TUZLARIJE - TUZLA DANAS

21.09.2009.
Servisne informacije
... i malo tuzlarija


Ponedjeljak je, dosta je praznovanja, počnite raditi. Koga god nazovem, mislim na službe razne, vidi se praznik je još. Kako se i očekivalo ljekari su imali puno posla, cijelu noć je bila ludnica. Kako i ne bi kad neki Bajram na koncertu Mileta Kitića slave uz alkohol i sve što uz to ide. Zato je prava milina gledati kako se Bajram obilježava na tradicionalan način, porodično okupljanje uz prava bosanska jela, slatka i slana.



Tako je i meni na pamet palo da pravim halvu, ne bi me čudilo da mi je to zadnji put u životu. Smijala sam se samoj sebi, od miješanja me i sad ruka boli, sa onom drvenom kašikom taman sam kao Gargamel kad sprema razne vradžbine za male štrumfove. Nije ispala loše, što znači pojelo se, ali ne čudim se da je savremeni život donio neka nova jela i način pripremanja jer prije je žena mogla cijeli dan da bude uz šporet, pa da joj opet ne bude dovoljno vremena da napravi sve što treba, računajući i kore za baklavu.

Lijepo je nekoga obradovati, bilo čime, samo neka je od srca. Na video snimku na kraju teksta možete vidjeti najnoviju humanitarnu akciju raje s Tuzlarija. Dječak kome je darovan kompjuter, a stvarno su mu dobar kupili, poslao je sms poruku u kojoj kaže da mu je ovo bio najljepši Bajram u životu. Sigurno će ga pamtiti, kako i ne bi pa dobio je kompjuter, a i dječak na kojem su mnogi primijetili poderane patike ima sada nove.

Da hoće i djecu koja su u Tuzli obradovati otvaranjem Dječijeg igrališta, često ja o tome jer mi stvarno nije jasno zašto se to toliko oteglo, pa kraj je septembra. Aid Berbić kaže da čekaju Nijemce od kojih su valjda i kupljene sprave, da dođu, isprobaju igralište pa da se to sve otvori. Nijemci ba požurite, djeca čekaju, a inače će biti sprava za sve do 19 godina. Za starije ništa, a mogli su nam bar onu peglu ubaciti pa da malo sjednemo i sjećamo se kako je to nekad u Vrtiću bilo. Ona pegla je bila baš super, sjednemo, a po dvojica sa strane stanu pa je dobro zaljuljaju, a poslije sam vidjela da je gore bilo nama koji sjedimo pa se jedva držimo nego njima.

Gimnazijalci otišli na ekskurziju u Tursku, odoše djeca, neka im je sa srećom, da se lijepo provedu i uživaju u tim divnim godinama odrastanja. Za ovu ekskurziju je trebalo odvojiti oko 1200 KM, svaki izlet posebno se plaća a još treba dodati da imaju i za hranu jer je aranžman na bazi polupansiona. Ako neko ima još jedno dijete koje završava osmi ovo je mjesec pravog udara na finansije. Nadam se da su se svi nekako snašli da djeca odu pa neka se malo i stisnu. Neka mjesec dana grah jedu samo da ne bude ni jedno koje nije otputovalo, ta se putovanja pamte, a malo stiskanja je manje više. Inače, malo se šta pamti kao putovanja, ostanu dugo u sjećanju pa imamo na šta misliti kada nas u životu stisne.

Na slici bacač diska, kod Muzičke škole kojeg je radio Franjo Leder a Čestimir Dušek mu pozirao. Nedavno je Dušek pričao da se Lederu dopalo kako je on građen u gornjem dijelu tijela. Imao je lijepo razvijen torzo jer se bavio gimnastikom, ali se Lederu nisu sviđale njegove noge pa je za noge izabrao jednog košarkaša. Tako da je bista kombinacina dvojice tada, lijepo građenih sportista.



I danas je divan sunčan dan, prekrasno je, dan jeste kraći dosta ali dok ga ima baš je lijepo.

S.M.



Porodilište - u toku protekla 24 sata rođene su 12 beba, 7 djevojčica i 5 dječaka
Hitna služba - u toku protekla 24 sata obavljeno je 176 pregleda
Vatrogasci - imali su 1 intervenciju
MUP TK - javni red i mir narušen je 9 puta, prijavljeno je 8 krivičnih djela, dogodilo se 15 saobraćajnih nesreća






OSTALE VIJESTI
ICE više neće prijavljivati smrti imigranata nakon puštanja iz pritvora
Pronađeno tijelo djevojčice u Francuskoj. Osumnjičeni je već bio pod istragom
Sportski komentator, glumac, vojnik i političar - ovo je priča o Ronaldu Reaganu
Heroj masakra na plaži u Sydneyu optužen za napad na oca
Europa želi smanjiti ovisnost o Palantiru
Politico: Pentagon zbog straha od Rusije otkazuje slanje moćnih raketa Njemačkoj
U Australiji zaplijenjeno preko 100.000 egzotičnih žohara. Vrijede 142.000 dolara
Američki novinar priznao da je radio kao kineski agent
Britanija pokušala ući u Europsku uniju par puta - svaki put ih je otkantao Francuz
Umjetna inteligencija prvi put dizajnirala novo cjepivo: "Ovo je temeljna promjena"
Trumpov MAGA Inc. skupio 340 milijuna dolara. Vlada donatorima dala važne ugovore
Ovo su prve snimke goleme štete na najvećem američkom nosaču aviona
Muškarci u Nizozemskoj osumnjičeni da su drogirali i silovali partnerice
Kineski predsjednik putuje u Sjevernu Koreju prvi put nakon sedam godina
Armenija za vikend na najvažnijim izborima od osamostaljenja
Uzbekistan ulazi u nuklearnu eru. Putin: Velika i moćna elektrana
Suosnivač Anthropica: Treba nam kočnica za AI
"Ekstremno Inteligentni" medvjed pobjegao iz tvornice u Fukushimi
Tajvan optužio Kinu za upad u svoje vode kod strateški važnih otoka
Putin: Lansiranje Orešnika na Ukrajinu bio je test za buduću upotrebu




SVASTARIJE

Schmidt: OHR ostaje, bonske ovlasti nisu upitne

Haos u parlamentu BiH: Zastupnici se posvađali, sjednica prekinuta

FOTO Grad koji živi u neizvjesnosti pod ruševinama i detonacijama. Ovo je Gaza

FBI upozorava na prijetnje: Osiguranje SP-a 2026. bit će ogroman izazov

U padu aviona kod Medulina poginulo četvero, među identificiranima dvoje Austrijanaca

VIDEO Na avionu u Frankfurtu se povukao prednji trap, završio je nosom na tlu

Napad na UNIFIL u Libanonu, poginuo srpski vojnik (37)

Iranska mornarica: Gađali smo američki razarač kod Omana. Američka vojska: Lažu

Osveta zbog vraćanja Vučićevih batinaša? Srbija zaustavlja Crnogorce na granici

˝Jutra i noći ne postoje, ne znam hoću li izdržati˝: Iscrpljeni Indijci žive na 48°C