TUZLARIJE - TUZLA DANAS

05.09.2018.
Servisne informacije
.... i malo tuzlarija

Situacija sa demobilisanim borcima već je eskalirala. Način na koji zahtjevaju od vlasti određene izmjene zakona svaki put se završi sukobom sa nekim. Do sada su najgore prolazili novinari, fotografi i kamermani.

Tuzlarije


Još ja ne mogu sebi doći od napada boraca na mene, nakon toga promijenila sam mišljenje o određenim grupama demobilisanih boraca koji bacaju loše svjetlo na sve. Danas je došlo do sukoba boraca i policije. Pa ne može to tako. Policajci su službene osobe kojim je u opisu posla da štite javni red. Na duge staze silom se ne može ništa rješavati a svakako, bili njihovi zahtjevi opravdani ili ne, vlasti nikad ne fali ni dlaka s glave, policajci su između dvije vatre, a novinari snimaju iz daleka jer se borci neprijateljski odnose prema njima. Apsurdno je da su i mnogi predstavnici medija kao i ostali, nekada bili borci ali rat je prošao, život ide dalje i valja zaraditi za život. Ima ljudi koje je rat onesposobio za rad, oni dobijaju invalidnine ali tu isto ima svašta. Kvalitetno urađena revizija spiskova jedan je od koraka naprijed do rješenja situacije. Učesnici iz Drugog svjetskog i minulog rata dobijaju neke naknade, a onih koji još primaju razne naknade je toliko da je pitanje bi li to američki budžet izdržao. Svakako sam za to da se političarima smanje primanja i to dobro, pa da se vidi kako dalje jer ovako može doći do još velih problema. Borci su i dalje okupljeni u Sarajevu, povrijeđenih ima i policajaca i boraca. Žalosno je o tome slušati, a mnogi imaju problema sa mentalnim zdravljem, nakupilo se u mnogima svašta, dosta im je svega pa onda ne cijene ni svoj ni tuđi život.

Tuzlarije


Do zvaničnih informacija idemo na druge relaksirajuće teme. Jučer sam napisala kako gimanzijalci idu avionom na ekskurziju i da mislim da je to prvi put da se ne ide autobusom, kad piše mi čovjek koji je ´57. godište, Tuzlak, kako nisam u pravu jer je on prije 43 godine sa svojim razredom išao avionom na ekskurziju. I još nam pričaju kako to nisu bila dobra vremena. Evo dodajem šta je on napisao:

Škola se tada zvala Elektrotehnički školski centar (ETŠC) a naš razred (IVt2) dogovorio se da na ekskurziju idemo u Crikvenicu. Autobusom smo do Beograda, a onda avionom od Beograda do Zagreba, te od Zagreba do aerodroma na Krku. U povratku smo letili od Pule do Zagreba pa od Zagreba do Beograda.

Tuzlarije


Kako su ta školska putovanja znala biti lijepa. To se čeka, planira, misli o tome. Posebno mjesto su zauzimali muzičari, odnosno oni koji su svirali gitare, a pjevali su svi, bolje ili gore. Ne sjećam se da smo ikad gdje išli da nije bilo gitara. Muzika zauzima posebno mjesto u životu mladih, neki se počnu i profesionalno baviti, a neki pored redovnog posla dosta vremena posvećuju muzici, instrumentima i svemu što je za to vezano. Muž mi je takav, pa živeći s njim znam koliko to može ući u fanatizam. O nekim pjesmama, instrumentima, pojačalima, može pričati i pričati. I što sam htjela i što nisam naučila sam o mnogim muzičarima puno toga. The Led Zeppelin, Doors, Pink Floyd, Genesis, Frank Zappa, The Allman Brothers Band i da ne nabrajam, neki su od grupa i imena čija se muzika i danas sluša. Lijepih para ode na taj, nazovi hobi, a da me utješi, nedavno me odveo do prijatelja koji je sada u penziju ali svira i dalje. Čovjek ima nevjerovatnu kolekciju razne muzičke opreme od kontrabasa, viola, violina, gitara, bubnjeva, klavijatura do pojačala. Neki su bez pretjerivanja muzejski primjerci, slušala sam o VOX pojačalu koje je kupljeno nekad u Londonu, pa jedno Fender, gitarama starijim od mene, kontrabasu nabavljanom u Beču a star je gotovo 200 godina, bubnjevima Sonor.

Tuzlarije


Imala sam namjeru napraviti prilog o njemu i njegovoj opremi ali ima tu izuzetno vrijednih stvari, tako da sam odustala, zbog sigurnosnih razloga.

Tuzlarije


Iako je dosta svježe danas su se neki kupali na jezerima. Koriste dok mogu.

Pozdrav

S.M.

SLIKE TUZLE
Tuzlarije


Porodilište - u toku protekla 24 sata rodeno je 12 beba, 6 djevojčica i 6 dječaka

Hitna služba - u toku protekla 24 sata obavljeno je 200 intervencija

Vatrogasci - imali su 4 intervencije

MUP TK - javni red i mir nije narušavan, prijavljeno je 7 krivičnih djela, zabilježeno je 11 saobraćajnih nezgoda

U Poliklinici za transfuziologiju Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, 05.09.2018. godine krv je darovalo 25 osoba.






OSTALE VIJESTI
MMF i Ukrajina postigli dogovor o isplati 690 milijuna dolara pomoći
Europska komisija dala rok Bijenalu zbog sudjelovanja Rusije
Ministarstvo pravosuđa SAD-a odobrilo spajanje Paramounta i Warner Brosa
SAD odobrio Poljskoj dodatne 4 milijarde dolara vojne pomoći
Može li Trump postići dobar sporazum s Iranom? Nekoliko je velikih prepreka
Napadač u Teksasu nasumično pucao na ljude. Nakon višesatne opsade pronađen mrtav
U sefu bivšeg španjolskog premijera pronađen nakit vrijedan 1,2 milijuna eura
Ukrajina i Moldavija otvaraju pristupne pregovore s Europskom unijom
SAD razmatra plan za osiguranje iranskog nuklearnog materijala
FIFA je simbol korupcije. Zašto je i dalje tako moćna?
SAD: Iran se obvezuje trajno odreći nuklearnog oružja
Pakistanski premijer: SAD i Iran postigli mirovni sporazum
Reuters: UAE deblokira milijarde dolara za Iran
Rusija razvija satelitski sustav za dronove i povećava vojsku
Američka vojska pripremala misiju za zapljenu iranskog uranija. Trump ju je otkazao
Sudac odbio odgodu uklanjanja Trumpova imena s Kennedy Centra
Papin avion prizemljen zbog tehničkog problema
Sam Bankman-Fried izgubio žalbu, potvrđena 25-godišnja zatvorska kazna
VIDEO Poljska predstavila prve borbene avione F-35 Husarz
Trumpova administracija uvjerena da će Izrael pristati na sporazum




SVASTARIJE

Hoće li BiH navijači uspjeti na otvaranju napraviti što nije nitko u povijesti SP-a?

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka