TUZLARIJE - TUZLA DANAS

01.03.2007.
Slatina
Servisne informacije i malo tuzlarija
Dan nezavisnosti



Kišno praznično jutro pretvara se u lijep sunčan dan, vrijeme neće omesti održavanje planiranih manifestacija niti Tuzlake koji namjeravaju prošetati svojim gradom. Naime, za 11 sati planirano je polaganje cvijeća na spomen obilježjima na Slanoj Banji, a u 12 sati u Narodnom pozorištu održat će se svečana sjednica Općinskog vijeća.



Prvi mart, Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine neradni je dan na području Federacije BiH dok se ovaj važni datum u RS ignoriše. Činjinica da državni praznik u jednom dijelu BiH ne priznaju dovoljno govori o apsurdnosti stanja u Bosni i Hercegovini. Nakon 15 godina, koliko je prošlo od referenduma na kojem je većina građana Bosne i Hercegovine glasala za nezavisnot, u RS i dalje opstruiraju svaki pokušaj ove napaćene zemlje da stane na noge. Slušajući reakcije nekih Tuzlaka na mnoga miniranja koja dolaze od strane Vlade RS, u stilu "ma neka idu gdje hoće", imam utisak da će uporni neprijatelji BiH postići cilj tjeranja pametnijeg da popusti, da dozvoli onima koji žele da idu nek idu, da bismo mogli živjeti život dostojan čovjeka a ne u vječitom strahu od novih sukoba. Ali kako? Ne možemo zaboraviti sve ljude koji su otjerani sa svojih ognjišta i žele se vratiti, Dobojlije, Zvorničane, Banjalučane, Srebreničane i druge, koji ostadoše kao otcijepljeni u zvanično jednoj granici.

Ali dosta pesimizma za praznik, zar ne? Sinoć je kako ste već čuli proglašena najbolja knjiga TK, pa eto i preporuke za čitanje, dakle, riječ je o "Molitvi u Reyu".

Ugodan vam dan, svim Bosancima i Hercegovcima koju svoju domovinu iskreno u srcu nose neka je sretan Dan nezavisnosti.

Pokušala sam da pronađem jednu od patriotskih pjesama koje su nas u ratnim danima držale zajedno, radili su ih Maid Porobić, Faruk Nadžaković, Geo, Mire, Feđa, Mahir, Amir ... i drugi momci koji su nam pomogli da ne potonemo psihički skroz. Žao mi je što te lijepe pjesme nisu sačuvane i objavljene na internetu. Tražeći njih našla sam nešto drugo, već zaboravljeno ... poslušajte.



S.M.

Priredio(la): S.M.                







OSTALE VIJESTI
Magyar želi Hrvatsku u Višegradskoj skupini. Analitičar: Postoji neugodna situacija
Pobuna protiv Trumpa u Kongresu. Ben-Gvir bijesan zbog primirja: "Ozbiljna pogreška"
Osmislio je holokaust, a onda je ubijen. Hitlerova osveta bila je jeziva
Izgubio je američke kolonije pa doživio mentalni slom. Povukao se iz politike ranije
VIDEO Ukrajinci pogodili jedan od najmodernijih brodova ruske Baltičke flote
Dan koji Mađari danas obilježavaju kao tragediju. Izgubili su vlast nad Hrvatskom
Najmanje osam mrtvih u izraelskim napadima na Gazu
Kim naredio veliko širenje nuklearnog arsenala. "Ovo je povijesna prekretnica"
Japanci izgubili sve nosače aviona kod Midwaya, pacifičke bitke otad će samo gubiti
Pobuna protiv Trumpa u Kongresu. I neki republikanci glasali protiv rata s Iranom
Mađarska i Ukrajina postigle dogovor o pravima manjina, otvara se put EU pregovorima
Kuvajt objavio dramatične snimke iranske osvete, Arapi bijesni. Rubio: Rat je gotov
Iranska mornarica: Gađali smo američki razarač kod Omana. Američka vojska: Lažu
Rubio: Venezuela mora proći kroz tri faze, zadnja su slobodni izbori
U Japanu nestao američki student
Britanac nasmrt izbo partnericu 31 put pa izazvao eksploziju. Osuđen je
Kuvajt objavio snimke posljedica iranske osvete
Sjevernoirski YouTuber osuđen na doživotni zatvor zbog ubojstva trudne djevojke
EU parlament objavio oštar izvještaj o Srbiji. Picula: Ulazak u EU ostaje blokiran
Norveški tinejdžer uhićen u UK-u. Planirao ubojstvo za bandu povezanu s Iranom




SVASTARIJE

Iranska mornarica: Gađali smo američki razarač kod Omana. Američka vojska: Lažu

Osveta zbog vraćanja Vučićevih batinaša? Srbija zaustavlja Crnogorce na granici

˝Jutra i noći ne postoje, ne znam hoću li izdržati˝: Iscrpljeni Indijci žive na 48°C

Kinezi, Indijci i Saudijci zbog kvara na sustavu ne mogu ući u BiH

Preminuo Edin Avdić (47), legendarni bh. novinar i komentator

Kuvajt objavio snimke posljedica iranske osvete, šteta je golema

VIDEO U Putinovom rodnom gradu policajac puca na dron, prolaznici snimaju

Arapske zemlje bijesne na Iran

Ukrajinski dron pun eksploziva kod grčke plaže. Grci su bijesni, traže objašnjenje

Novi detalji iranske osvete: Dronovima zasuli aerodrom u Kuvajtu, stižu snimke