ZADNJU utakmicu dana na Svjetskom prvenstvu na stadionu Lusail večeras igraju Brazil i Srbija. U srpskoj nogometnoj reprezentaciji nerijetko se ističe Luka Jović, kojeg mnogi nazivaju najzgodnijim srpskim nogometašem.
24-godišnji Luka trenutno igra kao napadač za klub Serie A Fiorentinu i reprezentaciju Srbije.
Otac ga uvijek podržavao u karijeri
Luka je rođen u selu Batar nedaleko od Bijeljine te je odrastao u siromašnoj kući s roditeljima i sestrom.
Dok je odrastao, nije imao igračaka ni igrica, već samo nogometnu loptu koju je šutirao i igrao je sa svojim tatom Milanom, koji je jednom prilikom za Mozzart Sport ispričao da se uvijek svim sredstvima trudi da Luka, prije svega, bude isti onaj čovjek ili dječak kojeg je poslao u Beograd, u Crvenu zvezdu, da postane ponos tog kluba i reprezentacije Srbije.
Naime, Milan obožava nogomet te je svog sina usmjerio i pomogao mu da ostvari svoje snove i nogometnu karijeru. Srpski mediji pišu da je Milan Luku naučio kako igrati s obje noge prije no što je mladić otišao na svoju prvu utakmicu. Luka je u početku navodno favorizirao svoju desnu nogu, a onda je naučio udarati loptu jednako i lijevom.
"Ma ja ću biti isti kao i kad imam 20 eura u džepu... Nisam od onih koji prodaju svoje dijete i gledaju da na njemu zarade. I danas se sjećam kada sam dobio prvi poziv zbog Luke. Sjedio sam kod kuće kada me je pozvao prijatelj iz Loznice Boban Tripković i pitao hoću li mu dati Luku da igra Mini Maxi ligu u Beogradu.
Njega je zvao čovjek po imenu Laza, koji je držao ekipu Teretana Taš. On mi je pomogao financijski. Luka je odigrao jednu probnu utakmicu, odmah spakirao tri-četiri gola. Poslije mi Laza kaže:
'Vaše dijete će dobivati 50 eura po utakmici i dvije hiljade dinara za putne troškove.' Ej, 50 eura! To 2004. godine nije bilo malo. Nisam htio ostati dužan čovjeku, ali mi je ponavljao da mu ništa ne dugujem i da mi daje novac za putne troškove", ispričao je Milan jednom prilikom.
Teško djetinjstvo
Ostali roditelji su se divili Lukinom umijeću, brojni čelnici klubova dolazili su gledati njegovu nepodnošljivu lakoću postizanja golova, a Milan Jović je ponovno proživljavao besane noći. Nije dozvolio da Luka zbog nedostatka financijskih sredstava odustane.
"On je samo i samo jedan veliki talent. Znam koliko je emotivan, koliko mu teško padaju neke stvari iz prošlosti, ali reći ću vam da on djetinjstvo praktički nije ni imao.
Bio je dijete kada su mu se razboljele baka i sestra, ja sam često boravio u Beogradu kako bih bio uz njih... Moj otac, a njegov djed, bio je često primoran čuvati ga. Morao je s njim i na njivu, a bio je veoma živahan. Događalo se da ga djed mora vezati, da mu mali ne pobjegne... Ali opet kažem, sve je to život", rekao je Milan.
Nakon Crvene zvezde Luka je igrao za Eintracht Frankfurt, a 2019. godine pridružio se Real Madridu. U međuvremenu je proveo još jednu polusezonu na posudbi u svom bivšem klubu u Frankfurtu. Nakon Real Madrida potpisao je ugovor s Fiorentinom.
Privatni život
Luka Jović u vezi je sa srpskom manekenkom Sofijom Milošević. Par se zaručio u ljeto 2020. godine, a samo mjesec dana kasnije dobili su prvo dijete, sina Alekseja. Krajem ožujka ove godine Luka i Sofija dobili su svoje drugo dijete - sina Teodora.
Veza Sofije i Luke dugo je bila glavna tema rasprava srpskih medija. Mnogi su Sofiju optuživali da razara tuđe odnose zbog nogometaševe bivše djevojke Anđele Manitašević, s kojom ima sina Davida.
"Krili smo vezu koliko god smo mogli jer je njegova situacija s bivšom djevojkom bila komplicirana, a već su počeli napisi da ja razaram tuđe brakove, što uopće nije bilo točno jer njih dvoje tada nisu bili zajedno.
Malo je nezahvalno bilo sve objašnjavati jer je on imao sina Davida, koji je tada imao četiri mjeseca, i kako da objasnim svima njegovu situaciju s bivšom djevojkom?" ispričala je Sofija jednom prilikom u intervjuu za Story.
Prema pisanju srpskih medija, Sofija i Luka su se upoznali preko zajedničkog prijatelja. Isprva su se samo dopisivali, a kasnije su se počeli viđati te su započeli vezu.