, no da nema mjesta oduševljenju.

"Mislim kako ljudi ne bi trebali biti oduševljeni prizorima koje vidimo jer još uvijek postoji ogromna razlika koju treba raspraviti između dvije zemlje prije nego se dobre namjere pretvore u neki praktičan korak. Radi se o prekretnici i to je neupitno, no pravi izazov sada očekuje Trumpa i Kima. Oni će morati pokušati raditi na nadogradnji ove deklaracije. Mislim da je veliko pitanje i koliko je Kim Jong-un spreman ostaviti iza sebe nuklearno naoružanje", kazao je Chinoy.

Profesor političkih znanosti na MIT-u Vipin Narang kazao je kako Kim u denuklearizaciji ne vidi jednostrano razoružavanje.

"Sjeverna Koreja odavno je za denuklearizaciju Korejskog poluotoka, no to nije isto što i jednostrano razoružavanje. Deklaracija nije ništa novo i treba biti tretirana s oprezom, bez obzira na povijesni summit sve dok se ne pojave dokazi o dogovorenim detaljima i konkretnim koracima denuklearizacije. U tom pogledu, postoji velika količina prostora i za potencijalne pregovore o razoružavanju ali i za sukob ako se sjevernokorejska definicija denuklearizacije ne približi onoj SAD-a", kazao je Narang.

 

 

12:15 Ovo djeluje kao fenomen 'već viđeno'.

Fotografija dana: Dva lidera, četiri ruke u zraku. Djeluje li poznato? Voditelj dopisništva u Hanoiu vidio je i fotografirao identične položaje prethodnih lidera na summitima.

 

 

12:05 Agencija Reuters piše kako je jezik korišten u deklaraciji sličan onome korištenim u prijašnjim deklaracijama koje su potpisivale dvije Koreje. Agencija pretpostavlja da će pravi test upravo potpisane deklaracije biti susret Kima i američkog predsjednika Donalda Trumpa.

 

 

11:55 Kim Jong-un nije govorio o denuklearizaciji nakon potpisivanja zajedničke deklaracije. No u deklaraciji piše kako su obje strane svojim potpisom "potvrdile zajednički cilj potpune denuklearizacije Korejskog poluotoka".

"Južna i Sjeverna Koreja dijele zajedničko stajalište o vrlo značajnim i presudnim mjerama koje je pokrenula Sjeverna Koreja, a tiču se denuklearizacije. Dogovoreno je kako će obje zemlje u tom smislu izvršiti preuzete uloge i odgovornosti. Obje zemlje pristale su aktivno tražiti potporu i suradnju međunarodne zajednice za denuklearizaciju Korejskog poluotoka", piše u deklaraciji.

Na pitanje o činjenici da Kim nije spomenuo taj detalj u svojem govoru, Moonov glasnogovornik je kazao kako se radi o dokumentu koji je "obvezujuć, a Kimov govor nakon summita to nije".

11:45 Kimu i Moonu su se pridružile njihove supruge. 

 

 

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

11:40 Među mnogim obavezama Južne i Sjeverne Koreje u deklaraciji koja je potpisana danas su:

  • prestanak svih neprijateljskih djelovanja između zemalja,
  • promjena demilitarizirane zone u mirovnu zonu prestankom neprijateljske propagande protiv druge države počevši od 1. svibnja,
  • organiziranje ponovnog ujedinjenja obitelji koje su razdvojene granicom,
  • povezivanje i modernizacija željeznica i cesta preko granice,
  • nastavak zajedničkom sudjelovanja na sportskim događanjima, uključujući i ovogodišnje azijske igre.

 

 

11:35 Stojeći uz Moona u podnožju Kuće mira, Kim se obratio međunarodnim medijima. Izjavio je kako su narodi dviju Koreja oduvijek ujedinjeni pa treba raditi i na ujedinjenju zemalja. Nismo ljudi koji bi se trebali suprotstavljati jedni drugima... trebali bismo živjeti u jedinstvu", kazao je Kim. "Dugo smo čekali da se dogodi ovaj trenutak, svi mi", dodao je.

Nije komentirao denuklearizaciju u svojoj izjavi, no Moon je kazao da su obje strane pristale na potpunu denuklearizaciju korejskog poluotoka. "Nadam se da će građani dviju zemalja moći uživati u miru i razvoju na Korejskom poluotoku bez straha od rata", kazao je Kim. Opširnije...

11:25 Dogovoreno je da će južnokorejski predsjednik Moon Jae-in posjetiti glavni grad Sjeverne Koreje najesen. Dvije zemlje dogovorile su uspostaviti "zajednički ured za vezu" u Gaeseongu, u Sjevernoj Koreji. Ured će "olakšati konzultacije između dviju zemalja i potrebne razmjene", navodi se u priopćenju.

11:20 "Nema više rata na Korejskom poluotoku, počinje novo razdoblje mira", navodi se u priopćenju dvojice čelnika. Obojica su pristala raditi na "potpunoj denuklearizaciji regije", dodaje se u priopćenju. 

 

 

11:10 Moon i Kim potpisali su zajedničku deklaraciju o konkretnim koracima i težnjama dviju država. Iako su detalji ugovora nepoznati, radi se o sporazumu o održavanju pregovora između dviju strana na pitanjima koja se odnose na obitelji podijeljene korejskim ratom i prometnim vezama između dviju Koreja. 

 

 

U sporazumu postoji i dio o denuklearizaciji ali on samo ponavlja opću ideju da "jug i sjever imaju zajednički cilj - denuklearizaciju".

11:05 Očekuje se izlazak Kim Jong-una i Moon Jae-ina iz Kuće mira i njihova zajednička izjava za javnost. Sjeverna i Južna Koreja trebale bi potpisati mirovni ugovor kojim će i službeno prekinuti rat dviju Koreja ove godine. Opširnije...

10:50 U SAD-u se nadaju kako će summit postići "napredak ka budućnosti mira i razvoja" te da će se razgovori nastaviti i nakon summita. Sljedeći veliki susret planiran je između predsjednika SAD-a Donalda Trumpa i sjevernokorejskog predsjednika Kim Jong-una. Trebao bi se održati u narednim mjesecima.

10:40 Sjevernokorejska državna televizija danas je prvi put o Moonu izvještavala na način da ga je titulirala i nazvala "predsjednikom" Južne Koreje. Tradicionalno, televizija nije koristila taj naslov jer su smatrali kako Južna Koreja nije zasebna zemlja već ju nazivaju južna Koreja, odnosno južni dio njihove zemlje.

10:30 Moon i Kim vratili su se u Kuću mira kako bi nastavili s poslijepodnevnim dijelom susreta.

10:25 Kineski mediji izvještavaju o summitu, no kineski dužnosnici malo govore o tom povijesnom sastanku. Glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Hua Chunying kazao je: "Svi smo vidjeli susret na televiziji. Pozdravljamo ovaj povijesni sastanak i izražavamo zahvalnost za odlučnost i hrabrost koju su pokazali".

"Kroz teška vremena i sukobe, mi smo još uvijek braća. Sva ogorčenost iz prošlosti nestaje nakon što se osmjehnemo jedni drugima", dodao je Hua. Istaknuo je da je Kina oduševljena ovim povijesnim susretom te da ga vidi kao priliku za daljnji dugoročni mir i stabilnost u regiji.

Kineska državna agencija Xinhua pozvala je obje strane na nastavak razgovora. "Povijesna scena donijela je trenutak mira. Obje strane trebaju i nadalje pokazati dobrotu, iskrenost, strpljenje i oprez. Sve dok se radi, pitanja će biti rješavana", piše Xinhua.

10:15 Iako su sve oči uprte u njih, Moon i Kim i dalje ozbiljno razgovaraju nasamo. Oko njih je prolistalo drveće, zelenilo i spokojno ozračje, a demilitarizirana zona u kojoj se nalaze jedna je od najopasnijih zona i mjesta koja zrače s najviše neprijateljstva nakupljenog desetljećima. 

 

 

U šetnji su prošli pored zahrđalog znaka koji označava liniju razgraničenja. U razgovoru nasamo zadržali su se oko pola sata. Tema ovog njihovog razgovora za sada je nepoznata. Nitko od njihovih pomoćnika nije bio prisutan.

10:10 Moonova supruga Kim Jung-sook pridružit će se svečanoj večeri dvojice čelnika i njihove pratnje. Kim Jung-sook je 63-godišnja profesionalna pjevačica koja je svoju karijeru stavila u drugi plan. Ima puno obožavatelja koje je privukla svojom vrckavom prirodom i osobnošću koja je čista suprotnost njezinom samozatajnom suprugu.

10:05 Tijekom razgovora, Moon i Kim dotakli su se i pitanja državne granice koja je vrlo čvrsta i čuvana te je prijelaz iste gotovo nemoguć, a govorili su i o problemu raseljenih osoba i stanovnicima u pograničnom području. Obojica čelnika zemalja složila su se kako od današnjeg sastanka imaju visoka očekivanja.

"Trebali bismo ovu priliku iskoristiti kako bi se rana između dviju Koreja izliječila", kazao je Kim. "Granica nije visoka i konačno bi mogla biti izbrisana te bi ju velik broj ljudi mogao prijeći", dodao je.

9:50 Moon i Kim šeću kroz vrtove u dubokoj raspravi. Oko njih nema obaveznih tjelohranitelja.  

 

 

9:40 Kim i Moon zajedno su zasadili stablo uz izjave kako se nadaju da će drvo uvijek biti zeleno. Pored stabla, otkrivena je plaketa na kojoj piše: "Utječemo na mir i napredak". Plaketa je potpisana od strane oba čelnika. Ovo je značajna gesta za mir u zoni razgraničenja, kao i cijelom području koje je donedavno bilo opterećeno neprijateljskom retorikom.

 

 

 

Dodaju i zemlju na borovu šumu iz 1953. godine otkada traje neprijateljstvo dviju država. Kim je koristio zemlju s planine na južnom otoku Jeju dok je Moon koristio zemlju s planine Paektu na sjeveru države. Svaki od njih zalio je drvo vodom s drugog teritorija. Radi se simboličnom spajanju dviju država.

9:20 Kim i Moon izrazili su želju za budućim susretima. Iza zatvorenih vrata vodili su se razgovori o denuklearizaciji Korejskog poluotoka.

Moon je izjavio kako je ovaj summit njihov "poklon cijelome svijetu". Kim je ponovio svoje obećanje da će zaustaviti nuklearno testiranje. "Bilo je potrebno 11 godina za ovaj susret. Na putu do ovdje pitao sam se zašto nam je bilo potrebno toliko dugo", kazao je Kim. Moon je jutarnji sastanak ocijenio kao vrlo koristan. Summit se nastavlja trenutkom u kojem će Moon i Kim zajedno zasaditi stablo, prošetati i dati zajedničke izjave. 

8:55 Nakon dramatične ceremonije dobrodošlice, korejski lideri povukli su se u Kuću mira, gdje se Kim upisao u knjigu gostiju sa sljedećom izjavom: "Nova povijest danas počinje. Doba mira i početna točka povijesti." 

8:45 Nakon što su se Kim i Moon susreli u 9.30 po lokalnom vremenu, korejski lideri su nakratko prešli na sjevernu stranu granice kako bi se fotografirali, prije nego su se vratili na južnu stranu i nastavili samit. 

 

 

8:30 Bivši politički savjetnik za Aziju američkog državnog tajnika za obranu izrazi je skepsu oko ovog susreta: "Simbolizam je na visokom nivou i definitivno uzbudljiv, ali morate se upitati što taj simbolizam znači? Oba čovjeka jako žele da ovo izgleda dobro, ali ne vidim da će iz ovoga proizići ništa osim zamaha za sastanak Kima i trumpa. Sjajno je imati dobre vibracije ususret samitu s Trumpom, ali morate staviti emocije postrani i pitati se što ovo znači za nuklearno pitanje, a ne znači puno. Kim kaže da želi mir i denuklearizaciju, ali ono što to znači njemu, nije prihvatljivo Južnoj Koreji i SAD-u."

8:20 Objavljena je i snimka Kimove povorke kako prelazi preko granice. Kimovih 12 tjelohranitelja zasigurno se oznojilo trčeći uz Kimovu limuzinu. Opširnije...

 

 

8:00 Jedna od rijetkih osoba kojoj je bilo dozvoljeno prisustvovati jutarnjem sastanku Kima i Moona je Kimova mlađa sestra Kim Yo Jong, što pokazuje kolika je bliskost između njih dvoje. Kim Yo Yong je postala slavna nakon što je došla kao prvi Kim na Zimske olimpijske igre u Južnoj Koreji. 

7:39. Yoon Young-chan, glasnogovornik južnokorejskog predsjednika, dao je kratak sažetak jutarnjih razgovora dvaju vođa koji je trajao točno sto minuta i bio "otvoren i iskren" na temu denuklearizacije, kao i poboljšanja odnosa i uspostavi trajnog mira. Ti razgovori trajali su nešto više od 90 minuta.

Dvije strane sastavljaju zajedničko priopćenje i dvojica čelnika objavit će ga na kraju samita, kazao je glasnogovornik južnokorejskog predsjednika Yoon Young-chan noviarima.
 
Yoon je kazao kako će se i supruga Kim Jong Una  Ri Sol Ju pridružili Moonu i Kimu i supruzi južnokorejskog predsjednika na večeri.
 
Dok su Moona iz predsedničke palače u Seulu ispratili na samit desetci sugrađana mašući južnokoreskim zastavama u središtu Seula okupile su se stotine protestanata protiv sjevernokorejskog diktatora.

7:00 Sjedinjene Američke Države (SAD) se nadaju da će razgovori sjevernokorejskog čelnika Kim Jong Una i južnokorejskog predsjednika Moona Jae-in dovesti do napretka u ostvarivanju mira i prosperiteta, objavila je Bijela kuća nakon što su dvojica čelnika u petak ujutro počeli summit u demilitariziranoj zoni na granici dvije Koreje. Iz Bijele kuće su poručili i kako očekuju nastavak razgovora s Južnom Korejom oko pripreme za planirani sastanak američkog predsjednika Donalda Trumpa i Kima u narednim tjednima.

Tijek događaja i reakcije pratite na Indexu

 

Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz povijesni susret šefova dviju Koreja instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: Kim Jong-Un

Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.


*
POGLEDAJTE HIT VIDEO 12 tjelohranitelja u formaciji trči uz limuzinu Kim Jong-una

POGLEDAJTE HIT VIDEO 12 tjelohranitelja u formaciji trči uz limuzinu Kim Jong-una


Screenshot: Daily Mail

KIM Jong-un prvi je sjevernokorejski vođa koji je zakoračio na tlo Južne Koreje prešavši vojnu liniju razdvajanja koja dijeli poluotok od kraja Korejskog rata 1953. godine.

Uistinu povijesni summit na granici dviju Koreja prvi je nakon deset godina i velikih tenzija posljednjih godina između dvije zemlje, a Kim Jong-un i njegov južnokorejski kolega Moon Jae-in djelovali su vrlo srdačno, čak i prisno.

Nakon prve runde razgovora, lideri Sjeverne i Južne Koreje uputile su se na odvojeni ručak pri čemu je Kim Jong-un prešao granicu natrag u Sjevernu Koreju. Radi se o udaljenosti od nekoliko stotina metara, no cijelim je putem uz njegov Mercedes S klase u formaciji trčalo dvanaest tjelohranitelja u crnim odijelima.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Nakon pauze za ručak, sjevernokorejski vođa Kim Jong-un i južnokorejski predsjednik Moon Jae-in zajedno su zasadili stablo mira, a uskoro započinje novi krug razgovora.


Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz povijesni susret šefova dviju Koreja instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: Kim Jong-Un

Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.


*
Prije dvadeset godina uhapšen je "doktor smrt", najgori serijski ubojica u britanskoj povijesti

Prije dvadeset godina uhapšen je "doktor smrt", najgori serijski ubojica u britanskoj povijesti


Screenshot: YouTube
 
NAJGORI serijski ubojica u povijesti Velike Britanije, nazvan "doktor smrt", uhapšen je prije dvadeset godina.
 
Uhićenje Harolda Shipmana obilježio je nakon 20 godina ITV dokumentarni film pod naslovom Harold Shipman: Doktor Smrt. Shipman je radio kao obiteljski liječnik u Hydeu, Manchesteru, a smatra se da je između 1975. i 1998. ubio najmanje 250 pacijenata smrtonosnim injekcijama dijamorfina, poznatog kao medicinski heroin.
 
Shipman je proglašen krivim za 15 ubojstava 31. siječnja 2000. i osuđen je na doživotnu zatvorsku kaznu.
 
Većina žrtava bile su starije žene 
 
Istražitelji su objavili rezultate dvogodišnje istrage u siječnju 2005. te naveli kako vjeruju da je stvarni broj Shipmanovih žrtava bliži 250, ako ne i veći, a 80 posto žrtava bile su starije žene.
 
Shipman se objesio u svojoj ćeliji u zatvoru Wakefield u Yorkshireu 13. siječnja 2004. godine, jedan dan prije njegovog 58. rođendana. Rođen je u Nottinghamu 1946., a roditelji su mu bili predani metodisti.
 
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
Bio je uspješan učenik i atletičar te vrlo blizak sa svojom majkom Verom, koja je umrla od raka pluća kada je imala 43 godine, a Shipman je imao 17. Njegova majka primala je injekcije morfija za olakšavanje boli.
 
Shipman je sklopio brak s Primose May Oxtoby 1966., s kojom je dobio četvero djece. 1970. diplomirao je na medicinskom fakultetu u Leedsu.
 
"Kompleks boga"
 
Postao je obiteljski liječnik opće prakse u zapadnom Yorkshireu, gdje je 1975. uhvaćen u krivotvorenju liječničkih recepata za Demerol. Morao je platiti kaznu od 600 funti te otići na liječenje od ovisnosti u kliniku u Yorku.
 
Premješten je u medicinski centar Donneybrook u Hydeu u 1977., gdje je radio 15 godina i zatim otvorio vlastitu ordinaciju u 1992. godini. Pacijenti su ga doživljavali kao mirnog i dobrog doktora.
 
Shipman je neumorno poricao optužbe protiv sebe te odbijao surađivati sa psihijatrima, a smatra se da je motiv ubojstava bio "kompleks boga" koji je razvio. "Doktor smrt" razotkriven je kada je uhvaćen u krivotvorenju oporuke Kathleen Grundy, bivše gradonačelnice Hydea, nakon njene smrti 1998. Tada joj je pokušao ukrasti 360 000 funti. Vlasti su tada otkrile ogromnu stopu smrtnosti njegovih pacijenata i njegova sudbina je zapečaćena.
 
  


*
Merkel i Trump održali zajedničku presicu, evo što su rekli o iranskom nuklearnom programu

Merkel i Trump održali zajedničku presicu, evo što su rekli o iranskom nuklearnom programu


Foto: Getty Images

"SADAŠNJI sporazum o iranskom nuklearnom programu nije dovoljan za obuzdavanje ambicija Teherana", izjavila je u petak njemačka kancelarka Angela Merkel tokom posjeta Washingtonu.
 
"Mislimo da je taj sporazum prva etapa koja je pridonijela usporenju njihovih aktivnosti, ali mi također mislimo, s njemačkog stajališta, da to nije dovoljno za da se obuzdaju i pod kontrolu stave iranske ambicije", navodi izjavu njemačke kancelarke agencija France Presse
 
Prema tom tekstu koji su dogovorili Iran i velike sile Kina, Sjedinjene Države, Francuska, Velika Britanija, Rusija i Njemačka, Teheran je pristao zamrznuti svoj nuklearni program do 2025.
 
"Europa i Sjedinjene Države moraju biti usklađeni po tom pitanju", dodala je Merkel na konferenciji za novinare s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom.
 

Trump: Gdje je problem, tamo je i Iran
 
Trump je žestoki protivnik sporazuma potpisanog u srpnju 2015. i on će 12. svibnja objaviti hoće li "poderati" taj sporazum. Američki predsjednik je oštro kritizirao iranske vlasti i nazvao režim u Teheranu "smrtonosnim".
 
"Iranski režim potiče nasilje, krvoproliće i kaos na cijelom Bliskom Istoku. Moramo biti sigurni da se taj smrtonosni režim ne približava nuklearnom oružju i da Iran prekine svoju podršku terorizmu", izjavio je.
 
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
"Bez obzira gdje na Bliskom istoku, gdje postoji problem, tamo je Iran", zaključio je.
 
Trump je rekao kako Iran neće doći do nuklearnog oružja, ali je odbio odgovoriti da li bi uzeo u obzir i uporabu sile protiv toga, navodi agencija Reuters.
 
"Ne govorim o tome da li bih ili ne upotrijebio vojnu silu", rekao je Trump zajedničkoj konferenciji za novinare s Merkel. "Ali vam mogu reći ovo, neće proizvoditi nuklearno oružje. To vam mogu reći", rekao je Trump. 
 
Macron Trumpu: Nemoj odustati od prvog sporazuma
 
U utorak u Washingtonu je francuski predsjednik Emmanuel Macron predložio američkom kolegi  da ne odustane od početnog sporazuma o iranskom nuklearnom programu, koji bi postao prvi od četiri stupova novog sporazuma.
 
"Sadašnji sporazum može se smatrati jednim 'potpornim stupom', a treba dodati još tri", rekao je Macron. 
 
Ostali bi pokrili iranske nuklearne ambicije izvan okvira sadašnjeg sporazuma, iranski program balističkih projektila i politička rješenja za suzbijanje aktivnosti Irana u Siriji, Libanonu i Jemenu.


*
Najmanje 47 ljudi utopilo se u Kongu bježeći od borbe između vojnika i bandita

Najmanje 47 ljudi utopilo se u Kongu bježeći od borbe između vojnika i bandita


Screenshot: YouTube/Voxafrica UK

NAJMANJE 47 civila utopilo se na sjeverozapadu Demokratske Republike Kongo. Njihov brod prevrnuo se dok su bježali od sukoba između vojnika i naoružanih muškaraca koji su prešli granicu iz susjedne Republike Kongo, rekao je u petak guverner pokrajine Južni Ubangi, Joachim Taila Nage.
 
Preopterećeni riječni brod prevrnuo se u utorak na rijeci Ubangi koja dijeli dvije zemlje dok su stanovnici grada Dongo bježali od borbi između vojnika i "bandita" iz plemenske milicije, prenosi Reuters.
 
Panika zbog dolaska vojske
 
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
Panika u Dongu potaknula je stanovnike na bijeg prema Kongu nakon što su odmetnici napali jedan vojni položaj i ranili nekoliko vojnika. Četiri svjedoka su agenciji France-Presse rekli da su nakon sukoba u nedjelju vidjeli tijela dvojice vojnika i četvorice napadača ubijenih vatrenim oružjem.
 
Dolazak vojnih pojačanja izazvao je paniku među stanovnicima koji su krenuli prema Kongu. Stanovnici područja Dongo, koje graniči s Kongom i Srednjoafričkom Republikom, još se sjećaju nasilja povezanog s pobunom zajednice Enyele 2009. i operacija vojske Konga koja je ugušila pobunu 2010., pri čemu je 270 osoba poginulo, a 200.000 izbjeglo.
 
U DR Kongu su 23. prosinca ove godine predviđeni izbori za nasljednika predsjednika Josepha Kabile, koji je i dalje na toj funkciji iako je njegov drugi i posljednji mandat istekao 20. prosinca 2016. godine.


Preuzeto sa portala INDEX.HR

Prethodnih dana:
27.03.2024
  • Revolut uveo eSIM. Korisnici mogu surfati posvuda bez naknade za roaming
  • Traje velika akcija. Traga se za 6 radnika. U zadnji tren spriječena veća katastrofa
  • Nekad je bilo nezamislivo da se Rusija hvali mučenjem. Sad je ponosna na to
  • Vojni analitičar: Rusija će iskoristiti napad da prebaci fokus na Ukrajinu
  • Iznenada izbila oluja na Malti. Poginuo ronilac, 17 turista spašeno
  • Američki ministar obrane: Moralni je imperativ zaštititi civile u Gazi
  • U Gazi ljudi pokušavali doći do humanitarne pomoći pa se utopili. Najmanje 18 mrtvih
    26.03.2024
  • Nemilosrdni su, brutalni i ne planiraju se zaustaviti na Rusiji. Ovo je ISIL-K
  • Izraelski ministar napustio Netanyahuovu vladu jer nije bio uključen u ratni kabinet
  • Putin: Znamo tko je izveo masakr. Ali zanima nas tko ga je naredio
  • Trump: Napad Hamasa je grozan, ali Izrael mora završiti rat
  • Masakr je uništio Putinov imidž: "Ovo se nikad prije nije dogodilo"
  • Papuu Novu Gvineju jučer pogodio potres magnitude 6.9. Poginulo petero ljudi
    25.03.2024
  • Izrael opkolio još dvije bolnice u Gazi
  • Puma ubila muškarca u Kaliforniji, ozlijedila njegovog brata
  • Japan i SAD jačaju sigurnosni savez
  • Završava El Nino, dolazi La Nina. Što to znači za vrijeme?
  • Ukrajina je razorila još dva ruska desantna broda. Ali prekasno
  • Irska dobiva novog premijera
    24.03.2024
  • Jako porastao broj mrtvih, stižu jeziva svjedočanstva. Oglasili se Putin i Zelenski
  • Palestinci: Izraelci ubili 19 ljudi koji su čekali u redu za hranu. Izrael: Nismo
  • Teroristi su udarili na rusku prijestolnicu. "Svijet nikada neće saznati istinu"
  • Zelenski o pokolju u Moskvi: Putin je bezvrijedan vođa
  • Vojni analitičar Mandić: Moskva je bila relativno lagan cilj
  • Šef UN-a žestoko prozvao Izraelce: "Bezdušnost koja slama srce"
  • RIA Novosti: Teroristi loše govore ruski. Jedan se nedavno vratio iz Turske
    23.03.2024
  • Stižu reakcije na napad u Moskvi. Javile se Njemačka, Francuska, Turska, SAD, EU...
  • U tijeku je velika potraga za napadačima iz Moskve
  • Medvedev zaprijetio Ukrajincima: "Smrt za smrt"
  • Ovo su najgori teroristički napadi u Rusiji do sad
  • Ukrajinski obavještajci: Pokolj u Moskvi naredio Putin, znamo i zašto
  • Kremlj: Putin prima redovita izvješća o napadu
    22.03.2024
  • UN usvojio prvu veliku rezoluciju o umjetnoj inteligenciji
  • Orban čestitao Putinu
  • Biden će dati 20 milijardi dolara proizvođaču čipova
  • WHO: Izrael mora otvoriti još prijelaza u Gazu. Djeca su pothranjena, umiru
  • Rusija krenula u masovnu proizvodnju bombi od tri tone. To je oružje koje mijenja sve
  • Ruski učenici došli na kviz iz povijesti. Puštali im Putinov intervju kod Carlsona
    21.03.2024
  • Bidenov savjetnik dao obećanje u Kijevu: "Stići će vam veliki američki paket pomoći"
  • Rusija uputila apel povodom 25. godišnjice NATO-ovog bombardiranja Jugoslavije
  • Medvedev: Bilo bi lijepo da nemirni Francuzi pošalju nekoliko pukovnija u Ukrajinu
  • Peskov: Izbori u Rusiji su bili apsolutno čisti i pošteni
  • Netanyahu odbio Bidenove molbe i najavio napad. "Operativni plan je već odobren"
  • Amerika pritišće Raiffeisen banku da raskine dogovor s moćnim ruskim oligarhom
  • Ruski državni medij: Putin osvojio 72.3 posto glasova u inozemstvu
    20.03.2024
  • Vrhovni sud odlučio: Teksas smije hapsiti i zatvarati migrante
  • Izrael zabranio šefu UNRWA-e ulazak u Pojas Gaze. Reagirao State Department
  • Njemački vojnik optužen da je špijunirao za Rusiju
  • Amerika zabranila bijeli azbest. Desetljećima kasni za ostatkom Zapada
  • U Crvenom moru vodi se važan i težak rat. "Neviđeno od Drugog svjetskog rata"
  • Putin naredio FSB-ovcima lov na izdajice: "Identificirajte ih i kaznite"
  • WHO pozvao na cijepljenje djece protiv ospica
    19.03.2024
  • Putinovi mediji šire lažnu vijest da je kralj Charles mrtav
  • EU dogovorila sankcije za izraelske doseljenike, Hamas i odgovorne za smrt Navalnog
  • Najveći prosvjed u Kubi od 2022. Predsjednik krivi SAD i "neprijatelje revolucije"
  • Erdogan čestitao Putinu na izbornoj pobjedi
  • Lukašenko: Ishod izbora u Rusiji je ozbiljan signal Zapadu
  • Netanyahu Bidenu: Izrael je odlučan postići svoje ratne ciljeve i eliminaciju Hamasa
    18.03.2024
  • UNICEF: U Gazi je od početka rata poginulo više od 13.000 djece
  • Putin ostaje vladar Rusije, što čeka svijet u idućih 6 godina? Ovo je 5 scenarija
  • Von der Leyen: Gazi prijeti glad, hitno treba proglasiti primirje
  • Neće biti operacije u Rafahu dok su ljudi tamo, uvjerava Netanyahu Scholza
  • Tisuće poljoprivrednika prosvjeduju u Madridu, traktorima blokirali ceste
  • Raste broj ilegalnih migranata koji ulaze u EU, novo izvorište im je Zapadna Afrika

  • 17.03.2024
  • Bolsonaro htio uvući vojsku u planirani državni udar. Poručio da se ne boji suda
  • Zaharova: Rusi su ujedinjeni, zato se Zapad pjeni. Neka se uguše u gnoju
  • Drugi je dan ruskih "izbora". Putinovi protivnici tvrde da su dobili prijeteće poruke
  • Putin će i idućih šest godina biti vladar Rusije. Što to znači za Ukrajinu i svijet?
  • Trumpov zet planira ulagati u luksuzne nekretnine u Srbiji i Albaniji
  • Kina više nije neutralna. Suptilno podupire Putinov rat
  • UN: Svako treće dijete mlađe od dvije godine u Gazi je akutno pothranjeno
    16.03.2024
  • Biden: U SAD-u je zbog rata u Gazi došlo do oživljavanja islamofobije
  • Brod s hranom stigao u Gazu, valovi otežavaju istovar
  • Šef UN-a kritizirao Rusiju zbog izbora u okupiranim dijelovima Ukrajine
  • Strani mediji: Odluka hrvatskog predsjednika je neočekivana
  • Sastali se Macron, Scholz i Tusk: "Kupit ćemo još više oružja za Ukrajinu"
  • Putin: Ukrajina pokušava omesti predsjedničke izbore u Rusiji
    15.03.2024
  • Šef EU diplomacije: Ishod rata u Ukrajini bit će odlučen ovo proljeće i ljeto
  • Partizani upali u Rusiju iz Ukrajine, bore se već danima. Ovo je "Sibirska bojna"
  • Muskov SpaceX lansirao najmoćniju raketu na svijetu, izgubljena je prije kraja leta
  • Palestinski predsjednik imenovao novog premijera
  • Trump je žestoko nagazio Kinu, Biden je to nastavio. Koga Peking želi u Bijeloj kući?
  • EU: Izrael optužuje UN-ovu agenciju za Palestince, ali još nismo vidjeli dokaze
    14.03.2024
  • ISW: Partizani koji su upali u Rusiju borili se s ročnicima nespremnim za prvu crtu
  • Izrael napao spremište hrane u Gazi, poginuo zaposlenik UN-ove agencije
  • EU šalje milijarde Ukrajini. Objavljeno kad stižu stotine tisuća projektila Ukrajini
  • Istraga UN-a: Izraelci su tenkom gađali civile, ubili novinara Reutersa
  • Muškarac u Brazilu oteo autobus. Držao taoce tri sata pa se predao policiji
  • SAD donio zakon koji bi mogao zabraniti TikTok
  • UN: Naše skladište u Gazi je raketirano, mnogo je ranjenih
    13.03.2024
  • UN: Više djece ubijeno u četiri mjeseca u Gazi nego u četiri godine širom svijeta
  • Masivan napad dronovima na Rusiju, upali i partizani. Ovo je jako nezgodno za Putina
  • Partizani upali u Rusiju. Rusi raketirali stambenu zgradu, ima mrtvih i ozlijeđenih
  • Prvi brod natovaren hranom krenuo prema Gazi
  • Poljski premijer: Istočno krilo NATO-a mora ojačati
    12.03.2024
  • Ukrajina kritizirala Vatikan zbog papinih izjava
  • Natpis u centru Berlina: "Nijemci, oprez. Ne kupujte ništa kod Židova"
  • Grlić Radman uručio državljanstva Hrvatima u Čileu
  • Biden predstavio predizborni proračun
  • Obiteljski pas u SAD-u ubio bebu, ozlijedio roditelje
  • Trump: TikTok je prijetnja nacionalnoj sigurnosti
  • Rusija želi poništiti sovjetsku odluku kojom je Krim dodijeljen Ukrajini
    11.03.2024
  • Rusija: Nema više smisla da NATO negira prisutnost svojih snaga u Ukrajini
  • Počinje ramazan, a u Gazi bjesni rat. Sve je veći strah od eskalacije
  • Amerikanci evakuirali ambasadu na Haitiju
  • Saharski pijesak ostavlja tragove na autima u Dalmaciji, pogledajte fotografije
  • Šestero skijaša nestalo u švicarskim Alpama blizu Matterhorna
  • Neposredno prije početka ramazana Izraelci uhitili 20 ljudi u Jeruzalemu
    10.03.2024
  • Boeingovom avionu za vrijeme leta ispala vrata, SAD pokrenuo istragu
  • Šef UN-ove agencije za Palestinu: Neki donatori se vraćaju, oprezno sam optimističan
  •  
    OSTALE VIJESTI
    Papa oprao noge zatvorenicama
    VIDEO Golema rupa u Rimu progutala dva auta, pogledajte
    VIDEO Ovo je trenutak kada je uništen ruski "tenk sudnjeg dana"
    Hamas i Islamski džihad napali izraelske vojnike kod bolnice Al Šifa
    Vozač Flixbusa osumnjičen za ubojstvo iz nehaja. Dvije Hrvatice preživjele nesreću
    Šef propale kriptobanke dobio 25 godina zatvora zbog najveće prevare u povijesti
    Priča o čudnom mađarskom sporazumu s Rusijom
    U Francuskoj će za Uskrs biti raspoređena policija ispred svake crkve
    Formirana nova palestinska vlada. Premijer će biti i ministar vanjskih poslova
    Znanstvenici misle da ova vrsta ipak nije izumrla. Postavljaju zamke, traže dokaze
    Poljska istražuje navodnu rusku špijunažu
    Bivši njemački kancelar želi posredovati u pregovorima između Rusije i Ukrajine
    Ukrajina traži pomoć u protuzračnoj obrani nakon niza ruskih napada
    Ruski ratni brodovi uplovili u Crveno more
    Uhićenja u Pakistanu nakon jezive snimke na kojoj brat ubija sestru. Otac sve gledao
    Kijev pooštrava mjere sigurnosti nakon ruskih napada balističkim projektilima
    Predsjednik Filipina uvodi protumjere Kini zbog napada: "Nećemo šutjeti"
    Jakarta više neće biti glavni grad Indonezije
    Francuska tuži učenicu jer je lažno optužila ravnatelja da ju je udario zbog hidžaba
    Putin: Optužbe da će Rusija napasti Europu nakon Ukrajine su potpuna besmislica






    Google






    Rezultati

    STARE ANKETE

    KAPIJA

    25-05-1995



    OSTALE VIJESTI
    Papa oprao noge zatvorenicama
    VIDEO Golema rupa u Rimu progutala dva auta, pogledajte
    VIDEO Ovo je trenutak kada je uništen ruski "tenk sudnjeg dana"
    Hamas i Islamski džihad napali izraelske vojnike kod bolnice Al Šifa
    Vozač Flixbusa osumnjičen za ubojstvo iz nehaja. Dvije Hrvatice preživjele nesreću
    Šef propale kriptobanke dobio 25 godina zatvora zbog najveće prevare u povijesti
    Priča o čudnom mađarskom sporazumu s Rusijom
    U Francuskoj će za Uskrs biti raspoređena policija ispred svake crkve
    Formirana nova palestinska vlada. Premijer će biti i ministar vanjskih poslova
    Znanstvenici misle da ova vrsta ipak nije izumrla. Postavljaju zamke, traže dokaze
    Poljska istražuje navodnu rusku špijunažu
    Bivši njemački kancelar želi posredovati u pregovorima između Rusije i Ukrajine
    Ukrajina traži pomoć u protuzračnoj obrani nakon niza ruskih napada
    Ruski ratni brodovi uplovili u Crveno more
    Uhićenja u Pakistanu nakon jezive snimke na kojoj brat ubija sestru. Otac sve gledao
    Kijev pooštrava mjere sigurnosti nakon ruskih napada balističkim projektilima
    Predsjednik Filipina uvodi protumjere Kini zbog napada: "Nećemo šutjeti"
    Jakarta više neće biti glavni grad Indonezije
    Francuska tuži učenicu jer je lažno optužila ravnatelja da ju je udario zbog hidžaba
    Putin: Optužbe da će Rusija napasti Europu nakon Ukrajine su potpuna besmislica


    SVASTARIJE


    Osmrtnicama ba

    Dodik najavio ˝novu fazu borbe˝ i raspad BiH

    Putin: Optužbe da će Rusija napasti Europu nakon Ukrajine su potpuna besmislica

    Sarajevo ima nove tramvaje. Imaju klimu, wi-fi, stolice koje su birali građani

    Poletjeli posljednji avioni s poštom u Njemačkoj, prevoze 53 tone pisama

    Treći dan nema malene Danke, evo što se sad provjerava. Policija poslala apel

    Klimatske promjene su usporile rotaciju Zemlje: ˝Živimo u neobična vremena˝

    U par mjeseci, tri broda udarila u most: ˝Vremena se mijenjaju, brodovi su sada veći˝

    Kreće nova potraga u Baltimoreu. ˝Ne vjerujem da ćemo ikoga naći živog˝

    Još uvijek se traga za curicom (2) u Srbiji. Nenad Periš: Dani iščekivanja su najteži

    Iz Europola nestali tajni dokumenti: ˝Ovo je ozbiljan incident˝





    prodaja stanova pik smrtovnice/a> blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi