U Briselu ovog utorka sastanak o migrantima u USK-u
U Briselu ovog utorka sastanak o migrantima u USK-u
U Unsko-sanskom kantonu migrantska kriza ne jenjava. Migranti su smješteni u prihvatne centre ali svakodnevno dolaze novi.
videoprilog Enese Hrustanović i Dejane Šešlija (Federacija danas)
U prihvatnom centru Vučjak prosječno boravi oko pet stotina migranata, u gotovo nikakvim uvjetima. O njihovim potrebama brine tek predstavnici Crvenog kria Grada Bihaća i donatori. Uspjehom se smatra da im je osigurana voda za piće, hrana i mokri čvor. Danas se o migrantskoj krizi razgovaralo u Sarajevu a sutra će predstavnici lokalne, kantonalne i dravne vlasti na sastanak u Brisel.
Za rješavanje migrantske krize od Evropske komisije odobreno je i dobijeno 24 miliona eura. Zvanično niko ne zna gdje su sredstva utrošena. U Briselu će i to biti tema razgovora.
"Pošto se taj novac implementira preko IOM-a, mi ne znamo ni koliko je došlo ni kako je potrošen i trait ćemo da mi upravljamo tim sredstvima", kazao je ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić (SDS).
U Briselu se mora definirati lokacija za izgradnju migrantskog centra van urbanog dijela grada, a da ispunjava uvjete i domaće vlasti i Evropske komisije.
"Ono što ćemo prezentirati jeste da se u prethodne dvije godine nije ozbiljno radilo na rješavanju ovog problema i da traimo od dravnih institucija ozbiljniji pristup i da USK ne bude jedini migrantski centar", ističe ministar unutrašnjih poslova USK-a Nermin Kljajić (A-SDA).
U međuvremenu je situacija u USK-a sve tea. Na Vučjaku su već improvizirane i trgovine i kuhinje, ali zbog loših higijenskih uvjeta sve je više bolesnih.
Prvi ljekar u Vučjaku je humanitarka iz Austrije Karin Tschare, koja svoj godišnji odmor provodi ovdje i pomae.
"Ljudi su umorni, puno je uganuća, uljeva i uboda od insekata od hodanja po šumi, a najviše od hrvatske policije. Jučer nam je došao momak pretučen po ušima, hematomi s obje strane, i rupa na glavi", navodi ona.
Iz Crvenog kria trae pomoć, njihovi su resursi pri kraju.
"Imamo zaliha još za sedam dana. U narednom periodu trebamo pomoć i od građana i od međunarodne zajednice koja slijepo gleda sve što se dešava ovdje", upozorava Selam Midić, predsjednik Crvenog kria Bihać.
Volonteri i građani USK-a od sutrašnjeg sastanka u Briselu očekuju mnogo jer ako ne dođe do pomaka, strahuju sta će donijeti jesen.
Kamen spoticanja za rješavanje migrantske krize je lokacija. Iz Evropske komisije poručuju da novca ima, ali da Vučjak nema adekvatne uvjete za čovjeka i od drave trae novu lokaciju.