TUZLARIJE - PREPORUKA ZA �ITANJE

21.06.2019.
Preporuka za čitanje:
Romani Hulije Navaro ˝U vihoru sjećanja˝ i ˝Vrati mi uspomene˝

Novinarka i spisateljica iz Španije, Hulija Navaro, u romanima "U vihoru sjećanja" i "Vrati mi uspomene" (nastavak) kroz priču o jednoj ženi donosi presjek zbivanja u prošlom vijeku. Priča prati život jedne zanimljive žene kojoj je nepromišljeni potez u mladosti odredio sudbinu.

Tuzlarije


Utisak je da je Navaro ambiciozno i hrabro krenula u pisanje ovih romana ali i pored nesavršenosti romani su kao ubrzani kurs historije od početka Drugog svjetskog rata do rušenja zida u Berlinu.

Ključne političke odluke, nacizam, komunizam, pokret otpora, špijunaža, Hitler, Musolini, Franko, Čerčil, Tito i mnogi drugi, spominju se u ovoj knjizi te opisuju patnje naroda u zemljama nakon uspostavljanja režima.

Ipak, prolitička slika Evrope u pozadini je priče o zanimljivoj ženi i njenom životu.

Dijelovi iz knjige:

(...) Malo - pomalo oporavljala se i prilagodila zatvorskoj rutini. Ponekad su dozvoljavali zatvorenicima da šetaju po dvorištu ali najveći dio vremena provodile su sabijene u ćelijama. Nije znala ništa o Maksu ali ako je i dalje živa to je bilo zahvaljujući njemu. Svakog dana odvodili su nekoga na pogubljenje (...)

(...) Sada će se voditi novi rat, rat bez tenkova, aviona, bombi ali rat. Odnosi sa Sovjetima su svakim danom se teži. Oni grade carstvo. Ne znaš šta se dešava? Nameću komunističke vlade u svim zemljama koje su ostale pod njihovim uticajem. U svim. I na čelo su postavili komunističke vođe, marionete koje služe Staljinu bez pogovora. Čerčil je objavio stvaranje gvozdene zavjese (...)

(...) Ponovo smo čuli još meteža i prišli smo prozoru. Nismo mogli da vjerujemo šta vidimo. Hiljade ljudi prilazilo je zidu, mnogi su nosili pijuke, čekiće i dlijeta i počeli snažno da ga udaraju pred pogledima vojnika. Ostali smo u tišini gledajući tu scenu (...)


Mnogi učine loše stvari, u ovoj knjizi se ne opravdavaju loši postupci ali se objašnjava kontekst i važnost suočavanja sa istinom, što je glavna junakinja i radila.

S.M.