TUZLARIJE - TUZLA DANAS

20.12.2010.
Servisne informacije
....i malo tuzlarija


Kiša je padala sinoć dok je temperatura bila ispod nule i jutrošnji rezultat je nevjerovatna poledica, prava klizališta na ulicama. Led je glavna jutrošnja tema, svi pričaju o zgodama i nezgodama dok su došli do svojih odredišta.



Nadam se da nije bilo ozbiljnijih padova. Poledica je zaista nevjerovatna, još uvijek svi hodaju kao pingvini, vrlo pažljivo, pa ako imate namjeru izlaziti, polako. Jutros nam čitaoc šalje slike, a na jednoj od njih vidi se kako je navukao čarape preko cipela. Taj patent nena iz tuzlanskih mahala sam i ranije vidjela, i ostalo mi u sjećanju kako polako silaze i još posipaju pepeo po ledu.

Za razliku od starijih, djeca su namjerno pravila razne plaze, dobro utabaju snijeg, pa se spuštaju dok ne bude lijepo glatko, a onda još neko donese vodu od kuće i prospe pa se u toku noći zaledi.

Kada ovako kao jutros zaledi, dok malo temperatura ne poraste gotovo pa nema pomoći, komunalci ne mogu ništa.

Danas bi trebala konačno da se formira kantonalna Skupština, nastavak konstituirajuće sjednice je zakazan pa bio bi stvarno red da se šta pokrene. O formiranju vlasti na državnom nivou neću danas da pišem da se ne bih nervirala, a Lagumdžija bolje da se lagano povuče iz SDP-a jer se zbog njega, odnosno njegovih poteza, povlače mnogi simpatizeri socijaldemokrata.

Sad ću ja malo kao onaj dosadni na reklami, "a sad pričajmo malo o meni", priča on o kolima, cura gotovo zaspala, a onda on mijenja temu, kao dosta o kolima sada malo o meni. Kažu, dobra je svaka reklama koja nam ostane u glavi, a vala ima reklama koje se toliko ponavljaju da se moraju zapamtiti. Meni najmrže su one za sredstva za čišćenje kupatila, pa kad nađu neke prljave šolje, pa zumiraju, pokvare mi i kafu i svaki ćejf. Muka mi dođe, a ima jedna za osvježivač prostora, pa mama otvori vrata, a ispred je njen sin i red djece, a dijete kaže "mama, svi moji drugari hoće da kake u našem WC-u". Ima i hrvatska verzija sa "hoće da kakaju", pa stavarno su na svim programima. I po ko zna koji put ponavljam da sam primjer prosječnog potrošača koji to gleda i nervira se, nekada i smije, i kupi gotovo sve s reklama. Jedino još nisam kupila mercedes, a što li? A reklama je "šta je, šta gledate, ne igra bela meČka".

I sada je red da napišem i taj dio što sam rekla da je vezan za mene. Hoću da napišem šta sam sanjala pa da se prestanem smijati, da se šta korisno uradi. Sanjam ja, čas je fizičkog, ja sam učenica, cijeli razred je u bijelim majicama i crvenim šorcevima "Yasa" i "Adidas". Poredali se u vrstu, pa ide sve, prvi drugi, razbroj se. E onda dođe i higijeničar da nam gleda nokte, svi pružili ruke, pa onda ide krug oko sale. Tačno onako kako nas je rahmetli nastavnica Sabira postrojavala, samo što je sa zviždaljkom Jasmin Imamović. Pa smo trčali krugove, a onda idu vježbe zagrijavanja, i svi rade a meni zima, i sad digla ja dva prsta, javljam se ja, ko biva ima se koja pametna reći. Kaže mi nastavnik Jasmin šta je, a ja njemu da mi je zima, sva se tresem, hladno mi po glavi. Ne znam šta mi je Jasmin rekao jer sam se tada probudila i vidim, spavam pored otvorenog prozora, stvarno mi se glava, što bi Čupo rekao, glOva, smrzla. Da je ovo kojim slučajem demokratsko društvo i pravna država, ja bih mogla muža da tužim za pokušaj ubistva. Mislim stvarno, otvoriti prozor po ovoj maziji, a zna se ko spava pored prozora, meni je sumnjivo.

Što je najgore ja stvarno sad prehlađena, što mi nije ni baš drago ali će vama biti kad sad kažem da idem i da vas pozdravljam.

S.M.

Porodilište - u toku protekla 24 sata rođeno je 18 beba, 12 djevojčica i 6 dječaka

Hitna služba - u toku protekla 24 sata obavljeno je 207 pregleda

Vatrogasci - imali su imali 3 intervencije

MUP TK - javni red i mir nije narušavan, prijavljena su 3 krivična djela, dogodilo se 10 saobraćajnih nesreća






OSTALE VIJESTI
MMF snizio prognoze za gospodarstvo eurozone
Iran odbio dva ključna Trumpova zahtjeva? "O tome će se raspravljati kasnije"
Iranski mediji objavili detalje mogućeg sporazuma s Amerikom
Prodavač lutrije prevario dobitnika 4.7 milijuna eura u Španjolskoj. Ide u zatvor
Ukrajina: Očekujemo udar Orešnikom u iduća 24 sata
Papa Lav krijumčarima ljudi: Ako se ne pokajete, završit ćete u paklu
Novo važno otkriće na Ruđeru o kretanju stanica raka kože
Amerikanci se guše u poskupljenjima. Stranke će na izbore potrošiti milijarde
Italija ne želi vratiti ukrajinsku djecu. Kijev bijesan: "Rade isto što i Rusi"
Podaci iz igrice PokĂŠmon Go koriste se za obuku vojnih dronova
Objavljeno kada i gdje bi moglo doći do potpisivanja sporazuma između Amerike i Irana
Njemački ministar: Stalno spominju obitelji s djecom. Imigranti su uglavnom muškarci
General: Za mir u Ukrajini potrebno je da Putin umre
Šef delegacije EU: Došlo je vrijeme da političari u BiH poslušaju svoje građane
Bio je američki heroj, a onda mu je žena brutalno ubijeno. Suđenje je promijenilo sve
Jača indijska proizvodnja tekile. "Teoretski bismo mogli konkurirati Meksiku"
Obveznica sa 7.5 % kamate: Koykan i Xela Investment grade 10 restorana u Bavarskoj
Elon Musk postao prvi bilijunaš u povijesti
Cijene nafte na najnižim razinama u dva mjeseca




SVASTARIJE

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka

Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih