TUZLARIJE - PREPORUKA ZA �ITANJE

11.08.2022.
Osvrt na pročitano:
Abbas Khider ˝Šamar˝

Roman "Šamar" kojeg je Abbas Khider napisao na dosta duhovit način, ipak je tužna priča o čovjeku koji pokušava doći u zemlji gdje će njegovi problemi biti riješeni.

Tuzlarije


Karim Mensy živi običnim životom u Iraku u vrijeme završne faze vladavine Saddama Huseina. Više od politike zanimaju ga djevojke i druženje s prijateljima ali se u pubertetu suočava sa problemom zbog kojeg se povlači u sebe.

U vrijeme kada svi pokušavaju otići iz zemlje zbog političkih problema i sve težeg života u Iraku, njegova želja je da ode u neku od zemalja EU da bi našao dobre doktore koji će ga moći operisati.

Otac mu daje novac za put, a rođaci u Francuskoj su ga trebali dočekati. Međutim, greškom završava u Njemačkoj i tada počinje njegova borba. Na kraju brojnih neuspješnih pokušaja, administrativnih teškoća, ilegalnog života, smještaja u raznim centrima, gladi, on ulazi u kancelariju gospođe Schulz u Službi za strance, veže je za stolicu i priča svoju priču.

Kroz tu priču upoznaju se ljudi koji se zadnjih decenija mogu vidjeti u mnogim zemljama Evrope i šire. Mlade osobe koje su izgubile godine svog života pokušavajući da steknu legalan status, nađu posao i žive kako su priželjkivali. Roman sjene, pored kojih se prolazi, pretvara u ljude.

Dio iz romana:

(...) I uvijek ista lica u azilantskom domu teško smo podnosili. Svi smo mu čeznuli za nečim drugačijim. Kad bi se dom napunio jedno vrijeme nisu dolazile nove izbjeglice. Prije svega, želio sam kontakt sa građanima Bayreuthama ali jedini redovni susreti sa Nijemcima koji bi predstavljali nešto više od prezrivih pogleda, bili su susreti sa policijskim službenicima ili sa stražarskim osobljem u domu, dakle s ljudima koji su profesionalno bili prinuđeni da nas ne ignorišu. Ostali, normalni građani, bili su za nas kao bića iz bajke iz neke daleke zemlje, koje smo mogli posmatrati u našim lutanjima gradom ili gladati kroz ogradu koja je okruživala azilantski dom. (...)

Tuzlarije


Abbas Khider (1973, Bagdad) kao sedamnaestogodišnjak je bio uhapšen zbog političkog aktivizma. Kada su ga 1996. oslobodili, napušta Irak i živi u raznim zemljama kao ilegalni useljenik. Od 2000. godine živi u Njemačkoj. Napisao je romane Lažni Indijac i Šamar. Dobitnik je brojnih nagrada. Piše na njemačkom.

S.M.