TUZLARIJE - TUZLA DANAS

21.12.2010.
Servisne informacije
....i malo tuzlarija


Danas je toplije, ima i sunca ali u kući ga nema, radijatori su hladni ali srećom struje ima pa se možemo grijati nekim drugim metodama. Nadam se da će kvar na vrijeme biti popravljen. Djeca u istočnom dijelu grada radosna, ne ide se u školu, pišu poruke na FB-u "Centralno grijanje volim te". Tako je to, djeca generalno ne vole školu i raduju se kada iz bilo kojeg razloga ne radi. Pa nije ni lako svaki dan satima sjediti i slušati sve te predmete, pa poslije i učiti. Ipak, mladost sve lakše podnosi, poslije, kada život pritisne sve je teže, pa i školovanje.



Sviđa mi se tekst koji je kolega pisao o soli za posipanje i lopatama. To zaista mogu da komentarišem iz ličnog iskustva poredeći život ovdje i u Njemačkoj. Od malih nogu oni se uče redu, i sve im se može reći osim da su gotovani, a mi smo onako, sirotinjski narod po prihodima, ali po ponašanju gospoda.

Znam da sam o tome već pisala jer i ove servisne pišem već pet godina, što i nije mali staž za svakodnevno javljanje. Uglavnom, ostalo mi u sjećanju, dolazi dijete iz obdaništa u Njemačkoj i kaže da on jedini nema lopatu. Prvo sam mislila na one male lopatice za pijesak, pa kontam šta će mu sad lopatica, mi pod Alpama, snijega doslovno preko metar oko nas. Kaže, nije ta nego za čišćenje snijega, rekla mu vaspitačica i gdje će kupiti. Sjetim se da sam ranije već vidjela da gotovo u svakoj radnji prodaju razne sprave za čišćenje snijega, a lopata na sve stane, i za odrase i za djecu.

Uglavnom, krenemo u radnju da se kupi šta treba, zaustavi nas kućepazitelj i kaže da mi jedini nismo očistili snijeg ispred garaže pa da povedemo računa jer su kazne toliko i toliko. Odmah smo kupili dvije lopate, jednu za odrasle, jednu za dijete, to je bila prva lopata koju sam uzela u ruke i s kojom sam zaista udarnički čistila snijeg. Što se tiče djece u obdaništu, sami su na pauzi svojim malim lopatama sav snijeg čistili. Djeca od 3 do 5 godina, uz igru, malo pomalo oko cijelog obdaništa očistila snijeg.

Iz Tuzle su mi poručivali i da ne vodim dijete jedno vrijeme u obdanište, čuj da on čisti, pa ti Nijemci nisu normalni, djeca će se prehladiti, međutim, ništa im nije bilo i ja sam se zaista na kraju oduševila koliko je to njima normalna aktivnost. Prije posla, dok im se kola zagrijavaju, ljudi s lopatama čiste ispred kuća i ulaza zgrada.

Da sad neko krene u zgradama, od stana do stana, mislim da ne bi našao ni jednu lopatu, tek pokoju metlu, plastičnu lopaticu za prašinu, i na tome bi se i završilo. Zato bi bio red da raščistimo sami sa sobom i shvatimo da se ni od jednog sistema ne može uzimati samo najbolje. Sjećam se, na TV-u je bio prilog o famoznom okupljanju mladih pored Jale i još famoznijem smeću koje ostavljaju. Jedna od aktivistkinja u omladinskom pokretu, da joj sad ne spominjem ime, sva važna kaže da ona u tome ne vidi neki problem, imaju Komunalci, to je njihov posao, neka čiste. Šta na to i reći, kućno vaspitanje osnova je mnogo čega, ali šta se može kada je sve više djece o kojoj niko ne vodi računa ili se roditeljske obaveze odrađuju.

Dan je rudara, eto neka im je sa srećom, izložba koja je jučer otvorena je zanimljiva. Mnogo šta sam prvi put čula tako da ko ima vremena i zanima ga Husinska buna može u Galeriji pogledati fotografije i tekstove o tome.

Ugodan vam dan

S.M.

Porodilište - u toku protekla 24 sata rođeno je 11 beba, 5 djevojčica i 6 dječaka

Hitna služba - u toku protekla 24 sata obavljeno je 136 pregleda

Vatrogasci - imali su imali 2 intervencije

MUP TK - javni red i mir je narušen 2 puta, prijavljeno je 6 krivičnih djela, dogodilo se 9 saobraćajnih nesreća






OSTALE VIJESTI
MMF snizio prognoze za gospodarstvo eurozone
Iran odbio dva ključna Trumpova zahtjeva? "O tome će se raspravljati kasnije"
Iranski mediji objavili detalje mogućeg sporazuma s Amerikom
Prodavač lutrije prevario dobitnika 4.7 milijuna eura u Španjolskoj. Ide u zatvor
Ukrajina: Očekujemo udar Orešnikom u iduća 24 sata
Papa Lav krijumčarima ljudi: Ako se ne pokajete, završit ćete u paklu
Novo važno otkriće na Ruđeru o kretanju stanica raka kože
Amerikanci se guše u poskupljenjima. Stranke će na izbore potrošiti milijarde
Italija ne želi vratiti ukrajinsku djecu. Kijev bijesan: "Rade isto što i Rusi"
Podaci iz igrice PokĂŠmon Go koriste se za obuku vojnih dronova
Objavljeno kada i gdje bi moglo doći do potpisivanja sporazuma između Amerike i Irana
Njemački ministar: Stalno spominju obitelji s djecom. Imigranti su uglavnom muškarci
General: Za mir u Ukrajini potrebno je da Putin umre
Šef delegacije EU: Došlo je vrijeme da političari u BiH poslušaju svoje građane
Bio je američki heroj, a onda mu je žena brutalno ubijeno. Suđenje je promijenilo sve
Jača indijska proizvodnja tekile. "Teoretski bismo mogli konkurirati Meksiku"
Obveznica sa 7.5 % kamate: Koykan i Xela Investment grade 10 restorana u Bavarskoj
Elon Musk postao prvi bilijunaš u povijesti
Cijene nafte na najnižim razinama u dva mjeseca




SVASTARIJE

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka

Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih