TUZLARIJE - TUZLA DANAS

15.03.2009.
Servisne informacije
... i malo tuzlarija


Evo nam još jednog lijepog dana, polovina je marta i sve se više osjeti da se možemo pozdravljati sa zimom. Osim što lišće na drveću pomalo olistava u travi se vidi i pokoji cvijet, pojavila se i rasada balkonskog cvijeća pa će uskoro da nam grad izgleda ljepši.





Evo i danas imamo dvije slike malo drugačije Tuzle, bez zgradurina, sa starim kućama i strmim ulicama.

Počelo se i sa krpažom rupa na cestama. Kao i svake godine nakon snijega pojave se rupe u asfaltu pa se svaki put čudim kako se to tako napravi, je li to do izvođača radova ili jeftinog materijala da asfalt ne može izdržati zimu i snijeg.

Popularni pjevač Halid Bešlić dobro se osjeća nakon nesreće, koliko može to biti dobro, a u Tuzli neki već krenuli sa zezanjem pa kad se sjeda u auto kažu „veži se Halide“. Da smo drugačiji i ne zezamo se na tuđi, a i na svoj račun, vjerovatno bi nam bilo teško da se snađemo u životu punom iskušenja i u državi koja više ne funkcioniše nego što funkcioniše.

U pravim državama na probleme reaguju odmah. Upravo možemo da pratimo kako u Njemačkoj rade na uvođenju niza zakonskih promjena vezanih za držanje oružja, a sve u povodu masovnog ubistva učenika od strane njihovog vršnjaka. Kod nas sve ide previše sporo, prijedlog, pa nacrt, pa se utvrđuje, pa na javnu raspravu, pa se konačno usvoji, a onda ništa od primjene.

Kako kod nas sve ide naopako govori i slučaj seksualne afere na sarajevskom odjeljenju pravnog fakulteta u Tuzli. Šta na kraju bi, ništa. Nije sad bitno ni što su studentice za seks dobijale prolazne ocjene, što su kružile od jednog do dugog profesora koji se nisu libili ni javno na predavanjima obraćati indirektno i direktno studentima praveći aluzije na sex, pa kakva su to predavanja. Jedna od studentica rekla je kako su one tako lijepe i zgodne da nisu ni pokušavale učiti jer bi njima profesori svakako tražili sex. Pa to je uvreda za sve žene, i lijepe i zgodne, i pametne i vrijedne, i moralne. Što su se onda s takvom logikom i upisivale na fakultet? Na predavanjima sjediti u prvom redu sa dubokim dekolteima i tetovažom na grudima i onda pričati kako su ih gledali pa jadne uznemiravali. Profesori dno dna, nije meni profesor samo onaj koji je to školovanjem stekao nego treba da ima i profesorsko ponašanje i držanje, i sve druge kvalitete koje treba da ima jedan predavač – profesor. Svi su mi se zajedno smučili i na kraju također nemoralni vozač koji je tu našao priliku i za sebe, kriv za prevaru, a to što je prodavao dobijena ispitna pitanja niko se i ne upita pa ko je njemu i zašto davao ispitna pitanja?

Da bi se dotične profesorske a i studentske persone sakrile od očiju javnosti neka ročišta su bila zatvorenog tipa a kad se radi o ženama koje su u logorima, u ratu silovali, iživljavali se nad njima, unakrsno ispituju na suđenjima pa im se i slike pojavljuju u javnosti.

Ne misli se ni na roditelje i rodbinu ubijene djece, ni samoubica, ni unesrećenih, slike im se razvlače po medijima, slika se svaki detalj, piše o svemu pa se niko ne zapita kako se rodbina osjeća kada nešto vidi i čita, sve kao zbog informisanosti javnosti, a ovamo se štiti ugled profesora. Koji ugled? Ne mogu da vjerujem da se to tako završilo. Hoće li se sada pojaviti neki novi Jasmin Mašić koji će da nabavlja profesorima sve što im treba, da imaju i droge i pića i studentica. Hoćemo li od takvih profesora i dalje dobijati diplomirane pravnike koji svakako od pravosuđa napraviše cirkus kojeg svakodnevno gledamo.

Lijep dan, kidamo sad, iznervirah se

S.M.






OSTALE VIJESTI
Prodavač lutrije prevario dobitnika 4.7 milijuna eura u Španjolskoj. Ide u zatvor
Ukrajina: Očekujemo udar Orešnikom u iduća 24 sata
Trump: Rat s Iranom je gotov. Iranska garda: Prst nam je na okidaču
Papa Lav krijumčarima ljudi: Ako se ne pokajete, završit ćete u paklu
Novo važno otkriće na Ruđeru o kretanju stanica raka kože
Amerikanci se guše u poskupljenjima. Stranke će na izbore potrošiti milijarde
Italija ne želi vratiti ukrajinsku djecu. Kijev bijesan: "Rade isto što i Rusi"
Podaci iz igrice PokĂŠmon Go koriste se za obuku vojnih dronova
Objavljeno kada i gdje bi moglo doći do potpisivanja sporazuma između Amerike i Irana
Njemački ministar: Stalno spominju obitelji s djecom. Imigranti su uglavnom muškarci
General: Za mir u Ukrajini potrebno je da Putin umre
Šef delegacije EU: Došlo je vrijeme da političari u BiH poslušaju svoje građane
Bio je američki heroj, a onda mu je žena brutalno ubijeno. Suđenje je promijenilo sve
Jača indijska proizvodnja tekile. "Teoretski bismo mogli konkurirati Meksiku"
Obveznica sa 7.5 % kamate: Koykan i Xela Investment grade 10 restorana u Bavarskoj
Elon Musk postao prvi bilijunaš u povijesti
Cijene nafte na najnižim razinama u dva mjeseca
Japan prvi put lansirao raketu H3 pogonjenu isključivo motorima na tekuće gorivo
Ukrajina "sankcionirala" važna postrojenja duboko u Rusiji




SVASTARIJE

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka

Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih